• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Se diili saatiin jo aikaiseksi. Meksiko ja Kanada pistävät oman puolensa rajasta lukkoon ja alkavat perehtyä tuohon fentanyylihommaan hieman tarkemmin.
Ei, ei kukaan luota Trumpin diiliehin, Trumpin kausi ei enään riittäisi rakentaa luottamusta häneen ja hänen halintoon. Ja ei tosin ole mitään merkkejä että edes yrittäisi rakentaan luottamusta.
 
Se diili saatiin jo aikaiseksi. Meksiko ja Kanada pistävät oman puolensa rajasta lukkoon ja alkavat perehtyä tuohon fentanyylihommaan hieman tarkemmin.

Kanadan osalta ei ole oikein mitään mitä edes laittaa lukkoon. Fentanyylin liikkuvuus sillä rajalla on ihan minimaalista, viime vuonna Kanadan ja Yhdysvaltojen rajalla takavarikoitiin 19 kiloa fentanyyliä. Eikä olisikaan juuri mitään järkeä viedä Yhdysvaltoihin, koska siellä on jo halvempaa fentanyyliä.

Etelärajalla fentanyyliä takavarikoidaan eniten Yhdysvaltojen kansalaisilta laillisilla rajanylityspaikoilla.

"CBP data show that in FY 2024 there were 21,148 pounds of fentanyl seized by officials at the southwest border – the vast majority of which was intercepted from people, largely American citizens, coming through legal ports of entry. That figure was down from the 26,718 pounds seized in FY 2023. The figures for both years are higher than the 14,104 pounds seized in FY 2022.

Meanwhile, there were 43 pounds seized from people crossing the northern border in FY 2024 — and most of it was captured by Border Patrol, not at legal ports. That was up from just 2 pounds confiscated in FY 2023 and 14 pounds seized in FY 2022."

Kanada on lisäksi jo aikaisemmin lisännyt valvontaa rajalla ja budjetoinut asiaan rahaa jo viime vuonna, joten tuskin tekevät sen enempää kuin jo nyt tekevät.

Mutta saatiinpa taas teatteria.
 
Kanada on lisäksi jo aikaisemmin lisännyt valvontaa rajalla ja budjetoinut asiaan rahaa jo viime vuonna, joten tuskin tekevät sen enempää kuin jo nyt tekevät.
Kanada teki viime joulukuussa päätöksen, jonka he nyt kauppasivat Trumpille:

Tänään kunnianarvoisat Dominic LeBlanc, valtiovarain- ja hallintoasioiden ministeri, Marc Miller, maahanmuutto-, pakolais- ja kansalaisuusministeri, sekä Ya’ara Saks, mielenterveys- ja riippuvuusasioiden ministeri ja terveysministerin avustava ministeri, julkaisivat Kanadan rajasuunnitelman.

Tämä suunnitelma, jota tukee 1,3 miljardin dollarin investointi ja joka perustuu viiteen pääpilariin, vahvistaa rajaturvallisuutta, lujittaa maahanmuuttojärjestelmäämme ja edistää Kanadan tulevaa vaurautta.
 
Se diili saatiin jo aikaiseksi. Meksiko ja Kanada pistävät oman puolensa rajasta lukkoon ja alkavat perehtyä tuohon fentanyylihommaan hieman tarkemmin.
On kuin Erdoganin pelikirjasta. Kädet heiluu, ääni on kova ja saadaan joku muodollinen myönnytys tai voitto, ja sitä esitellään kannattajille merkittävänä saavutuksena. Hintana on maan uskottavuuden hupeneminen, mutta viis siitä, MAGA!
 
On kuin Erdoganin pelikirjasta. Kädet heiluu, ääni on kova ja saadaan joku muodollinen myönnytys tai voitto, ja sitä esitellään kannattajille merkittävänä saavutuksena. Hintana on maan uskottavuuden hupeneminen, mutta viis siitä, MAGA!
Ja saman tempun voi toteuttaa myös uudelleen koska se "toimi". Tulee aika raskaat 4v kaikin puolin.
 
Ja taas saatiin vastaus kysymykseen että miten asiat hoituisi jos politiikkojen sijaan vallassa olisi sukurutsainen apina?

Eikö oikeasti olisi voinut edes selvittää mihin se vesi menee, ennenkuin keksii "ratkaisuja" itse kehittämiinsä ongelmiin?

Koska jo aiemmalta kaudelta on kokemuksena että joka päivä tulee edellistä päivää typerämpi tempaus esille, niin kohta ollaan varmaan kaivamassa uutta panaman kanaalia maapallon läpi suoraan kiinaan, jotta trump hatut saadaan kuljetettua suoraan tehtaalta ruostevyöhykkeelle?


Voisiko joku laittaa pellenaamarin päähän ja selittää miten oranssi keisari oli taas täysin oikeassa? Vapaaehtoisia?
 
Voihan tässä olla sekin taustalla että trump on vaan jo niin vanha ettei oikeasti tajua enää mistään mitään. Huutelee vaan älyttömyyksiä ja älyttömät hurraa.
Minusta ainakin paistaa se että sen oma ego on niin tärkeä että pakko päästä valokeilaan. Vähän kuin ajattelisi että uskottavuus on yhtäkuin näkyvyys.
 
Nyt Trump haluaa oman valtion sijoitusrahaston kun muillakin on. Ja tietty ison. Yleensä niitä on toki niillä joilla on enemmän tuloja kuin menoja (Norja, Saudit) mutta ei maailman suurimmat velat ja dollarimääräisesti suurin budjettivaje tietenkään ole mikään este rahastolle, otetaan vaan vähän lisää velkaa. Ja ostetaan velkarahalla sitten esim kryptoja.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
266 950
Viestejä
4 619 489
Jäsenet
75 942
Uusin jäsen
Muro123

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom