Joku alle 800€, ei nyt ainakaan 1k tai enemmän, tulee mutsille ihan peruskäyttöönMikä on keskihintainen ? Joillekin se on 600€ ja joillekin 2500€
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joku alle 800€, ei nyt ainakaan 1k tai enemmän, tulee mutsille ihan peruskäyttöönMikä on keskihintainen ? Joillekin se on 600€ ja joillekin 2500€
@AeshmA tuossa ylempänä mainitsikin hyvä laitteen tuohon 800€ hintahaarukkaan. TCL MQLED87. Tosin peilaa suorassa valossa kyllä, kuten 90%:sti kaikki telsut.Joku alle 800€, ei nyt ainakaan 1k tai enemmän, tulee mutsille ihan peruskäyttöön
Pihilipsissä on titan os ja appitarjonta mitä lie.
LG:lle saa nykyään myös Hue Sync -sovelluksen ostettua (kuten jo Samsungille aiemmin), joten seuraavaa televisiopäivitystä tehdessä kannattaa pitää mielessä (koska vaatimuksena 2024/webOS24)-niin ja se maanmainio ambilight, siihen kun on tottunut parin Philipsin töllön kanssa niin aika hankalaa on päästä siitä pois -itse olen sitä nyt yrittänyt vuoden päivät LG C3 77 kanssa ja hieman huonolla menestyksellä
![]()
LG 50'' UT73 – 4K LED TV 329,00
LG UT73 on hyvin tarkkaa kuvanlaatua tuottava LED-televisio. Äärimmäisen laaja sovellusvalikoima WebOS-käyttöjärjestelmällä, α5 AI -tekoälysuoritin sekä 4K kuvatarkkuus luovat erinomaisen kokonaisuuden kaikkeen katseluun.www.verkkokauppa.com
Varmasti riittävä kakkostelkuksi! Itse ostin tuosta vanhemman mallin ja erittäin tyytyväinen valintaan! Kaukosäätimestä löytyy kaikki napit!
Lienee ihan hyvä. Luin käyttäjien arvosteluja ja poimin muutaman tähän, kokemuksia, mielipiteitä?
Lähinnä kiinnostaa kummassa parempi kuvanlaatu, katseluetäisyys alle 2,5m tuosta titanista ei kyllä tietoa.Pihilipsissä on titan os ja appitarjonta mitä lie.
Tcl kuva on hyvä, philipsistä en tiedä. 75" menee hyvin leffakäytössä tuolla etäisyydellä.Lähinnä kiinnostaa kummassa parempi kuvanlaatu, katseluetäisyys alle 2,5m tuosta titanista ei kyllä tietoa.
Meneekö nuo miniledit epätarkaksi noin läheltä katsottuna? Vai pitääkö miettiä 65" olediä
Isäukko antoi tehtäväksi että pitäisi uutta digiboksia katsella, ja olisi valmis maksamaan 200-300e siitä. Itehän en juurikaan niistä ymmärrä kun joskus tyyliin 15 vuotta sitten omistanut sellaisen, niin sanoin etten tiiä onko nykypäivänä edes järkeä hommata sellaista, kun nykytelsuissa on että tyrkkää vaan kovalevyn kylkeen. Mut hänelle tärkeintä että pystyy tallentamaan Viasat paketista mikä hänellä on, niin leffoja ja muutamia sarjoja, ja tämä ei ilmeisesti onnistu esim viaplay sovelluksen kautta. Kysyin onko mahdollista et panostaisi vähän enemmän ja hommasi uuden telkkarin, kun nykyisellä ikää about 10-11 vuotta, Samsungin 65". Eli jos kortin laittaa telkkariin kiinni boksin sijasta, pystyykö sitä kautta laittamaan ohjelmaluettelosta ajastetun tallennuksen jollekin elokuvalle/sarjalle mikä tulisi joltain Viasat kanavalta?
Oma mielipiteeni oli asiaan että päivittää telkkarin nykyaikaan, ja hommaa ulkoisen kovalevyn ja tallentaa sille, jos siis ajastettu tallennus onnistuu tuolla kombolla, kun en näe oikein järkeä nykytelkkareiden hinnalla järkeä pitää enää noin vanhaa telkkaria ja laittaa 2-300e digiboksiin? Valokuitu taloyhtiössä on, mut isäni ei ilmeisesti sitä ota, että ihan perus kaapeli-tv:llä mennään.
Kokemuksia/mielipiteitä, kun on vähän hankala alkaa +60 vuotiaalle alkaa opettaa ihan täysin uutta toimintatapaa.
Mistä tuohon edes saa ladattua apoeja?Pihilipsissä on titan os ja appitarjonta mitä lie.
Tietääkseni televisioiden ajastustoiminnot ovat edelleen melko kömpelöitä käyttää. Etu tietysti on se, että ei tarvitsisi kuin ostaa tv-käyttöön sopivan USB-kovalevyn eli pääsee halvemmalla.
Kovalevyistä huomasin, että eräs varmuuskopiointiin tarkoitettu USB-kovalevy käynnistyi niin hitaasti, että tv ei ehtinyt tunnistaa sitä aina ja ajastukset epäonnistuivat joskus. Mutta toisella kovalevyllä ei ollut mitään ongelmia.
Ei +60-vuotias ole vielä niin vanha. Me ostettiin eräille kasikymppisille ikäihmisille Vu+Uno 4K SE -digiboksi teran kovalevyllä. Asensin siihen ohjelmistoksi Vu+OpenVix:n, joka on selkeämpi ja parempi kuin boxiin valmiksi ainakin Satshop.fi:stä saatu ohjelmisto.
Heillä on kaapeli-tv, niin tuli 8 virittimen kortti. Jos olisi antenni-tv, niin saisi kaksi viritintä. Tuo laite tosin tulisi maksamaan virittimillä ja teran kovalevyllä noin 400 euroa.
Nuorempi niistä kasikymppisistä ajastaa innolla ohjelmia ohjelmaoppaasta ja sitten katsovat tallenteita ilman ongelmia.
Laitoin asetuksiin, että jokaiseen ajastukseen tulee automaattisesti lisäaikaa 7 minuuttia loppuun (ERITTÄIN TARPEELLINEN), joten ajastamisessa riittää vain että valitsevat ohjelman ohjelmaoppaasta ja vielä hyväksyvät sen muuttamatta mitään oletusasetusta. Lisäksi otin joitakin käyttöä sekoittavia toimintoja pois päältä kaukosäätimen painikkeista ja poistin myös ajansiirron tallennuksen (sekoittaisi vain heitä). Hyvin ovat pärjänneet, eivätkä tarvitse puhelintukea. Joskus käydessä laitan automaattiajastuksia niin, että ei haittaa jos jossain sarjassa on jaksoilla eri ikärajoja (ovat ohjelmanimen perässä kuten (7) tai (12), jolloin ei saisi tarkalla nimellä kaikkia jaksoja).
Tuon Vu+ digiboksin kanssa on tietysti se juttu, että jonkun olisi ensin osattava virittää se ja tehdä vain katsottavista ja näkyvistä ohjelmista suosikkilista (ettei turhaan jouduta selaamaan salattuja maksukanavia vahingossakaan). Ja jos haluaa sen OpenVix:n, niin se on osattava ladata netistä ja asentaa USB-tikun kautta. Lisäksi löytyy useita toimintoja, joita ei perusbokseissa ole, joten kannattaa aluksi hieman opiskella peruskäytön ohjessa.
Itselläni on nyt jo toinen Vu+ sarjan digiboksi ja on kokemusta yli 10 vuodelta. En vaihtaisi tv-tallennukseen tai perusdigiboksiin. Ajastetaan varsinkin mainoskanavien ohjelmia, kun voi hyppiä mainoksien yli helposti ja nopeasti (hyppynapit 15s, 1min, 5min molempiin suuntiin, konfiguroitavissa).
Se vanhinkin boksi Vu+Duo2 toimii. Piti vaihtaa kaksi konkkaa virtalähteestä noin 7 vuoden käytön jälkeen, mutta onneksi oli töissä välineet ja siellä joku vaihtoi parissa minuutissa näppärästi, kun toin virtalähteen ja valmiiksi ostamani uudet konkat.
Katsotaan vielä mitä tulee ja milloin, että mihin malleihin.Erittäin hieno uutinen. Disneyllehän on myös tulossa tuo HDR10+ tuki mutta aikataulusta ei ole vielä tietoa. Netflixin ilmoituksesta sai käsityksen, että tuki alkaa heti?
Katsotaan vielä mitä tulee ja milloin, että mihin malleihin.
![]()
Samsung explains which of its TVs can support Netflix HDR10+, and why there's a limitation
AV1 is the complicating factorwww.techradar.com
Netflix uses the AV1 codec for HDR content, and here's what Samsung has to say about this in a statement sent to TechRadar:
"Netflix uses the AV1 high-efficiency codec for HDR10+ content. The AV1 codec was introduced in late 2020, by which point our 2020 (T models) product range had already been launched. Since codec compatibility is determined at the chipset level, and the AV1 codec was not part of the original hardware design, we are unable to support AV1 – and therefore can’t support HDR10+ on Netflix – on those older models. However support for HDR10+ on Netflix is available from the 2021 product line onwards."
Samsung added further clarification as to why support is more broad for Prime Video's use of HDR10+:
"As for Amazon Prime Video, while Amazon also utilises the AV1 codec, it continues to support HEVC (H.265) as well. This means HDR10+ content encoded with HEVC can still be played on the 2020 models."
Katsotaan vielä mitä tulee ja milloin, että mihin malleihin.
![]()
Samsung explains which of its TVs can support Netflix HDR10+, and why there's a limitation
AV1 is the complicating factorwww.techradar.com
Netflix uses the AV1 codec for HDR content, and here's what Samsung has to say about this in a statement sent to TechRadar:
"Netflix uses the AV1 high-efficiency codec for HDR10+ content. The AV1 codec was introduced in late 2020, by which point our 2020 (T models) product range had already been launched. Since codec compatibility is determined at the chipset level, and the AV1 codec was not part of the original hardware design, we are unable to support AV1 – and therefore can’t support HDR10+ on Netflix – on those older models. However support for HDR10+ on Netflix is available from the 2021 product line onwards."
Samsung added further clarification as to why support is more broad for Prime Video's use of HDR10+:
"As for Amazon Prime Video, while Amazon also utilises the AV1 codec, it continues to support HEVC (H.265) as well. This means HDR10+ content encoded with HEVC can still be played on the 2020 models."
Pari viikkoa sitten tuli äidilleni LG 55QNED85. Huomionarvoista on, että siinä on IPS-paneeli. Ihan hyvä laite, kun televisiota katsotaan aina valaistussa huoneessa suhteellisen kaukaa ja usein muualtakin kuin suoraan edestä, mutta läheltä pimeässä katsoessa IPS:n huono natiivikontrasti, reunaledit ja vain kuusi himmennysaluetta eivät ole kauhean hyvä yhdistelmä. Käytettävyyden puolesta ei ole valittamista.Noniin nyt olisi tv:n hankinta edessä, menee puhtaasi pelaaminen (120Hz) ja elokuva käyttöön. Kotiteatteri päivitetty asianmukaiseksi vahvistimen muodossa (Denon AVR-X2800H) joka nyt tukee HDR kuvaa, 120Hz 4K:ta ja Dolby Atmos ääniä.
Vaihtoehdot tv:ksi olisi nyt LG 55QNED85T6C (899€) tai Samsung TQ65Q70DATXXC (799€). Nykyinen on Philips 58" 8000 sarjan One Led-tv jossa kieltämättä loistava kuva (tehty kalibrointi), pienempään en haluaisi mennä mutta kuvanlaatu tietysti ratkaisee. Mikäli tiedät vielä paremman mallin niin kerro ihmeessä. Hinta ei saisi mennä sitten kovinkaan tuosta 899€ ylöspäin.
Lähinnähän näissä eroa on tekniikassa, toisessa Qled ja toisessa NanoCell, Lg:ssä olisi Local Dimming, onko siitä oikeasti niin paljon kuvanlaadullista hyötyä?
Nyt pitäisi siis saada peli tv pitkäksi aikaa, kumpaa suosittelette ja miksi?
Ehkä tämä arvostelu antaa osviittaa ominaisuuksista/puutteista. En ainakaan löytänyt viitteitä etteikö Nxtframe olisi sama kuin Nxtvision. 55" on näemmä myös tarjouksessa Gigantissa.TCL 65" NXTVISION
Hisense on ollut vuosia myynnissä USA:ssa (se tuli Eurooppaan vain vasta nyt) ja siellä se on vissiin ollut ihan hyvin arvostettu merkki.Mitenkähän nämä hisenset vertautuu halpis lg:ihin? Esim LG UT7300. Käväsin kattomassa gigantissa noita halpistelkkareita, ja kaikissa samsungeissa ja LG:issä aika kapeat katselukulmat. Mökille halpatelkkari hakusessa.
Jos ei näistä kiinalaisista kokemusta, niin taidan tilata tuon UT7300, eiköhän siitä uutiset ja salkkarit kattele.
Hisense 43" 4K Ultra HD TV 43A6N - Power.fi
www.power.fi
Itse ainakin kovasti odotan että Hisense U9QG lippulaiva tulee myyntiin ja joku taho ottaa sen testiin.Hisense on ollut vuosia myynnissä USA:ssa (se tuli Eurooppaan vain vasta nyt) ja siellä se on vissiin ollut ihan hyvin arvostettu merkki.
eArc on ainoastaan hyödyllinen, jos kytket PC:n/pelikonsolin/uhd-soittimen suoraan televisioon ja haluat sen läpi viedä pakkaamatonta ääntä vahvistimelle.Tuli noita arvosteluja katsottua ja Samsung ei ilmeisesti olekkaan niin hyvä kuin luulin. Onko niin että mikäli tv ei tue earc:ia niin en saa pakkaamatonta dolby atmos ääniä ulos pc:stä reikä myöskään local dimmingiä? Tällä hetkellä hdmi 2.1 kaapeli menee pc:stä suoraan vahvistimeen jossa siis dolby atmos ja arc ja earc ulostulo liitännät, nyt menee arc:ista tv:hen kun siinä ei ole earc:ia
Just edellisellä sivulla käsitelty asiaa. Yleinen TV:n hankinta- & säätöketjuOnko tuossa Samsungin Q70D:ssä paneeli oikeasti 100-120Hz, kun mainostavat sitä 120Hertziä vain pelaamiseen liittyen. Kyllähän kait joitakin sarjojakin saa nykyisin pyörimään isommalla kuin 60fps, vai..? Samsungin sivuilla lukee 100Hz, mutta 120Hz "Motion Xcelerator" tarjoaisi..
Tämä malli kiinnosteli hintansa ja Hertzien puoleen, kun halvemmissa malleissa oli pitkälti 60hertzin paneelit.
![]()
2024 Q70D 55 tuuman QLED 4K TV | Samsung Suomi
Tutustu Samsung Q70D:n älykkäisiin toimintoihin. Koe älykkyys ja todenmukaisuus Quantum Dot -tekniikalla, 4K AI -skaalauksella ja 100% värivolyymillä.www.samsung.com
Tämän pohjalta olettanen, että paneeli tässä on 120Hz.Just edellisellä sivulla käsitelty asiaa. Yleinen TV:n hankinta- & säätöketju
NXTFrame vain vaihtanut nimensä NXTVisioniin. TCL:n URL ja pariin muuhun paikkaan vielä jäänyt vanha nimi roikkumaan, mutta eivät enää käytä nimeä NXTFrameEhkä tämä arvostelu antaa osviittaa ominaisuuksista/puutteista. En ainakaan löytänyt viitteitä etteikö Nxtframe olisi sama kuin Nxtvision. 55" on näemmä myös tarjouksessa Gigantissa.
![]()
TCL NXTVISION Review (55A300W, 65A300W, 75A300W, 85A300W)
The TCL NXTVISION QLED, which TCL originally launched as the TCL NXTFRAME, is a mid-range 4k TV in TCL's 2024 lineup and is yet another TV in the burgeoning 'Art...www.rtings.com
Sekä
Samsung The Frame vs. TCL NXTFRAME – Ääni & Kuva
www.lbaanijakuva.fi
Isäukko antoi tehtäväksi että pitäisi uutta digiboksia katsella, ja olisi valmis maksamaan 200-300e siitä. Itehän en juurikaan niistä ymmärrä kun joskus tyyliin 15 vuotta sitten omistanut sellaisen, niin sanoin etten tiiä onko nykypäivänä edes järkeä hommata sellaista, kun nykytelsuissa on että tyrkkää vaan kovalevyn kylkeen. Mut hänelle tärkeintä että pystyy tallentamaan Viasat paketista mikä hänellä on, niin leffoja ja muutamia sarjoja, ja tämä ei ilmeisesti onnistu esim viaplay sovelluksen kautta. Kysyin onko mahdollista et panostaisi vähän enemmän ja hommasi uuden telkkarin, kun nykyisellä ikää about 10-11 vuotta, Samsungin 65". Eli jos kortin laittaa telkkariin kiinni boksin sijasta, pystyykö sitä kautta laittamaan ohjelmaluettelosta ajastetun tallennuksen jollekin elokuvalle/sarjalle mikä tulisi joltain Viasat kanavalta?
Oma mielipiteeni oli asiaan että päivittää telkkarin nykyaikaan, ja hommaa ulkoisen kovalevyn ja tallentaa sille, jos siis ajastettu tallennus onnistuu tuolla kombolla, kun en näe oikein järkeä nykytelkkareiden hinnalla järkeä pitää enää noin vanhaa telkkaria ja laittaa 2-300e digiboksiin? Valokuitu taloyhtiössä on, mut isäni ei ilmeisesti sitä ota, että ihan perus kaapeli-tv:llä mennään.
Kokemuksia/mielipiteitä, kun on vähän hankala alkaa +60 vuotiaalle alkaa opettaa ihan täysin uutta toimintatapaa.
Hyvä pointti. Harvoin on tv:n ääressä kun tallentaa ja mitään sovelluksia ei siis käytä telkkarissa ollenkaan. Ainoastaan Viasat paketin mukana tulevia kanavia. Eli ilmeisesti kannattaa varmaan kääntyä digiboksin puolelle sit.-olethan tietoinen ettei kaikissa nyky-telkuissa edes ole välttämättä tallentamisen mahdollisuutta ulkoiselle kovalevylle ja niissäkin joissa se on mahdollista niin on vain yksi viritin eli et voi katsoa samaan aika toista kanavaa (esim. TV1) kun tv tallentaa toista (esim. MTV3)
-toki arenaa, katsomoa, ruutua, netflixia yms. voi katsoa samaan aikaan kun töllö tallentaa jotain tv-kanavaa
-löytyy myös muutamia TV-malleja (Samsung & Sony) joilla on tietyissä malleissa tuplavirittimet jotka mahdollistaa toisen kanavan tallentamisen ja toisen katsomisen samaan aikaa
-olethan tietoinen ettei kaikissa nyky-telkuissa edes ole välttämättä tallentamisen mahdollisuutta ulkoiselle kovalevylle ja niissäkin joissa se on mahdollista niin on vain yksi viritin eli et voi katsoa samaan aika toista kanavaa (esim. TV1) kun tv tallentaa toista (esim. MTV3)
-toki arenaa, katsomoa, ruutua, netflixia yms. voi katsoa samaan aikaan kun töllö tallentaa jotain tv-kanavaa
-löytyy myös muutamia TV-malleja (Samsung & Sony) joilla on tietyissä malleissa tuplavirittimet jotka mahdollistaa toisen kanavan tallentamisen ja toisen katsomisen samaan aikaa
Ilmeisen selvästi sitä ei turhana ole hoidettu.Miten tuo tallennus ja ajansiirto sitten on hoidettu niissä missä sitä ei ole?
Kyllä tää kovalevylle tallentaminen ja tuplavirittimet tuli jo joskus 2015 telkkareihin.. Itellä Samsung Q70FN vuodelta 2018 ja Philips OLED vuodelta 2017 ja molemmissa on nuo ominaisuudet, vaikka
ovat halvimmasta päästä. Miten tuo tallennus ja ajansiirto sitten on hoidettu niissä missä sitä ei ole?
Kyllä tää kovalevylle tallentaminen ja tuplavirittimet tuli jo joskus 2015 telkkareihin.. Itellä Samsung Q70FN vuodelta 2018 ja Philips OLED vuodelta 2017 ja molemmissa on nuo ominaisuudet, vaikka
ovat halvimmasta päästä. Miten tuo tallennus ja ajansiirto sitten on hoidettu niissä missä sitä ei ole?
Samsungeissa on Q70D:stä lähtien kaksi viritintä. Niillä voi tallentaa kahta kanavaa yhtä aikaa ja katsoa vielä kolmattakin, jos tallennettavat kanavat sattuvat samaan kanavanippuun. Ja jos eivät satu niin voi tallentaa kahta ja katsoa jompaa kumpaa tai aiempaa tallennetta yhtä aikaa.-olethan tietoinen ettei kaikissa nyky-telkuissa edes ole välttämättä tallentamisen mahdollisuutta ulkoiselle kovalevylle ja niissäkin joissa se on mahdollista niin on vain yksi viritin eli et voi katsoa samaan aika toista kanavaa (esim. TV1) kun tv tallentaa toista (esim. MTV3)
*****************************************************************************************************************
Kakkos TV meni Ylen osalta pimeäksi.
Mitähän tilalle? Ei tule itselleni. Hyvä kuva ja ääni... Jotain Smarttia sen verran, jotta saa Yle Areenan ym.
vastaavat toimimaan.
Selkeä kaukosäädin.. Lähdetään tällä hetkellä koosta 50" ja hyvä jos löytyy Gigantista tms.,
koska nouto mahdollinen.
*****************************************************************************************************************
Onko nämä miniledit nyt sitten niitä oledin tappajia vai vieläkö oled on parempi? Joko alkaa näissä olemaan blooming olematon?TCL 98Q8CX7 QLED ilmaantunut saksassa myyntiin. Eiköhän kohta suomessakin tule listoille/suomihinnat tietoon.
![]()
TCL 98Q8CX7 Mini-LED-Fernseher (248 cm/98 Zoll, 4K Ultra HD, Google TV, Smart-TV, Audio von Bang & Olufsen, Smart TV, Apple TV, 144Hz, 4K HDR, Multi-HDR), LED Mini TV, Fernsehgerät LED Mini
Tolle Angebote und Top Qualität entdecken - Kauf auf Rechnung und Raten ✔ Erfülle dir deine Wünsche bei OTTO!www.otto.de
Samsungeissa on Q70D:stä lähtien kaksi viritintä. Niillä voi tallentaa kahta kanavaa yhtä aikaa ja katsoa vielä kolmattakin, jos tallennettavat kanavat sattuvat samaan kanavanippuun. Ja jos eivät satu niin voi tallentaa kahta ja katsoa jompaa kumpaa tai aiempaa tallennetta yhtä aikaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.