En tiedä onko audiofantasioissani jotain vikaa, vai olenko vain muuten ymmärrystä vailla perusasioista, mutta en meinaa millään löytää härveliä joka toteuttaa toivomani asiat. Eli hakusessa joku DAC/AMP/Kuulokevahvistin hybridi, tai sitten tarvitsen pari erillistä laitetta. En tiedä näistä oikein mitään, tähänastinen hifistely on mennyt 10+ vuotta PC:n äänikortilla.
Haluaisin siis simppelisti ja nopeasti vaihtaa kaiutin ja kuulokelähtöä TV:n ja PC:n välillä, ilman että äänenlaatu kärsii ja ehkä jopa paranee.
Setuppi nyt:
PC jossa äänikortissa kiinni
Logitech Z623 -2.1 kaiutinjärjestelmä ja
Sennheiser HD 560S kuulokkeet.
LG OLED C2 42" Toimii myös PC:n monitorina
Panasonic DP-UB450 Blu-ray-soitin
ASUS Xonar Essence STX II Äänikortti
Ongelmana on että nyt vaihtelen kaiutin ja kuulokepiuhoja PC:n ja TV:n välillä. Joskus käytän PC:n ääntä HDMI:llä näytönohjaimesta TV:lle ja sitä kautta eteenpäin tai joskus on samaan aikaan TV ja PC kiinni kaiuttimissa, mutta siitä tulee pientä kohinaa. Jatkossa päivitän kaiuttimet
Genelec G One B stereopariin (ja ehkä joskus myöhemmin subbariin ja takakajareihin).
Tavoitesetuppi:
TV toimisi keskusHUBina, jossa HDMI laitteet olisi kiinni (niin kuin nytkin), mutta ääni tulisi eARCin kautta johonkin palikkaan, jossa on liittimet kaiutinparille ja yhdelle tai useammalle kuulokkeelle.
Sitten tässä palikassa pitäis olla vielä säädin, että voi kätevästi vaihtaa äänilähtöä PC:n, TV:n, ehkä Blu-ray-soittimen ja kuulokkeiden väliltä ilman piuhojen vaihtoa.
Tässä vielä epäilyttää, tuleeko PC:n HDMI:n kautta yhtä hyvä ääni kun PC:n äänikortilta, joten arvon että pitäisikö olla palikka, joka ottaa TV:stä eARCin ja PC:n äänikortilta oman piuhan.
Sama mietityttää tuon Panasonicin kanssa, kannattaako ääni ajaa kuvan mukana HDMI:llä TV:n kautta, vai omalla erillisellä ääni HDMI piuhalla.
Olen katsellut kaikenlaisia vaihtoehtoja, ehkä eniten Fosin palikoita, lähinnä ulkonäön takia, mutta oikeanlaista palikkaa ei tahdo löytyä. Onko tässä mitään järkeä, vai kannattaako hommaa joku simppeli adapteri Genelecille ja jatkaa vaan piuhojen vaihtoa?