- Liittynyt
- 10.09.2017
- Viestejä
- 606
Olikos muuten vodkan yksi määritelmä, että se on maustamatonta? Koskenkorva muuten siten olisi, mutta kun siinä on sokeria.
Mistä olette saaneet tuota parjattua Jelziniä tmv. bulkkivodkaa toimitettuna halvimmalla litrahinnalla? Spritboxissa 107,99 € neljä hanapakkausta ja niille rahdit 17,33 €, jos saa rahtipaketin täyteen muutakin kivaa. Eli 10,44 € / litra.
Wikipedia tietää kertoa Koskenkorvasta mm. näin:
"Koskenkorva on viljasta valmistettua kirkasta viinaa, johon on lisätty sokeria 3 g/litra.
Valmistusprosessi on enemmän teollisuusetanoli- kuin vodkaprosessi, koska siinä käytetään monimutkaista jatkuvatoimista tislausta yksinkertaisen panostislauksen sijaan,
eikä tuotetta suodateta aktiivihiilellä kuten monia vodkia.
Juomaan lisätyn sokerin vuoksi Koskenkorva ei ole vodka, koska vodkaan ei lisätä mausteita. Maustetut vodkat ovat siten vodkasekoituksia.
Toukokuussa 2009 voimaan tulleen EU-direktiivin mukaan Koskenkorva kuitenkin luokitellaan VODKAKSI !"
Tuo Jeltzin vodka 3l Alko24plus tarjouksessa 9,95e, mutta vain 1kpl/ tilaus.