Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
En tiedä nyt ymmärrätkö pointtia mikä tuossa kusee. Katsot mitä videota tahansa noista mellakoista niin siellä on lähes joka paikassa tummaihoiset mellastamassa ja niitä jotka ryöstävät kauppoja. Yhtäkään kuvaa tai videota en ole nähnyt että olisi äärioikeistolaisia tunnuksia. Voi siellä olla äärioikeistolaisia joitain jossain riehumassa mutta ne ei nyt missään nimessä ole merkittävä tai iso ryhmä kuten tuossa annetaan ymmärtää ja olen valmis lyömään vetoa että siellä on antifan jengiä ja vasemmistolaisia riehumassa paljon enemmän kuin henkilöitä jotka tunnustautuvat valkoisen ylivallan kannattajiksi joita nyt on hävivävän vähän yleensäkään olemassa jenkeistäkin puhuttaessa.
Koko tämä case lähti siitä kun vasemmistolaiset ja muut BLM porukat pahoittivat mielensä ja alkoivat osoittaa mieltä ja joka riistäytyi täydeksi mellakoinniksi. Vasemmistolaiset ja mustat siellä on niitä joilla on kasetti mennyt. Aivan helvetin paksua esittää narratiivia että vasemmistolaiset olivat vain rauhassa osoittamassa sympatiaa murhattua miestä kohtaan kun rikollisjärjestöt ja valkoisen ylivallan kannattajat alkoivat mellakoida.
What started as largely peaceful protests for George Floyd have turned to outright looting and domestic terrorism in our region. We need you to stay home tonight. By being out tonight & breaking the 8pm curfew, you are helping the people using crowds as cover to prey on Minneapolis & destroy community. In the last few days, both our city and state law enforcement capacities have been overwhelmed by simple math — an overwhelming ratio of rioters that even our unified effort has been unable to push back. We are now confronting white supremacists, members of organized crime, out of state instigators, and possibly even foreign actors to destroy and destabilize our city and our region. Governor Walz, at our request and in partnership with our city and @MayorCarter Carter, has just fully mobilized the Minnesota National Guard. MPD and our fire department will be assisting tonight as part of this operation. We need your help tonight. We need you to stay home tonight. So we can focus on saving our city from those who would destroy it.
Tuo Aaltolan tulkinta on aivan absurdi ja jopa mielisairaampi kuin Amerikan suvakkimedian yleinen näkemys tilanteesta. Erityisesti isoimmissa kaupungeissa antifalla ja näillä "eläimillä" on ollut käytännössä ihan vapaat kädet ryöstellä ja tuhota paikkoja. Esimerkkinä eilistä livestreamia Los Angelesista:UPI:n johtaja Mika Aaltola ynnää asian todella hyvin.
Meneillään olevassa kriittisessä tilanteessa on olennaista se, miten presidentti Donald Trump toimii ja viestii kansalle.
– Yleensä Yhdysvalloissa on presidentti pyrkinyt näissä hetkissä rauhoittamaan tilannetta riippumatta siitä, minkä puolueen presidentti hän on. Kenenkään etu ei ole asioiden kärjistyminen.
Siksi UPI:n johtajan Mika Aaltolan mukaan on silmiinpistävää se, että presidentti Trump on toistaiseksi korostanut lainrikkojien saamista kuriin ja sotilaiden tuomista kaduille.
– Tämä on kieltä, jonka voi nähdä lietsovan mellakointia.
![]()
Poliisiväkivallan nostattamat mellakat laajenevat Yhdysvalloissa – UPI:n Aaltola: "Kriisit yhdistyvät ja ilmassa on täydellisen myrskyn merkkejä"
Yhdysvaltain tilanne on tulenarka. Mellakat saattavat kestää vielä kuukausia ja maa valmistautuu samaan aikaan presidentinvaaleihin.yle.fi
Hauskana yksityiskohtana tämän "murhatun" poliisin alustava ruuminavausraportti sanoo että henkilö kuoli sydänsairauden ja mahdollisten huimausaineiden elimistössä olon vuoksi kiinniottotilanteessa eikä tukehtumiseen kuten luultiin.
At one point, when Floyd was still talking and breathing, one of the other officers suggested moving Floyd into a different position but Chauvin refused, telling them they were 'staying put', the complaint states.
It also says that after Floyd passed out, one of the officers checked and found no pulse, but still none of the three officers holding him down - Chauvin, Lane and Kueng - moved from their positions pinning him to the floor - or began giving him medical assistance.
Ei tämä roskaporukka kyllä sen enempää George Floydin muistoa kunnioita kuin yrittäisi saada asiaan mitään ratkaisua. Jonkin asteen turhautumisen ymmärtää, mutta tässä on jo ylitetty se raja että näiltä voidaan poistaa oikeusturva. Toivottavasti kansalliskaarti laittaa homman pakettiin pian ettei yksityisten tahojen tarvitse alkaa näitä metsästämään.
Katsotaan se lopullinen ensiksi. Kuitenkin 3min oli henkilö tajuttomana, silti ei otetta löysätty. Jostain taisin lukea, että tuo tukehtuminen ei edes selviä alustavassa, vaan aluksi suljetaan pois muita vaihtoehtoja.Hauskana yksityiskohtana tämän "murhatun" poliisin alustava ruuminavausraportti sanoo että henkilö kuoli sydänsairauden ja mahdollisten huimausaineiden elimistössä olon vuoksi kiinniottotilanteessa eikä tukehtumiseen kuten luultiin.
![]()
George Floyd's autopsy says his death was from underlying conditions
The preliminary results of Tuesday's autopsy on the body of George Floyd, 46, concluded it saw 'no physical findings that support a diagnosis of traumatic asphyxiation or strangulation'.www.dailymail.co.uk
Kys. Hulinat muuten tarvitsisivat varmaan oman threadin kun ei Trump ketju taida olla ihan oikea paikka näitä puida.
Tuo Aaltolan tulkinta on aivan absurdi ja jopa mielisairaampi kuin Amerikan suvakkimedian yleinen näkemys tilanteesta. Erityisesti isoimmissa kaupungeissa antifalla ja näillä "eläimillä" on ollut käytännössä ihan vapaat kädet ryöstellä ja tuhota paikkoja. Esimerkkinä eilistä livestreamia Los Angelesista:
(ajasta 4:45:23 eteenpäin)
Tuosta kenkäkaupasta lastattiin non-stoppina tavaraa autoihin puolen tunnin ajan, ja seuraavassa risteyksessä seisoskeleva LAPD:n joukkio ei tee MITÄÄN. Kun kaikki oli saatu otettua, siirytään seuraavaan paikkaan jossa ihan sama meno jatkuu. Ja tätä jatkui tuntitolkulla ilman, että kukaan estelee.
Suomalaisista uutisista saa ehkä sen käsityksen, että tuolla on joukoittain viety putkaan noita "mielenosoittajia", mutta oikeasti melkein kaikki pidätetyt on vapautettu suoraan kiinniottopaikalle, tai korkeintaan on joutunut tekemään pikavisiitin poliisiasemalle. En löytänyt eilisillan numeroita, mutta tuossa eilisessä livelähetyksessä sanottiin, että perjantai-iltana LAPD:n pidättämistä n. 500:sta "mielenosoittajasta" vain 18 oli vielä lauantaina kiinniotettuna, ja loput näkyy varmaan tuossa eilisillan videossa tekemässä jälleen sitä mitä parhaiten osaavat. Samaan aikaan julkkikset lahjoittaa lunnasrahaa pidätettyjen vapauttamiseen, vaikka tuohon 18:n joukkoonkin mahtui ainakin yksi murhan yritys.
Aivan naurettavaa pelleilyä, ja mielestäni Trumpkin voisi vähän kovemmin ottaa kantaa järjestyksen puolesta. LA:n suvakkipormestarikin päätti muuten eilen lopulta turvautua sotilaiden (kansalliskaartin) kutsumiseen kadulle. Jos Mika Aaltolaa on uskominen, niin tämä pormestari siis haluaa tilanteen kärjistyvän. Mitään muuta vaikutustahan lainrikkojien saamisella kuriin ja sotilaiden tuomisella kaduille ei voi olla.
Mielisairas tarkoittaa tässä ketjussa usein Trump-kriittistä. Tiedä sitten oliko neuvostopropagandalla vaikutusta moiseen uudissanastoonMikä tarkkaan ottaen tuossa Aaltolan kommentissa on "absurdia ja mielisairasta"?
Sekö että puolustaa omaa elämäntyöntänstä ja itsensä ja läheistensä taloudellisen hyvinvoinnin tukipilaria tekee ihmisestä MAGA-sankarin?Eiköhän tällä miekan kanssa heiluneella MAGA-sankarilla blaablaa...
Voitko kertoa miten ryöstelyä ja ympäristön tuhoamista voi tehdä ilman ylilyöntiä?kokonaisilta ihmisryhmiltä voidaan viedä oikeusturva ja tarvittaessa voidaan myös jakaa oman käden oikeutta, kun muutama henkilö joukossa syyllistyy ylilyönteihin.
Ei ole omaisuutta vaan koko elämän tukipilari jonka menettäminen voi viedä ruuan, asunnon, lasten koulutusmahdollisuudet yms. kokonaan alta. Kun olet raatanut niska limassa sen eteen että voisit saada taloudellisen turvan itsellesi ja läheisillesi ja yksi päivä jotkut yhteiskunnnan haittaparasiittivassarit tulevat hajoittamaan paikat ja yrittävät tappaa sinutkin niin siinä vaiheessa pitää kyllä saa ampua ilman vastuuta.mutta se on kuitenkin vain omaisuutta.
Varsinainen yllätys, että kävi kehnosti.
Kun kaikki on menetettävissä niin ihmiset tekevät epätoivoisia valintoja. Toki olisi ideaalia että tyyppi olisi voinut rynnäkkökiväärillä tms. puolustaa elantoansa, mutta tietyt vähemmistöt kuten esim. ulkomaankansalaiset USA:ssa eivät voi hankkia ampuma-aseita ja silloin pitää käyttää sitä mitä löytyy.On täysin oma valinta lähteä johonkin miekkataisteluun vihaisen mellakoivan ihmisjoukon kanssa.
Yllätys? Koko länsimaalaisen yhteiskunnan moraaliarvot pohjautuvat oikeudenmukaisuuteen. Mellakoitsijat aloittivat ryöstelyn ja väkivaltaisuudet joten he ovat implisiittisesti hyväksyneet sen että heitä kohti saa käyttää väkivaltaa. Heidän osaltaan muita kohti se on luonnollisesti väärin. Nyt on taas sellaista settiä jonka suurin osa ihmisistä oppii päiväkodissa.Väkivallan glorifiointi ylipäätään on kuvottavaa, mutta se vaikuttaa olevan ihan ok presidenttiä myöten, kunhan olet lain oikealla puolella.
Suurimmalla osalla ei ole edes mahdollisuutta luoda itselleen omaisuutta
Tuoreemmista tämä herätti hämmennystä, kun aikaisemmin kaikki oli Obaman syytä ja vastuulla, niin nyt maailma nauraa....... Sleepy Joelle....
Kai tuo täytyy tulkita siten, että presidentistä riippumatta demokraatit johtaa maata. Nyt vaan ei ole mennyt ihan nappiin. Tai jotain. Lisäksi ylläolevien lisäksi näytti olevan joku muukin huonosti vanhentunut twiitti mellakoista.Eli kiekko pysähtyy presidenttiehdokkaaseen?
Vähän lisää hienosti vanhentuneita twiittejä:
Twitteristä:
Ja mellakoista:
Tuoreemmista tämä herätti hämmennystä, kun aikaisemmin kaikki oli Obaman syytä ja vastuulla, niin nyt maailma nauraa....... Sleepy Joelle....
Mikä näissä on "vanhentunutta"? Ajat ja asiat muuttuvat.
Ei siinä ole mitään "vanhentunutta".Vaikkapa se, että god emperorin mielestä kaikki protestit on vain johtajan heikkouta, kun ei osaa neuvotella ja tehdä diiliä. Paitsi kun ne sattuu tapahtumaan oman vahtivuoron aikana, niin pamputus onkin se oikea tapa.
Ei siinä ole mitään "vanhentunutta".
Tilanne on katsos muuttunut radikaalisti. Trumpilta ei voi/tarvitse odottaa samaa kuin muilta. Johtaminen ei oikeastaan enää ole edes tätä aikaa ja maailmaa.Miksi Trump ei ole siis mennyt Minnesotaan ja hoitanut hommaa neuvottelemalla?
Miten neuvottelet riehujien kanssa? Ja muutenkin osavaltiot ovat vastuussa omista asioistaan.Miksi Trump ei ole siis mennyt Minnesotaan ja hoitanut hommaa neuvottelemalla?
Miten neuvottelet riehujien kanssa? Ja muutenkin osavaltiot ovat vastuussa omista asioistaan.
Tämähän ei tietenkään TDS-porukalle käy, teki DT mitä hyvänsä sen on oltava väärin. Tai oli tekemättä, senkin on oltava väärin.
Baltimore on kaupunki Marylandin osavaltiossa. Ei siis presidentin vastuulla. Teki BO mitä hyvänsä. Tai oli tekemättäMiten neuvottelet riehujien kanssa? Ja muutenkin osavaltiot ovat vastuussa omista asioistaan.
Tämähän ei tietenkään TDS-porukalle käy, teki DT mitä hyvänsä sen on oltava väärin. Tai oli tekemättä, senkin on oltava väärin.
![]()
Tähän sopii taas yksi huonosti vanhentunut twiitti.Baltimore on kaupunki Marylandin osavaltiossa. Ei siis presidentin vastuulla. Teki BO mitä hyvänsä. Tai oli tekemättä
Sitä sun pitää lapsellisten kuvien postailun sijaan kysyä Trumpilta kun se oli kerran hänen ideansa.Miten neuvottelet riehujien kanssa? Ja muutenkin osavaltiot ovat vastuussa omista asioistaan.
Vähän lisää hienosti vanhentuneita twiittejä:
Twitteristä:
Ja mellakoista:
Hankala tilanne enkä hirveästi Trumppia syyttelisi tästä. Paremmin olisi toki voinut hoitaa esimerkiksi ulostulot twitterissä.
Totaalisen koomisia on kuitenkin nämä aikaisemmat heitot twitterissä kritiikkinä Obamalle ja sitten itse toteuttaa juurikin siten, mistä on toista kritisoinut. Lisää vain näkemystä siitä, että Trump on vain tyhjänpuhuja, joka höpisee ja kirjoittelee, mitä mieleen juolahtaa miettimättä seurauksia.
Sinänsä kuvernöörit (ainakin jotkut) syyttävät Trumppia. Varsikin hänen retoriikkaansa asiaan liittyen, joka ei siis auta varsinaisesti jo muodostunutta tilannetta, vaan kiihdyttää sitä.
Brian Tyler Cohenilla oli eilen video aiheesta. Siis nyt on vuotanut puhelu kuvernöörien ja Trumpin välillä.
Kuinkas se nyt taas menikään:Hauskana yksityiskohtana tämän poliisien "murhaaman" alustava ruuminavausraportti sanoo että henkilö kuoli sydänsairauden ja mahdollisten huimausaineiden elimistössä olon vuoksi kiinniottotilanteessa eikä tukehtumiseen kuten luultiin.
![]()
George Floyd's autopsy says his death was from underlying conditions
The preliminary results of Tuesday's autopsy on the body of George Floyd, 46, concluded it saw 'no physical findings that support a diagnosis of traumatic asphyxiation or strangulation'.www.dailymail.co.uk
Kys. Hulinat muuten tarvitsisivat varmaan oman threadin kun ei Trump ketju taida olla ihan oikea paikka näitä puida.
Mutta tällaista se on.Kahden lääkärin tekemästä riippumattomasta ruumiinavausraportista on paljastunut, että Minneapolisissa maanantaina 25. toukokuuta poliisin tappaman George Floydin kuolinsyy oli jatkuvasta paineesta johtunut tukehtuminen.
Ja tämä liittyy Trumppiin miten? Nämä yleiset jorinat tuosta Floydin tapauksesta vois pitää siellä siihen tarkoitetussa ketjussa.Kuinkas se nyt taas menikään:
Ruumiinavausraportti vahvistaa: George Floydin kuolinsyy tukehtuminen
Mutta tällaista se on.
Liittyy vain trumpisteihin ja heidän vaihtoehtoisiin totuuksiin.Ja tämä liittyy Trumppiin miten? Nämä yleiset jorinat tuosta Floydin tapauksesta vois pitää siellä siihen tarkoitetussa ketjussa.
On se Trump mykistävä henkilö. Mennään raamatun kanssa pönöttämään kirkon eteen ja aletaan höpisemään jo tutuksi tulleita lupauksia ja latteuksia. Ei yhtään uskonnon politisointia omiin tarkoitusperiin.
On se Trump mykistävä henkilö. Mennään raamatun kanssa pönöttämään kirkon eteen ja aletaan höpisemään jo tutuksi tulleita lupauksia ja latteuksia. Ei yhtään uskonnon politisointia omiin tarkoitusperiin.
Ja matkalla pitää poliisien kaasuttaa viattomia ihmisiä, että vakaa nero pääse noihin kuvauksiinsa höpisemään. On se kyllä käsittämätön presidentti.
Eiköhän mellakat nyt rauhoitu kun itse DJT kävi patsastelemassa kirkon edessä raamattu kädessä.Mikä muuten oikeasti oli tuon patsastelun viesti kansalle..?
Kuinkas se nyt taas menikään:
Ruumiinavausraportti vahvistaa: George Floydin kuolinsyy tukehtuminen
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.