Avaruus-ketju (keskustelua tähtitieteestä, havainnoista ym.)

Eihän se noin mene, jos molemmat matkaavat samaan suuntaan, aluksi Kalle kiihdyttää ja Kallen aika hidastuu Tarjaan nähden, mutta kun Kalle hidastaa ja Tarja saa sen kiinni, Kallen aika nopeutuu Tarjaan nähden ja lopulta molemmat ovat taas täsmälleen samassa ajassa. Sen sijaan jos Kalle vetäisee aluksellaan valtavan ympyrän ja palaa takaisin lentämään muodostelmaa Tarjan kanssa, Kallen kello näyttää vähemmän kuin Tarjan.
Kyllä se juuri niin menee kuin kirjoitin. Ympyrä on vähän vaikeampi laskuharjoitus, koska kiihtyvyyden suunta vaihtuu jatkuvasti. Parempi vaan pysytellä suoralla janalla, jotta ymmärtää perusasiat.
Kellot on tavallaan myös vähän jännä esimerkki, nehän ovat vain tasaista liikettä tuottavia koneita. Sama lopputulos tulisi jos Kalle ja Tarja kävelisivät rinkiä aluksensa lattialla, niin jos Kallen alus lentäisi samassa ajassa pidemmän matkan ja palaisi samaan paikkaan, niin Kalle myös ehtisi tepastella useamman ringin kuin Tarja, vaikka aluksiinsa nähden molemmat kävelisivät ihan samaa vauhtia.
Jos Kalle kiihdyttää aluksella ja palaa takaisin, niin Tarja on kävellyt useamman kierroksen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
287 620
Viestejä
4 930 448
Jäsenet
79 398
Uusin jäsen
mattilepakko

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom