Kyllä mielestäni ihan ajatuksella luin ja vaikuttaisi ainakin nämä mainitut olevan etäostoa?
Veromies:
Alkoholijuomat ja tupakkatuotteet voit tuoda verotta vain, jos ne tulevat omaan käyttöön ja kuljetat ne Suomeen itse. Lähettäminen ei täytä verottomuuden edellytyksiä.
Toisaalta
Kun myyjä järjestää tilaamiesi tuotteiden kuljetuksen, ostajana sinun ei tarvitse huolehtia veroista. Kyseessä on etämyynti, jolloin myyjä on verovelvollinen.
Netpris:
Huomioithan kuitenkin, että alkoholituotteita tilatessa kuljetukseen on ostaja vastuussa ilmoituksesta tullille ja valmisteverojen maksamisesta. Lue lisää Verohallinnon sivuilta. (kuulostaa etäostolta, hieman epämääräinen)
Alck:
Asiakkaan on järjestettävä kuljetus Suomeen itse (selkeä etäosto)
Alkostore24:
Me emme järjestä kuljetusta vaan asiakkaaan on itse huolehdittava siitä. Emme lähetä kuljetusliikkeiden linkkejä. (selkeä etäosto)
tossa miten itse tulkitsin asiaa aikasemmin
Suunittelin että laittas kesä oluet tilaukseen A24, koko euro lavallisen meinasin tilata. Huomasin että kaikki viittaukset kuljetukseen hävitetty, vuos sitten oli viel selvät linkit. Semisti alko kuumottamaan että koitetaanko tässä nyt etäostoa tehdä. Tutkin verottajan ohjetta ni kai toi etämyyntiä pitäs olla, tos muutama lainaus
"Kuljetus järjestetään myyjän puolesta myös silloin, jos myyjän ja kuljetusliikkeen välillä on kuljetuspalveluihin liittyvä puitesopimus, vaikka yksityishenkilö sopisi kuljetuksesta erikseen kyseisen kuljetusyhtiön kanssa. Sillä, että kuljetus- tai logistiikkayhtiönä on muu kuin tuotteiden myyjä ei ole merkitystä silloin, kun tosiasiallisesti kyseessä on myyjän ja kuljetusliikkeen tai logistiikkayhtiön välinen yhteistyö. " Norrlog mainostaa selkeästi että tekee A24 kuljetuksia, joten heillä lienee sopimukset keskenään.
ja
"Etämyynnistä on kysymys myös silloin, jos myyjä saattaa ostajan ja kuljetusliikkeen yhteen huolehtimalla esimerkiksi kuljetukseen liittyvästä rahaliikenteestä tai antamalla tilauksen toimittamiseksi tarvittavia tietoja kuljetusliikkeelle. Tällaisia tietoja voivat olla esimerkiksi kyseiseen toimitukseen liittyvät tilaus- ja/tai osoitetiedot. " Aika vähän norrlog tietoja kyselee, eli eiköhän noi tietonsa saa A24
En ole kuullut että verottaja ois alkanut ostajia verottamaan, mutta ton ohjeistuksen perusteella ni ne vois kai tehdä mitä tykkää, varmasti A24 lukenu samat ja sanoo että ne täyttää kaikki ehdot ja etäostoja on ja ostaja luulee etämyyntiähän tämä. A24 ois hyvä hintojen/kuljetuksen suhteen, mut aika kuumottavaa on kyl joo.