- Liittynyt
- 21.11.2016
- Viestejä
- 7 031
Juu ymmärrän, että tästä kyse, mutta pitää vähän seurailla tilannetta. Kyseisiä kohteita myynnissä niin vähän ja harvoin, että harkinta listalla tarjouskaupasta huolimatta. Nyt noin vuoden seuraillut näitä ja vasta tullut neljää kohdetta käytyä katsomassa.
Juu, voihan tarjouksen tehdä jos oikeasti on itseä miellyttävä kohde. Eipä se ota jos ei annakaan.
En ole itsekään tarjouskaupan fani, mutta osalla kommentit tarjouskaupasta kuullostavat juuri samalta mistä syyttävät myyjää - koitetaan ostaa kämppä halvalla lyhyellä tarjousajalla, ettei myyjä ehdi kunnolla testauttaa kohteen markkina-arvoa. Kaikki pelaa toki omaan pussiin - ymmärrän hyvin. Niin minäkin (asunto)kaupoilla toimin.
Mua ehkä itseäni eniten ärsyttää noissa se, että ”normaalisti” pyyntihinta on se millä myyjä on valmis tekemän kaupat heti, ja voit sitten siinä keskenäsi arpoa että onko pyyntö realistinen vaiko ei ja tarjoatko pyynnin vai jotain muuta. Tarjouskaupoissa taas tuo lähtöhinta on yleensä hyvin kaukana siitä tasosta mitä myyjä oikeasti tavoittelee ja sillä pyritään vain kalastelemaan lisää ”hittejä” kohteelle kun se näkyy todellisuutta halvempana palveluiden hauissa.