AM5-emolevyt

Niin, en tiedä saako paremmalla emolla nopeampaa boottia, jos palaa tuohon alkuperäiseen @Ran Kaisija kysymykseen. Oma kokemus tuolla samaisella @Taneli- emolla on, että 2x16 käynnistyi hitaasti ja 2x48 nopeasti. Kummassakin tosin eri asetukset ja ajoitukset, jälkimmäisten ollessa vieläpä vaikeammat saada vakaaksi millään asetuksilla, mutta joo, ei näistä kokeilematta tiedä.

Mahtaa olla melko monen asian summa tuo käynnistysaika ja jos Windows ei ole context restoren kanssa vakaa, niin sitten vaan kokeilemaan eri asetuksilla. Lataa expon ja tiputtaa kelloja, taikka kokeilee tuossa Primessa oletettavasti olevia esiasetuksia eri muistipiireille samalla metodilla, kunnes löytyy vakaat kellot ja lopuksi kiristää ajoituksia ja laskee jännitettä, mikäli mahdollista ja kiinnostusta riittää (tulla DDR5-ketjussa varmaan löytyy apuja viimeiseen asti viilaamiseen).

Eiköhän sieltä jotkut asetukset löydy nopealla käynnistyksellä ja oletusasetuksia paremmalla suorituskyvyllä, mutta voi tosiaan vaatia hihojen käärimistä.
 
@Ran Kaisija

Mulla on tää Gigabyten perustason emo. Flare X5 DDR5-6000 CL30 2x16 muistit kiinni. Uusin Windows 11 versio. Ainoa BIOS-asetus johon olen koskenut on EXPO, en mihinkään muuhun. BIOS-versio mulla vanhempi F5, ei ole tarvinnu päivittää. Prossuna 7800X3D. Käynnistyksessä ei koskaan kestä pitkään mulla, puhutaan max 10 sekunnista. Sanosin omalla kokemuksella, että hyvin pitkälle emolevyriippuvaista, miten pitkään buutti kestää.

 
Oma kokemus tuolla samaisella @Taneli- emolla on, että 2x16 käynnistyi hitaasti ja 2x48 nopeasti.
Käynnistyksessä ei koskaan kestä pitkään mulla, puhutaan max 10 sekunnista.

Itselläni 2x32 muistia ja edes huomattavasti nopeammalla AM4 alustalla ei todellakaan puhuta mistään alle 10sekuntia siihen että aletaan kirjoittamaan käyttöjärjestelmän tunnistautumista.

Toki jos puhutaan lepotilasta niin kyllä. Mutta siinä kone ei ole "sammunut" oikeasti vaan lepää.

Mutta itse miellän että "nopea" AM5 on aina hitaampi kuin AM4 ja kun käynnistetään niin ensin kone sammutetaan, sitten vielä tarvittaessa virrat pois, painetaan virtanappia että varmasti kaikki virta on poissa. Sitten virrat takaisin ja painetaan käynnistä nappia. Se alle 10 sekunttia ja voin mennä uefi-biosiin mutta kyllä se helposti minulla joku 40 sekunttia menee että pääsen windowsiin kirjautumaan "nopealla" AM5 alusta..

Siksi sanon nopea koska jotkut puhuvat että siinä menee reippaasti päälle minuuttia ja puhutaan useista minuuteista koska muistit treenaavat itseään ja ties mitä tapahtuu ennenkuin päästään kirjaudu windows kohtaan.
 
@Taneli- hmm nyt kun sekuntikellolla mittasin uudestaan, niin myönnän että menee enemmän aikaa kuin 10 sekuntia omalla koneella käynnistää kone sammuttamisen jälkeen. Sain nyt tulokseksi 20 sekuntia. On se silti mielestäni hyvinkin nopeaa. Uudella Intel-läppärilläni menee osapuilleen sama aika.
 
Nykyään asus emoissa power down ei ole päällä memory context restore enabled tilassa.
Tänään ekaa kertaa laitoin MCR:n Enabled biosista ja kyllä tuo Power Down näyttää olevan päällä edelleen.
MCR:n kanssa bootti on kyllä pirun nopea kun aikaisemmin joutui odottelemaan iät ja ajat.

ZenTimings_Screenshot290625.png
Bios 3265 täytyisi heittää sisään seuraavaksi.
 
Viimeksi muokattu:
Jos haluaa objektiivisen mittarin kuinka kauan BIOS vie aikaa koneen käynnistyksessä, ennen kuin Windows alkaa käynistymään, voi katsoa Windows Task Managerista Startup -väillehdeltä Last BIOS time lukemaa:

1751267012494.png
 
AM4 koneessa:
1751271330918.png

Ja mennääs katsomaan AM5 konetta...
1751271766112.png

Eli AM4 kannalla käynnistymisaika on huomattavasti nopeampi.
 
Viimeksi muokattu:
AM4 koneessa:
1751271330918.png

Ja mennääs katsomaan AM5 konetta...
1751271766112.png

Eli AM4 kannalla käynnistymisaika on huomattavasti nopeampi.
Katsoinpa nyt piruuttani omankin myllyn vastaavan (AM5 siis) ja näyttää 14.3 sekuntia.
Ei paha...

Lisätään vielä, että 7800x3d ja X670E Steel Legend.
 
Viimeksi muokattu:
AM4 koneessa:
1751271330918.png

Ja mennääs katsomaan AM5 konetta...
1751271766112.png

Eli AM4 kannalla käynnistymisaika on huomattavasti nopeampi.
Tai DDR4:llä on nopeampi. DRR5 harkat taitaa olla se pääsyy näihin pitkiin buuttiaikoihin.

Minulla 7800X3D ja 64GB kestää 60 sekuntia. Muistiajoituksia löysäämällä saisin nopeamman buutin, mutta en tarvitse. Nytkin on edellisestä 45 päivää.
 
Tai DDR4:llä on nopeampi. DRR5 harkat taitaa olla se pääsyy näihin pitkiin buuttiaikoihin.

Minulla 7800X3D ja 64GB kestää 60 sekuntia. Muistiajoituksia löysäämällä saisin nopeamman buutin, mutta en tarvitse. Nytkin on edellisestä 45 päivää.
7950X, 64GB ja ihan kohtuullisesti tunatut ajoitukset. 19.1 sekuntia. CH X670E Hero emona.
 
Viimeksi muokattu:
11.9s - Asus Strix X870-I + 9800X3D + Patriot 2 x 16Gb 6000mhz CL30. BIOSissa päällä joku "ylimääräinen 3s" kaiketi jotta kerkeää paremmin rämpyttään nappia biosiin pääsyyn?

1751290876892.png


Ehkä nämä 2 slotin emot buuttaa nopeempaa?

Edit: EXPO siis päällä ja kun kännykällä mittasin aikaa niin virtanapin painalluksesta meni 15s eli se ylimääräinen 3s tulee kaiketi ennen tuota tehtävienhallinnan (task manager) lukemaa.
 
Kun itsellä oli Asus tuf gaming B650 niin paljon nopeamman bootin sai sillä, että kävi laittamassa EXPOn päälle AMD:n välilehdeltä biosista eikä Asus Tweak tms. välilehdeltä. Paljon nopeampi bootti tuli ainakin itsellä.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
280 817
Viestejä
4 825 736
Jäsenet
78 170
Uusin jäsen
Sami Hurskainen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom