Eikös muuten USA:n aseenkatso-oikeus perustu suunnilleen siihen että jos valtionjohto toimii laittomasti, niin kansa ei ole sitä vastaan hampaaton?
Eli käytännössä tämänhetkinen tilanne.
muoks: wikipedialainaukset
Yhdysvaltain perustuslain toinen lisäys (engl. Second Amendment tai Amendment II) on Yhdysvaltain perustuslaissa taattu oikeus omistaa ja kantaa ampuma-asetta. Laki hyväksyttiin yhdessä muiden Bill of Rights -lisäyksien kanssa 15. joulukuuta 1791. Lisäyksen tarkoituksena oli taata jokaiselle kansalaiselle mahdollisuus puolustaa itseään ja maataan ulkoisia tai sisäisiä hyökkääjiä vastaan.
Oikeus pitää ja kantaa ampuma-asetta pohjautuu englantilaiseen tapaoikeuteen. Englantilainen juristi ja tuomari Sir William Blackstone totesi, että kyseessä on oikeus, joka turvaa yksilön luonnollisen oikeuden puolustaa itseään ja kyseessä on myös kansalaisvelvollisuus puolustaa omaa maataan.[1]
Amerikan siirtokunnissa asuneet pitivät oikeutta omistaa ja kantaa asetta tärkeänä muun muassa seuraaviin tarkoituksiin (ei tärkeysjärjestyksessä):[2]
mahdollisuus järjestää puolisotilaallinen joukko (militia), joka vastaa yleisestä turvallisuudesta
luonnollinen oikeus itsepuolustukseen
tyrannimaisen hallinnon kaataminen
Käytännössä tämän hetkinen tilanne on se, että trump nauttii yhtä kovaa suosiota mittausten perusteella kansalaisten keskuudessa kuin obama. Tuskin siinä tarvii aseita kaivaa kaapeista.