- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 22 482
Englanniksi on käyttöliittymä minullakin ja tosiaan hihavakiolla 99% näkyy ihan oikein, mutta joissakin sitten ilmaantuu ihan randomilla tuollainen typerä konekäännös. Silloin kun tuollaisia näkyy, myös ne kälin tekstit videossa ovat suomeksi, joka on omituista. Selaimena Firefox, jossa "Enhancer for Youtube" ja tietenkin se aiemmin mainittu uBlock Origin. Nuo pluginit tuskin kuitenkaan vaikuttavat asiaan.Noi automaattikäännökset taitaa olla videon lataajan valittava vaihtoehto, ei katsojan. Selaimiin löytyy kyllä jotain lisäreitä jolla tuon saa pois. En itse muista milloin olisin tuollaista käännöstä nähnyt, tosin mulla on käyttöliittymä englanniksi, joten automaattikäännökset (jos niitä on), ovat varmaan järkevämpiä.
Olisikohan tuo joku bugi, kun kuitenkin suurin osa näkyy oikein. Selaimen cachekin voi toki vaikuttaa, eli jos jossakin vaiheessa on ollut käli suomeksi, niin sivu kaivelisi jotain sieltä.
Edit.
Vaihdoin käyttöliittymän hetkeksi aikaa suomeksi ja sitten takaisin englanniksi ja nyt ainakin näyttäisi siltä, ettei noita käännöksiä enää ilmaannu. Toivottavasti ratkesi tällä.
Oli miten oli, jos nyt vaikka jollakin olisi käyttöliittymä ihan omasta halusta suomeksi, niin on hassua Youtubelta kääntää myös niitä videoiden otsikoita sille kielelle.
Viimeksi muokattu:
