- Liittynyt
- 10.01.2019
- Viestejä
- 25 933
Olisko nyt kyse siitä sukupolvi nopeusluokituksesta. 4G alun perin oli ns gigabitin sukupolvi, eli vähän sellainen tavoite ja milloin sitä speksiä kutstuaan 4Gnä. (siis eri asia kuin käytönnön toteutukset) sitä vähän lievennettiin myöhemmin, mistä seuraisi sitten enemmän harhaajohtavaa markkinointia.Enemmän ihmettelen mistä tuo 4G-verkkojen 1 Gbit/s teoreettinen maksimi on tuossa jutussa revitty kun itsekin olen yli 1 Gbps saanut. Kannattaa muistaa, että 4G-verkossakin meni kymmenisen vuotta ennen kuin päästiin teoreettisiin maksimeihin. Saman verran varmaan kestää myös 5G-verkossa.
Käytännön LTE nopeudet oli alussa enemmän sadanmegabitin pintaa ja meni aikaa kun alettiin kuluttajaliittymissä paukutella gigabittin nopeuksia tavisverokissa.
5Glla myös sovittiin tavoitteita
Sitten erikseen ne eri standartijärjestöjen speksit, ja niissä sitten saatto olla joku versio jota ei edes ajateltu käyttöön (tai laajaan käyttöön)
VR, AR viiveet tuo mieleen ne toteukset missä tuodaan ne palvelimet sinne viereen, ja siis toistaiseksi käytännöss privaattiverkot. Mutta on ollut uutisia missä ihan palvelukohtaista viipalointia, mikä mahdollistaa sovelluskohtaisen pienen viiveen ja se yhdistettynä siihen että päätelaitteiden väliset yhteydet voisivat olla "suoria", niin voisi valua enemmän kuluttaja tarpeeseen.Tuollahan puhutaan VR ja AR käytöstä jossain teollisuushalleissa. Liekö jollain teolliseen tuotantolaitokseen räätälöidyn mobiiliverkon viiveillä juuri mitään tekemistä jonkun random kuluttajan perusmobiililiittymän viiveiden kanssa.
Ja noille pienille viiveille pitäisi tulla sitä kysyntää, ei operaattorri tuoteista jos ei kysyntää, eli jos joku iso jätti tuot jotain, tai sitten jotain startup henkeä, mutta operaattorin ideapajat ajettiin jos IT kuplan jälkeen alas.
Lisäksi jälleen toistetaan niitä lupavapaiden taajuuksien käyttöä, mutta koska sitä jauhettu ties kuinkapitkään niin en pidättäisi henkeä. (siis toin ajatuksella että liittyy tähän VR , AR laitteiden välisiin yhteyksiin).