Ihan samat fiilikset omasta X92J:stä. Oikealla materiaalilla bloomingia en huomaa ja kuva on aivan mahtava. Se että TV:tä pitää katsoa suoraan edestä, oli tuttua jo 10 vanhan Sonynkin kanssa. Jos blooming alkaa häiritsemään, niin täytyy kokeilla ottaa local dimming pois ja katsoa häiritseekö mustan tasot silmää.Sonyn X94J ollut nyt käytössä muutamia viikkoja, joten vähän ajatuksia niistä kiinnostuneille:
- Toiminnaltaan televisio on omaan makuun ihan loistava; Google Tv käyttiksenä toimii todella jouhevasti ja tökkimisiä/kaatumisia yms. on tullut vain kerran tai pari. Pika-asetukset on helposti saatavilla eli kuvansäätöjä pystyy tekemään todella nopeasti tarvittaessa.
- Kuvanlaadullisesti ja toimintojen osalta lähes kaikki arvostelut piti paikkaansa, lähes samaa mieltä kaikkien kanssa. Varsinkin tuo värien toisto suoraan paketista miellyttää omaa silmää paljon. Toki pienet säädöt tuli tehtyä ohjeiden mukaan.
- Vaikka ei olekaan OLED niin omasta mielestä mustan saa todella tummaksi tuon local dimmingin avulla MUTTA vain jos katsoo suoraan keskeltä televisiota. Arvosteluissa olikin, että katselukulmat on melko huonot niinkuin yleensä näillä paneeleilla, mutta yleensä mainittiin vain värien toisto. Kun lähdet katsomaan kuvaa sivusta ja tummia kohtauksia niin tuo local dimming näkyy todella selvästi. Lopputekstit kun pyörii mustalla taustalla niin dimming alueet alkaa loistamaan erittäin selkeästi. Mutta suoraan katsottuna en itse erota niitä ellen lähde etsimällä etsimään. Myöskään blooming ei oo ollut ongelma minulle.
- Kokonaisuutena mahtava televisio. Vaikka edelliseen televisioon verrattuna budjetti oli yli 2x kalliimpi niin tuntuu, että maksaa sen mielihyvin.
Edit. Piti vielä lisätä asia, mikä vanhassa Sonyssä oli paremmin. Vaste ulkopuolisten laitteiden kytkemisestä siihen, että TV käynnistyy on huomattavan pitkä tässä X92J:ssä. Ja kun sammuttaa TV:n hetken päästä se käynnistää siihen liitetyn vahvistimen vielä hetkeksi. Mitään varsinaista haittaa tästä ei ole ollut.
Viimeksi muokattu: