- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 2 492
Sehän on jo.
Katos. En huomannu.Hieman ylempänä olikin viesti että tehty:
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sehän on jo.
Katos. En huomannu.Hieman ylempänä olikin viesti että tehty:
![]()
Ei näyttänyt onneks LTT (Linus) videoissakaan paljoa eroa olevan:En pitäisi noiden testejä raamattuna. Ovat saaneet aikaseksi GPU-pullonkaulaa 720p resolla ja 2080ti:llä. Saavutus sekin.
Mitähän helvettiä tässäkin on testattu, ilmeisesti katsottu taivasta aloituspaikassa. Zen1/+ on oikeasti jotain 100fps 720p alueilla missä pelataan.
![]()
Ja toinen
![]()
Ei näyttänyt onneks LTT (Linus) videoissakaan paljoa eroa olevan:
Olihan tuolla 20% lisää Zen2 nähden.
Hardware Unboxed testeissä myös, vaikka pienemmät mallit puuttuukin. Ovat kuitenkin tasoissa/lähellä 16-ydin mallia. Ja Zen1 kaukana takana kuten pitääkin.
![]()
Nää bundlet tuli jostai syystä aiemmin kauppaan, broidi sai sen koriin heti 16:00:01Miten?Pelkkää 5800x hakatessa, tuli myyntiin yli minuuttia myöhässä...
Tilasin klarnalla ja tilaus katosi jonnekin limboon. Kamat eivät hävinneet ostoskorista eikä tilausvahvistusta vieläkään tullut, mutta omilla sivuilla tilaus on näkyvillä. Aika-arvio joskus 16.08-10 välillä.
Tuon mukaan siis Ryzen 5 1600 olisi hankittava. Lover is better?
Tuon mukaan siis Ryzen 5 1600 olisi hankittava. Lover is better?
No mielestäni ei kannata päivittää, ainakaan alaspäin. Vain jos hierot korkean fps:n prossupullonkaulaisia pelejä. 1440p max asetukset ja huonompi näyttis kuin 3080/6800XT niin jää väkisinki marginaalipäivitykseksi. Sulla on varaa katsoa hintataso/valikoima kun rocket lake on tuloillaan.Pahoittelut viestieni epäselvyydestä, itselläni on siis nyt 3700X ja päivitin kanssa 5000-sarjalaiseen (5600X), pääasiassa peruskäyttöä + 1440p pelaamista. Tarkoitan sitä että 5600X on hyvä prosessori tähän, itselleni riittävä eikä olisi ollut hyötyä maksaa esim. 5900X jos vaan pelaa.
Ehdottomasti olet siis oikeassa, todella hyvä parannus Zen2.
Tarvitsee seurata miten 5600X kanssa pärjää ja päivittää sitten jos on tarve.
Näyttää aika hitaasti kehittyvän nämä prosessorit.
Testissä AMD Ryzen 9 5900X & 5950X (Zen 3) - io-tech.fi ?Mutta missä viipyy @Sampsa revikat?![]()
Tuo testi ei tällä hetkellä (ainakaan 5min sitten) näkynyt io-tech.fi sivulla. Itsekin näin sen vasta bbs puolelta.
5800X/5900X/5950X-pelitulokset näyttäisivät olevan virhemarginaalin sisällä sekä average että 1% slowest FPS. 5900X tosiaan näistä niukasti paras tosin mitään selvää kaulaa tuossa ei ole. Ja kyse on 1080p-tuloksista 3080/3090-näyttiksellä. 1440p ja 4K taas pienentävät erot olemattomiin heikommista GPUista puhumattakaan.Paras peliprosessori useimmissa revikoissa näyttäisi olevan 5900x eikä 5950x - 5800x:ään kumpikin vetää aika selvän kaulan.
Kappas! Toki myös, 5800x ja 5600x revikat olis kivat.
Jep ja nyt kuumottaa että jos menee lisäämään sen erikseen tilaukseen, ettei se heitä tota 5900x jonopaikkaakin sitten jonon perukoille. Taidan jättää lisäämättä kunnes 5900x on noudettavissa..
Sampsa tais mainita, että tänään saivat nuo prossut, joten eiköhän ne kellarissa hiki hatussa dataile käppyröitäKappas! Toki myös, 5800x ja 5600x revikat olis kivat.
5600x näyttäis olevan enemmän kuin tarpeeksi, harmi, kun ei suoraan istu B450-emoon.
Der8auer laittanut jo 5950x LN2 testiin.
Tuntuu olevan uusien Zen3 prossujen suorituskyky varsinkin noissa competitive fps peleissä (CS GO ja Valorant) aika hurjaa.
Io-techin testissä olikin CS.
Hardware canuksilla oli Valorant lisäksi testissä.
Näin, mietin itekkin järkevyyttää päivittää nyk. 3950X uuteen ja ainoa vaihtoehto 5950X tai 5900X ja aika kallis pävitys, vaikka vanhasta saisikin ok hinnan. järkevin odotella uudet AMD GPU:t ja mietin tuota prossua vielä. Pelinopeus ei niin huimasti päivittynyt (verrokkina 3950X), hyötyohjelmat joo. Yksi mikä pisti silmään eniten oli pienempi prossulämpö. Toinen asia ois ollu jos ostais ihan kokonaan uutta prossua/settiä. Muutenkin myöhästyin ostopäivä arpajaisista, joten nyt sais odotella viikkoja/kuukausia kuitenkin uutta prossua.Tämän perusteella on aivan se ja sama minkä ryzenin valitsee pelikoneeseen, jos pelailee tämän hetken pelejä. Vielä vähemmän merkitystä jos näytönohjain naksun huonompi. 5600X kuitenkin ylivoimaisesti paras hinta/laatusuhde pelailuun.
Näyttää aika hitaasti kehittyvän nämä prosessorit.
En tiedä avasitko jonkun Intel-prosessorin testin vai onko odotuksesi prosessoreiden nopeuskehityksestä kalibroitu viimeksi 2000-luvun alussa, mutta työpöydällä tämä on näkökulmasta riippuen 1., 2., 3. tai 4. suurin loikkaus suorituskyvyssä sitten neliydinprosessoreiden esittelyn. Neljä merkittävintä julkaisua viimeisen 13v 10kk ajalta ovat Zen, Zen2, Zen3 ja Sandy Bridge ja näistä viimeksi mainitusta on kymmenen vuotta ja viimeiset kolme ovat tulleet alle neljään vuoteen, eli edeltävään kymmeneen vuoteen AMD:n lähes jokainen uusi julkaisu on ollut käänteentekevä prosessorijulkaisu.
Pelisuorituskyky on optimoitu Sandy Bridgelle ja sen seuraajille, joten siinä jopa Zen 3 on edelleen vain nippanappa yhtä hyvä kuin uusin Intel, mutta pelit eivät kuvasta prosessorin potenttiaalia juuri lainkaan
Ois varmaan aika jo i7 6700k päivittää. Millaset jäähyt amd prossuihin yleensä laitetaan? Esim vaikka tuohon 5600x vai vetääkö porukka sillä wraith stealthilla?
Tuosta puuttuu se "Equipped to win" kamppis, mikä tekee tuosta 5600X:stä ei niin hyvän diilin. Kattelin tubesta coreteksin videon missä oli kysellyt joiltain retailereilta noista launc määristä ja 5600X tullut jakooon yhtä paljon mitä noita muita malleja yhteensä.Näitä 5600X prossuja tullut ilmeisesti todella hyvä määrä kun saldot näyttää vieläkin +25. Tai sitten ei ole ollut kiinnostusta, jota ihmettelisin.
![]()
AMD Ryzen 5 5600X, AM4, 3.7 GHz, 6-Core, Boxed - 324,90€
Saapuneet erät: Yli 25 kpl / 5.11 Tulevat erät: 215 kpl / 8.12 200 kpl / 11.12 Yli 25 kpl / Ei vahvistettu Pelaa parhaalla - 6 uskomatonta ydintä, jotka haluavat päästä pwww.jimms.fi
Tuosta puuttuu se "Equipped to win" kamppis, mikä tekee tuosta 5600X:stä ei niin hyvän diilin. Kattelin tubesta coreteksin videon missä oli kysellyt joiltain retailereilta noista launc määristä ja 5600X tullut jakooon yhtä paljon mitä noita muita malleja yhteensä.
On tieten hyötyohjelmissa tuo kehitys selkeämmin näkyvillä lisäytimiä hyödyntämällä, mutta ei nyt voi sanoa että ois hypitty mitenkään isoin harppauksin eteenpäin muilta osin.
Saattoi olla odotukset liian korkealla, kun hypetettiin maasta taivaisiin ennakkoon.![]()
Tuosta puuttuu se "Equipped to win" kamppis, mikä tekee tuosta 5600X:stä ei niin hyvän diilin. Kattelin tubesta coreteksin videon missä oli kysellyt joiltain retailereilta noista launc määristä ja 5600X tullut jakooon yhtä paljon mitä noita muita malleja yhteensä.
Noctua D15Mitäs coolereita meinaatte laittaa 5900X:lle?
Entä mitä mieltä riittääkö Seasonicin 650W 80+ gold (4v vanha) 5900X:lle jonka kaverina joko 3080 tai 6800XT?
Mitäs coolereita meinaatte laittaa 5900X:lle?
Entä mitä mieltä riittääkö Seasonicin 650W 80+ gold (4v vanha) 5900X:lle jonka kaverina joko 3080 tai 6800XT?