- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 23
Ymmärtäisin tuon laskukaavaan jos edelleen elettäisiin CRT-aikaaIso 75" telkku on vaan niin hiton kallis, nykyasuntojen neliöhinnoilla ihan karvalakkimallikin maksaisi itselleni vähintään sen 25000€![]()

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ymmärtäisin tuon laskukaavaan jos edelleen elettäisiin CRT-aikaaIso 75" telkku on vaan niin hiton kallis, nykyasuntojen neliöhinnoilla ihan karvalakkimallikin maksaisi itselleni vähintään sen 25000€![]()
Voisihan sitä katsella lähempää juu, mutta itselläni se katselunautinto nimenomaan parani kun vaihdoin 65-tuumaisesta pienempään samalla katseluetäisyydelläNoh, itse ostin tuon hintaan 1050e viime kesänä uutena gigantista (viime vuoden malli). Se nyt on vaan tyhmää maksaa liikaa
Eihän sitä asuntoa tartte uutta hankkia television takia. Mitä pienempi kämppä, sitä lähempää voi sitä katsella![]()
Katseluetäisyys on alle 2m?Voisihan sitä katsella lähempää juu, mutta itselläni se katselunautinto nimenomaan parani kun vaihdoin 65-tuumaisesta pienempään samalla katseluetäisyydelläihan siitä näyttöteknologiasta riippumatta
Tarkoitat ilmeisesti jotain +100" ruutua/kangasta joltain 1m matkalta? Tosin silloinkin näkee koko ruudun, silmän tarkennus vain kärsii reunoilla aikamoisesti.Henkilökohtaisesti en pidä tai näe järkeä siinä, että joutuu kääntämään päätä nähdäkseen koko kuvan.
Miten TV:n muisti vaikuttaa ominaisuuksiin? Vai vaikuttaako se ollenkaan?
Mietin vain että tuossa Philipsissä on
Muistin koko (Flash)
16 Gt*
Meneekö tuokin samalla lailla tukkoon kuin puhelin? Sitten lagaa.
Saahan tuohonkin asennettua sovelluksia, en ole ainakaan vielä huomannut mistä seuraan muistin tilaa jne.
No, ei tuo älyttömästi heitä vaikka taitaakin olla kuvaputki-ajalta tuo ohje, yleinen ohjeistus on esim. 75" TV:lle sekakäyttöön n. ~3m ja elokuville 2,3m, itsellä tuosta välistä eli 2,7m noin.Oma totuus tuohon etäisyyspolemiikkiin on aika pitkälti ohjeistus mihin törmää netissä eli kaksi kertaa halkaisija. Se on hyvä kotikatseluun.
Oma mielipide on kuvan leveys x 1.5 maksimissaan. Esim. 65" mallilla 2,16m.Oma totuus tuohon etäisyyspolemiikkiin on aika pitkälti ohjeistus mihin törmää netissä eli kaksi kertaa halkaisija. Se on hyvä kotikatseluun.
400 Gt muistikortille ja 750 Gt USB-kovalevylle on Windows 10:ssä valittavana vain NTFS tai exFAT -tiedostojärjestelmä. Molempia tiedostojärjestelmiä olen kokeillut muistikortilla ja USB-kovalevyllä, eikä alustaminen onnistunut tv:ssä.
There's a 32GB limit in Windows for FAT32 – meaning any drive (or partition) larger than 32GB cannot be formatted as FAT32 using their standard formatting tool.
Minulla on 6 vuotta ollut 75" tv n. 3m katseluetäisyydellä eikä kukaan vieraita myöten ole liian laajasta katselukulmasta (tai ruudun koosta) pätkääkään valittanut. Helposti voisi tuosta sen 0.5-1.0m ottaa vielä pois ja immersio vain paranisi. Niitä pään kääntelystä höpöttäviä riitti aluksi kaveriporukassa, kun kuulivat televisioni koon. Puheet loppuivat testikatselun jälkeen.
OMAN maun mukaanMaun (hyvän tai huonon) mukaan.
Toisaalta, ei ole meillä vieraat valittaneet liian pienestä 55" saati 65-tuumaisesta...(itselläni oli siis aiemmin 55" ihan vain sen takia, että isompi olisi siinä tilassa yksinkertaisesti näyttänyt typerältä vaikka kuinka paljon olisi tykännyt immersiosta)
Tämä on ihan makuasia - voisi verrata "mikä on hyvä äänenlaatu" tyyppiseen päättymättömään keskusteluun. Jotkut tykkää katsoa 75" televisiota metrin päästä ja toiset ei. Ei siinä ole mitään vikaa kumpaankaan suuntaan.
Nyrkkisääntönä siis: oikean kokoinen telkku oikean kokoiseen tilaan. Maun (hyvän tai huonon) mukaan.
Tämän verran on tietoa:Onko tämän vuoden Samsungin budjettimalleista vielä tietoa? Lähinnä noille RU7100 ja RU8000 seuraajille, vaikka RU8000 enää mikään budjettimalli olekaan.
Yhteenveto 3 parhaimmasta teeveestä.Ei sattuis missään kellään olemaan tuota uusinta TM 65” televisioiden vertailua saatavilla, kiinnostais lukaista kun siinä on tuo Philipsin ambilight minkä juuri tilasin.
Ei sattuis missään kellään olemaan tuota uusinta TM 65” televisioiden vertailua saatavilla, kiinnostais lukaista kun siinä on tuo Philipsin ambilight minkä juuri tilasin.
Tuossa on sama ongelma kuin Philips 58PUS7304 (VA-paneeli) tv:ssä, joten HDR-elokuvien katseluun kannattaa ostaa joku toinen tv.
En oikein muista, että olisi tullut koskaan kenenkään luona vastaan tilannetta, että on valittu liian iso televisio johonkin tilaan. Päinvastaista sen sijaan tulee jatkuvasti vastaan ja etenkin naisilla on usein hirveä hinku valita joku 43" televisio tilaan, johon menisi vaikka 75". Yrität ehdottaa edes 55" televisiota siihen käytännössä samaan hintaan, niin vastaus on: "En tarvitse". Sitä hirvittävän isoa 43-tuumasta kottaraisenpönttöä sitten katsellaan kolmen metrin päästä kulmasohvan nurkasta tyytyväisenä ja hämmästellään miten paljon isompi se onkaan sitä edellistä 32" televisiota. Bumtsibumistakin erottaa nyt, että Bjurströmillä onkin siniset silmät.Toisaalta, ei ole meillä vieraat valittaneet liian pienestä 55" saati 65-tuumaisesta...(itselläni oli siis aiemmin 55" ihan vain sen takia, että isompi olisi siinä tilassa yksinkertaisesti näyttänyt typerältä vaikka kuinka paljon olisi tykännyt immersiosta)
Tämä on ihan makuasia - voisi verrata "mikä on hyvä äänenlaatu" tyyppiseen päättymättömään keskusteluun. Jotkut tykkää katsoa 75" televisiota metrin päästä ja toiset ei. Ei siinä ole mitään vikaa kumpaankaan suuntaan.
Nyrkkisääntönä siis: oikean kokoinen telkku oikean kokoiseen tilaan. Maun (hyvän tai huonon) mukaan.
Joo,minä tulin juuri tuohon tulokseen. Seisoessa keskikohta on noin naaman korkeudella. Viikon kohta katsellut ja vieläkin olen tyytyväinen.Korkeassa seinäkiinnityksessä on vielä asennusvaiheessa mahdollisesti jopa porukassa tultu siihen tulokseen että mieluiten kattelee hiukan yläviistoon sohvalta.
TV:n kokoa ei saisi rajoittaa mikään muu kuin päätyseinän leveys, sen verran olisi hyvä jäädä tilaa sivuille että mahtuu erilliset kaiuttimetKaikki muu kirppisroju vaihtoon.
Eri mieltä. Esim. 65" Samsung 65RU8000 oli Black Fridayssa 699€ ja 65" 65Q60R on ollut viime aikoina 799€. Maksaisin huutaen 100-200€ lisää kymmenestä lisätuumasta. Paras hintalaatu on 65" televisioissa, niin se vaan on (minun mielestäni...Mutta että nuo tuumakoot... Mielummin otan 599€ hintaan 55" Samsungin RU8000 kuin jonkun täyspaskan LG:n 65-tuumaisena ja halvimmalla IPS paneelilla. Niin se vaan on, että paras hintalaatu suhde on 55" televisiossa.
65RU8005 oli marraskuussa myynnissä hintaan 699e, jolloin tuo kokoluokka oli selkeästi paras hinta-laatusuhteeltaan. Vähän riippuu mallista, merkistä ja tekniikasta, miten nuo hinnat elää. Oledien erotus 55" ja 65" välillä on SUURI.Siinä olen samaa mieltä, että TV:n sijoittelu on usein päin persettä eli jossain korkean piirongin päällä. Mutta että nuo tuumakoot... Mielummin otan 599€ hintaan 55" Samsungin RU8000 kuin jonkun täyspaskan LG:n 65-tuumaisena ja halvimmalla IPS-paneelilla. Niin se vaan on, että paras hintalaatu suhde on 55" televisiossa.
Ei oo piirongin päällä, silmien taso on juuri ja juuri yli ruudun keskikohdan. Mutta liiketoiston epätäydellisyydet ottavat itseäni enemmän päähän isommassa kuvassa. Odotan kai siis HFR:n yleistymistä ennen kuin hankin taas isomman ruudun.TV:n kokoa ei saisi rajoittaa mikään muu kuin päätyseinän leveys, sen verran olisi hyvä jäädä tilaa sivuille että mahtuu erilliset kaiuttimetKaikki muu kirppisroju vaihtoon.
Yleinen erhe näissä myös se että TV laitetaan liian korkealle, piirongin päälle tai jopa seinälle seisomakorkeudelle. Korkeassa seinäkiinnityksessä on vielä asennusvaiheessa mahdollisesti jopa porukassa tultu siihen tulokseen että mieluiten kattelee hiukan yläviistoon sohvalta.
No ainakin tämän hetken markkinatilanne on se, että 65Q60R on 949€ ja 65RU8000 on 899€, kun 55" mallin saa 599€. Tarjouksia nyt on varmasti noista pienemmistäkin tuumakoista. Mutta 49" en ostaisi ihan vaan sen takia, että jostain syystä valmistajat tekee kompromissejä ominaisuuksien suhteen.Eri mieltä. Esim. 65" Samsung 65RU8000 oli Black Fridayssa 699€ ja 65" 65Q60R on ollut viime aikoina 799€. Maksaisin huutaen 100-200€ lisää kymmenestä lisätuumasta. Paras hintalaatu on 65" televisioissa, niin se vaan on (minun mielestäni)
Juuri näin eli tällä hetkellä on kuten sanoit. Voisitko kertoa, milloin 55RU8000 on ollut halvemmalla kuin 599€ ja paljon hinta on ollut? Noissa 55" hinnoissa on paljon vähemmän heiluntaa vs. 65" ja siksi hintatietoinen television ostaja tekee pienellä kärsivällisyydellä paremman diilin 65" kokoluokassa tarjouksia seuraamalla.No ainakin tämän hetken markkinatilanne on se, että 65Q60R on 949€ ja 65RU8000 on 899€, kun 55" mallin saa 599€. Tarjouksia nyt on varmasti noista pienemmistäkin tuumakoista. Mutta 49" en ostaisi ihan vaan sen takia, että jostain syystä valmistajat tekee kompromissejä ominaisuuksien suhteen.
TV:n kokoa ei saisi rajoittaa mikään muu kuin päätyseinän leveys, sen verran olisi hyvä jäädä tilaa sivuille että mahtuu erilliset kaiuttimetKaikki muu kirppisroju vaihtoon.
Yleinen erhe näissä myös se että TV laitetaan liian korkealle, piirongin päälle tai jopa seinälle seisomakorkeudelle. Korkeassa seinäkiinnityksessä on vielä asennusvaiheessa mahdollisesti jopa porukassa tultu siihen tulokseen että mieluiten kattelee hiukan yläviistoon sohvalta.
Kuukauden päivät tuskaillut telkkarin hankintaa ja en jotenkin osaa tehdä päätöstä. Pari vuotta vanha LG 49” UHD palvelee edelleen hyvin, mutta parempaa kuvaa ja isompaa telkkaria tekis mieli. Eli hakusessa on 65” QLED/OLED. Budjettina haluaisin pitää n.1300, mutta sitten kuitenkin mietin että pitäisikö sijoittaa enemmän ja hankkia esim c9. Tällä hetkellä pohdinnassa sampan Q70 mikä sopisi budjettiin, mutta onko tuo c9 600-800€ lisäsijoituksen arvoinen? Saisin myös Philipsin 873 esittelykoneen hintaan 1350€, mutta android ja ”vanha” tekniikka mietityttää. Olisiko tuo Philipsin 873 kuitenkin järkevämpi tuohon hintaluokkaan kuin Q70.
HFR on jotain ihan kamalaa. Mikä siinä jos tykkää saippuasarja-lookista. Filmimäisyys on siitä kaukana.Ei oo piirongin päällä, silmien taso on juuri ja juuri yli ruudun keskikohdan. Mutta liiketoiston epätäydellisyydet ottavat itseäni enemmän päähän isommassa kuvassa. Odotan kai siis HFR:n yleistymistä ennen kuin hankin taas isomman ruudun.
Makuasia. Kaikki tottuneet nykivään kuvaan niin sulavaan kuvaan tottuminen voi viedä aikaa, mutta kyllä siihenkin tottuisi eikä pian olisi paluuta nykivään kuvaan.HFR on jotain ihan kamalaa. Mikä siinä jos tykkää saippuasarja-lookista. Filmimäisyys on siitä kaukana.
Nyt puhut asiaa. Itsellä päätyseinän leveys 90% käytössä kun TV-tasolla 75" telkku, KEF Q900 tornikaiuttimet, SVS PB-2000 subwoofer sekä PC-tornikotelo. Kirppisrojut lenti roskalavalle viime muuton aikana. Joo, vois keksiä jotain vielä tolle toiselle paljaalle sivuseinälle. Tonne päätyseinälle en raaski mitään laittaa, jos vaihdan projektoriin, nyt on valmiiksi hyvä maali. Toi TV-taso ei ole ihan feng sui keskellä kun kaiuttimet ja kuva määrää ja ne on keskitetty huoneen symmetrian kanssa. Subwooferin takia ei mahdu TV-taso symmetrisesti.
Noniin, tässähän on oikeaoppinen sijoitteluHyvinhän tuohon menisi vielä vaikka 82" - 85" mutta hintapolitiikka (tällä haavaa ainakin) harvemmin suosii.
Jos seinä on sopiva niin voihan laittaa vaikka seinäkiinnityksellä ja muut kamat jollekin matalalle tasolle vain, tai räkkitelineeseen viereiselle seinälle. Itte laitoin subin ja laitetason ( vahvari, UHD soitin, reititin) viereiselle seinälle suosiolla. 77" ja pienetkin kauittimet vie kuitenkin tilaa. Mitään kirjahyllymäistä ei olisi ollut mitään saumaa mahduttaa.
...eikä siis mitään vikaa ole laittaa TV:tä hyllykköön / piirongin päälle tms. mutta ei ehkä niiden kalusteiden takia kannata alkaa TV kokoa rajoittaa jos muuten mieli tekisi lisää tuumia.
Makuasia. Kaikki tottuneet nykivään kuvaan niin sulavaan kuvaan tottuminen voi viedä aikaa, mutta kyllä siihenkin tottuisi eikä pian olisi paluuta nykivään kuvaan.
Omasta mielestäni tuossa tilanteessa kannattaa satsata suosiolla kunnolla, jos tili vain kestää. Kuitenkin muuten jää herkästi harmittamaan kun ei ottanut sitä parempaa, ja taatusti ei kadulta jos esim. C9 otat. Tuo Philips olisi muuten ihan loistava diili, mutta esittelylaite ja OLED samassa lauseessa kuulostaa niin pahalta, etten tarttuisi ilman todella huomattavaa alennusta. Esim 50% hinnasta pois ja paneelin kunnon tarkistus.
Nuo OLEDit aika mallista riippumatta tapaavat vain olla niin kovia, että rahalle tulee vastinetta ja takaisin LCD:hän on vaikea palata.
Kiitos hyvästä vastauksesta. Sain asiallisen 1400€ tarjouksen Sonyn XG95 mallista ja vaikutti ihan fiksulta. Mitä mieltä raati on tuosta vai onko silti fiksumpi satsata C9? Ja miten tuo Sony asettuu Q70/Q80 samppaa vastaan..
Kiitos hyvästä vastauksesta. Sain asiallisen 1400€ tarjouksen Sonyn XG95 mallista ja vaikutti ihan fiksulta. Mitä mieltä raati on tuosta vai onko silti fiksumpi satsata C9? Ja miten tuo Sony asettuu Q70/Q80 samppaa vastaan..
Nyt on kyllä höpöpuhetta, kontrasti riittää enemmän kuin hyvin myös tummissa kohtauksissa, jopa omassa Q8DN:ssä kirkkaus pienellä alueella mustassa ruudussa on todella hyvä, Q9FN:ssä vielä parempi. Katsoppas tuolta mittauksiakin. Blooming on toki olemassa, mutta ei kovin häiritsevää, etenkään päivitysten myötä. Vaikka OLEDit on yleisesti parempia, ei ole syytä valehdella asioita, ja ei ne OLEDitkaan kaikessa voita.Minulla on Sonyn XG9005 (49''), missä parempi kontrasti kuin tuossa XG95. Sdr kuvalla erittäin pätevä telkkari, mutta hdr kuvalla täyttä sontaa. Kirkas on juu 1200nits mutta sitä bloomingin määrää jokapuolella ja etenkin mustissa palkeissa ei kestä pidemmän päälle. Lcd-tekniikka on ihan jees faldit yms sdr-kuvalle mutta hdr toistoon niistä ei ole. Q9FN jäätävä blooming ja päivällä katsoessa paljon himmeämpi mitä C9 oled jos sarjassa on vähänkään tummempia kohtauksia. Qledit voivat olla hyviä mustaltaan tai kirkkaita, mutteivat kumpaakin samaan aikaan. Tuo Sony vaihtuu välittömästi, kun vain saadaan 48 oledit kauppoihin.
Jos on mahdollista panostaa olediin se todellakin kannattaa merkistä riippumatta.