Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Samaa mietin, tiistaina tilasin Saksan varastolta. Muutaman tilauksen tehnyt, koskaan ei ole tullut seurantakoodia. Ei edes pyytämällä aina.Kuinkahan kauan kestää saada seurantatunnus kuljetus.eu:lta? Kyseessä siis Alkc ostos ja olen nyt pari päivää odotellut.
Viimeksi tuli seuraavana päivän aamuna...
Minulle on tullut aina seurantakoodi sähköpostiin, tilasi sitten Latviasta tai Saksasta. Viime viikolla tilasin Saksan varastolta ja tunnin sisään tilauksesta oli seurantakoodi sähköpostissa. Just nyt matkahuolto vie sitä tuohon viereiseen kauppaan noudettavaksi. Oletko tsekannut ettei se sähköposti ole mennyt roskaposti kansioon?Samaa mietin, tiistaina tilasin Saksan varastolta. Muutaman tilauksen tehnyt, koskaan ei ole tullut seurantakoodia. Ei edes pyytämällä aina.
Ei ole roskaposti kansiossakaan. Ei vaan näköjään jostain syystä sitä taaskaan tule. Viimeksi kun pyysin seurantakoodin, matkahuolto ilmoitti noudettavaksi paketin ennen kuin sain seurantakoodin. Täytyy pyytää seurantakoodi.Minulle on tullut aina seurantakoodi sähköpostiin, tilasi sitten Latviasta tai Saksasta. Viime viikolla tilasin Saksan varastolta ja tunnin sisään tilauksesta oli seurantakoodi sähköpostissa. Just nyt matkahuolto vie sitä tuohon viereiseen kauppaan noudettavaksi. Oletko tsekannut ettei se sähköposti ole mennyt roskaposti kansioon?
Itellekkään ei tullut ja tänään paketti noudettavissa. Matkahuollon sivuille kun rekisteröityy niin pitäs seuranta näkyä jossain vaiheessa sieltä Omat paketit -osiosta.Kuinkahan kauan kestää saada seurantatunnus kuljetus.eu:lta? Kyseessä siis Alkc ostos ja olen nyt pari päivää odotellut.
Viimeksi tuli seuraavana päivän aamuna...
Kävin itsekkin rekisteröitymässä. Näkee sieltä ainakin sitten.Itellekkään ei tullut ja tänään paketti noudettavissa. Matkahuollon sivuille kun rekisteröityy niin pitäs seuranta näkyä jossain vaiheessa sieltä Omat paketit -osiosta.
Itellekkään ei tullut ja tänään paketti noudettavissa. Matkahuollon sivuille kun rekisteröityy niin pitäs seuranta näkyä jossain vaiheessa sieltä Omat paketit -osiosta.
Helgoland ei kuulu EU:n veroalueeseen, joten ymmärtääkseni tuolta tilaaminen vastaa EU:n ulkopuolelta tilaamista melko pitkälti.![]()
Onlineshop Helgoland – Spirituosen, Zigarren, Parfüm & mehr
Spirituosen, Zigarren und Parfum zu absolut günstigen Preisen ✓ Trusted Shops: Sehr gut (13.602 Bewertungen) ► Riesiges Sortiment entdecken.www.onlineshop-helgoland.de
Tuo nyt ihan puhdasta etämyyntiä, kun Helgoland hoitaa kuljetuksen. Pari kaveria, jotka tykkäävät kovasti JD:stä, niin ova tuolta monesti tilanneet 3 litran Jackin, kun siinä heidän mielestään hinta on tuolla kohdillaan.
Itsekin tuolta tilasin satsin, jossa oli mukana esim. faijalle 60v-lahjaksi Zacapa Centenario X.O ja silloin hinta oli 85€. Alkossa sama puteli kustantaa tuplat, joten on tuo Helgolandikin selvästi halvempi. Varmasti löytyy monia halvempiakin kauppoja vielä, mutta ainakin todettu luotettavaksi.
Helgoland ei kuulu EU:n veroalueeseen, joten ymmärtääkseni tuolta tilaaminen vastaa EU:n ulkopuolelta tilaamista melko pitkälti.
Yksi hyväksi todettu kauppa tähän vielä:
![]()
Onlineshop Helgoland – Spirituosen, Zigarren, Parfüm & mehr
Spirituosen, Zigarren und Parfum zu absolut günstigen Preisen ✓ Trusted Shops: Sehr gut (13.602 Bewertungen) ► Riesiges Sortiment entdecken.www.onlineshop-helgoland.de
Tuo nyt ihan puhdasta etämyyntiä, kun Helgoland hoitaa kuljetuksen. Pari kaveria, jotka tykkäävät kovasti JD:stä, niin ova tuolta monesti tilanneet 3 litran Jackin, kun siinä heidän mielestään hinta on tuolla kohdillaan.
Itsekin tuolta tilasin satsin, jossa oli mukana esim. faijalle 60v-lahjaksi Zacapa Centenario X.O ja silloin hinta oli 85€. Alkossa sama puteli kustantaa tuplat, joten on tuo Helgolandikin selvästi halvempi. Varmasti löytyy monia halvempiakin kauppoja vielä, mutta ainakin todettu luotettavaksi.
BerlinBottlen 22. huhtikuuta tehty tilaus saapui tänään perille. Yksi tilattu ja maksettu Talisker-pullo oli jäänyt lähetyksestä pois, joten ei mennyt ihan putkeen. Reklamaatiota siis kirjoittamaan....
Mielenkiintoista. Kuitenkin itse mainostavat että "Our articles are delivered tax and duty paid in Eu Country's.".
Täytyy kyllä myöntää, että oli mennyt itseltänikin ohi tuo Helgolandin sijainti tullialueen ulkopuolella. Jotenkin sitä vaan tyhmänä ajatteli että saksalainen firma ja kun mainostavat maksavansa verot, niin asia on sillä kunnossa. Ei jotenkin käynyt mielessä, että Saksallakin on noita saaria tuolla Pohjanlahdella.
Postikulut tuolla tosiaan vähän korkeat eli kyllä noilla kuluilla BerlinBottle vaikuttaa melkein houkuttelevammalta...
Ei kai sitä tarvi kuluttajan päätellä websiten nimestä että on tullialueen ulkopuolella, etenkin jos firma itse sanoo muuta?
Kattelin että joku pieni tilaus voi olla järkevämpi tosta kun berlinbottlesta kun yhdelle pullolle antoi 15€ shippingiä. En sit tiedä missä vaiheessa nousee.
Ihan testaamalla se selviää. Yksittäispullo tulee tosiaan 15 eurolla, sitten joku määrä meni 20 eurolla. Max. 10 kpl litran pulloja kulkee 30 eurolla ja max 15 pulloa 50 eurolla. 16+ pulloa maksaa 60 euroa, mutta sitä en testannut monenko pullon kohdalla seuraava postimaksuraja paukkuu.
Ja kyllä se on kuluttajan vastuulla selvittää, mistä maasta tilauksensa tekee. "En tiennyt" ei toimi vapauttavana perusteena, jos vääristä maista tilatuista lähetyksistä lätkitään veroja maksettavaksi.
No jos verot napsuu maksettavaksi, niin varmaan voi kiistellä myyjäliikkeen kanssa maksajasta, mutta tuskin se verottajaa kiinnostaa, kun ei se tuossa mainonnassa ole millään tavalla osallisena.Sen verran tässä väitän vastaan että jos myyjä väittää että "Our articles are delivered tax and duty paid in Eu Country's. " niin ei ole mitenkään kohtuullista vaatia että kuluttaja tietää ettei se ole totta.
Mulle on tänään saapumassa Postista noudettavaksi 2x Corona, 2x Danish Gold ja 1l pulloja Napoleon brandyä. 2ltk siis. Alko24plus
Tuleekin vasta huomenna.Oliko päiväykset minne asti?
Maksat juomat ja syötät alkostoren tilausnumeron norrlog sivuilla oikeaan kenttään, ja maksat kuljetuksen. Sitten odotellaan noin viikko.Ensimmäinen tilaus tehty Alkostoreen kesäjuomia varten.
Mitenkäs tuon kuljetuksen kanssa on, voinko alkaa järjestelmään sitä jo nyt, vaikka ei tuo Alkostore kysynyt muutakuin "maksutapa", johon täppäsin luottokortin. Luottokorttini tietoja en mihinkään kyllä syöttänyt.
Tilaus on tilassa 'Odottaa'
Eli tuleeko tilaukselle joku 'tilaus kerätty, maksa nyt' -linkki?
Ja sen jälkeen kannattaa alkaa sitä kuljetusta järjestelmään Norrlogilta?
Näinkö?
Elikkä siis tänne:Maksat juomat ja syötät alkostoren tilausnumeron norrlog sivuilla oikeaan kenttään, ja maksat kuljetuksen. Sitten odotellaan noin viikko.
Juomista vai kuljetuksesta?Mitäs kun ei mulle ole tullut mitään maksuvaihtoehtoa?
juomistaJuomista vai kuljetuksesta?
Onko suosituksia vehnäoluista Alkostoren valikoimasta?
Oletteko saaneet norrlogilta seurantakoodia? As24 tilaus kyseessä. Joku linkki sieltä tuli mistä pääsi norrlogin sivulle katsomaan etenemistä. Mutta viimenen vaihe on toimitettu, ja tällä hetkellä vihreenä on lähetetty. Olis kiva tietää missä lava seilaa.
No jos verot napsuu maksettavaksi, niin varmaan voi kiistellä myyjäliikkeen kanssa maksajasta, mutta tuskin se verottajaa kiinnostaa, kun ei se tuossa mainonnassa ole millään tavalla osallisena.
Samaa mietin, tiistaina tilasin Saksan varastolta. Muutaman tilauksen tehnyt, koskaan ei ole tullut seurantakoodia. Ei edes pyytämällä aina.
Äsken oli tullut seurantatunnus JJE....ja sain sen itse pyytämällä vain.Oletko saanut vieläkään seurantatunnusta? Mulle vastasivat eilen että seurantatunnus tulee kun kuljetusyhtiö on noutanut tilauksen (no daa...). Tiistai aamuna siis tilaus tehty ja maksettu.
Oletteko saaneet norrlogilta seurantakoodia? As24 tilaus kyseessä. Joku linkki sieltä tuli mistä pääsi norrlogin sivulle katsomaan etenemistä. Mutta viimenen vaihe on toimitettu, ja tällä hetkellä vihreenä on lähetetty. Olis kiva tietää missä lava seilaa.
Äsken oli tullut seurantatunnus JJE....ja sain sen itse pyytämällä vain.
Ei näy Matkahuollon omissa, eikä kuljetus.eu seurannassakaan vielä.Joko näkyi Matkahuollon Omissa paketeissa?
Tänään 7.5 laitettu alkostoreen lavatilaus. Ei ollut viime vuoden elokuusta muuttunut prosessi miksikään. Norrlogin sivuille ainoastaan storen tilausnumero ja paino. Maksutkin meni kerralla visalla läpi.
Juuri näin kävi itsellenikin. 8 arkipäivää saksasta pohojammaalle, ei voi kyllä moittia. Seurantakoodinkin sain pyytämättä 28.4.Alkc:sta lähti tilaus 26.4 3x24 olutta ja saapui tuossa 6.5 matkahuollon pisteelle. kaikki tuotteet olivat oikeita eikä mitään ongelmiakaan löytynyt. Tämän perusteella jatkoon tämä kauppa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.