- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 13 222
Ai siis meinaat että metsät eivät ole luonnollinen osa Suomen luontoa? Täällä ei olisi metsää ilman ihmisten toimintaa?
Olisi mutta ei olisi merkittävästi kasvavaa ja hiiltä sitovaa metsää nykytilanteessa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Ai siis meinaat että metsät eivät ole luonnollinen osa Suomen luontoa? Täällä ei olisi metsää ilman ihmisten toimintaa?
Olisi mutta ei olisi merkittävästi kasvavaa ja hiiltä sitovaa metsää nykytilanteessa.
Jälleen kerran, jos meidän metsänhoito aiheuttaa sen että luonto sitoo enemmän hiiltä kuin se sitoisi ilman metsänhoitoa niin tuon voidaan laskea vähentävän meidän aiheuttamia päästöjä. Mutta se että meillä on metsää ei automaattisesti laske meidän päästöjä koska ne metsät ovat osa sitä luonnollista hiilitasapainoa ja tässä on kyse siitä miten ihmiset teoillaan poikkeavat siitä luonnollisesta hiilitasapainosta.
Vittu mä juuri sanoin tuon ja sä väitit sitä "puhtaaksi paskaksi".
Ota nyt se silmä käteen ja lue noi tekstit.
Miksi sitten suollat edelleen paskaa ja puhut tähän tyyliin jos kerran ymmärrät metsien aiheuttaman negatiivisen hiilijäljen.
"Nope, tuotetaan reilusti yli maailman keskiarvon per capita. Keskiarvo on jossain 5t paikkeilla ja Suomen luku on about 8,5t."
No jos sulla on vastaavat globaalit luvut antaa niin ok, anna ne luvut.
Ei ole muuten kuin Suomen osalta ja Kiinan osalta Kuvaaja tuossa näytti etsineen tiedot. En tiedä maapallon tarkkaa keskiarvoa mutta tiedän ainakin sen että nuo sinun esittämät lukemat on päin helvettiä hiilen sitomisen osalta kun Suomellakin se on ~ 30-60 % pielessä.
Suomen metsien hiilinielun eli ilmakehästä metsiin sitoutuvan hiilidioksidin määrä on vaihdellut vuodesta 1990 lähtien 22–50 miljoonan tonnin välillä hiilidioksidiekvivalentteina (milj.t CO2 ekv). Tämä vastaa vuositasolla 30–60 % Suomen vuosittaisista kokonaispäästöistä.
Eli käsittääkseni tuossa puhutaan metsien kokonaisnielusta. Ei siitä että kuinka paljon Suomen metsät sitovat hiiltä enemmän metsähoidon ansiosta kuin ilman sitä.
Tämä haljottiin jo eilen että se kasvu olisi todella vähäistä puhtaassa luonnontilassa nykyaikana.
Joo sä väitit jotain sen suuntaista mutta en muista että olisit tukenut tuota väitettä millään numeroilla tai tutkimustiedolla.
Tästä sen näkee. Jos sitä luonnontilaista kasvua olisi niin sen pitäisi näkyä Luken tutkimustiedossa 20-luvulla kun metsätaloutta ei ollut käytännössä yhtään.
Metsävarat - Luonnonvarakeskus
Puuston määrä (miljoonaa kuutiometriä) puulajeittain vuosina 1921–2017
![]()
Mutta tuokaan ei vastaa siihen että kuinka paljon nuo metsät sitovat hiilidioksia ennen ja nyt.
Esim. kuinka paljon luonnonvaraisessa metsässä on kaikkea muuta hiilidioksidia sitovaa kasvustoa vs talousmetsässä.
Kuinka paljon hiilidioksidia sitoutuu maaperään luonnollisessa metsässä vs talousmetsässä.
Kuinka suuri osa talousmetsästä hakatusta puusta päätyy takaisin hiilikiertoon.
Väitit aikaisemmin että turve ei ole luontaisesti uusiutuva materiaali.
Hyvin vähän sitä hiiltä sinne maaperään sitoutuu ja soistumista tapahtuu siten ettei se palaa takaisin ilmakehään tavaran lahotessa. Joitain Suomen aarnimetsiä pidetään nykyisellään hiililähteinä.
No kuinka vähän sitä sitoutuu? Siis nyt ihan niin kuin numeroina. Kyllä sitä jonkinverran sitoutuu koska jos kasvit eivät sitoisi sitä hiilidioksidia niin sitten meillä ei olisi lähtökohtaisestikaan toimivaa hiilikiertoa tällä planeetalla.
Ja taas, en väitä että turve ei ole uusiutuva. Väitän että se on niin hitaasti uusiutuva että tässä tilanteessa sitä ei missään nimessä kannata polttaa.
En tiedä tarkkoja lukemia mutta ei mitenkään merkittävästi jos verrataan kasvavaan hoidettuun metsään.
No palataan tähän keskusteluun sitten kun sulla on antaa jotain konkreettisia lukuja.
En tiedä miksi jauhat jostain kasveista kun kasvavassa nuoressa metsässä on yleensä paljon enemmän kasvimassaa kuin vanhassa aarnimetsässä joka ei päästä valoakaan sinne maaperään. Se maaperään syntyvä hiili siis soistuminen on enemmän niistä lahoavista puista lähtöisin eikä aluskasvillisuudesta. Se soistuminen on joka tapauksessa hyvin hidasta ja veikkaisin että joitain prosentteja siitä mitä nuoren metsän kasvu on kuutioissa.
Jos sitä hiilensitovuutta tarkasteltaisiin niin se menisi aika varmasti 1:1 tuon kuutiokuvaajan kanssa.
Metsä on kasvanut ja tulee jatkossakin kasvamaan enemmän kuin sitä hakataan.Mutta tässä pitää sitten myös ottaa mukaan se että mitä sillä metsällä tehdään. Jos tarkoituksena on vain ja ainoastaan maksimoida hiilen sitovuus metsänhoidolla niin sitten tuolla on selvä positiivinen vaikutus siihen hiilijalanjälkeen (siis jälkeä vähentävä = positiivinen).
Mutta jos sitä metsän lisäkasvua (eli sitä mihin sitä hiiltä pääasiassa kerääntyy) jatkuvasti hakataan pois ja käytetään siten että se palaa takaisin ilmaan (esim. polttamalla) niin sitten ollaankin lähempänä +/- nollaa sen hiilinielun osalta.
Mutta tässä pitää sitten myös ottaa mukaan se että mitä sillä metsällä tehdään. Jos tarkoituksena on vain ja ainoastaan maksimoida hiilen sitovuus metsänhoidolla niin sitten tuolla on selvä positiivinen vaikutus siihen hiilijalanjälkeen (siis jälkeä vähentävä = positiivinen).
Mutta jos sitä metsän lisäkasvua (eli sitä mihin sitä hiiltä pääasiassa kerääntyy) jatkuvasti hakataan pois ja käytetään siten että se palaa takaisin ilmaan (esim. polttamalla) niin sitten ollaankin lähempänä +/- nollaa sen hiilinielun osalta.
Ja kasvun taustalla on parantunut metsänhoito.Metsä on kasvanut ja tulee jatkossakin kasvamaan enemmän kuin sitä hakataan.
Tietenkin jos se metsä pidettäisiin vakiokokoisena, mutta kun sitä ei pidetä vaan Suomen metsävarat kasvaa jatkuvasti kovaa tahtia vaikka sitä poltetaankin ja käytetään muuhun.
Ja meidän pitää tuoda tuo meidän oma roskaaminen sille sallitulle tasolle.
Ja suomalaiset "roskaa" todella paljon tällä hetkellä (kerta tässä keskustelussa tuo roskaaminen on CO2 päästöjä). Meidän per capita päästöt ovat reilusti yli maapallon keskiarvon (joka itsessäänkin on aivan liian suuri).
Eli väite siitä että jos kaikki eläisivät yhtä puhtaasti kuin Suomi niin ei tunnettaisi sanaa ilmastonmuutos on totaalisesti väärin. Jos kaikki maapallolla eläisivät kuten suomalaiset niin tilanne olisi paljon pahempi.
Suomihan on erittäin pohjoisessa maapallolla, joten täällä on kylmää ja pimeää, joten meille on paljon vaikeampi saastuttaa vähemmän kuin esimerkiksi Kiinassa tai Intiassa, joissa ei tarvi kovin paljo lisätä lämpöä ja valoa vuoden aikana, koska ne on lämpimiä ja valoisia maita.
Tosin lämpimät maat taaskin tarvitsevat paljon enemmän jäähdytystä. Joka syö energiaa.
Heitän tänne saman Financial Timesin kuvan jonka pastesin aiemmin sähköautokeskusteluun:Joo kyllä Kiinan pitää tehdä lisää. Intian pitää tehdä lisää. USA:n pitää tehdä lisää. Venäjän pitää tehdä lisää. Ja meidän pitää tehdä lisää.
Sitä vois tutkia kuinka paljo se vie energiaa verrattuna toisiin asioihin. Lämpimät maat on kuitenkin enemmän luonnollisia ihmisille, joten kylmissä ja pimeissä maissa joutuu saastuttamaan enemmän. Esimerkiksi Kiinassa voi helpommin käyttää suuremman osan vuodesta ajamalla polkupyörällä, koska siellä on lämmintä.
No niin no, ootko koskaan ollut esim. Shanghaissa kesällä? Sanoisin että paljon mielummin fillaroin -10 asteen pakkasessa Suomen talvessa kuin Shanghaissa kesällä kun lämpöä on reilut 30 astetta ja ilmankosteus huitelee siellä 100% paikkeilla![]()
Keskilämpötila Shanghaissa parina kesäkuukautena näyttää sellaista 27 astetta korkeimmillaan. Shanghain ympärivuotinen ilmasto on pitkälti niin täydellinen pyöräilylle kuin voi olla. Suomen ei todellakaan ole.
![]()
Tuon tarkoitus on osoittaa moraaliset perusteet sille että meidän pitäisi toimia niin että vähennämme CO2 päästöjämme. Se että mitenkä tuo sitten käytännössä toteutetaan on asia jossa on pakko tehdä kompromisseja ja ideaaliin on erittäin vaikea päästä. Mutta noita toimia pitäisi motivoida juurikin tuo moraalinen perustelu.
No niin no, ootko koskaan ollut esim. Shanghaissa kesällä? Sanoisin että paljon mielummin fillaroin -10 asteen pakkasessa Suomen talvessa kuin Shanghaissa kesällä kun lämpöä on reilut 30 astetta ja ilmankosteus huitelee siellä 100% paikkeilla![]()
En ole käyny, mutta viime kesänähän oli noita yli 30 asteen ilmoja Suomessa, ja silloin nautin eniten fillaroimisesta; suunnilleen joka päiväMitä kuumempi sitä parempi, mutta nämä on tietysti vähä mielipidekysymyksiä. Miinusasteilla en juuri pyöräile lainkaan, koska se on vaarallista, voi liukastua, lumi hidastaa liikaa, ja en tykkää pyöräillä kylmällä ilmalla.
No voin kertoa että Suomen 30 astetta on yleensä pikkasen eri asia kuin Shanghain 30 astetta.
Shanghaissa on parina kuukautena vuodesta tuo lämpötila korkealla joista muutaman päivänä on tosi kuumaa. Kuinka monena päivänä Suomessa on vuodessa pakkasta ja lunta ja jäätä jolloin on susipaska pyöräilysää? Tämä nyt haiskahtaa todella tarkoituksenhakuiselta yritykseltä vääntää täysin selvästä asiasta päinvastaista.
Sanoisin että Suomessa on yleensä noin 3-4 kuukautta jolloin pyöräily on vittumaista.
Vastaavasti Shanghaissa sanoisin että se on aikailla samat 3-4 kuukautta.
Oikeasti, kokeilkaa liikkua jossain kaupungissa kuten Shanghai kesällä kun siellä on sitä 30 astetta lämmintä ja ilmankosteus huitelee jossain 80-90% paikkeilla. Puhumattakaan jos sitä lämpöä on 35-40 astetta ja sama ilmankosteus. Tuo on täyttä tuskaa.
Hitto, jo pelkästään varjossa istuminen kylmä olut kädessä on vitusta jossei sulla ole siinä vieressä tuuletinta.
*edit*
Erona se että Suomessa paskat päivät pystyy korjaamaan oikealla vaatetuksella. Shanghaissa tuo ei onnistu koska se on tuskaa vaikka viiletät munasillasi.
Et ole ilmeisesti koskaan pyöräillyt talvella jos se kylmä ilma mielestäsi on se suurin ongelma.
Ryppyjä rakkaudessa
Aikalisä hallitusneuvotteluissa päättyi sopuun, neuvottelut jatkuvat
Jos oikein ymmärsin niin Vasemmistoliitto ei halunnut vielä aamulla myydä omaisuutta mutta söi sanansa ja on nyt valmis myymään omaisuutta ja käyttämään tuloja rahoitukseen. Mieli muuttui nopeasti pienen tauon aikana.
Siellä siis ensimmäinen, joka otti parrua kuivana kakkoseen
Rinne hallitusneuvotteluista: Näyttää, ettei osassa ilmiöryhmistä löydetä yhteistä esitystä
Ilmiöryhmissäkään ei olla yhtä suurta perhettä![]()
Noh, mutta hei. "Raamit ovat nyt selvät" ja "keskustelut etenevät hyvin" niin ei hätiä eikä mitiä. T. Antti "Tonnin Seteli" RinneRaju purkaus Säätytalon kulisseista – ”Emme tiedä, paljonko meillä on rahaa, kuin joululahjalistaa tekisi”
– Jos palataan holtittoman velkaantumisen tielle, ongelmaa ei ole, silloin rahat riittävät kaikkiin vaalilupauksiin. Mutta se ei meille käy, keskustasta paalutetaan.
- Menopaineet ovat valtavan suuret, veroja ollaan valmiita nostamaan vaikka kuinka paljon ja velkaa ottamaan ja ne tulkittaisiin investoinneiksi, IS:lle kritisoidaan.
– Emme tiedä, paljonko meillä on rahaa, paljonko todella on käytettävissä. Tämä on kuin joululahjalistaa tekisi, IS:lle hämmästellään hallitusneuvotteluprosessia, jota luonnehditaan ”maailmaa syleileväksi”.
HELSINGIN Sanomat kertoi perjantaina, että puolueilla on laaja yhteisymmärrys siitä, että veroryhmän pitää saada koottua vähintään 700 miljoonaa euroa lisätuloja, jotta puolueiden keskeiset vaalilupaukset saataisiin rahoitettua
Toisena rahanlähteenä pidetään työllisyysasteen nostamista – tavoitteena on nostaa työllisyysaste ensi kaudella 75:een prosenttiin, tosin keinoista ei ole vielä tietoa.
Viimeinen sammuttaa valot lähtiessä. Tämä hallitus valtaan niin eiköhän se ole siinä.
Jos päästään pelkällä valtion helvetinmoisella velkaantumisella niin kaikki on ok. Kansallisomaisuuden myynti ja matuvyöry on kaksi asiaa joissa saadaan aikaan korjaamatonta vahinkoa.Viimeinen sammuttaa valot lähtiessä. Tämä hallitus valtaan niin eiköhän se ole siinä.
Jos päästään pelkällä valtion helvetinmoisella velkaantumisella niin kaikki on ok. Kansallisomaisuuden myynti ja matuvyöry on kaksi asiaa joissa saadaan aikaan korjaamatonta vahinkoa.
Itseasiassa hallituskauden loppuvaiheessa Suomi jätti lainan nostamatta koska valtion tulot ylittivät viimeinkin menot ja Suomi pystyi lyhentämään velkaa ensimmäistä kertaa 10v eli siitä lähtien kun finanssikriisi alkoi, mutta voihan sitä mustaa kutsua valkoiseksi jos niin haluaa.Edellinen hallitushan toteutti jo nuo kaikki 3. Suunta voi olla vain ylöspäin.
rinteen menolla mennäään vaan alaspäin, kyllä kaivon pohjaltakin pääsee viel alas meneen kun alkaa lapioimaan; se että mentäs ylöspäin tarvis ihan muunlaisen hallituksenEdellinen hallitushan toteutti jo nuo kaikki 3. Suunta voi olla vain ylöspäin.
Itseasiassa hallituskauden loppuvaiheessa Suomi jätti lainan nostamatta koska valtion tulot ylittivät viimeinkin menot ja Suomi pystyi lyhentämään velkaa ensimmäistä kertaa 10v eli siitä lähtien kun finanssikriisi alkoi, mutta voihan sitä mustaa kutsua valkoiseksi jos niin haluaa.
Onneksi uusi kommunistihallitus tohvelipoika keskustan kanssa tulee aivan varmasti parantamaan tilannetta vielä entistä enemmän.
Itseasiassa hallituskauden loppuvaiheessa Suomi jätti lainan nostamatta koska valtion tulot ylittivät viimeinkin menot ja Suomi pystyi lyhentämään velkaa ensimmäistä kertaa 10v eli siitä lähtien kun finanssikriisi alkoi, mutta voihan sitä mustaa kutsua valkoiseksi jos niin haluaa.
Onneksi uusi kommunistihallitus tohvelipoika keskustan kanssa tulee aivan varmasti parantamaan tilannetta vielä entistä enemmän.
Tämän viimeistään pitäisi tarkoittaa, että Keskusta kävelee ulos neuvotteluista. Niin kovaan äänen se on talouden tasapainottamista ajanut.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.