Kaiser Soze
Johtaja
- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 952
Vitsi miten libbareilla on fiksuja ja loogisia argumentteja jälleen kerran
PS. Toi tumbnailin nainen asuu Suomessa ja todennäköisesti mädättää täällä minkä ehtii.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
En ole varma onko Trump noin epäitsevarma ja rasistinenItse Trumppina kääntäisin niinpäin, että siinä mustana maassa makaavan Obaman päällä seisoo ylväänä Valkoinen Trumpin monumetti näyttämässä kuukerin paikan valkoisen ylivallan jaloissa![]()
Viestit Trumpin ja Putinin salaliittoteoriastakin olisi pitänyt laittaa sinne.Ei näköjään mennyt ohjeistukset perille.
Viestit Trumpin ja Putinin salaliittoteoriastakin olisi pitänyt laittaa sinne.
Tässäkin tapauksessa käsittääkseni viranomaiset (Department of Justice) tutkii avoimesti kaikkia mahdollisuuksia, jopa vankilan (johto)henkilöstön korruptiota.
Tarkoitus tuossa on siis, että henkilö yrittää muuttaa Crowderin mielen perustelemalla miksi väite ei pidä paikkaansa. Hieman tuota yritin katsoa ja ensimmäisellä naisella (mikä on thumbnailissa) ei ainakaan kovin hyvin lähtenyt. Ei pystynyt kovin pitkälle kuuntelemaan kun aika rasittava kuunnella ihmistä, joka on jo päättänyt asian olevan jollain tavalla, mutta ei ole siihen perehtynyt niin että osaisi sen jotenkin perustellakkin.@Kaiser Soze, avaatko videota vähän?
Nykyäänhän rasisti tarkoittaa henkilöä josta en pidä. Alla ammattitrolli syyttää rasismista elokuvaa jossa otetaan kantaan eliittiinNäissä ilmeisesti (videota katsomatta ja kun ei Soze sitä juuri avaa) pitäisi ensin määritellä rasisti-sanan merkitys. Onko se se täälläkin nähty "kaikki ihmiset on rasisteja koska piologia kuulikko!!2" vai "ei voi olla rasisti, sillähän on nee... eiku värillinen töissä!".
Nykyäänhän rasisti tarkoittaa henkilöä josta en pidä. Alla ammattitrolli syyttää rasismista elokuvaa jossa otetaan kantaan eliittiin
Miksi jahdattavista käytettiin nimitystä "deplorables"?
Onko se etnisyyteen liittyvä? Jos oletan että viittaa valkoisiin/ caucasian/ ei- people of colour niin eikö HRC ole tällainen?Miksi jahdattavista käytettiin nimitystä "deplorables"? Se on kuitenkin aika vakiintunut (humoristinen) nimitys Trumpin kannattajista, sen jälkeen kun Clinton siitä mainitsi.
Muuten en tiedä tarkasti juonta ja kenen puolella siinä oltiin.
Olepas varovainen, näistähän lähtee heti raporttia ylläpidolle.Washington Post: Monimiljonääri Epsteinin ruumiinavauksessa todettiin kieliluun murtuma, joka herättää kysymyksiä
"Salaliittoteoriat saanevat uusista tiedoista lisää pontta. Seksuaalirikoksista syytetyn Jeffrey Epsteinin kieliluu oli murtunut, mikä aiheutuu useammin kuristamisesta kuin hirttäytymisestä."
Ehkä kuristi itsensä niin sai lavastettua itsemurhansa näyttämään enemmän murhalta?
Joo, voisi perustaa jonkun "kuinka pahasti USA onkaan perseellään"-ketjun, jonne tuo sopisi hyvin niin kuin moni muukin tässä threadissa näkynyt aihe.Tuolle Epsteinille voisi avata oman threadinsä, kun ei se nyt varsinaisesti Trumppiin liity.
Eikös tuolla ole joku ketju USAn ulkopolitiikka, niin siihen voisi ehkä joku muokata jenkkien yleisen perseilyn samaan.Joo, voisi perustaa jonkun "kuinka pahasti USA onkaan perseellään"-ketjun, jonne tuo sopisi hyvin niin kuin moni muukin tässä threadissa näkynyt aihe.
Salaliittoteoriat kertovat että Israel salaa hallitsee Amerikkaa, mutta näyttäs nyt siltä että Turmp hallitsee julkisesti Israelia:
Israel eväsi kahdelta USA:n kongressiedustajalta pääsyn maahan vain tunti Trumpin twiitin jälkeen
Israel on kieltänyt kahdelta demokraattien kongressiedustajalta Rashida Tlaibilta ja Ilhan Omarilta maahanpääsyn, Israelin varaulkoministeri Tzipi Hotovely kertoi CNN:lle. Hotovely ei tarkemmin kertonut, minkä takia päätös tehtiin tai, kuka teki lopullisen päätöksen.
Vain tuntia ennen uutista Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli sanonut, että Tlaibin ja Omarin päästäminen Israeliin ”osoittaisi suurta heikkoutta”.
– Osoittaisi suurta heikkoutta, jos Israel antaisi edustajien Omarin ja Tlaibin vierailla. He vihaavat Israelia ja juutalaisia ja mikään ei voi muuttaa heidän mieltään. Minnesotalla ja Michiganilla on vaikeaa saada heidät tulevaisuudessa takaisin virkoihinsa. He ovat häpeäksi! presidentti kirjoitti.
Israel eväsi kahdelta USA:n kongressiedustajalta pääsyn maahan vain tunti Trumpin twiitin jälkeen: ”Osoittaisi suurta heikkoutta”
Kerro toki meille muillekin miten tuo viha näkyy? Pahimmat mitä löysin oli tuki boikottiin ja twiitti jossa sanottiin että Israel onnistuu hämäämään maailmaaAika oikeassahan Trump oli noiden edustajien vihamielisyydestä Israelia kohtaan. Don't shoot the messenger, jne.
Tuolle Epsteinille voisi avata oman threadinsä, kun ei se nyt varsinaisesti Trumppiin liity.
Ennen vaaleja joku nimettömäksi jäänyt nainen haastoi Trumpin oikeuteen, koska Trump syytteen mukaan raiskasi hänet 13-vuotiaana Epsteinin talossa. Sittemmin haaste vedettiin pois. En tiedä sovittiinko tämä oikeussalin ulkopuolella, oliko syyte tekaistu vai mikä oli syy. Ja lisäksi Epstein on ollut Trumpin kavereita ja heillä on ollut sama mieltymys vastakkaiseen sukupuoleen:
Trump: “I’ve known Jeff for fifteen years. Terrific guy, he’s a lot of fun to be with. It is even said that he likes beautiful women as much as I do, and many of them are on the younger side. No doubt about it — Jeffrey enjoys his social life.”
Oli Trump sanonut Epsteinista. Eli kyllä tämä Epstein liittyy oleellisesti Trumpiin.
Eli tässä ketjussa sitten voinee myös keskustella Putinista, P-Korean Kimistä ja monista muista koska ovat tavanneet Trumpin ja Trump on heistä antanut jonkun kommentin medialle? Vai miten on...?
Eli tässä ketjussa sitten voinee myös keskustella Putinista, P-Korean Kimistä ja monista muista koska ovat tavanneet Trumpin ja Trump on heistä antanut jonkun kommentin medialle? Vai miten on...?
No varmaan syystäkin tämä threadi poukkoilee sinne tänne kun kohdehenkilökin on samanlainen. On sitten joku räppäri jäänyt Ruotsissa kiinni, joku horo paljastaa salasuhteen, virkamies n saanut kenkää tai yleinen äijän harrastama nepotismi. Kyllähän tuo tuntuisi ehtivän joka paikkaan ja tuntuisi tavoitteena välillä olevan vain jonkuntasoisten skandaalien aikaansaanti sen sijaan että tekisi jotain järkeviä hommia joita tuossa positiossa luulisi piisaavan.Eiköhän sse riitä että keskustelun aiheet liittyy jotenkin trumppiin ja että keskustelun taso muutenkin pysyy jotenkin sellaisena kuin mitä vaikka normaalissa aikuisten ryhmässä voisi kuvitella. Täällä aika paljon tuntuisi olevan turhaa provoilua yleensä ottaen.
Siis mitä, mulla meni nyt ihan yli hilseen? USA myy aseita Taiwanille, kuten on aina ennenkin myynyt, ja miten tämä nyt erityisesti Trumpiin liittyy ja mitä erityistä se on aiheesta sanonut?Yhdysvallat haluaa tehdä Taiwanin kanssa kahdeksan miljardin hävittäjäkaupat – Kiina uhkailee vastatoimilla
Tässä kohtaa olen hieman taipuvainen jo trumpin kannalle, kiinasta on tulossa ongelma tulevaisuudessa jos jatkavat nykyisellä tavalla kansalaisten liian tiukkaa kontrollointia. Jollain tavoilla tuota pitäisi estää, voi toki olla parempiakin tapoja.
Eli siis tavallaan pointsia trumpille kun on pistänyt hallinnon sellaiseksi joka ei välitä tai ymmärrä seurauksista -> kiinan toiminta on hankalampaa kun vastapuolelle on asettautunut epälooginen toimija.
Toki jos olettaa toiminnan olevan samanlaista kun vähä-älyisten narsistien yleensä niin aika usein osuu oikeaan.![]()
Mites se nyt meni, kaikki vaalilupaukset pidetään. Minusta aika kova homma, voisivat muutkin poliitikot ottaa oppia.No varmaan syystäkin tämä threadi poukkoilee sinne tänne kun kohdehenkilökin on samanlainen. On sitten joku räppäri jäänyt Ruotsissa kiinni, joku horo paljastaa salasuhteen, virkamies n saanut kenkää tai yleinen äijän harrastama nepotismi. Kyllähän tuo tuntuisi ehtivän joka paikkaan ja tuntuisi tavoitteena välillä olevan vain jonkuntasoisten skandaalien aikaansaanti sen sijaan että tekisi jotain järkeviä hommia joita tuossa positiossa luulisi piisaavan.
Mites se nyt meni, kaikki vaalilupaukset pidetään. Minusta aika kova homma, voisivat muutkin poliitikot ottaa oppia.
Ihan sama, jos kannattajista tuntuu että lupaukset pidetään tai yritetään pitää.Hmm. Väite epäilyttää. Ja tätäkin näemmä vähän päivitetty:
Trump Tracker
Ihan sama, jos kannattajista tuntuu että lupaukset pidetään tai yritetään pitää.
Kaikkein parasta varmaan, jos Trump saa vakuuttavasti viestitettyä, että kaikki epäonnistumiset johtuvat vastustajien jarruttelusta, hän kyllä tekee kaikkensa, että hommat etenevät.
Trump's State by State Approval Ratings Were Just Released, and the Map Does Not Look Good for Him in 2020Ihan sama, jos kannattajista tuntuu että lupaukset pidetään tai yritetään pitää.
Kaikkein parasta varmaan, jos Trump saa vakuuttavasti viestitettyä, että kaikki epäonnistumiset johtuvat vastustajien jarruttelusta, hän kyllä tekee kaikkensa, että hommat etenevät.
Toisekseen, talouden pitää sakata ja pahasti. Trump on itse tullisodillaan kyllä tehnyt parhaansa että sakkaus kiihtyisi ja juuri nyt maailmantalouden kaikki mittarit osoittavat että lama tai vähintäänkin tilapäinen alamäki on edessä 2020.
Kolmanneksi, jos Trump onnistuu sotkemaan maan johonkin ulkomaiseen sotaan, on mahdollista että tämä galvanoi kansan istuvan presidentin taakse joka tapauksessa. Iranin kanssa hommaa on jo pedattu.
Jälleen kerran hyviä pointteja.Edelleenkään en pidä Trumpin mahdollisuuksia uudelleen valinnalle kovin huonoina. Demokraattien pitää valita vastaehdokkaaksi taho joka kelpaa moderaateille republikaaniäänestäjille vaihtoehdoksi Trumpille. Biden on periaatteessa sellainen, juuri muita ei sitten olekaan kisassa mukana tai ainakaan vakavasti otettavina ehdokkaina. Toinen vaihtoehto on mobilisoida huonosti äänestävää kansanosaa kuten köyhät mustat ja latinot mikä on helpommin sanottu kuin tehty.
Toisekseen, talouden pitää sakata ja pahasti. Trump on itse tullisodillaan kyllä tehnyt parhaansa että sakkaus kiihtyisi ja juuri nyt maailmantalouden kaikki mittarit osoittavat että lama tai vähintäänkin tilapäinen alamäki on edessä 2020.
Kolmanneksi, jos Trump onnistuu sotkemaan maan johonkin ulkomaiseen sotaan, on mahdollista että tämä galvanoi kansan istuvan presidentin taakse joka tapauksessa. Iranin kanssa hommaa on jo pedattu.
Mikään normaali skandaali ei riitä Trumpin kaatamiseen (se on jo nähty) ja tietty kansanosa on hänen takanaan tapahtui mitä tahansa. Demokraattien viraltapanomenettelyt on ajoitettu niin että käsittelyä ei viedä loppuun (ja koko homman kaatamiseen) ennen kuin vaalit on pidetty, näin saadaan maksimoitua loan heitto vaaleja edeltävään aikaan.
Sehän on myyntipuheista kiinni että kiinnostaako periaate enemmän kuin myymättömät soijat ja nousevat älypuhelinten hinnatMiksi kauppasota ei saisi kansaa Trumpin taakse? Se on ihan oikeiden asiantuntijoidenkin mielipide, että Kiina pelaa epäreilua peliä ja jos kansa katsoo, että Trumpin aloittama kauppasota Kiinaa vastaan on oikeutettu, niin kyllä ne sen kestävät. EU on kyllä ihan käsittämättömän typerä, jos se aikoo liittoutua Kiinan kanssa.
Sehän on myyntipuheista kiinni että kiinnostaako periaate enemmän kuin myymättömät soijat ja nousevat älypuhelinten hinnat
Miksi kauppasota ei saisi kansaa Trumpin taakse? Se on ihan oikeiden asiantuntijoidenkin mielipide, että Kiina pelaa epäreilua peliä ja jos kansa katsoo, että Trumpin aloittama kauppasota Kiinaa vastaan on oikeutettu, niin kyllä ne sen kestävät. EU on kyllä ihan käsittämättömän typerä, jos se aikoo liittoutua Kiinan kanssa.
Sekä siitä, että katsotaanko ettei ole muuta vaihtoehtoa eli annetaan Kiinan keplotella itsensä maailman johtajaksi ja annetaan Usan kuihtua takapajulaksi vai kaivetaan se amerikkalainen ylpeys esiin ja todetaan, että me emme alistu.
Tuollaista asennetta on toki vaikea ymmärtää Suomesta, joka alistuu aina ja on ihan vaan iloinen, että saa istua kuunteluopilaana niissä pöydissä, missä päätetään tärkeistä asioista.
Tässä ollaan aika erimielisiä.Edelleenkään en pidä Trumpin mahdollisuuksia uudelleen valinnalle kovin huonoina. Demokraattien pitää valita vastaehdokkaaksi taho joka kelpaa moderaateille republikaaniäänestäjille vaihtoehdoksi Trumpille. Biden on periaatteessa sellainen, juuri muita ei sitten olekaan kisassa mukana tai ainakaan vakavasti otettavina ehdokkaina. Toinen vaihtoehto on mobilisoida huonosti äänestävää kansanosaa kuten köyhät mustat ja latinot mikä on helpommin sanottu kuin tehty.
Miksi kauppasota ei saisi kansaa Trumpin taakse? Se on ihan oikeiden asiantuntijoidenkin mielipide, että Kiina pelaa epäreilua peliä ja jos kansa katsoo, että Trumpin aloittama kauppasota Kiinaa vastaan on oikeutettu, niin kyllä ne sen kestävät. EU on kyllä ihan käsittämättömän typerä, jos se aikoo liittoutua Kiinan kanssa.
Tässä ollaan aika erimielisiä.
Ne vaalit joko voitetaan tai hävitään siellä "rust belt" -osavaltioissa. Viime kerralla Trump voitti siellä juuri sen takia, että meni demokraattien perinteisille apajille (vasemmalle). Vastusti NAFTAa ja TPP:a. Biden on juuri huonoin ehdokas tältä kantilta. Sanders on noilla alueilla kaikkein vahvimmillaan, koska on aina ollut vahvasti noita kauppasopimuksia vastaan ja on aidosti kiinnostunut työväenluokasta. Sandersilla olisi myös paljon parempi tuki vähemmistöjen keskuudessa.
On aivan se ja sama, mitä jotkut Texasin tai Kalifornian demokraatit ajattelevat, kun noiden osavaltioiden äänet menee aina kuitenkin omille puolueille.
Tämä on yksi mielipide ja ruostevyöhykkeen osalta olen samaa mieltä. Tosin ei siellä Bideniä vihatakaan. Mutta jos Floridan valkoisten eläkeläisten ääniä havittelee, on parasta olla hajuton ja mauton valkoinen mies ehdokkaana ja tälle porukalle Sanders on lähes tulkoon tulipunainen kommunisti. Demokraattien iso ongelma on äänestäjien heterogeenisuus, republikaaneilla riittää että nimen perässä on R ja vastustaa abortteja.
Toisaalta ne Sandersin ajamat asiat on kuitenkin aika suosittuja jopa republikaaniäänestäjien riveissä. Mitään kiven kovia republikaaneja nyt se ei taakseen saa, mutta sen porukan ääniä tuskin saa kukaan ehdokas, jonka perässä on (D).Tämä on yksi mielipide ja ruostevyöhykkeen osalta olen samaa mieltä. Tosin ei siellä Bideniä vihatakaan. Mutta jos Floridan valkoisten eläkeläisten ääniä havittelee, on parasta olla hajuton ja mauton valkoinen mies ehdokkaana ja tälle porukalle Sanders on lähes tulkoon tulipunainen kommunisti. Demokraattien iso ongelma on äänestäjien heterogeenisuus, republikaaneilla riittää että nimen perässä on R ja vastustaa abortteja.
Toisaalta ne Sandersin ajamat asiat on kuitenkin aika suosittuja jopa republikaaniäänestäjien riveissä. Mitään kiven kovia republikaaneja nyt se ei taakseen saa, mutta sen porukan ääniä tuskin saa kukaan ehdokas, jonka perässä on (D).
Biden on siitä riski, että on periaatteessa Hillary 2.0. On ihan mahdollista että varsinkin demokraattien vasen laita äänestää mieluummin tyhjää, jolloin rust belt menee taas Trumpille.
Biden edustaa taas sitä samaa vanhaa, jolla Hillary kävi jo kerran häviämässä. Sitä samaa vanhaa, jonka takia varsinkin demokraattien ruohonjuuritaso oli lopulta pettynyttä.
Trump voitti osittain sen takia, että hän edusti aidosti muutosta. Voidaan olla montaa mieltä oliko tuo muutos oikeaan suuntaan, mutta muutos se oli joka tapauksessa.
Jos Biden on vastaehdokas, niin Trump on edelleen se "muutos" ja demokraatit pyrkii palauttamaan vanhaa. Melkein siinä tilanteessa käyn laittamassa satasen Trumpille![]()
Ei kyllä perustu mihinkään Suomen mediaan, kun YLEkin pitää Bideniä jotenkin työväenluokan miehenäYksi ongelma näissä Suomessa tehdyissä analyyseissa on, että me emme elä siinä jenkkitodellisuudessa, jossa ne äänestyspäätökset tehdään ja sitä enemmän pieleen menee, jos jotain median antamaa kuvaa yrittää käyttää tietolähteenään.
Jumankauta, media ei osaa edes Suomessa analysoida, että miksi persut ovat suosittuja, joten niiden on turha edes yrittää kertoa ulkomaiden ilmapiiristä.
Joo siis varsinaiset kannattajat ja vastustajat on jo varmasti vuosia sitten lukinneet päätöksensä. Lähinnä se homma ratkeaa siihen, että kumpi puoli saa vakuutettua niitä liikkuvia äänestäjiä puolelleen.Eiköhän se tuleva pressanvaali tule olemaan todella tiukka ja Trumpin vastustajat ovat jo äänestysdpäätöksensä tehneet. Tulevat äänestämään vastaehdokasta, oli se kuka tahansa. Trumpin pitää ne äänestäjänsä vakuuttaa ja saada epävarmat liikkeelle. Eikä voi tietää, että tapahtuuko jotain sopivasti mikä kääntää vaakakupin toisaalle.
Sori nyt mutta ei se kauppasota, mistä Trump on puhunut, rajoitu Kiinaan vaan kohdistuu myös Eurooppaan. America First -periaatteella neuvotellut dealit ei ole muille maille hyvä juttu. Lopulta EU:n ja Yhdysvaltojen bruttokansantuote on aika samaa luokkaa, Kiina siellä jossain 60-70% noista joten yhteistyötä luulisi useammankin haluavan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.