- Liittynyt
- 03.07.2021
- Viestejä
- 570
No tässä kaksoisstandardissa lienee se että kyseessä on Nintendon tavara.Kunhan ihmettelen.
Joku vanhojen tai erikoisten näyttölaitteiden harrastaminen sentään vaikuttaa itse pelikokemukseen jollain tapaa ja on aika kiehtova juttu. Vanha rauta taas harvemmin, vaan on usein ennemmin rajoite.
Kukin harrastakoon mitä haluaa, mutta vähän kuulostaa taas joltain kaksoisstandardilta missä osa ”emuloinnista” on ok kun nintendo tekee sen, mutta sit osa ei ole ok koska nintendo ei tee sitä.
Jos tästä koettaa jonkun vertauksen muodostaa niin ajatellaan jotain kuvataiteilijaa joka laskuttaa ihmisiltä pientä sisäänpääsyä kotiinsa taideteoksia katsomaan.
Sitten osa vieraista ottaakin kuvan teoksista ja joko esittelee niitä ilmaiseksi ihmisille tai ottaa jopa pientä maksua niiden kuvien näyttämisestä.
Tämän seurauksena ehdan taiteen näkijät toki käyvät paikan päällä katsomassa ja osa sellaisista jotka eivät koskaan kävisi näkevät nyt kuvan niistä. Ehkä joku jopa intoutuu paikan päälle katsomaan niitä.
Sitten on niitä jotka jättävät aidon kokemuksen väliin kun näkevät kuvat.
Se onko tämä hyväksi vai pahaksi taiteilijalle, sitä minä en voi päättää enkä osaa edes arvata, vaan se on taiteilijan itsensä päätös; ei sitä joku satunnainen kuvien nappaaja saa päättää.