Ensimmäinen OLED-näyttö tuli hankittua:
849,00 € | Asrock PGO32UFS tietokoneen litteä näyttö 80 cm (31.5") ...
Pitäisi olla samalla uudemmalla WOLED-paneelilla jossa käytetään tekstin renderöintiin parempaa RGWB-alipikseliasettelua kuin mm. Asuksen PG32UCDP jota Rtings kehui:
ASUS ROG Swift OLED PG32UCDP Review
Nyt saapui näyttö ja testikuvia katsellessa kiinnittyi huomio tuohon näytön vasempaan laitaan jossa värit selvästi taittavat vaaleampaan/sinisempään verrattuna muuhun näyttöön. DSE/pystysuuntaisia harmaita raitoja huomattavasti vähemmän kuin esim. telkkarissani.
Onko tämä nyt vain sitä kuuluisaa paneelilottoa? Minulla ei ole aiempaa kokemusta siitä, kuinka paljon vastaavaa OLEDeissa esiintyy. Pelatessa tuli jo todettua että en tuota lainkaan huomaa, videoita katsellessakaan ei kyllä huomaa ellei erityisesti tuijota vain ruudun vasenta reunaa ja odota että joku suht tasavärinen/vaalea kohtaus tulee. Palautusrumbaan lähteminen on aina vaivalloista.
Kännykän kameran kuvanlaatu vähän teki tepposet tummentaen kuvia, mutta kyllä noista tuon ongelman erottaa: