Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Lisää taajuuksia 5G käyttöön: 6425–7125 MHz - Tuossahan onkin sitten aika reilusti kaistaa käytettävissä.
Tätä LVM tiedotettako lukenut ?Lisää taajuuksia 5G käyttöön: 6425–7125 MHz - Tuossahan onkin sitten aika reilusti kaistaa käytettävissä.
Tuo tulisi 6Ghz WiFI alueen ( 5925 – 6425 MHz ) yläpuolelle, ja ehkä "Ikuisuuden" on puhuttu lupavapaista alueista mobiilikäytössä, myös 5G osalta aina välillä tullut esille, tiedä sitten tuleeko , taitaa olla kuopattu, etua enään vaikeampi nähdä, jos operaattoreilla lupia näihin yleismpiin, korkeimpiinkin alueisiin.lvm.fi sanoi:Maailman radioviestintäkonferenssin WRC23:n...
"Suomen kannalta tärkeimmät päätökset liittyivät 5G- ja 6G-järjestelmien taajuuksien saatavuuteen tulevaisuudessa", kertoo liikenne- ja viestintäministeriön ylijohtaja Sabina Lindström. Erityisesti 5G-järjestelmien tiedonsiirtokapasiteetin kasvun turvaamiseksi osoitettiin taajuusalue 6425–7125 MHz näille järjestelmille muun muassa Euroopassa. 5G:n käyttö tulevaisuudessa vaatii myöhemmin vielä kansallisia ja EU-tason päätöksiä. Konferenssin päätökset, jotka tulevat voimaan vuoden päästä, parantavat myös taajuuksien käyttömahdollisuuksia taajuusalueella 3600–3800 MHz.
Keskustelun aiemmissa yhteydessä ehkä tärkeintä on taajuus tehokkuus. (samalla kaistan leveydellä operaattori voi tarjota enemmän samalla maantieteellisellä alueella), taipuu niin laajaan peittoon rakentaminen.Itse olen ollut siinä (harha-)luulossa, että se nopeus ja pieni viive ovat merkittävempiä 5G-verkon etuja,
Pari uteliasta kysymystä.Tässä hieman kokemuksia Brovi H158 DNA 5G Kotimokkulasta. Lyhyesti: suosittelisin välttämään.
Hankin tuon laitteen marraskuussa paikallisesta Powerista hintaan 315e. Alussa ei mennyt 5G -verkkoon lainkaan, tämä selvisi vaihtamalla SIM-korttia. Sitten alkoivat ongelmat. Laite alkoi kadottaa internet-yhteyden täysin satunnaisesti vaikka kenttä on täydet 5 tolppaa. Yhteys saatoi pysyä 2-3 päivää ongelmitta, katketakseen yhtäkkiä ilman näkyvää syytä tai ennakkovaroitusta. Verkon kuormitus, kenttävahvuus jne. eivät korreloi mitenkään. Vein laitteen takaisin myymälään ja sanoin että "ei toimi, antakaa uusi" sen enepää analysoimatta asiaa. Sain uuden samanlaisen joka yllättäen tekee aivan samaa. Tätä tapahtuu useammin jos 5G on päällä, mutta myös joskus vaikka laitteen pakottaa vain 4G-moodiin. Mielenkiintoista on että kun yhteys on poikki niin hallinasta 5G:n laittaminen pois lennosta palauttaa yhteyden, tai jos on katkonut 4G:n oltua päällä 5G:hen pakottaminen myös palauttaa yhteyden, ilman laitteen virtabuuttia. Hallinnasta näkee myös että tukiaseman ja mokkulan välillä menee joitakin kilotavuja liikennettä, mutta en näe mitä. Avasin tiketin DNA:n tukeen jossa ihmettelivät tovin, ja soittivat sitten takaisin. Ilmoittivat että on kuulemma "tunnettu ongelma" joka korjaantuu valmistajan firmwarepäivityksellä joka tulee kun on tullakseen (laitteessa uusin saatavillaoleva firmis jo nyt).
Lisäksi porttiohjaukset ulkoa sisäverkkoon eivät toimi lainkaan, vaikka ovat täysin samat kun vanhassa Huawei 4G-laitteessa joka on toiminut samassa paikassa täysin ongelmitta jo monta vuotta. Että semmoinen 5G-seikkailu menossa. Taidan seuraavaksi harkita jotain Teltonica TRB500:sta tai Telewelliä, jos budjetti antaa myöten.
Kiitos.Keisari uusissa vaatteissa.
Pari uteliasta kysymystä.
Onko tuo joku Huawei sukuinen, vai ihan joku meillä "tuntematon" aito valmistaja.
DNAn omassa verkossa , vai yhteisverkossa
Porttiohjauksista, niin ilmeisesti yhteisosoite oli toiminut (eli oikea), eli laite itsessään sai julkisen IPn ja kyse porteista jotka ovat DNAlla auki. (Ainakin aiemmin DNAlla oli liuta portteja tukittu)
Kiitos. Eli periaatteessa pitäisi olla kyvykkyyttä tehdä toimivia. Vai rajoittaako pakotteet komponenttipuolta. (Huawein omien modeemien puolijohde valmistuta)Keisari uusissa vaatteissa.
Jep, päivitystä odotellen. Säädin kaikki ne recovery -asetukset jolla sen pitäisi osata muodosta yhteys uudelleen muutenkin, mutta eivät vaikuttaneet mitenkään.Uusin(tuleva)päivitys korjaa DNA:n verkkoa koskevan RRC re-establishment issukan tällä laitteella.
Toki, jos siis sama yhteysosoite. (jos oletetaan ettei liittymää jossa vain yksi toimiva yhteysosoite), tässä tapauksessa kai ollut jotain liittymäpäivitystä järjestelmään, ainakin se SIMin vaihto. jonka ei tietenkään pitäisi vaikuttaa palveluihin, mutta ei tavatonta.Mitä porttiohjauksiin tulee, sitähän luulisi että samassa verkossa vanhalla laitteella toiminut ohjaus toimii myös uudessa laitteessa, varsinkin jos se on pakotettu samaan 4G-verkkoon,
Mitä porttiohjauksiin tulee, sitähän luulisi että samassa verkossa vanhalla laitteella toiminut ohjaus toimii myös uudessa laitteessa, varsinkin jos se on pakotettu samaan 4G-verkkoon, mutta ei. En jaksa tutkia sen enepiä, pääsen kyllä sisäverkkooni muitakin reittejä.
Mistä näkee noi 5G modeemin bands Bxx ja nXX, jos haluaisin että modeemi pysyy kokoajan 5G verkossa. Nyt seilaa LTE ja 5G välillä. Olisi mahdollisuus rajata noita taajuuksia manuaalisesti, mutta mistä niistä löytyy lisätietoa mikä on hyvä ja toimiva yhdistelmä pelkästään 5G verkolle? Etelä-Suomessa Telian verkko?
Uusin(tuleva)päivitys korjaa DNA:n verkkoa koskevan RRC re-establishment issukan tällä laitteella.
No eipä tuo ihme sitten@Dargol Joensuussa Elisan mobiiliyhteydet kiertää joko Oulun tai Espoon kautta. Tässä syy pingluvuille.
DNA 5G on tulossa testiin. Tilasin 12.1., sim-korttia ei kuulunut koko viikolla, joten hain liikkeestä, numero siirtyy 29.1. Tuossa ehtii 14 vrk peruutusoikeus mennä umpeen, ennen kuin pääsen edes testaamaan. Varmistan vielä DNA:n chatista onko tosiaan näin. Jos on, niin perun kyllä ennen sitä ja siirryn takaisin halpaan 4G:hen.Kaikilla operaattoreilla yhteydet kiertää käytännössä Helsingin kautta ja pingi kasvaa sen mukaan mitä kauempana Helsingistä olet. Pitäisi muistaa, että pingi on aika, joka yhteydellä kestää mennä kohteeseen ja takaisin, tähän vaikuttaa mobiiliverkon olosuhteiden lisäksi myös fyysinen välimatka, sillä tieto kulkee valonnopeutta kuidussa ja kuidut menee maanteiden varsilla. Pingiä tulee noin 1ms/100km, Helsinki-Joensuu-Helsinki on lähes 900km, eli runkoverkossa pingi on 9ms jo ennen kuin otetaan mobiiliverkon aiheuttamaa viivettä ja mobiilin häiriöherkkyyttä ollenkaan huomioon.No eipä tuo ihme sittenDNA 5G on tulossa testiin. Tilasin 12.1., sim-korttia ei kuulunut koko viikolla, joten hain liikkeestä, numero siirtyy 29.1. Tuossa ehtii 14 vrk peruutusoikeus mennä umpeen, ennen kuin pääsen edes testaamaan. Varmistan vielä DNA:n chatista onko tosiaan näin. Jos on, niin perun kyllä ennen sitä ja siirryn takaisin halpaan 4G:hen.
Kokeilitko taajuuscompolla b20+n28?Puolitoista vuotta odottanut kuin kuuta nousevaa että lähinkin masto päivittyy viimein 5G:ksi ja tänään oli se päivä.
B1 RSRP -86 ja RSRQ -9, N28 -84 ja eikun testit tulille. Sanotaanko näin että en tiedä mitä odotin mutta tämä pääsi yllättämään
Onko näissä uusissa tukareissa tyypillisesti ekoina päivinä jotain tämmöstä säätöä vai joko se on heti huomenna vikailmoitusta menemään? Ei näytä pysyvän myöskään combot oikein päällä, B1 nopeudet on yksinään parempia kuin B1 + N28. B3+B20 antaa kahdestaan jotain 6/20 jne.
Myös B3+B1+N28 ns. tikissä
![]()
Itse hommasin tuon NX510 modeemin. En löytänyt juuri mistään tietoa/kokemuksia kyseisestä purkista, luotin satshopin arvioon.
Mulla on kytketty modeemi ulkoisiin antenneihin (iskra p60). Laite käyttää tällöin kahta taajuutta, esim. tällä hetkellä N28+B3. Signaalin vahvuudet yms viitearvot eivät ole parhaasta päästä, vaikka olen yrittänyt suunnata antennit mastoa kohti. Alueellani 5G kuuluvuus 1/3 tähteä (Elisa).
Tulen toimeen ko. modeemilla ja antenneilla. Parhaimmillaan lataus noin 100M ja lähetys 50M. Toimii paremmin kuin ZTE MC801A purkilla.
Jos haluaisi käyttää antennien kanssa neljää taajuutta, niin ymmärtääkseni pitäisi olla 4x4 mimo, eli neljä antennia? Ja tietty sellainen modeemi, joka tukee neljää antennia.
NX510 katkaisee välillä yhteyden. En tiedä mistä voi johtua, pitänee ottaa yhteys Elisaan. Kun käyttää laitteesta virrat pois, niin tämä yleensä auttaa siihen, että yhteys alkaa toimimaan.
En, tuolla combolla ei tee yhtään mitään. Mutta siis tuo DNA:n masto kyllä lähti pelaamaan jo seuraavana yönäKokeilitko taajuuscompolla b20+n28?
Osa nopeuden laskusta voi johtua kelistä välillisestikin kun tälläsillä keleillä moni jää kotiin kaistaa kuormittamaan.Naurettavaa paskaa kyllä taas että tällä räntäsateella vauhdista lähtee -200 Mbits pois ja latenssit kasvaa 10-20ms.
Ei auta kun toivoa että pääsis rakennuskausi nopeasti alkuun.
Ei täälläkään kyllä ole vaikuttanut tuo huono sää mitenkään nopeuksiin, tasaisesti 600-650 Mb ja wifillä 350-400 Mb ja pingikin on pysynyt aina 15-20 laitteena on zyxelin nr7101, mikä on kyllä ollut hemmetin toimintavarma.Naurettavaa paskaa kyllä taas että tällä räntäsateella vauhdista lähtee -200 Mbits pois ja latenssit kasvaa 10-20ms.
Ei auta kun toivoa että pääsis rakennuskausi nopeasti alkuun.
Terve,Terppa, käsittääksen ainoa modeemi tällä hetkellä joka tukee kaikkia (myös tulevaisuudessa vapautuvia) taajuuksia 4x4 MIMO -antennilla on Telewell 5G Industrial Router SDX62. Hommaisin sen mutta on omalle lompakolle hieman liian tyyris. Laita viestiä jos olet päivittämässä ja luopumassa tuosta TP-Link NX510v:stä. pikes1 (at) gmail.com
Kiinnostaisi kokeilla kyseistä modeemia, meiltä matkaa mastolle on noin 1km.
-Pikes
Puhelimen USB 2.0 portti rajoittaa tehokkaasti.Puhelimella
![]()
Usb tethering
![]()
Puhelimena Xiaomi 11T
Usb 3 porttiin kytketty. Mikähän voisi olla rajoittava tekijä, usb kaapeli, puhelin ei jaksa reitittää, joku operaattorin rajoite tetheröintiin vai jokin muu tekijä?
Ei merkkaa mitään vaikka PC:ssä olisi USB 3.x, vauhti määräytyy hitaamman mukaan.Niinkuin yllä mainitsin, usb 3 porttiin on kytketty, tälläinen emon ohjekirjassa
![]()
Niinkuin yllä mainitsin, usb 3 porttiin on kytketty, tälläinen emon ohjekirjassa
![]()
Ei merkkaa mitään vaikka PC:ssä olisi USB 3.x, vauhti määräytyy hitaamman mukaan.
Et tule saamaan tuolla puhelimella koneelle millään yli 480Mbit/s nopeuksia, kun se
päätelaitteen USB 2.0 rajoittaa nopeuden. Eikä tähän auta jos koneen emolta löytyy vaikka
USB 9.0 eli hommaat puhelimen, jossa on väh. USB 3.0
Eikä se USB-C kerro, mikä USB nopeusversio on käytössä.
jos suomessa toimii yhtään samalla tavalla kuin saksassa niin tuolla olis toissa syksynä koottu taulukko:Elisa teki maaseutu 5g:n tänne niin millä puhelimella saisi tuon b20+n28 taajuuscompon pelaamaan ,kun ainaskaan iPhone 13pro Maxilla se ei pelaa?
Tätä tukevia puhelimia ovat ainakin S22, S23, S24 sarjat ja OnePlus 10t, 11, 12. Myös monet uudemmat Xiaomit tuota tukevat. Applella ei valitettavasti tukea ole ja kuulemieni huhujen mukaan ei tulevaisuudessakaan isoa kiinnostusta ole asiaa muuttaa.Elisa teki maaseutu 5g:n tänne niin millä puhelimella saisi tuon b20+n28 taajuuscompon pelaamaan ,kun ainaskaan iPhone 13pro Maxilla se ei pelaa?
Toki ei mitään virallista ulostuloa heillä missään ole, mutta uskon hapen loppuvan, jos odottelee tilanteen muutosta henkeään pidätellen. Erikoista on myös se, että esim. S24 Ultra tukee vain B20+n28 , ei esim Telian käyttämää B1+3+20+n28. Tuki myös B20+n28+n78 on, mutta ei kaikilla operaattoreilla. Olen testaillut, että Telialla tuo NR-CA toimii, Elisalla ei. DNA testi on vielä työn alla.Tässä varmaan joutuu harkitsemaan pitkän iPhone ”uran” jälkeen siirtoa Android puolelle sitten jos kerran Applen asenne on tuommoinen
Mitä taajuuksia mastossa siis on? Onko joku erityinen käyttötarkoitus? Tuo b20+n28 combo ei mikään huikea oleTässä varmaan joutuu harkitsemaan pitkän iPhone ”uran” jälkeen siirtoa Android puolelle sitten jos kerran Applen asenne on tuommoinen
Pääasiassa silloin, kun puhelin on tukiasemana muille laitteille. Puhelimissa on pitkälti samaa tekniikkaa kuin erillisissä mobiilireitittimissä.En kyllä oikein tiedä mihin puhelimessa tarvitaan kovempia nopeuksia.
Kyllä sitä kaipaa 800+700 MHz taajuusyhdistelmää, kun sattuu SYV:n syrjäisemmälle tukiasemalle tai muunkin operaattorin saitille, josta ei korkeampia 1800/2100 taajuuksia kuulu. Kyllä sitä mieluummin 30-50 Mbps nettiä käyttää kuin 5 Mbps. Tämmöisen eron sain itse kokeilussa vain 800, 800+700 vertailussa. Huomaa videoiden toistossa ja suoratoistossa, jos niitä harrastaa ja jos sattuu jakamaan puhelimen nettiä muille laitteille.Ei Apple ole koskaan mitenkään kärjessä ollut speksien suhteen. Ei heidän tarvitsekkaan olla. En kyllä oikein tiedä mihin puhelimessa tarvitaan kovempia nopeuksia.
Kyllä sitä kaipaa 800+700 MHz taajuusyhdistelmää, kun sattuu SYV:n syrjäisemmälle tukiasemalle tai muunkin operaattorin saitille, josta ei korkeampia 1800/2100 taajuuksia kuulu. Kyllä sitä mieluummin 30-50 Mbps nettiä käyttää kuin 5 Mbps. Tämmöisen eron sain itse kokeilussa vain 800, 800+700 vertailussa. Huomaa videoiden toistossa ja suoratoistossa, jos niitä harrastaa ja jos sattuu jakamaan puhelimen nettiä muille laitteille.
Jep, monella on yhä Huawei B593 tai vastaava 4G-modeemi, joka tukee vain yhtä taajuutta. Toki SYV:ssä 800 MHz on 20 MHz leveä ja lisäksi löytyy 10MHz 700 MHz LTE -viipale. Muutaman kerran Telian omasta tukiasemasta ovat korkeat taajuudet tippuneet alas varavirralle siirtymisen johdosta, mutta 4G 800 ja 5G 700 jatkavat hienosti toimintaansa, ja tämä siivu tarjoaa mukavasti käyttökelpoisen yhteyden pelkän 800 MHz ollessa tukkeessa.Näissä tukiasemissa n28 on yleensä aika ruuhkaton eikä vähiten sen takia, että kombotuki laitteissa on huono tuolle B20+n28 yhdistelmälle, joten monilla se jää hyödyntämättä ja rollotetaan pelkällä 4G:llä vaikka olisi 5G-laitteet ja liittymät.
Mastossa on 4g 800 ja 5g 700:nenMitä taajuuksia mastossa siis on? Onko joku erityinen käyttötarkoitus? Tuo b20+n28 combo ei mikään huikea ole
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.