Näyttää kyllä todella fixulta ratkaisultaOnko jonkin valmistajan kuvissa näkyvissä virtaliittimiä vai piilotellaanko niitä?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Näyttää kyllä todella fixulta ratkaisultaOnko jonkin valmistajan kuvissa näkyvissä virtaliittimiä vai piilotellaanko niitä?
Näyttää kyllä todella fixulta ratkaisulta
Tuo 9070 vaikuttaa aggressiivisesti alikellotetulta. Voipi olla suht helppoa kuroa puolet tehoerosta kiinni, olettaen että PL ei ota heti vastaan. Tiedä sitten onko siltikään järkeä tuolla hinnoittelulla.
2020 olisi ollut jytky: 3090 Ti:n suorituskyky 3080:n hintaan. 2025 tämä on varmasti hyvä päivitys 3060 Ti:stä mutta jo 3080:n omistajalle melko vaatimaton parannus.On kyllä potentiaalinen jytky, mutta huomioidaan että vasta "ennakkoäänet on laskettu" ja vasta "vaalipäivänä" ens viikolla selviää riippumattomat testitulokset. Taitaa kuitenkin 9070XT tulla pojan koneeseen 3060Ti:n tilalle. Oma 7900XT taitaa jäädä vielä kuitenkin koneeseen, kun ei tämä niin paljon parempi ole.
Vuoden 2020 $699 3080 olisi $860 nykyrahassa.2020 olisi ollut jytky: 3090 Ti:n suorituskyky 3080:n hintaan. 2025 tämä on varmasti hyvä päivitys 3060 Ti:stä mutta jo 3080:n omistajalle melko vaatimaton parannus.
Onhan tuo nyt selvästi tehokkaampi kuin 3090 ti jos amd:n antamat suorituskykymittaukset pitävät yhtään paikkaansa.2020 olisi ollut jytky: 3090 Ti:n suorituskyky 3080:n hintaan. 2025 tämä on varmasti hyvä päivitys 3060 Ti:stä mutta jo 3080:n omistajalle melko vaatimaton parannus.
Jos tehojen2025 tämä on varmasti hyvä päivitys 3060 Ti:stä mutta jo 3080:n omistajalle melko vaatimaton parannus.
Katson RT:tä enkä niinkään rasteria, koska siellä sitä tehoa tarvitaan. 20 % lisää RT-tehoa yhdistettynä DLSS 4:n menetykseen ei ole vahva keissi. AMD:n dioissa vielä hyvien kevyet ja vanhat RT-pelit eikä Cyberpunkin osalta varmastikaan path tracing käytössä.Jos tehojen lähes tuplaaminen on vaatimatonta niin tiedä sitten.
Juu, voi perhana sentään. Itsellä oli selvästi kirkkaana mielessä, että Nitro+ tilataan heti, kun pystyy…. Eipäs tilatakkaan. No pakko tyytyä sitten Pulseen. Varmasti asiallinen kortti sekin.Tätä nyt odotellut julkkarista ostetun ja saman tien vesille pistetyn 6800xt korvaajaksi. Ja sitten tehomallit Nitro+ ja Taichi 12VBBQ liittimillä... XFX tai Powercolor ehkäpä sitten.
Jossain vertailussa 5070 ti 20% enemmän tehoja PT cp kanssa vs 9070 xt.NVIDIAhan ei saanut RT tehoja yhtään lisää omiin edellisiin kortteihinsa verrattuna. Siihen nähden joku reilu 10-15% RT tappio NVIDIAn korteille on erinomainen jos päästään edes lähelle tuota.
Juu juu, tottakai ainoa peli jota yleensä kannattaa RT peleistä testata on Pathtracing ja maksimi 4kt Cyberpunkissa ja sitten todeta että se ei pyöri miellyttävästi alle 1200e kortilla. Jee!
No jos miettii 3090 ti RT-käytössä, niin sehän on umpisurkea kortti siihen käyttöön koska ei tue edes 2x fg:tä.NVIDIAhan ei saanut RT tehoja yhtään lisää omiin edellisiin kortteihinsa verrattuna. Siihen nähden joku reilu 10-15% RT tappio NVIDIAn korteille on erinomainen jos päästään edes lähelle tuota.
Juu juu, tottakai ainoa peli jota yleensä kannattaa RT peleistä testata on Pathtracing ja maksimi 4kt Cyberpunkissa ja sitten todeta että se ei pyöri miellyttävästi alle 1200e kortilla. Jee!
Halvimmat saatavilla olevat 5070ti mallit on siinä 1130€ ja jos 9070xt saa siihen 800€ pintaan on tuo ensimmäinen erä äkkiä myyty. Voi käydä sama hintojen pumppaus mitä tapahtuu nvidialla ellei AMD pysty pitämään tasaista varastoa yllä. Pakko varmaan ostaa nyt tästä erästä ennen kuin hinnat pomppaa. Seuraavat halvat hinnat voi olla sitten joskus kesällä.
Jossain vertailussa 5070 ti 20% enemmän tehoja PT cp kanssa vs 9070 xt.
Se on vain ongelmana koska RT pelit tarvitsee eniten tehoja, ja kaikki muut pelit pyörii hyvin halvemmillakin korteilla tai konsoleilla.
Siinä esittelyssähän oli hyvin todennäköisesti RT käytössä, ei PT. Eli pitää revikoista katsella se todellinen nopeus.Jossain vertailussa 5070 ti 20% enemmän tehoja PT cp kanssa vs 9070 xt.
Siinä esittelyssähän oli hyvin todennäköisesti RT käytössä, ei PT. Eli pitää revikoista katsella se todellinen nopeus.
Tämähän on ihan universaali viisaus ja fakta, tuotteesta riippumatta!aina tehokkaampi malli järkevämpi ostos.
Jotain sinulla on tuossa Excelissä pielessä, koska OC versiolla on puolessa peleistä pienempi FPS kuin perusmallilla?Excelöin hieman muistioon ihan vain koska haluan myöhemmin tarkistaa että kuinka paljon natsaa kolmansien osapuolien testien kanssa nuo AMD omat testit. Eli siis olettaen että kaikki grafiikka asetukset natsaa TPU testien kanssa että skaalain toimii josta saa jonkun fps lukeman selville. Niin verrattaen jimmsistä saatavimpaan halvimpaan 5070ti malliin tuo ei-ylikellotettu 9070xt malli tarjoasi noin 60% parempaa vastinetta rahalle kuin 5070ti nykyhinnalla, ylikellotetut AIB mallit jotka luultavammin ovat hieman kalliimpia sitten vähän heikompaa. Olettaen tietysti että nuo rohkeat hinta ennustukset toteutuu ja että pelailet juuri näitä kirsikkapoimittuja pelejä 4k resoluutiolla. Jokainen voi tietty laskea omien hinta ennustuksiensa perusteella miten lystää.
katso liitettä 1488143
No niimpä olikin, exceli otti automaatti täytössä väärän rivin laskelmiinJotain sinulla on tuossa Excelissä pielessä, koska OC versiolla on puolessa peleistä pienempi FPS kuin perusmallilla?
Budjetti eli määräraha tai talousarvio. Puhekielessä joo käytetty ihan väärin tarkoittamaan pienellä budjetilla liikkellä olemista. Jos itse käyttää sitä sanontaa väärin niin ei pitäisi moittia toista henkilöä sen väärin käyttämisestä.Nyt on sumeaa logiikkaa. Budjetti, keskiluokka tai mikä tahansa luokkamääritelmä menettää merkityksensä täysin.
Hieman hymyilytti että noin 800 euron kortti on halpisratkaisuSnadisti voisi kiinnostaa halpisratkaisuna 9070 XT, jos hinnat eivät hyppää. Eniten tuossa jarruttaa RT, joka on "vain" 3090 Ti:n tasolla ja FSR4:n heikompi tuki vs. DLSS4. En toisaalta ole ostamassa 5070 Ti:täkään, koska se ei sitten taas tunnu tonnin arvoiselta. Joko kunnon rytäytys 5080:een tai sitten köyhäillään 9070 XT:llä.
Onko lyhenne RTG jotenkin vakiintunut? Nyt joutuu googlailemaan.Arvaisin myynnin aloituskohdan liittyvän kiinalaiseen uuteen vuoteen ja saatavuuden maksimoimiseen, ehkä muutokset RTG-johdossa vihdoin nåkyvät.
Minusta on kuitenkin vähän erikoista että miksi tässä vielä viikko pitää odottaa myyntiä ja arvosteluja, vieläkö ajureissa tms ehditään jotain merkittävää saada aikaiseksi?
Radeon Technologies GroupOnko lyhenne RTG jotenkin vakiintunut? Nyt joutuu googlailemaan.
Seurailen tätä ketjua mielenkiinnolla sillä ostin itse 5070 Ti.Toisaalta pystyykö tuolla 5070ti kortilla todellisuudessa pelaamaan PT moodissa yhtään mitään? Siis ihan paljaalla, ilman niitä feikkiframeja, edes 1080p. Ei pysty, väitän.
Näinhän se aina menee. Viimeistään vuoden päästä kun nvidian superit on julkaistu AMD:n hinnat tippuu satasella ja samaan aikaan pyörii jotkut 80€ cashbackit asuksella ja gigabytelläTuo 9700 ja 9070xt naurettava hintaero korjaantunee nopeasti jos kalliimmat ei suoranaisesti lennä hyllystä.
7900xt:n kanssa siihen ei kovin kauaa mennyt, joka myös oli samoin "väärin" hinnoiteltu.
AMD:n korttien kanssa hätäilemättömien odotus palkitaan, niiden hinnat sentään perinteisesti lipsuu alas ajan kanssa. 6950xt varmaan paras esimerkki kun koronakiimassa 1500€ kortti maksoi vuoden päästä 50%![]()
Näinhän se aina menee. Viimeistään vuoden päästä kun nvidian superit on julkaistu AMD:n hinnat tippuu satasella ja samaan aikaan pyörii jotkut 80€ cashbackit asuksella ja gigabytellä
Joo ei myy. Tietoinen upselli liike jälleen AMD:ltä. Saas nähdä mihin asettuu hinnat jälleenmyyjillä. Tuleeko revikat ulos päivää ennen virallista myynnin aloitusta, kuten nvidialla tuli? Jäähyt kiinnostaa lähinnä, joka ohjaa pitkälti omaa valintaa. Tykkäsin myös tuosta, että Red Devilissä, Hellhoundissa ja Nitrossa ainakin on tuo lämpötyyny. Tarkemmin en tutkinut onko muiden valmistajien korteissa. Ei pitäisi samaan tapaan hotspot lämmöt kiusata. Tuo tyyny on toiminut ymmärtääkseni tosi hyvin niillä ketkä sellaisen on omaan korttiin laittaneet.Ei kauheen agressiivista hintakilpailua. Ero XT ja 5070ti välillä tulee menemään nvidian hyväksi puolueettomissa testeissä. Ilman XT:tä oleva ei myy ollenkaan jos nvidialla on lykätä 5070 pihalle ilman ihmeellisempiä saaatavuus ongelmia.