• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Millä tavalla Zele kritisoi Yhdysvaltoja, katsoitko edes tuota tilaisuutta..?
Oranssin apinan huuto alkoi zelenskyn huonosti muotoillusta keskeeräisestä kommentistä jossa zelenky karkeasti sanoi että jos putinia ei pysäytetä ukrainassa niin jopa usassa tullaan huomamaan tämän vaikutukset (you are going to feel it) ja tämä jälkeen trump aloi huutaa eikä antanut zelenskyn tarkentaa mitä hän tarkoitti.
 
Kertoi miten 2014 vuodesta lähtien USA ei tehnyt mitään, puuttunut riittävästi vai mikä se termi nyt olikaan mitä Zelenski tuossa käytti...
Vance yritti sönköttää epämääräistä diplomaattista ratkaisua ja zelensky kysyi että minkälainen ratkaisu vancella on mielessä ja pohjusti tätä sanomalla että vuodesta 2014 lähtien ihmisiä on kuollut riippumatta mitän soppareita on tehty ja 2019 oli tehty tulitauko soppari, jossa oli mukana ainakin saksa ja ranska. Tätäkin putin rikkoi.

Vance päätti olla antamatta kunnon vastausta ja sensijaan alkoi läksyttää zelenskiä ja edellistä pressaa.

Ja tähän zelensky lopulta pääsi vastaamaan. Tämä vastaus oli huonosti muotoiltu ja jäi kesken kun trump pillastui.
 
Oranssin apinan huuto alkoi zelenskyn huonosti muotoillusta keskeeräisestä kommentistä jossa zelenky karkeasti sanoi että jos putinia ei pysäytetä ukrainassa niin jopa usassa tullaan huomamaan tämän vaikutukset (you are going to feel it) ja tämä jälkeen trump aloi huutaa eikä antanut zelenskyn tarkentaa mitä hän tarkoitti.

Jos olisin Trumpin asemassa jossa asun valtiossa joka on suuri ja mahtava ja olen sen koko paskan johtaja. Pystyn kuvittelemaan sen läpsynä naamalle kun joku tulee sanomaan miten tässä suuressa ja mahtavassa maassa "jokin voisi tuntua joltakin (negatiiviselta)". Myös sitten se miten tuo on myös isku arvovaltaa kohtaan, koska Trumphan haluaa pitää sen illuusion, että kun hän johtaa, niin mikään aggressio jne ei tunnu.
 
Eurooppa voisi ottaa linjan, missä Trumpia ei mainittaisi nimeltä enää missään niin kauan kun hän ei suostu suoraan syyttämään Putinia. Jos länsi puhuisi vain US governmentistä, tai POTUS:sta, niin Trumpia alkaisi kyrsimään tuo niin paljon, että varmasti linjakin voisi muuttua ihan vaan huomion saamiseksi.
 
Tuossa pohdin itse tätä, että Zelenskin väliin puhuminen ja näin suorat vastaan sanomiset oli myös ongelma... En tiedä miksi hän ei ollut sanoissaan paljon varovaisempi. Olisi kuvitellut hänen tietävän minkälaisten kanssa nyt keskustelee, se vastaan väittäminen ja ylipäätänsä Yhdysvaltojen minkäänlainen kritisointi olisi pitänyt jättää pois.
Tuossa on perää sikäli, ettei Zelensky ole missään vaiheessa ollut kaikkein diplomaattisin. Biden tiettävästi hermostui joskus Zelenskyyn myös, koska tämä oli puhelussa suunnilleen heti alkuun alkanut luetella mitä kaikkea tarvitsee. Tavallaan se on ymmärrettävää kun Ukraina on siinä tilanteessa missä on, mutta samalla se on myös selkeä heikkous. Tässä tapauksessa kysymys oli siitä, paljonko valehtelua on valmis nielemään ja Trump/Vance-kaksikon kanssa toimiessa se näyttää vaativan sitä todella paljon. Tosin on myös mahdollista, että sitä haettiin ihan tietoisesti koska omille kannattajille on luvattu sodan nopeaa lopettamista ja putlerin lopettamishaluihin nuo eivät voi vaikuttaa hirveästi muulla tavalla kuin pumppaamalla Ukrainan niin täyteen aseita ettei ryssä enää pysty jatkamaan. Siihen taas ei ole haluja sisäpoliittisista syistä, mikä johtaa taas siihen että voivat kurmuuttaa lähinnä Zelenskyä.

Kokonaisuuden surkeus on siinä, että Euroopassa puhutaan edelleen heräämisestä vaikka sen aika olisi ollut jo kolme vuotta sitten. Mielellään jo ennen. Joten nopealla aikavälillä USA:n korvaaminen voi olla pitkissä puissa ainakin, mikäli ajatus olisi kasvattaa omaa tuotantoa. Toinen on se, jos haetaan sitä että Ukraina pystyy tuottamaan itse mahdollisimman paljon, koska pystyvät tekemään sen a) nopeammin b) halvemmalla, mistä voisi tulla sitten mahdollisesti sodan jälkeen rutosti tavaraa Euroopan asevarastoihin. Se toki närästäisi munapäätä, koska ilmeinen oletus on se että kaiken silmille sylkemisen jälkeen ne ihan oikeasti odottavat liittolaisten tulevan hattu kourassa ja tekevän mitä USA haluaa. Mutta jos on kapaa seistä omilla tolpilla niin saattaa olla, että siinä vaiheessa se oma tahto ja omat intressit löytyvät ihan eri tavalla. Mutta siihen vielä kovin pitkä matka...
 
Jokohan Trump perustaa kohta diktaattoreiden liittouman, ketäs kaikkia siihen nyt voisi tulla mukaan? USA, venäjä, Kiina(?), Pohjois-Korea, Iran. Afrikasta ja Aasiasta löytynee vielä lisäliittolaisia.
 
Niin kauan kuin neuvotteluyhteys säilyy, niin tuokin ok. Sitten menee liian pitkälle, kun Ukrainasta kehotetaan Trumpia pitämään tunkkinsa eikä mieli muutu.

Aika näyttää, onko lopputuloksena jokin sopimus, joka kelpaa molemmille vai kuivuuko yritys kokoon.

Sopimusta ei kyllä näin tule, jos välittäjä on selkeästi toisen puolella ja tuumaa uhrille, ettei hänellä ole minkäänlaista neuvotteluvaraa. Trumppi kuvittelee, että neuvottelijan tehtävä on pakottaa hyökkäyksen uhriksi joutunut osapuoli luovuttamaan ison osan maastaan ja vielä lisäksi antamaan tälle neuvottelijaosapuolelle valtaosan maamineraaleista ilman minkäänlaista turvatakuita. Uhri kun vielä kehtaa huomauttaa, ettei nämä tällaiset sopimukset ole ennenkään estänyt tuota perseilijä sakkia hyökkäämästä uudelleen, repii Trumppi pelihousunsa. Trumppi ei selvästikään tunne Putinin toimintamallia ja on syönyt Putinin pajunköyden sellaisenaan. Putinilla ei ole tarvinnut, kuin vähän lipaista Trumpin takapuolta, niin trumppi on kontillaan.

Putin on nyt valjastanut Trumppinsa ajokoirakseen ja tyytyväisenä katsoo, kun koulutettu rakki ajaa uhrin nurkkaan.

Tällä tavalla ei kukaan saa varmasti mitään.

Eletään mielenkiintoisia aikoja. Suuri osa jenkeistä ei katso hyvällä tuota Venäjän kanssa vehkeilyä. Nyt entiset liittolaismaatkin katsovat huonosti tuota Trumpin pyllistelyä ja yhteystyökumppanit lopettavat yhteistyön. Tariffit tulevat nostamaan jenkkien tuotehintoja ja tyytymättömyys tulee kasvamaan myös maan sisällä. Maailmanlaajuinen lamahan tästä tulee joka tapauksessa, kun kaupankäynti pysähtyy ja ostovoima romahtaa niin jenkkien sisällä, kuin muuallakin. Tätä pelleilyä on mennyt vasta reilun kuukauden päivät ja jäljellä ei ole kuin 47 kuukautta. Kyllä pitää sanoa, että pahalta näyttää.
 
Lähdettä en voi laittaa mutta kyllä USA:ssa on alkanut poreilemaan. Trumpin veljeily Putinin kanssa nähdään maanpetoksellisena toimintana, joku senaattori jo tästä älähtikin. USA:n kansalaiset eivät ole tottuneet elämään diktatuurissa, kuten Venäjällä, jossa vallankaappaus tapahtui hitaasti ja vei n. 20 vuotta. Nyt Trumpin vallankaappaus on tapahtunut ja tulee tapahtumaan muutamissa viikoissa/kuukausissa.

Kun protestit alkaa, ja Trump määrää käytettäväksi tarvittaessa tappavaa voimaa, jokainen voi päätellä mitä tapahtuu.

MAGA- porukka on lopulta erittäin pieni, ydin voi olla ihan vain muutama kymmenen tai satatuhatta ihmistä. Muutama miljoona maksimissaan. Läheskään kaikki republikaanit eivät tule hyväksymään USA:n myyntiä Venäjän diktaattorille. USA on valtava maa, Suomen maa-ala menisi sinne lähes 30 kertaa, ja satoja miljoonia ihmisiä. Ja nämä ihmiset ovat tottuneet vapauteen. Aikamoinen homma kenelläkään diktaattorilla suorittaa vallankaappaus.
 
Viimeksi muokattu:
Jos usa luhistuu nii, saattaa maailman palo syttyä. Israel paskat nakkaa kohta rauhasta ja taiwan siirtyy kiinalla ja pohjois korea yhdistyy etelä korean kanssa. Aika mielenkiintoiseksi menee. Ja turkki kreikkaan ja kai se joku muukin euroopan maa alkaa sekoilemaan. Suomi vois tehä ennalta ehkäisevän rauhan turva operaarion ruotsiin..
 
Vaaleja valvovat viranomaiset trumpin hampaissa.



:rofl:

Gk_L5sWWsAA9ECO
 
Jos usa luhistuu nii, saattaa maailman palo syttyä. Israel paskat nakkaa kohta rauhasta ja taiwan siirtyy kiinalla ja pohjois korea yhdistyy etelä korean kanssa. Aika mielenkiintoiseksi menee. Ja turkki kreikkaan ja kai se joku muukin euroopan maa alkaa sekoilemaan. Suomi vois tehä ennalta ehkäisevän rauhan turva operaarion ruotsiin..

No ne prioriteetit on ehkä vähän muualla kuin rauhassa, ainakaan Euroopan suhteen.


When Israeli officials presented Russia's continued presence in a positive light in a meeting with U.S. officials, some attendees were surprised, arguing that Turkey - a NATO member - would be a better guarantor of Israel's security, two of the U.S. sources said.
Israeli officials were "adamant" that was not the case, the sources said.
 
Ei jeesus tätä miestä oikeasti. Kim-Jong pingpongikin on kateellinen tästä sekoilusta.

IMG_9133.jpeg
 
Läheskään kaikki republikaanit eivät tule hyväksymään USA:n myyntiä Venäjän diktaattorille. USA on valtava maa, Suomen maa-ala menisi sinne lähes 30 kertaa, ja satoja miljoonia ihmisiä. Ja nämä ihmiset ovat tottuneet vapauteen. Aikamoinen homma kenelläkään diktaattorilla suorittaa vallankaappaus.
Eivät ehkä hyväksy, mutta mitäpä siellä voivat paljon muuta tehdä kuin mutista kulmauksissaan? Kaikki vastalauseet väännetään kuitenkin rebublikaanimedioissa ja Muskin somealustojen algoritmeilla "fake newsiksi" ja Trumpia nostetaan jalustalle kaikkien valheidensa kanssa. Sitähän tuo meno on 100% tälläkin hetkellä. Viimeisimpänä esimerkkinä puuttuminen vaalijärjestelmän toimintaan ja tämä mikälieneekään Putinin kanssa mahdolisesti muodostettava "kyberturvayksikkö", jota sairaampaa ideaa ei voi olla olemassakaan, paitsi tietenkin jos ja kun tavoite nimenomaan on mahdollistaa Kremlin suora vaikuttaminen tulevissa vaaleissa (jos sellaisia Trumpin pakkodiktatuurin myötä USA:ssa edes tarvitaan). Voi hyvä luoja sentään...
 
Musk näkyy haluavan että USA eroaa Natosta ja YK:sta, varmaan saa myytyä tämänkin idean Trumpille, toteutuminen tietenkin riippuu siitä antaako putleri luvan...
 
Trumpin ja Zelen "neuvottelusta"...

Olemme saaneet lukea, että Zelen olisi pitänyt osoittaa kunnioitusta/diplomatiaa/kiitollisuutta oranssille. Ensimmäisenä moisille vaatimuksille tulee mieleen, että vaadittaisiin puhumaan kuin lapselle tai älyltään rajoittuneelle. Tässä tapauksessa älyltään rajoittuneelle lapselle siis. Onko se sitten aikuisten oikeasti diplomatiaa?

Mikään ei puolusta argumentteja oranssin älykkyyteen tällä hetkellä. Tuo nähtävästi Napoleon-syndroomasta kärsivä käsienheiluttelija on uuden kautensa aikana saanut ainoastaan pahaa aikaan. Pilaa täyttä vauhtia suhteet naapureihin ja liittolaisiin. Puheet ja mielipiteet poukkoilevat kaikessa muussa paitsi suhteessa Isä Putleriin. Siinä hän hännystelijöineen on hyvinkin tarkkana parantamassa välejä mistään muusta välittämättä ja se ei todellakaan ole tälle pallolle hyväksi.

Yhdysvaltojen politiikka on toki aina ollut hyvin presidenttikeskeistä. Se on tavallaan antanut vaarallisen mahdollisuuden jopa vallankaappaukseen diktatuurin luomiseen. Ennen sen mahdollisuus ei ole ole ollut silti kovinkaan todennäköinen, koska vallan tasapaino on toiminut. Nyt Trumpetit ovat saaneet aikaa valmistella juttujaan käytännössä useamman vuoden. Siivota republikaaneista "väärinajattelevat". Lopuille on saatu pelon ilmapiiri duunien loppumisesta jolloin saattaisi joutua oikeisiin töihin.

Euroopan pitäisi lopettaa Trumpin hännystely. Se ei tuo mitään hyvää. Jos lapselle antaa tikkarin aina kun se sitä itkee niin ei siitä ihmistä tule. On niitä tolkun ihmisiä USA:sakin jos kauppa ja turvallisuus alkavat sakkaamaan.
 
Toteutuminen riippuu kongressista ja tuskin menee läpi.
Näyttää Muskin valta yltävän jo sinnekin, maa on niin sekaisin että mikään ei enää ihmetytä...

"Elon Musk reportedly disrupted a bipartisan spending bill that could have prevented a government shutdown with his tweets.He threatened Republican members of Congress on X, stating he would fund their opponents in primaries if they voted against the wishes of Trump and him. And it worked."
 
Näyttää Muskin valta yltävän jo sinnekin, maa on niin sekaisin että mikään ei enää ihmetytä...

"Elon Musk reportedly disrupted a bipartisan spending bill that could have prevented a government shutdown with his tweets.He threatened Republican members of Congress on X, stating he would fund their opponents in primaries if they voted against the wishes of Trump and him. And it worked."
Mutta lain pitää mennä senaatissa läpi, jossa tarvitaan fillbusterin takia 60 ääntä.

Mutta se mitä valtuuksia trumpilla on muuten toimia naton vahingoksi on eri asia.
 
Euroopan pitäisi lopettaa Trumpin hännystely. Se ei tuo mitään hyvää. Jos lapselle antaa tikkarin aina kun se sitä itkee niin ei siitä ihmistä tule. On niitä tolkun ihmisiä USA:sakin jos kauppa ja turvallisuus alkavat sakkaamaan.
Toki, mutta samalla pitää yrittää jatkaa dialogia. Tarpeeksi kun saadaan esimerkkejä miten epäammattimaisesti Trump hoitaa asiat, niin sitä helpompaa imagon on romahtaa. Ei sillä että se mitään suurta efektiä saa aikaan, jos/kun Trump on venäjän kätyri. Jossain vaiheessa alkaa toimet tulla läpinäkyväksi muutenkin kun hännystely venäjän kanssa tiivistyy.
 
Sehän tuossa juuri on, että jos aikoo haistattaa pitkät niin silloin on syytä kyetä myös seisomaan omilla jaloillaan. Se on vähän kuin kettumainen pomo töissä, tekisi mieli sanoa mutta asuntolaina pitää maksaa niin sitä sietää kunnes löytää paremman työpaikan. Olennaisempaa kuin hakea tilapäistä tyydytystä trumpesterille haistattelusta olisi ryhtyä muuttamaan asioita siihen suuntaan, että liika riippuvuus muista vähenee ja oikeasti voi sitten tarvittaessa haistattaa ne pitkät. Ja toisaalta Trump on vallassa vain sen neljä vuotta mistä puolet todennäköisesti menee asetelmassa missä republikaanienemmistö kongresissa katoaa.
 
Kyllä tää tilanne nyt varmaan vaatii sen WW3:n, ei tämä muuten selviä!
Pistetään nyt kortit pöydälle vaan ja katsotaan kellä on munaa, kellä ei ja kuka huijaa ja kuka ei!

Seniilit papat kun ovat johdossa eri maissa, niin popparit esiin vaan ja katsomaan, kun:



jRyEZRg.gif
 
Kyllä tää tilanne nyt varmaan vaatii sen WW3:n, ei tämä muuten selviä!
Pistetään nyt kortit pöydälle vaan ja katsotaan kellä on munaa, kellä ei ja kuka huijaa ja kuka ei!

Seniilit papat kun ovat johdossa eri maissa, niin popparit esiin vaan ja katsomaan, kun:



jRyEZRg.gif
Keiden välillä tätä WW3:a käytäisiin, Eurooppa vastaan kaikki muut? :smoke:
 


Vähän tuntuu siltä että joku taitaa kohta olla ostamassa omaa ja muiden kaveriensa shitcoineja jenkkiveronmaksajien rahoilla. Mutta joo Zelensky on korruptoitunut rosvo ja omistaa miljoona kartanoa Miamissa jne.

Nostan kyllä hattua Trumpille jos tyyppi oikeasti onnistuu ryöstämään liittovaltion kassan vaihtamalla USD:t Trumpcoiniin tai manipuloimalla bitcoinin ja muiden kryptojen kurssia keräten itse dollarit kotiin. Päälle vielä kaikille osallisille presidentin armahdus. Jäisi historiaan suurimpana kusetuksena koskaan.
 
Viimeksi muokattu:
Näitä perseennuolijoita kyllä riittää siellä. Vai että oikein lakialoite.......

Seuraavaksi varmaan vapaudenpatsaan korvaaminen 200m korkealla Trumpilla.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ehtinyt istua virassaan vasta 38 päivää.

Tämä ei estänyt Etelä-Carolinan kongressiedustaja Joe Wilsonia vaatimasta lakialoitteessaan, että Trumpin paluuta presidentiksi kunnioitetaan laittamalla hänen kasvonsa 250 dollarin seteliin.
New Yorkin edustaja Claudia Tenney taas teki aloitteen Trumpin syntymäpäivän säätämisestä kansalliseksi vapaapäiväksi.
Trump pitää ikuistaa legendaariseen Mount Rushmoreen kallioveistokseen muiden presidenttien rinnalle, vaati Floridan kongressiedustaja Anna Paulina Luna tammikuisessa lakialoitteessaan.
 
Ei jeesus tätä miestä oikeasti. Kim-Jong pingpongikin on kateellinen tästä sekoilusta.

IMG_9133.jpeg
Michael McCune on häissä esiintyvä tiskijukka, upea ja merkityksellinen lainattava venä.... Eikun yhdysvaltalaiselle pressalle.
 
Nämä Trumpin possen tekemiset ovat yksi toisensa jälkeen räikeämmin Venäjän asialla, eikä sitä tunnuta yrittävän enää liiemmin edes peitellä. Kyberoperaatioiden pysäyttäminen vapauttaa Venäjän kädet uusille sabotaaseille.

Joku voisi sanoa, että kannattaako Venäjän vastaisia kyberoperaatioita enää jatkaa, kun Muskin DOGE on jo välittänyt kaikkien valtionvirastojen salaiset tiedot Venäjälle...
 
Onko tällaisesta nyt kuitenkaan mitään näyttöä tai edes kohtuullista epäilystä?
Jos eivät ole aivan tumpeloita, niin aika pieni mahdollisuus tuollaisesta tuossa asemassa olisi jäädä kiinni. Tietoja on viety, tämä lienee selvää. Ei ole kovin vaikea vaikka sd-kortilla välittää dataa venäläisille. Venäjämyönteisyyttä USA:n nykyhallinnosta ei puutu. Trump, Musk ja Gabbard noin alkuun tulee mieleen, kaikilla valtava pääsy moniin aineistoihin.
 
Joku voisi sanoa, että kannattaako Venäjän vastaisia kyberoperaatioita enää jatkaa, kun Muskin DOGE on jo välittänyt kaikkien valtionvirastojen salaiset tiedot Venäjälle...
Totta. Lisäksi noissa on kyse myös kyberpuolustuksesta, mutta silläkään ei ole Venäjän osalta merkitystä, jos tarkoitus on toimia yhdessä.

Täällä on avattu tarkemmin Venäjän kybertoimintojen laajuutta ja tämän päätöksen mahdollisia jälkiseurauksia:

Ei pidä myöskään unohtaa, että Trump ehdotti ensimmäisen kerran jo vuonna 2017, että USA:n pitäisi perustaa Venäjän kanssa yhteinen kyberyksikkö mm. "tunkeutumattoman ja luotettavan sähköisen vaalijärjestelmän" rakentamiseksi. Ihan kissat koiria -tason juttuja jo silloin, mutta siitä huolimatta jengi äänesti tuon ihmispaskan uudelleen presidentiksi.
 
Jos eivät ole aivan tumpeloita, niin aika pieni mahdollisuus tuollaisesta tuossa asemassa olisi jäädä kiinni. Tietoja on viety, tämä lienee selvää. Ei ole kovin vaikea vaikka sd-kortilla välittää dataa venäläisille. Venäjämyönteisyyttä USA:n nykyhallinnosta ei puutu. Trump, Musk ja Gabbard noin alkuun tulee mieleen, kaikilla valtava pääsy moniin aineistoihin.
Ei kai nyt sd-korteilla. Jätetään vain joku oman, liittovaltion verkon ulkopuolisen DOGE-serverin levynkulma vahingossa auki, ja jos kyberturvallisuusyksikön lakkauttamisesta huolimatta joku huomaa, niin se oli puhdas move fast and break things-vahinko.
 
Ei kai nyt sd-korteilla. Jätetään vain joku oman, liittovaltion verkon ulkopuolisen DOGE-serverin levynkulma vahingossa auki, ja jos kyberturvallisuusyksikön lakkauttamisesta huolimatta joku huomaa, niin se oli puhdas move fast and break things-vahinko.
Huolestuttavaa tässä on, että parissa kuukaudessa ollaan päädytty tilanteeseen, jossa tämä ei todellakaan ole enää vitsi.

Samaan karmeaan kokonaisuuteen kuuluu sekin, että Suomeen on tulossa mm. F-35 -hävittäjiä USA:sta, enkä pidä enää ollenkaan mahdottomana, että ne ovat todellisessa tilanteessa käyttökelvottomia johtuen USA:n, eli siis Trumpin/Muskin eristäytyvästä, venäjämielisestä politiikasta ja/tai teknisesti niihin asettamista rajoitteista. Kuulostaa kaukaa haetulta, mutta niin kuulosti kaikki muukin nyt livenä koettava USA:n sekoilu vielä muutama viikko sitten.

Samaa liipataan tässäkin artikkelissa:
 
Viimeksi muokattu:
  • Tykkää
Reactions: B12
Huolestuttavaa tässä on, että parissa kuukaudessa ollaan päädytty tilanteeseen, jossa tämä ei todellakaan ole enää vitsi.

Samaan karmeaan kokonaisuuteen kuuluu sekin, että Suomeen on tulossa mm. F-35 -hävittäjiä USA:sta, enkä pidä enää ollenkaan mahdottomana, että ne ovat todellisessa tilanteessa käyttökelvottomia johtuen USA:n, eli siis Trumpin/Muskin eristäytyvästä, venäjämielisestä politiikasta ja/tai teknisesti niihin asettamista rajoitteista. Kuulostaa kaukaa haetulta, mutta niin kuulosti kaikki muukin nyt livenä koettava USA:n sekoilu vielä muutama viikko sitten.

Samaa liipataan tässäkin artikkelissa:
Joo siis, tämä on ihan totta. Vaikea itsekään uskoa? Miten tähän edes ollaan tultu?

USA:n johto on, ei pelkästään venäjämyönteinen vaan suorastaan venäjärakastavainen. USA:ssa kyllä väläytellään jo maanpetos- korttia Trumpille, mutta nähtäväksi jää johtaako amerikkalaisten ajatukset ja se, mitä me päivittäin todistetaan, mihinkään konkreettiseen. Trump on ihan oikeasti suorittamassa ylpeästi ja äänekkäästi, maanpetosta. Ihan kirjaimellisesti näin. Tuhoamassa aivan kaiken mihin USA on vuosikymmeniä kuluttanut aikaa ja vaivaa rakentaakseen, niin kotimaassa kuin ulkomaillakin. Yhdellä porkkanalla ei pitäisi olla tämänkaltaista valtaa.

Yhdysvaltalainen Institute for the Study of War ottaa asiaan myöskin kantaa. Tämä on siis se sama ISW jonka raportteja ollaan totuttu päivittäin lukemaan Ukrainan sodasta. ISW:n mukaan USA:n tuen vähentäminen tai kokonaan lopettaminen johtaa suoraan USA:n vaikutusvallan pienenemiseen maailmalla. Ja jos jollakin se pienenee, jollakin toisella loogisesti ajatellen suurenee.

ISW:n mukaan Venäjä, Iran, Pohjois-Korea ja Kiina ovat muodostaneet ryhmittymän, jonka tavoitteena on kukistaa Yhdysvallat ja sen liittolaiset kaikkialla maailmassa.
Venäjän johtama ryhmittymä näkee todennäköisesti Yhdysvaltojen luopumisen Ukrainan tukemisesta osoituksena siitä, että Yhdysvallat hylkää myös muut liittolaisensa, ajatushautomo arvioi.
Yhdysvaltojen Ukrainalle antaman avun leikkaaminen on suoraan näiden vastustajien tavoitteiden mukaista ja askel kohti Yhdysvaltojen vaikutusvallan kaventamista maailmassa, ISW toteaa.
Lisäksi Yhdysvaltojen nykyhallinon äärimmäinen tiedevastaisuus herättää globaalia huolta.

Yhdysvaltojen kielipoliisien yritys sensuroida tiedettä ulkomailla asti herättää huolta – tällaista ei ole nähty edes Kiinalta (yle)

Kyseessä on siis USA:n tuki stipendien kautta ja muutenkin lähinnä läntisen maailman yliopistoille, nyt tuki nähtävästi sidotaan siihen että sanat kuten "tasa-arvo" ja "ilmastonmuutos" kiellettäisiin yliopistoissa. Eikä siis vain USA:ssa, vaan globaalisti mahdollisimman monesssa paikassa. Tämä on täysin käsittämätöntä, ihan suoraa tiedevastaisuutta ja kaikella tavalla ajatellen järjenvastaista. Luulisi että edes Elon Musk reilusti tieteentekemiseen sijoittaneena yksilönä taistelisi tämänkaltaista hulluutta vastaan, mutta ei. Tästä vähän vedän johtopäätöstä, ei hänellä ole oikeasti mikään tarkoitus Marsiin päästä. Perustelen väitteeni sillä, että ihmisen elämistä Marsissa liittyy niin paljon poikkitieteellisiä ongelmia, ettei niiden selvittämiseksi voida viljellä "kiellettyjä sanoja".
...
Lisäksi alla näistä Trumpin allekirjoittamista päätöksistä, allaoleva uutinen on 3-4 päivää vanha mutta kertoo hyvin siitä missä mennään. Ensimmäisen kuukauden aikana virkaanastujaisistaan Trump hallintoineen sai aikaiseksi ennätykselliset 80 valitusta eri oikeusasteille vain neljässä viikossa. Jos vuodessa tulisi saman verran oikeusjuttuja häntä vastaan, puhuttaisiin lähes tuhannesta oikeuskäsittelystä(!)

Rajua runtua Trumpille – kolme tappiota 90 minuutissa -IS

Nyt on siis tuomarit torpanneet ainakin 3 Trumpin päätöstä, jotka koskevat liittovaltion rahoituksen jäädyttämistä, ulkomaanavun maksamista ja pakolaisohjelman keskeyttämistä. Nämä kampittavat suoraan Trumpin hallinon päätöksiä. Eräs tuomari otti kantaa 3 miljardin dollarin liittovaltion menojen maksujen lopettamisesta, ja kertoi että "koko Trumpin määräys oli "järjetön ja epäkäytännöllinen". Toinen tuomari määräsi Trumpin hallinnon maksamaan ulkomaanavustuksiin liittyvät maksut välittömästi. Kolmas tuomari kertoili, että presidentti Trumpin päätös käytännössä mitätöi kongressin hyväksymän pakolaisohjelman ja Trumpin toimet käytännössä merkitsisivät käytännössä kongressin yli kävelemistä. Trumpille siis tuli stoppi.
 
Sosiaalipsykologi kertoo aika itsestäänselvyyksiä, mutta kuvailee Trumpin luonnetta ja narsismin tyyppiä ihan hyvin. Mitenhän Musk istuu tähän asetelmaan?


Trumpille pääasia ei ole tehdä hyviä päätöksiä, vaan kerätä valtaa ja käyttää sitä vallan käyttämisen ilosta. Siihen kuuluu ristiriidat ja riitely, koska voi polkea muita maanrakoon. Ehkä mukana on osittain sadistisiakin piirteitä. Musk ehkä vähän samaa sarjaa. Trumpin vastustaminen ja faktojen oikominen on täysin hyödytöntä, koska Trump ei välitä faktoista.
 
Ei vaan oikein ole uskottavuutta suomalaisella lehdistöllä. Sen verran asenteellista oli jutut ennen vaaleja. Jos ei pystytä asioista kertomaan objektiivisesti ilman omaa asenteellisuutta niin se on ikävää. Pätkän vertaa en noiden paskeisiin enää usko. Olkoot sitten oikeassa tai väärässä.
 
Ei vaan oikein ole uskottavuutta suomalaisella lehdistöllä. Sen verran asenteellista oli jutut ennen vaaleja. Jos ei pystytä asioista kertomaan objektiivisesti ilman omaa asenteellisuutta niin se on ikävää. Pätkän vertaa en noiden paskeisiin enää usko. Olkoot sitten oikeassa tai väärässä.
Kerro toki edes yksi konkreettinen esimerkki asenteellisuudesta joka ei jo nyt ole realisoitunut käytännön toimena parissa viikossa jollain tapaa.
 
Ei vaan oikein ole uskottavuutta suomalaisella lehdistöllä. Sen verran asenteellista oli jutut ennen vaaleja. Jos ei pystytä asioista kertomaan objektiivisesti ilman omaa asenteellisuutta niin se on ikävää. Pätkän vertaa en noiden paskeisiin enää usko. Olkoot sitten oikeassa tai väärässä.
Millä medialla sitten on uskottavuutta?
 
Ei vaan oikein ole uskottavuutta suomalaisella lehdistöllä. Sen verran asenteellista oli jutut ennen vaaleja. Jos ei pystytä asioista kertomaan objektiivisesti ilman omaa asenteellisuutta niin se on ikävää. Pätkän vertaa en noiden paskeisiin enää usko. Olkoot sitten oikeassa tai väärässä.
Mihin uutiseen viittaat?
 
Molemmat mokasi.

Trumppi provosoitui ja täten vaikea tehdä sopimuksia tällaisen henkilön kanssa.

Zelenskyy tuli paikalle rähisemään ja kun ei edes osaa englantia kunnolla. Ja ei viitsinyt käyttää tulkkia on tässä tulos.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
269 683
Viestejä
4 659 759
Jäsenet
76 489
Uusin jäsen
kili2

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom