Cyberpunk 2077

Jätin preloadaamatta, koska pelin dekryptaaminen yleensä vienyt kauemmin mitä gigabitin netillä kestänyt ladata julkkarin jälkeen. Saa nähdä onko kuinka jumissa Steamin palvelimet nyt. Ette sitten kaikki ala heti kahdelta imuttamaan! :angry:
 
Huhhu, 7 min jäljellä. Katsotaan miten 2080 ti jaksaa pyöritellä 1440p.
 
Jätin preloadaamatta, koska pelin dekryptaaminen yleensä vienyt kauemmin mitä gigabitin netillä kestänyt ladata julkkarin jälkeen. Saa nähdä onko kuinka jumissa Steamin palvelimet nyt. Ette sitten kaikki ala heti kahdelta imuttamaan! :angry:
Toi oli ongelmana HDD:llä, SSD:llä on sit jo nopeempi, mut ellei oo NVME niin silti saattaa ehkä jäädä gigan letkulle, voin tossa 8min päästä raportoida et millä nopeudella purkaa.

Mut joo, Steamin servut voi olla tiukalla heti, mikäli sieltä jotain Day 1 patchia pitäs ladata samalla.
 
Itse menin kello 19 nukkumaan ja heräsin 30 min sitten. Ajatuksena on pelata aamukahdeksaan asti jolloin on aika hieman ryhdistäytyä, käydä suihkussa, lähikaupassa etc.

Aamulla kello 10 onkin palaveri jonne voikin mennä nollat taulussa.
 
Ahhahah, Steam vetäs ihan jumiin. Eipä ole tämmöstä hetkeen näkynyt.
 
Hyviä meininkejä Night Cityyn yökyöpeleille :tup: Piti käynnistää koko höyry uusiks että tapahtui mitään. Nyt päivittää ja viitisen minsaa ois latailuja vielä...
 
Steami lataa parhaillaan loput pelistä, 55.0/57.4GB näyttää nyt
 
Itsellä VPN yleensä päällä. Jenkeissä kyykkäs stiimi täysin pimeeksi. Piti ottaa vpn pois päältä ja steam toimii aivan normaalisti ja päivitys latautuu. :)
 
Joo mulla päivitti kyllä mut emmä silti peliin päässy vaan samat ongelmat edelleen :)
 
Nyt tuli 57.4/60.2GB steamista, hyvin tulee osissa patchit :tup:

Edit: Nyt purkaa, 140mb/s disk usage, eli lienee preload edelleen nopeampi vaikka olis gigan letku. Puhumattakaan siitä et nyt voi servut olla jumissa.
 
GOG Galaxy on myös ihan jumissa, jotain toista päivitystä pitäis ladata mutta Updating on jumissa 0%:ssa.

EDIT: jaa tätä kirjoittaessani jumi suli ja pätsi latautui.
 
GOG Galaxy on myös ihan jumissa, jotain toista päivitystä pitäis ladata mutta Updating on jumissa 0%:ssa.
Justiin angryjoe naureskeli että oisitte ostaneet GOG'ista kun stiimi kaatu. Näyttää stiimi loppupeleissä toimivan paremmin. :D
 
Mulla ei GOG Galaxy löydä koko päivitystä :(
 
"Getting file list" ilmoa on katseltu täällä päässä nyt n. 10 min. Mutta kerran olette muut saaneet sen sieltä niin antaa CDN:n tehdä tehtävänsä. Johan sitä pitäisi n. 4 h päästä herätä :cool:
 
Tässä kohtaa harmittaa asua keskellä metsää ja olla 4g yhteyden varassa. Ehkä ne jo vuonna 2077 toimii oikeasti satamegasina. Parikytä minuuttia vielä lataamista + decryptaus.
 
Nooo, ellei oo gigan downia niin on se silti nopeempi :whistling:
Itellä 860 Evo ja prossu välillä hyppää pari sekuntia 100% ja levy purkaa tota 80MB/s tasasesti. NVME pitäs olla stana.

cyberpunk_unpacking.png
 
Muistakaanhan antaa analytiikkaan tiedonkeräyslupa niin saadaan bugit tapettua nopeasti.

Nvidian käyttäjät muistakaa myös ladata uusi GR ajuri.
 
Noniin. Vartti jäljellä. Peli ladattu, näyttis kellotettu ja kalja korkattu. :kippis:

Digital Foundry kuvaili videollaan että kyseessä on parhaan näköisin peli ikinä kun asetukset laitetaan tappiin.
Eiköhän peli PC:llä ole tosiaan aika näyttävä. Yksityiskohtaa, visuaallista tyyliä ja hyvää valaistusta löytyy.

Sen sijaan alku PS5:lla oli aika hirveä, kuva on todella suttuinen. Ei voi olla edes mikään puhdas 1080p, vaan pakko olla jotain rekonstruktiota tai vastaavaa, joka antaa erittäin huonon lopputuloksen. 60fps ja nopeat lataukset toki edes vähän lämmittävät.

Next-Gen versio toiveissa alkuvuodesta, pelkään sen kyllä venyvän pidemmälle..
 
Steam pyki aluksi, mutta nyt tulee 4.1MB/s. 22minuuttia ja peli päälle tällä vauhdilla.
 
Onkohan olemassa jotain hyvää saittia mistä näkis about reaaliajassa paljonko cp2077:en lataaminen on lisännyt kaistankäyttöä internetissä? Näkyisköhän tuo jopa statistiikoissa piikkinä?
 
Noni, 241 megaa alko latautumaan viimein!
 
Oliskohan tuo alku vaan ollut hitaampaa tai auttoiko sitten lisätilan luominen (vanhat paskapelit veke), mutta nyt toi purkaa 180-190MB/s
Näemmä itelläkin levy oli aika täynnä lie ois tila loppunu kesken. Oli pakko poistaa flight simulatorin asennus pois tieltä, eipä sitä tässä kuussa tuu pelattua. Nyt purkaa 110MB/s
 
Aavikolla fps 85 tuntumassa 3900x ja 2080ti.
High asetukset ja RT ultra. DLSS performance modessa 1440p resolla.

Kauhulla odotan kun kaupunkiin pääsee :D
 

Statistiikka

Viestiketjuista
268 521
Viestejä
4 646 146
Jäsenet
76 238
Uusin jäsen
Hankaloittaja

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom