- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 662
Mites tuo Asuksen X570 Prime Pro, onko siinä jotain selkeästi huonompaa kuin vaikka MSI:n Gaming Edge Wifissä? Wifi-ominaisuuksilla en tee mitään.
Buildzoidin mietteitä asus prime pro lähtee 15:25 kohdalla.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Mites tuo Asuksen X570 Prime Pro, onko siinä jotain selkeästi huonompaa kuin vaikka MSI:n Gaming Edge Wifissä? Wifi-ominaisuuksilla en tee mitään.
Best Motherboards for Ryzen 3000 CPUs: X570 vs. X470 & B450 : Amd
TL;DR:
If you don't overclock, every board is fine.
If you need PCI4 go for X570.
If you need SLI go for X470.
All others go for B450.
General: VRMs and cooling are most important, BIOS Flashback, WiFi, Intel LAN are nice to have.
X570 picks (not tested, based on paper specs and photos)
X470 picks
- 700$: Gigabyte Aorus Extreme (best cooling, only board without chipset fan).
- 350$: No clear winner, all boards with massive VRMs.
- 300$: Asrock Taichi (best features).
- 200$: Asus TUF Gaming (WiFi) TAI Gigabyte Aorus Elite (Flashback).
- sub 200$: Gigabyte Gaming X (Flashback).
- ITX: Aorus Pro WiFi (like all ITX boards lacks VRM cooling)
B450 picks
- If over 200$ go for X570 TUF
- Asrock Taichi Ultimate (10G Lan)
- MSI Gaming Pro Carbon (also for OCed 3900X)
- Asus Prime Pro (for 6/8 core OC max)
Everything else has bad VRM/Cooling or awkward feature sets or Buildzoid forgot about it.
- Go for MSI. If you don't like MSI, you are fu**ed.
- MSI Gaming pro carbon (good VRM, intel lan, WiFi, Flashback).
- MSI Tomahawk (like Gaming pro, no Intel lan, no WiFi).
- MSI Mortar (like Tomahawk, MicroATX, seems discontinued).
- MSI Gaming plus (like Tomahawk, lower class VRM).
- MSI Gaming plus MicroATX (only 2 DIMM slots).
- ITX: MSI Gaming plus ITX (like all ITX boards lacks VRM cooling)
Ite meinasin aluksi MSIn gaming edge wifi + kampanja, mutta alkoi huolestuttaa noi revikat...nii päädyin kumminkin Gigabyten Aorus Eliteen, muutama kymppi eroa ja paremmat osat (mm VRMt, enemmän USBei, Intelin LAN...).
Buildzoid ei suosittelle alle 200 x570 emoja kenellekkään.
Noi on sinne päin ohjeita.
Paremmi ne on hoitanu hommansa ku Asus x570 lankkujen kanssa...Jep, siellä on mm gigabyten lankku 200$ pointissa, jota on melko paha suositella jos valmistaja julkaisee biosseja jotka rikkoo prossuja.
Mistä tiiät et se toimis Asuksessa?Mulle on tullut antipatioita Gigabyteä kohtaan koska Sound Blaster Zx ei toimi tässä nykyisessä lankussa oikein vaan se katoaa jos kone menee esim syvään unitilaan, on pois päältä pitkään tms, ainut tapa tuon jälkeen saada se toimimaan on hirveä rumba mihin liittyy voodoomagiaa, kuun asentoja, kortin irroittelua ja toiseen slottiin pistämistä ja ajurien poisto asennus poisto asennus -rumbia.
Siksi ei Gigabyteä, Asuksen Prime Prota mietin koska sen väriteema mielyttää silmiä, B450 Mortar Titanium on toinen mitä miettinyt mutta MSI:n 128Mbit BIOS -setit noilla emoilla epäilyttää eikä ole ollut (vielä ainakaan) puhetta 256Mbit mallista.
En toki tiedä, mutta se on toiminut aiemmissa emoissa ongelmitta, Gigabyten foorumilta löytyy ketju tästä nimenomaisesta ongelmasta ja https://extreme.pcgameshardware.de/...ds-mit-soundblaster-z-funktioniert-nicht.html mukaan koskisi muitakin Gigabyten AM4-lautoja. En muista nähneeni vastaavaa muiden valmistajien emoihin liittyen ainakaan tässä mittakaavassa.Mistä tiiät et se toimis Asuksessa?
Kysyisin melkein Gigabytelt suoraa, jos meinaa x570 hommata...ne on kumminki loppupeleis iha eri lankut ku edelliset.En toki tiedä, mutta se on toiminut aiemmissa emoissa ongelmitta, Gigabyten foorumilta löytyy ketju tästä nimenomaisesta ongelmasta ja https://extreme.pcgameshardware.de/...ds-mit-soundblaster-z-funktioniert-nicht.html mukaan koskisi muitakin Gigabyten AM4-lautoja
Sekin on tokin vaihtoehto, mutta onko tuossa X570 Aorus Elitessä sitten jotain erityisesti muita parempaa? BIOS Flashback on toki kiva ominaisuus, muttei mikään välttämättömyys (tähän päivään mennessä en ole vielä ikinä joutunut turvautumaan vastaavaan ominaisuuteen)Kysyisin melkein Gigabytelt suoraa, jos meinaa x570 hommata...ne on kumminki loppupeleis iha eri lankut ku edelliset.
Sekin on tokin vaihtoehto, mutta onko tuossa X570 Aorus Elitessä sitten jotain erityisesti muita parempaa? BIOS Flashback on toki kiva ominaisuus, muttei mikään välttämättömyys (tähän päivään mennessä en ole vielä ikinä joutunut turvautumaan vastaavaan ominaisuuteen)
Kuinkahan hyvin toimisi, jos chipset sirkkeliltä vetäisee piuhan irti(voiko?) ja laittaa siihen jonkun oikean tuulettimen hönkimään?


Miten voikaan olla näin vaikeaa emon valinta...
Muut osat on jo aikalailla valittu, mutta kun ei pysty päättämään sitä yhtä osaa. Sinällään ei ole tarkkaa budjettia tai suuremmin väliä onko x470 vai x570, mutta mihinkään 500e hintoihin en ole lähtemässä. Omassa päässä soi, että x570 olisi parempi valinta pidemmällä aikavälillä, niin siksi katsellut niitä enemmän.
Esim. MSI:n x570 gaming pro carbonia oon katsellut, mutta vähän epäilyttää nuo paikat mihin tuulettimet saa kiinni, kun ei ole takatuulettimelle paikkaa siinä sen lähellä.
Gigabyten aorus pro, ja siitä ylöspäin, taas olisi mukavasti noita tuuletinpaikkoja mistä valita. Omaan silmään myös kohtalaisen hyvän näköisiä, mutta onko sitten itse levyn ominaisuudet hyviä muihin verrattuna.
Asukselta taas olisi prime pro ihan mielenkiintoinen, joskin en oikein innostu tuosta valkoisesta väristä. Lisäksi ollut viime aikoina hieman ongelmia muiden asus tuotteiden kanssa niin tiedä sitten uskaltaako yhden asuksen hankkia lisää.
Chromessa melkein 40 tabia auki, kun koittaa vertailla eri levyjä ja lukea arvosteluja ristiin![]()
Mulla odottaa asennusta X570 MSI Gaming Edge. Itse otin MSI:n kun ymmärsin, että sitä chipset fania saa itse säätää ja se varmasti sammuu myös jos ei ole kuormitusta emolla. Yllättävän järeät olivat Vrm- heatsinkit kun emoa käpistelin juuri.
Ensi viikolla raporttia kun saan asennettua.
Tai sitten vain säätää BIOS:sta tuuletin käyrät mieleisekseen jos vakioprofiili ei miellytä.Kuinkahan hyvin toimisi, jos chipset sirkkeliltä vetäisee piuhan irti(voiko?) ja laittaa siihen jonkun oikean tuulettimen hönkimään?
Kato se tunnin Buildzoidin video, joka on pyöriny täs...sen ja monen muun mukaan $200 hintaluokkaa paras lankku, koska overkill VRMt hintaa nähde, Intelin LANi, se "turha" flashback, myös säädettävä sirkkeli (viimeisin bios kertoo sen), BIOSin UIki näyttää pätevältä, ei niinkun MSIn kuvakikkailu, enemmän I/Ota ym ym...Eikä sitä tiiä, voi olla et lähitulevaisuudes joutuu turvautuu flashbäkil niiku näis edellisis lankuis.Sekin on tokin vaihtoehto, mutta onko tuossa X570 Aorus Elitessä sitten jotain erityisesti muita parempaa? BIOS Flashback on toki kiva ominaisuus, muttei mikään välttämättömyys (tähän päivään mennessä en ole vielä ikinä joutunut turvautumaan vastaavaan ominaisuuteen)
Ehkä, ehkä ei joudu. Itseä kiinnostaa ulkonäkö tiettyyn pisteeseen (siksi mm. Prime Prota miettinyt B450 Mortar Titaniumin ohella), pitää kysellä vieläkö Sound Blaster Z(x) -ongelmat vaivaavat GigabyteäKato se tunnin Buildzoidin video, joka on pyöriny täs...sen ja monen muun mukaan $200 hintaluokkaa paras lankku, koska overkill VRMt hintaa nähde, Intelin LANi, se "turha" flashback, myös säädettävä sirkkeli (viimeisin bios kertoo sen), BIOSin UIki näyttää pätevältä, ei niinkun MSIn kuvakikkailu, enemmän I/Ota ym ym...Eikä sitä tiiä, voi olla et lähitulevaisuudes joutuu turvautuu flashbäkil niiku näis edellisis lankuis.
Itteä ei kiinosta näkö, rgb tai muu siihen liittyvä pelleily, vaan puhdas hinta/laatusuhde ja yksinkertaisuus. Koppanaki Define R4 ilman ikkunaa, niin ei paljon sisälle katota.
Nii yks huono puoli unohtu sanoo, että debug ledit tai/ja counteri puuttuu noist ainaki <=$200 asus ja gigabyten lankuist, msi lankuis taas on ja asrockist en taas tiiä.Ehkä, ehkä ei joudu. Itseä kiinnostaa ulkonäkö tiettyyn pisteeseen (siksi mm. Prime Prota miettinyt B450 Mortar Titaniumin ohella), pitää kysellä vieläkö Sound Blaster Z(x) -ongelmat vaivaavat Gigabyteä
Tässä Buildzoidin emolevyvertailua siitä luokasta alaspäin mennen:Mites tuo Asuksen X570 Prime Pro, onko siinä jotain selkeästi huonompaa kuin vaikka MSI:n Gaming Edge Wifissä? Wifi-ominaisuuksilla en tee mitään.
Vanhan mallinen erillisillä komponenteilla oleva VRM jää hyötysuhteessa jälkeen powerstageille, niin jäähdytystä on parempi ollakin hieman enemmän.Mulla odottaa asennusta X570 MSI Gaming Edge. Itse otin MSI:n kun ymmärsin, että sitä chipset fania saa itse säätää ja se varmasti sammuu myös jos ei ole kuormitusta emolla. Yllättävän järeät olivat Vrm- heatsinkit kun emoa käpistelin juuri.
Jos ostaa vähän paremman luokan emon, niin erillistä äänikorttia ei enää tarvitse, koska niiden integroidut ovat jo niin lähellä samaa tasoa. Tosin noiden hinnat alkaen emojen äänet ovat tasoa "kunhan jotain kuuluu".Ehkä, ehkä ei joudu. Itseä kiinnostaa ulkonäkö tiettyyn pisteeseen (siksi mm. Prime Prota miettinyt B450 Mortar Titaniumin ohella), pitää kysellä vieläkö Sound Blaster Z(x) -ongelmat vaivaavat Gigabyteä
Ei.Olikos siinä B450 Gaming Pro Carbonissa valmiiksi jo tuo 32MB, kun ei näemmä MAXia tule?
Ainakin x470-f Strix emossa kuuluu superlux hd-660 luureilla ääni hiljaisella jos ei ole ääni korttiaJos ostaa vähän paremman luokan emon, niin erillistä äänikorttia ei enää tarvitse, koska niiden integroidut ovat jo niin lähellä samaa tasoa. Tosin noiden hinnat alkaen emojen äänet ovat tasoa "kunhan jotain kuuluu".

Voi olla, että kuulokevahvistin on yhdistetty vain kotelon etupaneelin liittimiin eli takapaneelista saa vahvistamattoman signaalin.Ainakin x470-f Strix emossa kuuluu superlux hd-660 luureilla ääni hiljaisella jos ei ole ääni korttia![]()
Itse laitoin Asuksen X570 TUF gaming (wifin)
tänään tuli MSI:ltä meiliä et aio hakemus hyväksytty ja se toimitetaan joskus.![]()
Niiku testit ovat osoittaneet, niin AIO:lla tai edes erillisellä coolerilla ei tee periaattees mitään, ku vakiolla kestää hyvin PBOn tai kellotuksen.Minullekin tuli tuo viesti. Varsin mainio diili kyllä MSI:llä tarjolla. X570 ACE:lle tulee loppujen lopuksi hintaa "vain" vähän yli 300 euroa, jos myyn jäähyn pois.
Onko Asrock x470 taichi ihan no no? Olis wifi, eteen ja taakse usb-c, hinta tosin taitaa pyöriä tuon tuffin kanssa samoissa.Tarjousmuistit kun nyt tuli ostettua niin konepaketista ei puutu enää kuin kotelo, prosessori ja emolevy. M.2 SSD lähti myös yllättäen Amazonilta tulemaan reilusti etuajassa.
- Kotelovalinnassa päänvaivaa aiheuttava asia on etupaneelin type-C liitäntä, se täytyisi silloin löytyä myös emolevyltä. Taitaa vain olla niin että jos type-C löytyy emolevyn takapaneelista niin silloin etupaneelin tuki on pudotettu pois lankulta, ellei mennä aivan holtittomasti maksaviin lankkuihin.
- Prosessoriksi menee näillä näkyvin Ryzen 3600, sitten jos on tarvetta päivitykseen niin Zen2+ isommalla ydinmäärällä tilalle. Tämän takia katse alkaa lopullisesti valumaan kunnon VRM:n omaavien X570 lankkujen puolelle, kun niissä pitäisi Zen2+ tuki olla parempi kuin mitä MSI:n pelleily tällä hetkellä on Zen2 osalta vanhoissa lankuissa.
Lankuista X570 Asus TUF Gaming Wifi ja Gigabyte Aorus Elite ovat kiikarissa.
Gigabyteä ei tunnu mistään saavan järkihintaan joten vaakakuppi kallistuu Asuksen puolelle.
- Gigabytessä olisi etupaneelin type-C liitäntä, tosin se puuttuu kokonaan takapaneelista.
- Asus omaa takapaneelin type-C liitännän mutta siitä vastaavasti puuttuu etupaneeli-tuki...
- Lisäksi vielä se että wifi täytyy saada lankkuun jollain tavalla, joko omalla vanhalla pcie-kortilla toteutettuna tai sitten valmiiksi lankkuun integroituna...
- Aikaisemmin olin myös miettinyt integroidun äänikortin käyttöönottoa mutta sitten löysin tämän pienen ihmeen: Silverstone ECP01. Tuolla saa hyllyssä lojuvan DAC+amp vehkeen toimimaan koneella ilman ylimääräisiä virtalähteitä/virtajohtoja joita on muutenkin pöydän alle teipattuna niin perkeleesti (kaiutinvahvistimen virtalähde, näytön virtajohto, TV-antennin vahvistin, PC virtajohto, jne.). Eli nyt ei tarvitse miettiä integroidun äänenlaatua kun etsin mieleistä lankkua.
Kai se on TUF ostettava kun sitä saa järkihintaan Amazoniasta inhimillisillä toimitusajoilla (230€+veroero, toimitus 28. päivä). Type-C etupaneeli-tuen puute korvautuu takapaneelin liitännöillä ja samalla voi ottaa hyvillä mielin kympin halvemman mallin kotelosta missä ei ole type-C liitäntää.
Tosin kyllähän tuo kirpaisee kun satkun halvempi MSI B450 Carbon AC käytännössä ruksaisi kaikki muut vaatimukset toimintavarmaa BIOSia lukuunottamatta.
No kyllähän tuokin käy, mutta millä mallilla BIOS on tällä hetkellä?Onko Asrock x470 taichi ihan no no? Olis wifi, eteen ja taakse usb-c, hinta tosin taitaa pyöriä tuon tuffin kanssa samoissa.
(Viidenkympin hintaero suomihintoihin ja nopeampi saatavuus kyllä laittaa harkitsemaan isomman erän kimppatilausta jo hiljalleen..)
manuaalissa lukee että olisi molemmissaVoi olla, että kuulokevahvistin on yhdistetty vain kotelon etupaneelin liittimiin eli takapaneelista saa vahvistamattoman signaalin.

Joo toi flashback on kyllä vertaansa vailla olevaominaisuus, pojalla on 1600x ni ei haittaa. Proshopin toimitusvaikeudet x470 taichiin ajoi kokeilemaan 3700x 350 pro 4:seen.No kyllähän tuokin käy, mutta millä mallilla BIOS on tällä hetkellä?
Kun muut osat alkavat tipahtelemaan postiluukusta etuajassa niin ei jaksaisi (toimivaa) emolevyä jäädä odottelemaan kuukausitolkulla.
EDIT: niin, unohtui tuo BIOS-flashback. Ei jaksaisi veljen custom-vesijäähdytteisestä ITX-romusta alkaa repimään 1700x kiveä BIOS-päivityksiä varten. Eli Taichi on tässä tapauksessa no go (ellen ole masokisti ja vapaaehtoisesti ala käyttämään tuntitolkulla aikaa toisen kokoonpanon purkamiseen ja kasaamiseen).
Myös Carbon AC puuttuu listalta...MSI julkaisi uudet MAX-versiot useista 400-sarjan AM4-emolevyistä - io-tech.fi
Ei näy Mortar Titaniumia listalla![]()
MSI:n halvemmissa on käytännössä sama VRM kuin monissa nykyisissä MSI:n AM4 lankuissa.Tuota aikaisemmin sain semmosen käsityksen, että näis kaikissa X570 emoissa olisi aiempia paljon laadukkaammat VRM:t mutta viime sivuilla puheista jää vähän semmonen käsitys, että niissäkin on eroja ja siksi porukat raakkaa pois esim. halvemman pään MSI:n emot, koska ei riitäkään tai jotain? Onko noin tosijaan?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.