• Hyvät tarjoukset -alueen ohjeet ja säännöt

    • Uuden tarjouksen kohdalla valmispohjan ja etuliitteen käyttö on pakollista!
    • Otsikkomuotoilu: Tuote, kauppa, tarjoushinta
    • Ainoastaan tarjouksia, jotka toimitetaan Suomeen
    • Ei ref-linkkejä
    • Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan huolimatta jotkut yritykset jatkavat Venäjällä liiketoimintaa. Tälläisissä tapauksissa tarjousketjuissa voi kertaalleen linkittää tähän viestiketjuun ja jatkaa keskustelua aiheesta siellä.

BF Yleistä keskustelua hyvistä Black Week-, Black Friday- ja Cyber Monday -tarjouksista 2025

Sampsa

Sysop
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
13.10.2016
Viestejä
13 869
Tässä ketjussa yleistä keskustelua Black Week- ja Black Friday -tarjouksiin liittyen 2025.

---

Hinta.fi-tarjoussivu listaa tekniikkatuotteita, joissa hinta tippunut -5 % tai enemmän. Sivulta voi hakea hakusanalla ja listaa voi rajata kaupan, tuotekategorian, valmistajan, hinnan tai tarjousprosentin mukaan ja järjestää esim. katsotuimpien tai isoimman tarjousprosentin mukaan.


---

Jokaisesta Hinta.fi-tuotteesta löytyy Hintaseuranta-välilehti, joka näyttää tuotteen hintahistorian siitä lähtien, kun se on lisätty palveluun:

1762352185825.png


---

Tässä myös suoria linkkejä kauppojen Black Friday -sivuille ja Black Week -viikkotarjouksiin:



















 
Meneekö taas normaali tarjousalue kiinni tänä vuonna?

--

Kattava aloitusviesti, jossa on hyvin jo tarjouksia!
Mietin kanssa, että mikä idea tuossa käytännössä edes on ollut, kun en ymmärrä miten yhden teemapäivän/viikon/kuukauden alennukset eroaa vuoden kaikkina muina päivinä olevista alennuksessa olevista tuotteista. Ihan samalla tavallahan ne kaikki muutkin alennukset voi olla hyviä tai huonoja ja kestoltaan samaa luokkaa.

Samaa toivon kuin ylempänä, eli että yhdestä bottiketjusta näkee edelleen kaikki tarjoukset.
 
Minusta myös erillisen ketjun funktio olisi hiukan kyseenalainen nykyään, kun botti kerää yhden listan ja tarjousten alla keskustelu onnistuu näppärästi yksissä paikoissa. Eli black fridayn korottaminen sellaiseen erikoismerkitykseen ihmetyttää, kun systeemi hanskaisi sen nykytyylilläkin tyylikkäästi.
 
Ai niin bf on täällä taas. Ehdin jo ihmetellä, miksi kaikki hinnat on joko nousseet tai jääneet korkealle tasolle viime päivinä. 30pv alin hinta jne. Olisihan se pitänyt heti tajuta.

Jos juuri nyt tarvii jotain (elektroniikkaa) hankkia, niin varmaan parasta tehdä hankinta jostain, jossa vielä voi tarvittaessa palauttaa tuotteen marraskuun lopulla. Verkkis ja power ainakin.
 
Eiköhän näiden erillisten Black Friday ketjujen tarkoitus ole tienata hieman ylimääräistä hilloa. Tai vähintäänkin, että google löytää paremmin. Tuskin tätä vain ajatellaan puhtaasti käytäntö edellä, muutenhan nämä tarjoukset vain tulisivat noihin olemassa oleviin hyviin ketjuihin.
 
Olen huomannut, että edellisten vuosien BF-tarjousten keskusteluketjut ovat kadonneet. Johtuuko se tästä vuosittaisesta BF-tarjousten erottelusta omaksi osiokseen?

Mielestäni kovin harmillista, jos jälleen menetetään kaikki tänä aikana käydyt tarjouskeskustelut. Näissäkin on kuitenkin jaettu hyvää infoa tuotteista, kauppojen käytännöistä, yms. Kannattaisin ajatusta, että BF-tarjoukset käsiteltäisiin samaan tapaan kuin kaikki muutkin tarjoukset, jos näin on taas käymässä.
 
Olen huomannut, että edellisten vuosien BF-tarjousten keskusteluketjut ovat kadonneet. Johtuuko se tästä vuosittaisesta BF-tarjousten erottelusta omaksi osiokseen?

Mielestäni kovin harmillista, jos jälleen menetetään kaikki tänä aikana käydyt tarjouskeskustelut. Näissäkin on kuitenkin jaettu hyvää infoa tuotteista, kauppojen käytännöistä, yms. Kannattaisin ajatusta, että BF-tarjoukset käsiteltäisiin samaan tapaan kuin kaikki muutkin tarjoukset, jos näin on taas käymässä.
Tai jokin alaosio "Aikaisempien vuosien Black Friday tarjoukset" vain luku tilassa kun kerran tälläinen BF-osio täällä on, voisi hyvin verrata myös vastaavien tuotteiden hintoja jne. aikaisemmilta vuosilta.
 
Näkeekö verkkiksellä jossain myydyt erät? Tämä kiinnostais, ja katsoin jo 22.10. että ei ollut saatavilla eikä tilattavissa. Silloin tällöin tsekkaillu mut en oo nähny tilattavissa.
Nyt ilmestynyt toi sininen boksi "Kampanjahinta 199,00 on voimassa 9.11.2025 klo 7.01 asti. Rajoitettu kampanjaerä: nettikauppa: 30 kpl. 1 kpl per asiakas. Tämän tuotteen alin hinta viimeisen 30 päivän aikana ennen kampanjan alkua on ollut 349,00." eli onkohan noita tullut jossain vaiheessa joku heti mennyt 30kpl erä, vai lieneekö tulossa vielä ennen tuota 9.11....
 
Näkeekö verkkiksellä jossain myydyt erät? Tämä kiinnostais, ja katsoin jo 22.10. että ei ollut saatavilla eikä tilattavissa. Silloin tällöin tsekkaillu mut en oo nähny tilattavissa.
Nyt ilmestynyt toi sininen boksi "Kampanjahinta 199,00 on voimassa 9.11.2025 klo 7.01 asti. Rajoitettu kampanjaerä: nettikauppa: 30 kpl. 1 kpl per asiakas. Tämän tuotteen alin hinta viimeisen 30 päivän aikana ennen kampanjan alkua on ollut 349,00." eli onkohan noita tullut jossain vaiheessa joku heti mennyt 30kpl erä, vai lieneekö tulossa vielä ennen tuota 9.11....
1762445177284.png
 
Myydäänkö jossain vielä Switch perus tai oled konsolia edulliseen hintaan? CM:ssä tais olla 130€ mari kart bundle aiemmin.
 
Katos siellähän se olikin. Mitä persettä mikähän homma kun ei ole ollut tilattavissa missään vaiheessa kun katsellut (ainakaan 30.10. eikä 22.10.) mutta ton mukaan olis myyty viikon sisään 😅
Hintapuntarin mukaan hinta on laskenut jo 20.10., joten todennäköisesti olit jo 22.10. myöhässä. Epäilen, kertooko tuo viimeksi myyty sitä, koska tuotteen on voinut lisätä ostoskoriin. Saattaa näyttää myös sen, koska tilaus on maksettu.

Kuvakaappaus 2025-11-06 18-54-24.png
 
Tulee muuten ilmoituksia tuplana sähköpostiin. Tulee hyvät tarjoukset ketjusta ja sitten hyvät bf/cyber monday ketjusta
 
Tulee muuten ilmoituksia tuplana sähköpostiin. Tulee hyvät tarjoukset ketjusta ja sitten hyvät bf/cyber monday ketjusta
Jos asia kummastuttaa yhä, niin noin sen kuuluukin toimia. BF-tarjoukset-ketjua ei tarvitse eikä kannata panna erikseen seurantaan, jos Kaikki tarjoukset -ketju on jo seurannassa.
 
Gigantti julkaisee BF-tarjouksensa keskiviikkona kello 10:
 
Oikeastaan eniten tässä kulutusjuhlassa allekirjoittaneessa ihmetystä aiheuttaa mielensäpahoittajat. Väärät ja surkeat tarjoukset saavat osan kansakunnasta kunnon kiihkoon vuosi toisensa jälkeen. Tarjouksissa tulee olemaan tänäkin vuonna tuotteita mitkä eivät ole normi tarjouksista kummoisempia, mutta aina löytyy niitä tuotteita missä näytetään alinta hintaa koskaan.

Vaaditaan kunnon megajytky-alea johonkin erään ja sitten kun sellainen saapuu niin siitäkin pahoitetaan mieli kun ei lapaan jäänyt tai oli väärä malli/tuote. (Toimituksen huomio -Trokarit tosiaan omissa papereissa yksiä ihmiskunnan alhaisimpia otuksia.)

Joku tässä skenaariossa on jo vuosia vaivannut. Jos löytyy tarjouksesta jotain hyvää, tarpeellista tai kivaa niin osta pois jos se tekee onnelliseksi tai helpottaa elämää.
Jos tarjouksesta ei taas löydy juuri omaan käyttöön sopivaa tai sopivalla hinnalla (tarjouksella) niin älä osta. Turha näistä on joka vuosi itkuvirsiä veivata.
 
Gigantti julkaisee BF-tarjouksensa keskiviikkona kello 10:
Joillain tuotteilla myynti alkaa varmaan sitten heti tuolloin, loput myyntiin myöhemmin portaittain? Onpas kyllä hankala aika, mielummin saisivat illalla paljasta tarjouksensa.
 
Olisi aika kallista mainosta myydä persnetolla isoja määriä. Ja ihan ymmärrettävää se on, että niin ei tehdä, kun kuluttajat ostavat tulevaisuudessakin sieltä mistä halvimmalla saa, ei jonkun jälleenmyyjäuskollisuuden perusteella kuin korkeintaan jotakuinkin samanhintaisissa tapauksissa.

Mitä hyötyä tosta ois kaupalle? Ei ihmiset enää mene kauppaan, koska saanu joskus aikasemmin halvalla sieltä, vaan joka kerralla katotaan mistä saa halvimmalla.

Menee jo yleiselle tasolle tuolla niin kommentoidaan tänne. Minusta tätä hintapumppaus-superhypertarjouskäytäntöä (ja Black Fridayta, joka on mennyt yli 95%:sti pelkästään siihen) ei olisi olemassakaan jos ihmiset tutkisivat sankoin joukoin hinta.fi-sivustoa ennen ostoksiaan. Black Friday ja vastaavat muutkin tunnetut tarjouspäivät ovat tehty pääasiassa juuri niille, jotka luulevat tekevänsä poikkeuksellisen hyviä diilejä. Ihan vaan esimerkkinä tännekin esiin nostettu Philipsin soundbar, jota myytiin samaan hintaan syys- ja lokakuussa, mutta nyt marraskuussa Black Fridayta varten on varattu oikeen 150kpl tarjouserä. Jos kuluttajien harhaanjohtaminen ei olisi kannattavaa toimintaa niin ei kai mikään järjissään oleva yhtiö tällaista harrastaisi. Kun se tasan 0€:n säästöllä tapahtunut jymypaukkuostos on tehty nimenomaan paikallisessa Veikon Koneessa, niin aika usein höynäytyksestä tietämättömien jalat suuntaavat ihan sinne samaan Veikon Koneeseen, jossa edellinenkin "säästö" tapahtui. Jos näin ei tapahtuisi, niin todennäköisesti koko Veikon Konetta ei olisi olemassakaan.

Olen löytänyt ostettavaa joka vuosi, mutta nykyään ne ostokset ovat lähes 100%:sesti sellaisia, jotka ovat vaan jonkin verran halvempia BF-aikaan ja niitä tietää etukäteen tarvitsevansa. Joitain ostoja tulee lykättyä tämän takia kuukaudella tai parilla jos ei kiirettä ole. Silti näin tarjoushaukkana kaipaan sitä aikaa, jolloin foorumeilla kyttäiltiin yhdessä, milloin kello lyö 0.00 ja rivakkaimmat ehtivät napsia ihan oikeita jymypaukkuja. Vuoden pääpäivä on edelleen ykköspäivä tarjousten osalta, mutta pitää vaan tiedostaa, että vanhat hyvät ajat ovat ohi. Ostoksia tulee tehtyä eniten BF-aikana, mutta parhaat tarjoukset tulevat ripotellen pitkin vuotta.

Nykyään määrä korvaa laadun, eikä noita esim Kärkkäisen tuhansien tuotteiden katalogeja kukaan hullu jaksa selata. Jos sinne on jotain hyvää piilotettu niin olkoot. Yleisesti homma on juuri tuota Veikon Kone- tasoa, jossa perus viikkotarjouslehteen laitetaan vaan Black Friday (tai Month)- tekstit mukaan. Hintoja pumpataan tarjouksesta ensin ylös ja sitten takaisin tarjoukseen, josta tosiaan tuo soundbar toimii hyvänä esimerkkinä siitä, miten harhautus tälläkin kertaa onnistui jopa foorumilaisten keskuudessa. Minusta näistä asioista kritisoiminen ei todellakaan ole väärin, eikä näistä tarvitse aina vetää jotain "miksi mielensäpahoittajat valittaa, ku ei saa 77-tuuman telkkaria 100€:lla"- tyyppistä kulmaa, kun ei tässä tässä sellaisesta ole kysymys. Kun toitotetaan viikkotolkulla mustaa kuukautta, viikkoa ja lopulta päivää, niin ei ole mielestäni väärin olettaa/odottaa, että kaiken rummutuksen jälkeen ne tarjoukset eivät olisi "soundbar samaan hintaan, kuin pari viikkoa sitten"- osastoa. Mitä enemmän noita hinta.fi- kuvakaappauksia laitetaan palauttamaan "tarjouksesta" innostuneita maan pinnalle niin sen parempi. Sitten voi ostaa jos tarvetta/kiinnostusta on, mutta tietääpähän ainakin pelin hengen.
 
Minusta näistä asioista kritisoiminen ei todellakaan ole väärin, eikä näistä tarvitse aina vetää jotain "miksi mielensäpahoittajat valittaa, ku ei saa 77-tuuman telkkaria 100€:lla"- tyyppistä kulmaa, kun ei tässä tässä sellaisesta ole kysymys. Kun toitotetaan viikkotolkulla mustaa kuukautta, viikkoa ja lopulta päivää, niin ei ole mielestäni väärin olettaa/odottaa, että kaiken rummutuksen jälkeen ne tarjoukset eivät olisi "soundbar samaan hintaan, kuin pari viikkoa sitten"- osastoa.
Tuossa omassa kommentissani ei missään nimessä ollut tarkoitus kieltää BF:n kritisoimista – ainoastaan hieman ehkä muistuttaa, että eivät ne kaupat mitään hyväntekeväisyysjärjestöjä ole, joten valtavirrasta oikeasti poikkeavia tarjouksia ei vaan kannata odottaa tapahtuvan muuten kuin hintavirheinä.
 
Viimeksi muokattu:
Oikeastaan eniten tässä kulutusjuhlassa allekirjoittaneessa ihmetystä aiheuttaa mielensäpahoittajat. Väärät ja surkeat tarjoukset saavat osan kansakunnasta kunnon kiihkoon vuosi toisensa jälkeen. Tarjouksissa tulee olemaan tänäkin vuonna tuotteita mitkä eivät ole normi tarjouksista kummoisempia, mutta aina löytyy niitä tuotteita missä näytetään alinta hintaa koskaan.

Vaaditaan kunnon megajytky-alea johonkin erään ja sitten kun sellainen saapuu niin siitäkin pahoitetaan mieli kun ei lapaan jäänyt tai oli väärä malli/tuote. (Toimituksen huomio -Trokarit tosiaan omissa papereissa yksiä ihmiskunnan alhaisimpia otuksia.)

Joku tässä skenaariossa on jo vuosia vaivannut. Jos löytyy tarjouksesta jotain hyvää, tarpeellista tai kivaa niin osta pois jos se tekee onnelliseksi tai helpottaa elämää.
Jos tarjouksesta ei taas löydy juuri omaan käyttöön sopivaa tai sopivalla hinnalla (tarjouksella) niin älä osta. Turha näistä on joka vuosi itkuvirsiä veivata.

Eikun kuluttajana haluaisin ostaa koko koneeni Black Friday -alennuksista. Näin siis tein vuonna 2023. Silloin juuri loppui jytkytarjoukset, tai en ainakaan itse niihin päässyt. Säästin kuitenkin pari sataa vrt. normihintoihin, mutta valitsin samalla osia, joita en välttämättä muuten olisi valinnut (minulla oli mm. CL36-muistit).

Itse olen pahoittanut mieleni siitä, että nykytapaan hinnat on nyt korkealla, ovat olleet varmaan pari viikkoa jo. Sitten ne "megajytkyerät" onkin vaan sitä, että hinta oli 49,99€ syyskuussa, nostettiin yli 100€ lokakuussa ja nyt taas 49,99€ (niinkuin se Soundbar) ja se on se tarjous.

Myöskin valitus on sitä varten, että näin käy joka vuosi ja pääsääntöisesti ei aina kannata odottaa BF. Tänä vuonna voi vielä käydä niin, että odottajan pienet alet syö muistien, SSD:iden ja GPU:iden mahdollinen hinnannousu. Siinä sitten odotettiin pahimmillaan kesästä saakka ja käteen jäi jopa kalliimpi kokoonpano, kun alunperin oli tarjolla. Ei välttämättä koske valmiskoneita, mutta niitä en osta.
Näitä ihmisiä on Konepaketit-osastolla kourallinen aina syksyisin. Joskus kirjoitin tällaisen:
(sitä ei ole päivitetty)

--

Itse kyttään nyt DDR5-muistia ja halpoja SSD-levyjä. Myöskin pitäisi pakottaa veljeni ostamaan näytönohjain, mutta se vaatisi juuri semmoisen pienemmän tarjouksen, johon hänkin ehtisi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
291 608
Viestejä
4 987 606
Jäsenet
80 107
Uusin jäsen
Arpa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom