Assetto Corsa EVO (early access)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mshine
  • Aloitettu Aloitettu
Racing1 lisenssiä ajellessa tuli vastaan Mazda MX-5. Hyvä **ma** että on hieno auto ajaa, lievät nelipyörä luisutkin tuntuvat niin hyvälle ja ihmeellinen virne tulee kuskille kuinka mukavaa voi simuttaminen ollakkaan, aivan toista kuin GT3 luokan kisakireellä hampaat irvessä Nordschleifessa kirnuaminen.

En muistanutkaan mutta kun seinältäni paria taulua vilkaisin, niin tuolta yli 10 vuoden takaa multa onkin edelliset MX-5 kokemukset eli 22.8.2014.
fixed_20250206_103705.jpg
 
Jokos tätä uskaltaa Picoilla, ainakin aikaisemmassa päivityksessä kuva jäätyili parinsadan metrin välein Lagunassa. Eikä ääniä saanut kuulokkeisiin.
 
Ihan kuin Kunos kettuilisi eli vaikka kyseessä Challenge, vai mitä ne 10min hotlap ajot olikaan ja sain hyvällä parhaalla kierrosajalla reilu 30k XP, niin ACE-doshia sain vain..
1000001833.jpg

..44 kolikkoa. 😅
 
Laitoin nVidian uusimmat ajurit (572.42)™ de-bloat versiona ja ajoin saman kisan kun eilen ja huomasin että Avg. FPS about 10% enemmän, myös 1% FPS näytti parantuneen ~10%.

Laitoin nyt DLSS Quality > DLSS Ultra Quality ja FPS about sama kun eilen paitsi peli näyttää nyt entistä paremmalta, eron huomaa heti tarkempina tekstuureina.

Ei tietoa johtuiko ero vain uudesta ajuriversiosta vai yleensä ottaen palatessani de-bloat ajureihin.

Olen käyttänyt de-bloatattuja ajureita jo vuosia paitsi aiemmat 2 versiota (572.17/572.24) että sain ne heti asennettua; harmi koska ei nyt todellista vertailukohtaa vrt. aiempi 572.24 ajuri.
 
Laitoin nVidian uusimmat ajurit (572.42)™ de-bloat versiona ja ajoin saman kisan kun eilen ja huomasin että Avg. FPS about 10% enemmän, myös 1% FPS näytti parantuneen ~10%.

Laitoin nyt DLSS Quality > DLSS Ultra Quality ja FPS about sama kun eilen paitsi peli näyttää nyt entistä paremmalta, eron huomaa heti tarkempina tekstuureina.

Ei tietoa johtuiko ero vain uudesta ajuriversiosta vai yleensä ottaen palatessani de-bloat ajureihin.

Olen käyttänyt de-bloatattuja ajureita jo vuosia paitsi aiemmat 2 versiota (572.17/572.24) että sain ne heti asennettua; harmi koska ei nyt todellista vertailukohtaa vrt. aiempi 572.24 ajuri.
Mistäs sellaisia ajureita saa? Onko AMDllä jotain vastaavaa?
 
Niistä poistetaan bloatware, telemetria tiedot ja blokataan nettiyhteydet joita näyttiksien ajurit tekevät eli jakavat näyttiksestäsi tietoa. Kaikki toi scheisse kun se satunnaisesti lähettää kerättyä tietojaan SINUN nettiyhteydellä ja SINUN näyttiksestä sekä kokoonpanostasi voi aiheuttaa stutteria/lageja koska upload... Ollut tiedossa jo vuosikymmenen tai toisen...

En tiedä AMD korteista, varmasti sama homma koska data jota jaat koko ajan ilmaiseksi menee heidän laariin, nVidialla on oma ohjelma jolla saa purettua ajuripaketin ja itse voi Customoida itselleen omat ajurinsa.
Voi jättää pois kaiken turhan, kymmeniä juttuja kuten telemetria tietojen lähettämisen, Äänipuolen (HD) yms joita ei tarvitse ...

Kun tein omani niin jätin vain minimit, ajurien "kernelin" eli ytimen, Phys-X sekä WHQL -sertifioinnin..toimivat 100%. En ole jaksanut itse säätää enää vuosiin kun yksi tyyppi julkaisee joka-ikisestä nVidia versiosta samanlaiset bloatwaresta puhtaat ajurit aina 1-3 vuorokautta niiden julkaisun jälkeen.
 
Isompaa päivitystä tulossa ensi keskiviikkona, jee!



+ Lancia Delta HF Integrale "Evoluzione 2"
+ Lamborghini Huracán STO
+ Fuji Speedway
 
FUJI oli jo tiedossa, mutta mieli kategoriaani soveltuva LANCIA Delta HF kyllä otetaan täällä vastaan lämpimästi.
Jes, lisää autoja joissa kuski merkitsee enemmän kuin 500-800hv auto ja niiden ulostulo mutkasta.

Ja turha sanoa että kyllä se kuski merkitsee mainitsemassani teholuokassa samalla lailla: tarkoitin ettei ole niin-tai-näin kuinka saat vehkeen mutkasta ulos koska pienemmillä tehoilla asia on vaan "herkempää" saada se kippo nopeasti ulos mutkasta.

Mielestäni voisivat päivityksissään kertoa enemmän muutoksista joita kukin päivitys tuo.
Nykyinen 0.1.5.1 päivityksessä kertoivat 4-5 juttua, mutta itse huomasin jo eilen että muutakin on päivitetty.

Kuten kisat botteja vastaan on nyt fixattu, ennen jos laitoit vaikeudeksi 90%, se oli 88-89%, aina 1-2% alle laitetun. Nyt kummiskin aina se minkä laittaa kisaan eli 95% = 95%.
Sama oli jossain toisessakin asiassa... ei kyllä tule mieleen missä mutta vastaava "pieni" juttu...
 
Joo, kivan oloiset autot! Ei niitä liikaa vielä ole... (meikälle toimii tähän saakka i30, Camaro, M4, 296, RS3, GR86, GTAm, PCup & 488)

^Ymmärsin, että toi vaikeus ainakin toimi niin, että asetettu vaikeus oli maksimi ja mikä ruudulle pamahtaa on pelin arpoma keskiarvo kaikista AI-kuskeista.
 
Itsellä kaikki autot jotka olen ostanut (5kpl) on Sport -luokasta vaikka EVO paalua on 3.5M+.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
270 865
Viestejä
4 680 632
Jäsenet
76 670
Uusin jäsen
meower

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom