Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Laitoin tilauksen sisään SuperAlkoon + UPS Collect Shippiistä. Saas nähdä kuin käy.
Voi poistaa
8 x 3l BiB eikä pakkauslistan taskua ollut avattu eikä lippusia lappusia laatikossa. Omaverossa ei ollut mitään merkintöjä. Eiköhän se postisetä tuo verottajalta "joululahjan".Mitä olitte tilanneet te joilla paketti avattu tullissa, Slotsia tms vai kalliimpaa?
Eikös se ole aika selvää, että etäostoa on kun kerran tullista eteenpäin siirtyneet, ja verot ehkä tulee joskus myöhemmin perästä? Tai sitten on etämyyntiä ja myyjä maksanut verot, mitä pidän hyvin epätodennäköisenä.Ei mennyt ohi. Kuten itsekin totesit, ei näistä lähetyksistä ole vielä tietoa, että onko etäostoksi päätettyä ja laput mukana.
EDIT: Näköjään ei ollut sivu päivittynyt ja nyt oli ensimmäiset paketit tulleet. Erikoista ettei mitään tietoa ole noissakaan mukana ollut, että onko nyt etäostoa vai ei. Toivottavasti asianomaiset raportoi tänne, jos lisätietoa tippuu.
Ei näissä tullin toimissa ole oikeasti mitään selvää. Ne voi tehdä mitä tahansa, eivätkä ole lain pykälissä aina ennenkään pysyneet.Eikös se ole aika selvää, että etäostoa on kun kerran tullista eteenpäin siirtyneet, ja verot ehkä tulee joskus myöhemmin perästä? Tai sitten on etämyyntiä ja myyjä maksanut verot, mitä pidän hyvin epätodennäköisenä.
Tulli ei tee sitä päätöstä. Tulli vain raportoi Verottajalle, ja Vero sitten tekee päätöksen omien käsittelyjonojensa nopeudella.Ei näissä tullin toimissa ole oikeasti mitään selvää. Ne voi tehdä mitä tahansa, eivätkä ole lain pykälissä aina ennenkään pysyneet.
Mikä kujetus?17.11. Alks Kroatia tilatun paketin noudin tänään ja ei mitään merkintöjä
FransbergMikä kujetus?
Minulla on tullut Postnordilla kaiuttimien osia (harrastan kaiuttimienkin rakentelua) ja alkoholittomia oluen tekemiseen liittyviä juttuja (mäskäyspiippu, mallasuutetta, hiivoja,..) ihan tässä kesä-lokakuussa.
Lukaises tuolta vinkkejä yms. Oluen paneminen itseHieman offtopic, mutta ei edes pahasti. Tämän tehovalvonnan myötä kaivelin itsekin varaston perältä vanhat käymisastiat ja patenttikorkkipullot. Pari satsia onkin hyvää vauhtia valmistumassa. Saako ulkomailta noita asiaan liittyviä tavaroita edullisemmin? Tai vaikka hinta olisi Suomen tasolla, tilaisin mielummin ulkomailta noin niinkuin keskisormena verottajalle. Aika lastenkengissä tuo harrastus itsellä ollut, en ole jaksanut mäskäillä itse, vaan noilla mallasuutteilla saanut aikaiseksi omaan kulutukseen ihan käypää tavaraa. Joten etenkin niiden osalta otetaan vinkkejä mielellään vastaan.![]()
Pahasti näyttää mun discandoon paketilta
Se on vaan ihan sama mitä korulauseita myyjä minnekkin lisäilee, se on tulli ja verottaja jotka määrittelee (melko randomisti toki) onko kyse etäostosta vai myynnistä.Laitettu varovasti yksi paketti tulemaan Alks & Fransberg kombinaatiolla Saksasta. Olivat näköjään muuttaneet tilausvahvistustakin, että ei voi jäädä etäosto huomaamatta…
Vähän turhaa pelottelua nyt sinun puoleltasi. Toistaiseksi etämyynnin ja etäoston ero on suht selvästi julkisesti määritelty, ja toistaiseksi tulli eikä verottaja ole toiminut ohjeistusta vastaan, joten näillä tiedoilla ei voi sanoa että tullin ja verottajan toimissa olisi jotain randomia tai että olisi ihan sama mitä myyjän sivuilla sanotaan.Se on vaan ihan sama mitä korulauseita myyjä minnekkin lisäilee, se on tulli ja verottaja jotka määrittelee (melko randomisti toki) onko kyse etäostosta vai myynnistä.
Miten tilausvahvistusta oli muutettu?Laitettu varovasti yksi paketti tulemaan Alks & Fransberg kombinaatiolla Saksasta. Olivat näköjään muuttaneet tilausvahvistustakin, että ei voi jäädä etäosto huomaamatta…
Ei se ihan niin simppeliä ole. Ei ole esimerkiksi määritelty mikä on "kuljetusliikeeseen ohjaaminen". Pitääkö se olla linkki, erillinen sähköposti, ehdottaa yhtä vai useampaa kuljetusliikettä, entä jos kuljetuliike saa tilauksen tiedot suoraan myyjältä jne. Paljon pikkujuttuja mitä ei ole tarkkaan määritelty.Vähän turhaa pelottelua nyt sinun puoleltasi. Toistaiseksi etämyynnin ja etäoston ero on suht selvästi julkisesti määritelty, ja toistaiseksi tulli eikä verottaja ole toiminut ohjeistusta vastaan, joten näillä tiedoilla ei voi sanoa että tullin ja verottajan toimissa olisi jotain randomia tai että olisi ihan sama mitä myyjän sivuilla sanotaan.
Miten tilausvahvistusta oli muutettu?
Kiistatonta on, että jos siellä myyjän sivustolla on, linkit kuljetusfirman sivustolle tai selkeästi mainostetaan muuten jotain kuljetusfirmaa, niin silloin kyseessä etämyynti. Tässä ei pitäisi olla mitään epäselvää, jos näitä löytyy sivustolta. Helppo ohje nuora jos haluaa pelata "varman päälle". Täten siis väitteesi korulauseista ei oikein pidä paikkaansa, ja aiheuttaa vähän epävakaassa tilanteessa vaan turhaa sekaannusta.Ei se ihan niin simppeliä ole. Ei ole esimerkiksi määritelty mikä on "kuljetusliikeeseen ohjaaminen". Pitääkö se olla linkki, erillinen sähköposti, ehdottaa yhtä vai useampaa kuljetusliikettä, entä jos kuljetuliike saa tilauksen tiedot suoraan myyjältä jne. Paljon pikkujuttuja mitä ei ole tarkkaan määritelty.
Yhteen väliin se oli että jos ohjaa linkillä kuljetusliikkeelle, sitten se oli että jos ohjaa linkillä useampaan kuljetusliikkeelle, sitten että edes ehdottaa kuljetusliikettä, sitten että jos edes mainitsee kuljetusliikettä jne. Valtavasti epäselvyyksiä.
Voisi olettaa että näiden välillä olisi jonkinlainen sopimus ja täten tekisi asian etämyynniksi. Lienee hankala näyttää toteen tiukassa paikassa. Jonkinlaista ennakkotapausta/-päätöstä odotellessa...Mua näissä mietityttää se päinvastoin osuus. Kun shippiiltä on suoraan linkit kauppoihin mutta kaupoista ei välttämättä shippiihin. Niin onhan siinä suoraan yhteys mutta ei oo kauppa -> kuljetusliike vaan onkin kuljetusliike -> kauppa. Shippiin sivuilla sitten kaupan kuvia jne. Oletettavaa olisi että ei Shippii itse kerää kauppoja sivuille vaan jonkinlainen sopimus kuitenkin ja pitää kaupan hakea palvelua shippiiltä että pääsee mukaan. Sitten lasketaanko se kuljetukseen osallistumiseksi vai ei.
Paljon joo viellä epäselvyyksiä.
Noniinno. Miten tulkitaan tilannetta jossa kaupan sivuilla ei ole mainintaa kuljetusfirmoista mutta tilauksen jälkeen tulee maili että muista tilata kuljetus itse ja niitä tarjoaa liikkeet x, y ja z. Onko tämä nyt etämyyntiä vai ostoa? Tulli on tuon ymmärtänyt vähän molemmilla tavoilla.Kiistatonta on, että jos siellä myyjän sivustolla on, linkit kuljetusfirman sivustolle tai selkeästi mainostetaan muuten jotain kuljetusfirmaa, niin silloin kyseessä etämyynti. Tässä ei pitäisi olla mitään epäselvää, jos näitä löytyy sivustolta. Helppo ohje nuora jos haluaa pelata "varman päälle". Täten siis väitteesi korulauseista ei oikein pidä paikkaansa, ja aiheuttaa vähän epävakaassa tilanteessa vaan turhaa sekaannusta.
Oikeassa toki olet siinä että myyjä ei pääse millään korulauseissa eroon vastuustaan ja paljon on epäselvyyksiä noissa tarkemmissa määrittelyissä, mm kuljetusliikkeen ja myyjän tietojen vaihdon ja keskinäisten sopimusten välillä, asioita joista ei oikein ole mahdollistakaan saada tarkempaa tietoa.
Tietenkin olet oikeassa siinäkin että lopun lopuksi tulli ja verottaja päättää asiasta ja käytännössä saattaa tehdä mitä tahtoo. Mutta moisen julistaminen tässä epävakaassa tilanteessa on, kuten jo sanoin, vähän turhaa pelon lietsomista, pahimmillaan saattaa mennä jopa misinformaation puolelle. Parempi nyt tässä vaiheessa pysyä todetuissa faktoissa ja lähteä siitä oletuksesta että viranomaiset toimii edes omien pykäliensä mukaan.
Voisi olettaa että näiden välillä olisi jonkinlainen sopimus ja täten tekisi asian etämyynniksi. Lienee hankala näyttää toteen tiukassa paikassa. Jonkinlaista ennakkotapausta/-päätöstä odotellessa...
En ole ihan varma, mutta ilman linkkejä ja useampi firma mainittuna mielestäni tulkitaan etäostoksi. Miten tulli on tuon sitten ymmärtänyt ja missä yhteyksissä?Noniinno. Miten tulkitaan tilannetta jossa kaupan sivuilla ei ole mainintaa kuljetusfirmoista mutta tilauksen jälkeen tulee maili että muista tilata kuljetus itse ja niitä tarjoaa liikkeet x, y ja z. Onko tämä nyt etämyyntiä vai ostoa? Tulli on tuon ymmärtänyt vähän molemmilla tavoilla.
No ainakin tullin uhittelupuheiden mukaan näin on, ja tähän kannattaa tällä hetkellä varautua. Periaatteessa on kuitenkin mahdollisuus että ovat vain tarkastaneet ja pistäneet eteenpäin etämyynnistä huolimatta, sillä realistisesti ajatellen, loppuuhan niiltä tarvittavat varastotilat alta aika yksikön jos jokaisen etämyydyn paketin 6kk talteen pistää. Mutta ekat paketit on siis tullin tarkastamina tullut läpi, Alks+fransberg kombolla ainakin, tänne ilmoitellaan sitten jos/kun verottajalta tulee viestiä.Se tässä onkin jännää, että itse ainakin olen tulkinnut Alksin etämyyjäksi, mutta kuitenkin täällä on eilen tullut tietoon, että Alksin paketit ovat tullin avaamisen jälkeenkin jatkaneet matkaa. Tulli siis tulkitsee Alksin tilaukset etäostoiksi ja lasku verottajalta tulee myöhemmin tilaajalle? Siihen en nimittäin usko hetkeäkään, että Alks olisi verovelvollisuutensa hoitanut.
Tätä mä juuri tarkotan että se on ihan sama miten täällä käyttäjät noita pykäliä tulkitsee kun se kuitenkin loppupeleissä on tulli ja verottaja ketkä arpoo "oikeat" menettelyt.Se tässä onkin jännää, että itse ainakin olen tulkinnut Alksin etämyyjäksi, mutta kuitenkin täällä on eilen tullut tietoon, että Alksin paketit ovat tullin avaamisen jälkeenkin jatkaneet matkaa. Tulli siis tulkitsee Alksin tilaukset etäostoiksi ja lasku verottajalta tulee myöhemmin tilaajalle? Siihen en nimittäin usko hetkeäkään, että Alks olisi verovelvollisuutensa hoitanut.
Se tässä onkin jännää, että itse ainakin olen tulkinnut Alksin etämyyjäksi, mutta kuitenkin täällä on eilen tullut tietoon, että Alksin paketit ovat tullin avaamisen jälkeenkin jatkaneet matkaa. Tulli siis tulkitsee Alksin tilaukset etäostoiksi ja lasku verottajalta tulee myöhemmin tilaajalle? Siihen en nimittäin usko hetkeäkään, että Alks olisi verovelvollisuutensa hoitanut.
400 000l on kuulemma varattu noille.No ainakin tullin uhittelupuheiden mukaan näin on, ja tähän kannattaa tällä hetkellä varautua. Periaatteessa on kuitenkin mahdollisuus että ovat vain tarkastaneet ja pistäneet eteenpäin etämyynnistä huolimatta, sillä realistisesti ajatellen, loppuuhan niiltä tarvittavat varastotilat alta aika yksikön jos jokaisen etämyydyn paketin 6kk talteen pistää. Mutta ekat paketit on siis tullin tarkastamina tullut läpi, Alks+fransberg kombolla ainakin, tänne ilmoitellaan sitten jos/kun verottajalta tulee viestiä.
Vähän turhaa pelottelua nyt sinun puoleltasi. Toistaiseksi etämyynnin ja etäoston ero on suht selvästi julkisesti määritelty, ja toistaiseksi tulli eikä verottaja ole toiminut ohjeistusta vastaan, joten näillä tiedoilla ei voi sanoa että tullin ja verottajan toimissa olisi jotain randomia tai että olisi ihan sama mitä myyjän sivuilla sanotaan.
Miten tilausvahvistusta oli muutettu?
No nyt kuitenkin näyttäisi että alkuvaiheessa olivat ottaneet yhden kuljetusyksikön tarkasteluun, jossa mukana tiettynä ajanjaksona tilattuja, ainakin, Alksin paketteja. Noin kuun vaihteessa tilatut paketit ovat raportoidusti jääneet tarkasteluun. Tuleeko nuo sitten rekassa vai kontissa vai missä? Täältä lukemalla tilaukset ovat olleet juurikin noita 1-muutaman laatikon tilauksia ja kuitenkin ovat nuo pienetkin yksittäistilaukset avanneet ja merkannut. Luultavampaa on tosiaan että ottavat tarkempaan "jatkokäsittelyyn" ja säilytykseen vain noita isompia lavatilauksia. Jännä nähdä miten jatkossa aikovat toimia ja hyvä että ihmiset nyt raportoi tänne kokemuksistaan.400 000l on kuulemma varattu noille.
Mutta tosiasiahan on että tekeevät pistokokeita ja isompia tilauksia avaavat ja varsinkin missä lukee selkeästi se mistä ja kenelle ja mitä tilattu.
Vaikea uskoa että tullimasa alkaa säätämään kolmen olutlaatikon pakettia jossa ei ole lähettäjän nimeä eikä mitään lippulappuja mukana. Siinä menis koko päivä ensin selvittää lähettäjä, sitten mitä on ostettu, sitten onko ostaja maksanut verot tai myyjä maksanut verot jne. Ei mitään jakoa.
Sen sijaan se lava siinä vieressä missä lukee lähettäjänä Alkostore24 ja sisältönä Alcohol ja rahtikirjat mukavasti muovitaskussa kyljessä. Eiköhän ne noita ala syynäämään ja sieltä täältä sitten noita pistareita ja jos ei ole tarpeeksi dokumentteja heti saatavilla niin ei mitään järkeä alkaa selvittelemään tuntitolkulla muutaman satasen veroja.
...mutta tulli ei avannut muovitaskua tarkastaakseen lähetyslistaa. Laatikko itsessään oli avattu, ja teipattu uudestaan "Avattu tullissa" teipillä. Itse asiassa sen päälle tuli vielä pari vetoa kirkasta teippiä, eli asiallisesti olivat paketin uudestaan teipanneet.ALKS:n laatikoissa on rahtilaput muovitaskussa ulkopuolella!
Sama ei toimi beerdomen seuranta linkki.Kysyivät onko dhl.lltä tullut mitään viestiä.Ja ei ollut.Selvittävät.Jahas, kerrankin täytyy ulkomaan kaupalle antaa iso peukku. Beerdomeesta kaveri soitteli ja ekalla kerralla en päässyt vastaamaan niin laitteli mailia perään että koskas voisi uudelleen soitella minulle, vastailin ja kaverihan soitti täsmälliseen aikaan mitä ilmoitin. Hän oli kuulemma tutkaillut kun minun seuranta linkit eivät ole toimineet kertaakaan ja ei tietoa missä juomat menee jos menee lainkaan
Lupasi maanantaina laittaa uudet paketit liikkeelle sekä tarkistaa että seurantalinkki toimii ja informoida minua tavaran etenemisestä sekä linkin toiminnasta ja ilmoitti vielä että 19-20 maissa pitäisi linkkien aktivoitua toimimaan.
Harvemmin tuntuu että suomessa edes saa näin hyvää palvelua liikkeiltä. Saas nähdä tuleeko seuraava lähetys perille vai jopa 2x sama tilaus vaiko kaikki juomat pian tullimiesten pikkujouluissa![]()
Joo jotakin häikkää heillä niissä nyt pahasti ollut. Noh onneksi myyjä itse lupasi varmistaa lähetyksen ja linkin toimivuuden ensi viikolla niin katsotaan kuinka käy. Laittelen infoa kun lisää tietoa löytyy...Sama ei toimi beerdomen seuranta linkki.Kysyivät onko dhl.lltä tullut mitään viestiä.Ja ei ollut.Selvittävät.
ALKS:n laatikoissa on rahtilaput muovitaskussa ulkopuolella!
Juurikin näin. Ei ollut muovitaskua avattu....mutta tulli ei avannut muovitaskua tarkastaakseen lähetyslistaa. Laatikko itsessään oli avattu, ja teipattu uudestaan "Avattu tullissa" teipillä. Itse asiassa sen päälle tuli vielä pari vetoa kirkasta teippiä, eli asiallisesti olivat paketin uudestaan teipanneet.
Tätä mä juuri tarkotan että se on ihan sama miten täällä käyttäjät noita pykäliä tulkitsee kun se kuitenkin loppupeleissä on tulli ja verottaja ketkä arpoo "oikeat" menettelyt.
Juurikin tuon autovero temppuilun takia uskon etteivät lähde oikomaan ihan noin rankasti ja yrittävät pysyä omissa pykälissään. Eiköhän suomalainenkin ala valituskierteen kun kyse on kaljoista, ja melkoinen seikkailu siitä olisi tulossa. Ja nykyään somet, julkisuus ja yleinen tietoisuus oikeuksista/pykälistä on kuitenkin vähän eri tasolla kuin ennen, ei pysty viranomaisetkaan enää nykyään ihan mitä tahansa säveltämään, vaikkei perinteisesti ole tarvinnut mistään mitään välittääkään.Näinhän tämä menee.
Olettaisin että Tulli menee helpoimman kautta ja tulkitsee kaikki etäostoksi ja päästää tuotteet eteenpäin ja verottaja laittaa sitten laskua perään. Muussa tapauksessa niiden pitää hillota tuotteita kuukausia ja tapella myyjien kanssa joka päätyy sitten oikeuskäsittelyyn mikäli lopputolos asiasta halutaan (ja myyjä on edelleen olemassa) ja sen jälkeen maksaa korvauksia vanhaksi menneeksi oluesta jos sattuvat lopulta vuonna 2028 häviämään jossain Kroatissa tai Eestissä.
Mielenkiintoinen on sitten mitä tästä seuraa. Autoveron historiasta voi tietysti hakea vähän vertaisnäkemystä. Suosittelisin että jokainen joka saa verolapun tekee siitä valituksen jonnekin jossa kertoo että kyse oli etämyynnistä. Kukin case on erilainen kun tekstit myyjillä on aina muuttunut ja siitä tulee eri oikeusasteisiin ihan loputon suo alkaa käsittelemään näitä kun kaikki on vähän erilaisia. Ja sitten voi hyvin sotkea pakkaa sillä että väittää että on ostanut vaikka Shippiin sivuilta tuotteet kun niillä on linkit myyjien sivuille ja ne järjestää kuljetuksenLopulta on ihan hyvä todennäköisyys että rahat saa takaisin (kuten ensimmäisissä autoverojen ALV/ELV tapauksissa)
Mutta seurataan mielenkiinnolla tuleeko noista Tullin avaamista paketeista jotain jälkiseuraamusta.