- Liittynyt
- 04.12.2016
- Viestejä
- 1 573
väärä ketju
Itse löysin nämä 102€ hintarajalla, kävin läpi Hinta.fi kuvat läpi:Optista ääntä kohtuuhintaisella AM4-emolevyä yritän saada aikaan.
10v vanha emolevy näyttäisi sanoneen viimein sopimuksen irti ja aloin katsella uutta pakettia ja siihen AM4-emolevyä.
Pienellä budjetilla (noin 100e emo) yritän selvitä eikä vaatimuksiakaan ole ihan kauheasti: muutama SATA HDD pitäisi saada kiinni, kasa USB-laitteita ja sitten vanhan S/PDIF optisella liitännällä olleen äänisysteemin haluaisin säilyttää.
Toimitustakaan en pysty odottamaan kovin pitkään (ääntä voin odottaa, emolevyä en).
Ulkoisella S/PDIF liitännällä olevia emoja ei kuitenkaan tahdo oikein löytyä.
-Pitääköhän sitä ostaa joku mahdollisimman halpa äänikortti?
-Osaisiko joku vinkata kohtuuhintaista AM4 emolevyä ko. liitännällä?
-Vai löytyisiköhän jostain adapteri sisäisestä S/PDIF 2-3- pin liitännästä ulkoiseksi optiseksi? Sen verran olen itse pihalla etten löytänyt.
Samanlailla flässäät sen sisään kuin uudemmankin. Itse myös huomasin että tuo strixin uusin bios on kuraa. ei edes suostunut käynnistymään kellot päällä. 4011 bioksella vakaa kuin kiinanmuuri.Laitoin vähän aikaa sitten 4024 biossin sisään. Vähän alan epäilemään et kaatumiset johtuu siitä ku päivittämisen jälkeen alkoi ongelmat.
Onko jossain selvät ohjeet miten laitetaan aikaisempi bios?
Ei 4011 kanssa ollut mitään ongelmia. Onko jollain muulla ollut ongelmia 4024 kanssa?
Näyttäisi että joku näistä pitää laittaa tilaukseen. Ei ole tarkoitus kellottaa, eikä osunut muutakaan syytä äkkiseltään miksi pitäisi B450 olla.Itse löysin nämä 102€ hintarajalla, kävin läpi Hinta.fi kuvat läpi:
Gigabyte GA-AB350-GAMING 3, hinta 92€
https://hinta.fi/1168772/msi-b350m-mortar-arctic?l=1
MSI B350M MORTAR - Kuvat | Hinta.fi
Jokaisen kuvissa ainakin on tuo optinen liitin. Eivät tosin ole B450 emolevyjä mutta eihän tuo kait mitään erikoista tuonut mukanaan. Ja jos ei ole tarkoitus ylikellottaa niin eiköhän nuo perus emot asiansa aja virransyötönosalta.
111€ + veroero, mutta ei posteja. Asus ROG Strix B450-F Gaming Mainboard Sockel AM4: Amazon.de: Computer & ZubehörOptista ääntä kohtuuhintaisella AM4-emolevyä yritän saada aikaan.
Jos sen saman ~159e maksoit Asrockin emosta niin ehdottomasti pistäisin vaihtoon. Pesee muiltakin ominaisuuksiltaan tuon Asrockin emon ja tosiaan kahdeksalle corelle on tuo jykevämpi virransyöttökin oikein hyvä olla. 99% varmuudella väittäisin että toimii muistit specsien mukaan huolimatta QVL:stä. Itselläni on kahdella eri emolla (B450 ja X370) muistikitit joita ei löydy emojen listoilta ja molemmat toimii sillä 3200MHz CL16 mitä mainostettiinkin.Ostin juuri 2700X prossu ja siihen kaveriksi Asrock X470 master sli emolevyn. Niihin qvl listalta löytyvät hyper predator 3200mhz muistit. Kävin kattelee niin netissä on jonkinverran juttua että tossa asrockissa olisi huonot vrm:mät? Onko tuolla tavan käyttäjälle väliä? Kävin vaan miettimään pitäisikö vielä emo laittaa vaihtoon ja ottaa tuo samanhintainen Asus ROG strix-f gaming. Mitä olette mieltä? Noita muistejani ei tosin löydy asuksen qvl:stä.
Onhan tossa asuksessa oikea 6 vaiheinen vrm vs asrockin 4 vaiheinen vrm ja asuksessa paljon laadukkaammat komponentitkin. Ja strixissä varmasti paremmat tuuletin säädöt yms. En miettisi hetkeäkään kumman emon ottaisin.Ostin juuri 2700X prossu ja siihen kaveriksi Asrock X470 master sli emolevyn. Niihin qvl listalta löytyvät hyper predator 3200mhz muistit. Kävin kattelee niin netissä on jonkinverran juttua että tossa asrockissa olisi huonot vrm:mät? Onko tuolla tavan käyttäjälle väliä? Kävin vaan miettimään pitäisikö vielä emo laittaa vaihtoon ja ottaa tuo samanhintainen Asus ROG strix-f gaming. Mitä olette mieltä? Noita muistejani ei tosin löydy asuksen qvl:stä.
Noi CPU-virtaliittimien lisäys 8-pin lisäksi on ihan täysi vitsi. Jos nestemäisellä typellä alat kellottelemaan niin sitten siitä voi olla hyötyä, mutta muuten ihan turha markkinointikikka.En noista virranjakajista niin paljon tiedä, tota asrokkia tilatessa kattelin vaa että näyttäs olevan noita komponentteja pitkä rivi ja cpu virtaliittimiäkin 8+4 -> ois voinu kuvitella sen puolen olevan kunnossa. Ilmeisesti porukalla ollu ongelmia jos on prossuja yritetty kellotella tällä asrokilla kun ei noi vcoretkaan jostain syystä pysy. No laitoin asuksen eile tilaukseen täytyy yrittää tuo asrokki palautella, toivotaa että jimms sen vielä kelpuuttaa takas vaikka paketin aukasin.
Noi CPU-virtaliittimien lisäys 8-pin lisäksi on ihan täysi vitsi. Jos nestemäisellä typellä alat kellottelemaan niin sitten siitä voi olla hyötyä, mutta muuten ihan turha markkinointikikka.
Sen verran lisättävä että ne on tosiaan turhia TÄLLE alustalle poislukien LN2 leikit mutta tuolla toisen valmistajan puolella eivät ole turhia vaan varsin tarpeellisiakin. X299 ja Z390 alustat moniytimisillä kivillä syövät virtaa niin paljon että niissä on jo melkein pakko olla kaksi cpu virtaliitintä.Erikoista kyllä kun lisätty 4 pinninen tuohon. Esim omassa Taichissa ei moista kikkailua ole, ja virransyöttö on kuitenkin parasta mitä saa.
Mainoskikka kuten Merkath sanoikin.
Se uusin on ihan turhapäivitys. Itsellä se ei edes buutannut kellot päällä. Vaihoin heti takasin vanhaan. Vanhalla saanut memtestit 25k läpi ilman virheitä ja muutenkin ollut vakaa.Miten teillä kulkee muistit tuon 470f gaming emon kanssa? En sit tiiä kuvittelenko vaan mut tosi hankala ollu löytää vakaita asetuksia omasta mielestä (varsinkin uusimman bios päivityksen jälkeen). 3266Mhz yli jos koettanu löytää hyviä muistiasetuksia niin virheitä vaan lykkää tekipä melkein mitä vaan. Aikasemmalla BIOS:lla muistaakseni löyty 3400Mhz asetukset suht kivuttomasti mut tää uudempi nyt kyllä toki jotenki muuten on vaikuttanu paremmalta tai sit vaan kuvittelen.
Joo jotain tällästä vähä veikkasinki. Itte vaan tulee pelailtua koneella enemmän ja mielestäni olin havaitsivani oikeesti jotain pehmeempää grafiikkaa tms. miten sen ny sit selittäis. PUBG pelatessa siis hävis väheni sellaset oudot pienet nykimiset jos vaihdoit vaikka äkillisesti suuntaa ja pyöräytit kameran eri suuntaan niin aikasemmin siinä jossain kohtaa tuli sellanen mikä nyt mahtais olla 0.01 töksähdys matkalla tms. Voi olla että on vaan omaa kuvitelmaakin.Se uusin on ihan turhapäivitys. Itsellä se ei edes buutannut kellot päällä. Vaihoin heti takasin vanhaan. Vanhalla saanut memtestit 25k läpi ilman virheitä ja muutenkin ollut vakaa.
Mulla menny ihan ohiElmor otti ja suksi firmasta ulos.
Millos tämmönen tapahtu??https://www.overclock.net/forum/11-...vi-overclocking-thread-3897.html#post27694588Mulla menny ihan ohiMillos tämmönen tapahtu??
Minulta lähtee uusi ja käyttämätön Jimmsin tarjous-C6H, joka on ylivoimainen hinnassaan ja alle budjettisi (muutkin allekirjoittavat). Laittaisin sitten muutoin X470 piirisarjaisista varmaan Taichin tai Crosshairin, mutta hintaa on satku enempi. C6H:lla saat prossusta ja muisteista kaiken irti.Oon tässä uutta konepakettia kasaamassa ja prossuksi on nyt todennäköisesti valikoitumassa 2700x. Tälle kaipailisin emolevyä ja suo näyttää aika loputtomalta. Onko ehdotuksia n. 150e hintaluokassa? Mielummin alle kuin yli 150e. Mennäänkö metsään? Kopaksi Fractal Design R6 perushuttua. Oikeestaan muuta erikoisempaa en osaa vaatia kun edellinen emo ostettu 2500K-aikakautena.
Henkilökohtaisesti ottaisin samantien tämän koska hinta/laatu (ja myyjä ei ota rahaa välistä eli Jimm's:n tarjous emo kyseessä):Oon tässä uutta konepakettia kasaamassa ja prossuksi on nyt todennäköisesti valikoitumassa 2700x. Tälle kaipailisin emolevyä ja suo näyttää aika loputtomalta. Onko ehdotuksia n. 150e hintaluokassa? Mielummin alle kuin yli 150e. Mennäänkö metsään? Kopaksi Fractal Design R6 perushuttua. Oikeestaan muuta erikoisempaa en osaa vaatia kun edellinen emo ostettu 2500K-aikakautena.
Jes, vastaan tuonne ketjuun.Minulta lähtee uusi ja käyttämätön Jimmsin tarjous-C6H, joka on ylivoimainen hinnassaan ja alle budjettisi (muutkin allekirjoittavat). Laittaisin sitten muutoin X470 piirisarjaisista varmaan Taichin tai Crosshairin, mutta hintaa on satku enempi. C6H:lla saat prossusta ja muisteista kaiken irti.
Ebaysta löytyy hakusanalla SPDIF bracket. Hommasin sellaisen itselle niin ei tarvitse optisesta ulostulosta huolehtia emoa valitessaOptista ääntä kohtuuhintaisella AM4-emolevyä yritän saada aikaan.
10v vanha emolevy näyttäisi sanoneen viimein sopimuksen irti ja aloin katsella uutta pakettia ja siihen AM4-emolevyä.
Pienellä budjetilla (noin 100e emo) yritän selvitä eikä vaatimuksiakaan ole ihan kauheasti: muutama SATA HDD pitäisi saada kiinni, kasa USB-laitteita ja sitten vanhan S/PDIF optisella liitännällä olleen äänisysteemin haluaisin säilyttää.
Toimitustakaan en pysty odottamaan kovin pitkään (ääntä voin odottaa, emolevyä en).
Ulkoisella S/PDIF liitännällä olevia emoja ei kuitenkaan tahdo oikein löytyä.
-Pitääköhän sitä ostaa joku mahdollisimman halpa äänikortti?
-Osaisiko joku vinkata kohtuuhintaista AM4 emolevyä ko. liitännällä?
-Vai löytyisiköhän jostain adapteri sisäisestä S/PDIF 2-3- pin liitännästä ulkoiseksi optiseksi? Sen verran olen itse pihalla etten löytänyt.
Jimms AM4 SPDIF haku
Ainoa joka tähän mennessä on osunut sinne päin on
Gigabyte GA-AB350-Gaming 3, jossa sekä hinta että toimitusaika on vähän tavoilteltua ikävämpiä.
Niistä ei kannata ostaa sitä ihan halvinta. Kokemusta on Q9550 ajoilta. Toimi hyvin koksupiuhalla, optista liitäntää kokeillessa selvisi, että se oli vain koristeena ja kaapelin lisäys teki oikosulun. Lopputuloksena spdif kaapelin liitin suli emolevyyn kiinni. Emolevy toimii kyllä yhä, yli 10v tuon jälkeenkin.Ebaysta löytyy hakusanalla SPDIF bracket. Hommasin sellaisen itselle niin ei tarvitse optisesta ulostulosta huolehtia emoa valitessa![]()
Se pinout kannattaa tosiaan tarkistaa, vaihtelee emolevyvalmistajien välillä. Joissain noissa bracketeissa piuhan emolle tulevaa päätä voi muokata pinoutin mukaiseksi. Vähän oudolta kuulostaa tuo että optisen kaapelin kytkeminen vasta aiheuttaisi oikosulun, jos toimi koaksiaalilla normaalisti?Niistä ei kannata ostaa sitä ihan halvinta. Kokemusta on Q9550 ajoilta. Toimi hyvin koksupiuhalla, optista liitäntää kokeillessa selvisi, että se oli vain koristeena ja kaapelin lisäys teki oikosulun. Lopputuloksena spdif kaapelin liitin suli emolevyyn kiinni. Emolevy toimii kyllä yhä, yli 10v tuon jälkeenkin.
Valmistajilta saa myös ns virallisia brandattyjä, hyvällä lisähinnalla.
Siinä ei varmaan ollut mitään transmitteria, tai jos oli niin se oli ihan sekundaa. Optisen piuhan päässä kun on liittimessä metallia, niin se riitti vetämään systeemin oikosulkuun. No ainoa kauhukokemus kiinalaisista ihmeistä.Se pinout kannattaa tosiaan tarkistaa, vaihtelee emolevyvalmistajien välillä. Joissain noissa bracketeissa piuhan emolle tulevaa päätä voi muokata pinoutin mukaiseksi. Vähän oudolta kuulostaa tuo että optisen kaapelin kytkeminen vasta aiheuttaisi oikosulun, jos toimi koaksiaalilla normaalisti?
Testasin dacissa kiinni olevan kuidun yleismittarin johtavuustestillä, liittimen runko on muovia, mutta kuidun päässä oleva "putki" oli hyvin johtavaa metallia. Se siitä offtopicista. Pinnilayotin tarkistamalla saa kyllä emon kanssa yhteensopivan bracketin.offtopic/
Mulla pari optista käytössä,jossa ei metallia.
Juurikin piti ottaa yksi uusi paketista ja tsekata,ei metallia siinäkään.
Ei ainakaan pysty oikaria tekemään,mutta ehkäpä syy tosiaan emolle tulevassa bracketissa..
/
Eikö näille vanhoille emoille luvattu tuki 2020 asti. Zen 2 menee vanhoilla vehkeillä ja zen 3 sitten voi vaatia uuden emon.Hiukan epäilyttää miten Ryzen 3 emolevy tuki mahtaa olla näillä vanhoilla emolevyillä![]()
Tuki säilyy ihan 300-sarjan emolevyistä lähtien aina viimeiseen Zen-ytimiseen työpöytäprosessoriin asti, mutta pohdintaa herättää tulevien kivien kulku ja vaatimukset. Tässä ei pakosti sen paremmin käynyt kuin Intel-leirissäkään jos osti halvan emolevyn ja tahtoo siihen sysätä järeätä kiveä sitten viimeisestä sukupolvesta.Eikö näille vanhoille emoille luvattu tuki 2020 asti. Zen 2 menee vanhoilla vehkeillä ja zen 3 sitten voi vaatia uuden emon.
MicroATX koossa emolevyvalikoima on pääosin kehnoa jos prossun virransyöttöjen laatua katsotaan.Mitkäs on nyt Ryzenille suositelluimmat m-itx tai m-atx levyt? Nyt on R5 1600 mutta jos SSF-konetta rupean kasaamaan niin jossain välissä päivittyy varmaan johonkin X-malliin..
Ongelma on siinä, että Asrock on keskinkertainen ja Mortar myös. Nuo mITX-lankut on parempia.MicroATX koossa emolevyvalikoima on pääosin kehnoa jos prossun virransyöttöjen laatua katsotaan.
Tuo Asrock lienee parhaimmistoa MSI B450M Mortarin kanssa:
Testissä AMD B450 -emolevyt (ASRock, Asus, Gigabyte & MSI) - io-tech.fi
MiniITX koossa taas löytyy enemmän kunnollista virransyöttöä.
Esim Asus X470-I Strixissä on melkoisen hyvä virransyöttö.
MSI B450I Gaming Plussassa jo todella järeä.
Ja myös Gigabyte B450I Aorus Pron virransyöttö on moderni.
Asrockin miniITX emot käyttävät jotain kai halvempia Kiina-osia
[Übersicht] PGA AM4 Mainboard VRM Liste
Precision boost overdrive pois.Sain toissapäivänä iskettyä kokoonpanon kasaan 2700X + Asus X470-F + Hyper X predator 3200mhz. Uusin BIOS emolevyyn 4024 ja kaikki muuten autona mutta muistit laitoin DOCP profiilin 3200mhz. Eilisten testien perusteella tuntuu rullaavan ihan mukavasti. Nyt jos tietäjiä löytyy niin kaikki vinkit mitä ton ryzenin kanssa kannattaa säätää biossista on tervetulleita? Sitten vähän häiritsevä asia on että VCORE seilaa 0.8 - 1.4 välillä ihan idlessäkin ja aiheuttaa että lämmöt pysyy 40-55c asteessa ja CPU tuuletin hyrräilee edes takaisin. Laitoin q-fanista up/down säätöön 5.1sekunttia (viivettä?) mutta ei tällä ollut vaikutusta. Virransäätö asetuksista laitoin windows balanced mutta ei tämäkään vaikuttanut. Ideoita mitä yrittää seuraavaksi jotta noi voltit sais mahdollisimman tasasena pysymään tai sitten ton tuulettimen niin ettei se edes takaisin sahaa?