• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Yhdysvaltain 45. ja 47. presidentti Donald J. Trump

Sinulla taitaa olla joku fiksaatio näiden "vasurien" suhteen?
Ei ole. Vasureilla, USA:ssa ja muualla, on ongelma Trumpin suhteen.

Flynn ja Papadapoloushan ovat jo myöntäneet syyllisyytensä FBI:lle valehteluun, jonka seurauksena ovat Muellerin vasikoina tutkinnassa ja vastineeksi saanevat madalletut tuomiot. Mutta joo, normisettiähän tämä valtionhallinnossa on.
Ja.. tuomioita on mistä? Varsinkin DT:lle? Muitahan tässä ei ole varsinaisesti edes jahdattu.

Onhan näitä todisteluja ollut ja jos tähän mennessä sinun mielestäsi mitään ei ole mitään normaalista poikkeavaa tapahtunut, niin tokkopa siinä minulla hirveästi auttaa sinun päätäsi yrittää kääntää.
Eli, kun en usko sinun todisteettomia väitteitäsi, niin se on minun syy? Tai jotain? :confused:

Mielipiteet eivät ole todisteita mistään. Aiheeseen liittyen, löyhästi lainaten, amerikkalainen humoristinen sanonta: Mielipiteet ovat kuin persreikiä, jokaisella on omansa.
 
Tiedätkö SINÄ mitä faktat ovat? Onko sinulla sisäpiirin tietoa tutkimuksista? Vai onko tuo vain mielipiteesi? Tutkimukset kuitenkin jatkuvat, syytteitä on nostettu ja syytetyt ovat tehneet diilejä syyttäjän kanssa... Ja nämä ova Faktoja. Mitkä sinun faktasi ovat ? En usko vai ei voi olla?
 
Tiedätkö SINÄ mitä faktat ovat? Onko sinulla sisäpiirin tietoa tutkimuksista? Vai onko tuo vain mielipiteesi? Tutkimukset kuitenkin jatkuvat, syytteitä on nostettu ja syytetyt ovat tehneet diilejä syyttäjän kanssa... Ja nämä ova Faktoja. Mitkä sinun faktasi ovat ? En usko vai ei voi olla?
Jos tuo oli minulle (lainaustoiminto, tutustu siihen), niin fakta on ettei DT:tä ole syytetty tai tuomittu mistään. Elä sen kanssa.
 
Ajan kysymys... Elä sen kanssa pelko persiissä. Btw. viestisi eivät ole lainaamisen arvoisia.
 
Trumpin suurin tavoite oli varmaankin verouudistus, jonka tarkoituksena on lapioida rahaa tavallisten amerikkalaisten taskuista pienen suuryrityksiä omistavan eliitin taskuun. Eihän tuon verouudistuksen ajankohdassa ole päätä eikä häntää, Yhdysvaltain talous on pitkään kasvanut >4% ja tehdään taloutta kiihdyttäviä veroliikkuja>FED kiristää rahapolitiikkaa ettei talous ylikuumene>vaikutus talouteen +-0> kyseessä vain silmänkääntötemppu millä siirretään rahat mm.Trumppia äänestäneiltä tolvanoilta suuryritysten omistajien taskuun.
 
Obama taisi olla tyypillinen demari. Täällä suomessa ainakin on korjausvelka kasvanut sitä mukaan, kun nämä on päästetty hallitukseen pitämään edustuspuheitaan ja siirtämään lypsylehmän ruokinnan budjetista mm. naisalojen korkeakoulutukseen, valikoituihin vähemmistöihin ja kaikkeen muuhun kivaan... Sellaiseen, missä on ollut helppoa leikkiä maailmanparantajaa.
Loppujen lopuksi todellisuus näyttäyttyy parasiitille, mutta epärehellisyys estää tätä tunnustamasta. Siten taas "ahneet rikkaat" vievät kaiken humanitaarisuuden... Tämän takia en äänestä ikinä demareita. Epärehellisiä (tai ainakin edesvatuuttomia), kuten kannattajansa.
 
Reaganista Yhdysvaltojen kunnon velkaantuminen alkoi, jonka jälkeen mm. Afganistani/Irakin sodat ovat velkaa kasvattaneet. Massiivinen finanssikriisi toi ongelmia ja Obaman elvytyspaketti verohelpotusten lisäksi syyti miljardeja dollareita työttömyysetuuksiin ja infrastruktuurihankkeisiin, jotka lisäsivät velkaa entisestään.

Nyt Yhdysvallat on kasvun tiellä ja silloin yleensä pyritään vähentämään velkaa, mitä moni Yhdysvalloissa myös toivoisi tapahtuvan.
 
Pitäisikö suomessakin ottaa reilusti lisää velkaa?

Syömävelkaa ulkomaisessa valuutassa?

Laura Saarikoski sanoi:
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julkaisi maanantaina budjettiesityksen vuodelle 2019. Sen myötä Trump luopuu republikaanien perinteisestä tavoitteesta tasapainottaa Yhdysvaltain liittovaltion budjetti.

Viimeisen viidenkymmen vuoden aikana republikaanien presidenteistä velkaantumisastetta ovat kasvattaaneet Ford, Reagan, G. Bush ja G.W. Bush eli jokainen. Trump ei mitenkään poikkea republikaanien linjasta ja syy tähän on ilmiselvä: Laskeva velan korko kannustaa lisävelkaantumiseen eikä se horjuta valtion budjettia, jos/kun se vastaavasti kasvattaa taloutta.

Laura Saarikoski sanoi:
Yhdysvallat käyttää rahaa rutkasti enemmän kuin mitä se saa. The Washington Post -lehden mukaan valtiontalouden alijäämä kasvaa lähivuosina noin tuhanteen miljardiin dollariin (noin 815 miljardiin euroon) vuodessa.

Vuoden 2017 lopussa valtionvelka oli 104 prosenttia bruttokansantuotteesta. Budjettiesityksen seurauksena velka kasvaisi 7 000 miljardia kymmenen vuoden aikana.

Lähde olisi kiva, varsinkin sellainen joka ei ole maksumuurin takana. 7000/10v=1000/1v?

Laura Saarikoski sanoi:
Tuolloin valtionvelka olisi korkein sitten vuoden 1946, jolloin se oli 118,9 prosenttia bkt:sta – mutta silloin Yhdysvallat olikin juuri maksanut yhden maailmansodan.

Yhdysvallat maksoi koko toisen maailmansodan? WAU!! Ihan uutta tietoa. Montako vuotta Yhdysvallat muuten soti kyseisessä sodassa? Nyt Yhdysvallat on sotinut yhtäjaksoisesti 15 ja vuoteen 2028 mennessä se on sotinut 25.

Laura Saarikoski sanoi:
Osa rahoista menee Yhdysvaltain infrastruktuurin uusimiseen. Trump haluaisi investoida yhteensä 1 500 miljardia dollaria teihin, kouluihin, lentokenttiin ja rautateihin, mikä loisi uusia työpaikkoja.

Budjettiesityksessä rakentamiseen osoitetaan kuitenkin vain 200 miljardia dollaria. Loppurahojen toivotaan tulevan osavaltioilta, kaupungeilta ja yrityksiltä.

Budjettiesitys osoittaa lisärahaa myös armeijalle, rajavalvontaan ja sotaveteraanien terveydenhoitoon.

Sen sijaan eläkeläisten, köyhimpien ja kehitysvammaisten terveydenhoito-ohjelmiin Medicareen ja Medicaidiin esitetään leikkauksia. Tämä voi olla ikävä yllätys monille Trumpin pienituloisille kannattajille, jotka uskoivat presidentin auttavan heitä.

Infrastruktuuriin panostamista on odotettu jo ties kuinka pitkään. Jos se vihdoin tapahtuu niin hyvähän se. Trump lupasi panostaa armeijaan, rajavalvontaan ja sotaveteraaneihin. Onko vika äänestäjien vai Trumpin, kun lupauksia nyt pidetään? Köyhät äänestivät, koska Trump lupasi kotiuttaa töitä, ei siksi, että Trump lupasi lisää rahaa tyhjästä. Se on demokraattien heiniä. Nähdäkseni Trump on terävöittänyt olevansa keskiluokan presidentti.

Laura Saarikoski sanoi:
Osa Yhdysvaltain alijäämästä johtuu Trumpin verouudistuksesta, joka leikkasi veroja – eli valtion tuloja – 1 500 miljardilla tämän vuoden alussa.

Paljon parempi syy velkaantua kuin valtiontalouden paisuttaminen. Vaikuttaa erittäin järkevältä päätökseltä näin kasvukaudella. Talousteorian mukaan valtion pitää tulla vetoapuun taantumissa.

Laura Saarikoski sanoi:
Aiemmin republikaanit ovat olleet valtion budjetin tasapainoa vahtiva kamreeripuolue. Demokraattipresidentti Barack Obaman aikana republikaanit arvostelivat jatkuvasti valtion velkaantumista.

Republikaanien noustua valtaan huoli rahankäytöstä on unohtunut. Republikaanit selittävät sitä väittämällä, että heidän rahankäyttönsä maksaa itse itsensä. Arvostelijoiden mielestä republikaanit lainaavat rahaa tulevaisuudelta ja jakavat sen äänestäjille, jotta nämä tukisivat puoluetta syksyn kongressivaaleissa.

Poliittinen puolue arvostelee vastustajiaan. Stop the press!!!
Republikaanit eivät ole kamreeripuolue. Asian pitäisi olla päivänselvä. Velkaantuminen todellakin maksaa itse itsensä, jos investoinnit kohdistuvat oikein. Onko asiasta jotain muutakin kerrottavaa kuin nimettömiä mielipiteitä?

Laura Saarikoski sanoi:
Republikaanien ainoita toisinajattelijoita on senaattori Rand Paul, joka arvosteli puoluetovereitaan viime viikolla kaksinaismoraalista.

”Kun demokraatit ovat vallassa, republikaanit näyttävät konservatiivipuolueelta. Mutta kun republikaanit ovat vallassa, konservatiivipuoluetta ei ole olemassa”, Paul sanoi.

Oho! Järkevä ja paikkansapitävä kannanotto. Ja vielä nimen kanssa! Sattuikohan tässä vahinko??

Laura Saarikoski sanoi:
Presidentti Trump ei ole perinteinen republikaani, vaan on julistautunut ”velan kuninkaaksi”. The Washington Postin mukaan kuusi Trumpin yritystä hakeutui konkurssiin vuosien 1991 ja 2009 välillä. Ennen valintaansa Trump vihjasi, ettei valtionkaan välttämättä tarvitse maksaa kaikkia velkojaan.

Kolmannen ja toivottavasti viimeisen kerran, republikaanit eivät ole kirstunvartijoita. Valtioiden ei tarvitse maksaa velkojaan. Onko tapahtunut vielä kertaakaan historiassa, että valtio olisi maksanut velkansa pois? Lisäksi Yhdysvallat voi koska hyvänsä maksaa kaiken velkansa pois, mutta se ei tee sitä. Koska sen ei tarvitse, eikä kannata.

Laura Saarikoski sanoi:
Trump on lupaillut, että velka hoituu helposti, kun talouskasvu kiihtyy nykyisestä 2–3 prosentista 4–6 prosenttiin. Monet asiantuntijat arvelevatkin veroleikkausten vauhdittavan kasvua väliaikaisesti, vaikkakaan ei aivan Trumpin lupaamiin lukuihin.

Lisää nimettömiä mielipiteitä. Näitä lisää.

Laura Saarikoski sanoi:
Ongelma on, että valtio elvyttää hyvänä aikana. Talouskasvu Yhdysvalloissa jatkuu yhdeksättä vuotta. Nyt valtio toimii kuin juoppo, joka ottaa lisää viinaa jatkaakseen juhlia ja lykätäkseen krapulaa.

Yhdysvallat on "elvyttänyt" viimeiset 50 vuotta?

Laura Saarikoski sanoi:
Pörssin levottomuus osoittaa, että riskit alkavat jo pelottaa. Palkkojen ja hintojen nousu johtaa inflaatioon eli rahan arvon alenemiseen.

Palkkojen nousu tapahtui Trumpin julistettua verouudistuksensa. Nyt palkkojen nousukin on sitten huono asia. Toisia on vaikea miellyttää. Mitä tapahtuu velan arvolle, kun rahan arvo laskee? Entä kilpailukyvylle?

Laura Saarikoski sanoi:
Lopulta krapula aina iskee, ja juhlien laskut on maksettava. Se voi pakottaa sosiaaliohjelmien lisäleikkauksiin tulevina vuosina.

Jos krapulalla tarkoitetaan taantumaa, niin se tulee velkaantumisesta huolimatta.
 
Eipähän päässyt vastaukset yllättämään. Eli suomellekkin olisi nyt hyvä juttu ottaa rahaa seinästä varmaankin, vai koskeeko tämä vain maita joissa on trump?

Pitäisikö trumpin ottaa vielä lisää velkaa ja maksaa muuri velkarahalla, kun meksiko ei maksanutkaan?
 
Eipähän päässyt vastaukset yllättämään. Eli suomellekkin olisi nyt hyvä juttu ottaa rahaa seinästä varmaankin, vai koskeeko tämä vain maita joissa on trump?

Pitäisikö trumpin ottaa vielä lisää velkaa ja maksaa muuri velkarahalla, kun meksiko ei maksanutkaan?
Eipä se muuri paljoa tuntuisi nykyisessä velkapotissa :cigar:
 
Viimeksi muokattu:
Välivaaleissa odotettavissa että venäjä taas puuttuu hommiin, menee sopivasti yhteen tuon kanssa kun trump esti pakotteiden laajentamisen, jotka kuitenkin äänestettiin aika yksimielisesti käyttöönotettavaksi. Jos trump ei estelisi esim. pakotteita niin ehkä venäjäkin voisi lopettaa tukemisen. Toki vaikka pakotteet olisi toteutettu, putinin etu on maansa paskova pressa päättämässä usan asioista.

Tiedustelupomot Yhdysvalloissa yksimielisiä: Venäjän puuttuminen USA:n politiikkaan uhkaa välivaaleja
Osa venäjän Trump supportereista uskaltaa esiintyä omalla nimellään..
jbtrumpsupporter.png
 
Viimeksi muokattu:
Onkohan Trumpin palvelukseen astuvien lakimiesten pätevyysvaatimuksena, että makselevat kuusinumeroisia summia pornotähdille ilman mitään syytä "muuten vaan"? :vihellys:
 
Nyt etenee taas Venäjä tutkinta: Muellerin syytekirjelmä. Syytettyinä useita venäläisiä henkilöitä ja organisaatioita.

Tukee sitä teoriaa, että Venäjä halusi vain heikentää Clintonia ja syventää kahtiajakoa Yhdysvalloissa.
Eivät uskoneet että Trumpista voisi tulla presidentti. Hyvin onnistuivat kuitenkin syventämään kahtiajakoa.

Trumpille hyvin kiusallista, nyt kun ei voi väittää että tutkinta olisi demokraattien kehittämä salajuoni tappion vuoksi. Oma veikkaus että Trump pyrkii vain vähättelemään Venäjän sekaantumista ja vaikutusta.
 
Eikö tutkinnan tarkoituksena olekaan löytää yhteyksiä venäläisten ja Trumpin välillä, että päästään nostamaan syytteitä maanpetoksesta? Koska muuten Hillaryn tappiota ei voi selittää ja Putinkin kehui Trumppia...
 
Eikö tutkinnan tarkoituksena olekaan löytää yhteyksiä venäläisten ja Trumpin välillä, että päästään nostamaan syytteitä maanpetoksesta? Koska muuten Hillaryn tappiota ei voi selittää ja Putinkin kehui Trumppia...
Taidat ymmärtää tutkinnan tavoitteet hieman pieleen? Republikaanien tutkinnan tavoite on selvittää onko lakia rikottu ja kuka sitä on rikkonut. Venäjällä toimitaan sinun tapaasi eli keksitään sopiva rikos ja sitten tehtaillaan todisteet.
 
Taidat ymmärtää tutkinnan tavoitteet hieman pieleen? Republikaanien tutkinnan tavoite on selvittää onko lakia rikottu ja kuka sitä on rikkonut. Venäjällä toimitaan sinun tapaasi eli keksitään sopiva rikos ja sitten tehtaillaan todisteet.
Olen ymmärtänyt, tämänkin ketjun todistajien perusteella, että maanpetos on tapahtunut ja impeachment vahvasti tulossa. Ilmeisesti kyseessä on ollut todistajien vilkas mielikuvitus sitten?

On totta, että Putin kehui Trumppia (sylikoiraansa todistajien mukaisesti) ja sen on pakko olla raskauttavaa?
 
Olen ymmärtänyt, tämänkin ketjun todistajien perusteella, että maanpetos on tapahtunut ja impeachment vahvasti tulossa. Ilmeisesti kyseessä on ollut todistajien vilkas mielikuvitus sitten?

On totta, että Putin kehui Trumppia (sylikoiraansa todistajien mukaisesti) ja sen on pakko olla raskauttavaa?

Tässä ketjussa ei ole ollut todistajia eikä kukaan ole tainnut puhua että näin on tapahtunut, vaan siitä mahdollisuudesta ja todennäköisyydestä. Eli väittelet mielikuvitushahmojen kanssa joille keksit mielipiteitä joita vastaan väitellä. Suosittelen jatkossa lukemaan muiden keskustelijoiden viestit ja ehkä myös ymmärtämään ne ennen vastaamista.
 
Tässä ketjussa ei ole ollut todistajia eikä kukaan ole tainnut puhua että näin on tapahtunut, vaan siitä mahdollisuudesta ja todennäköisyydestä. Eli väittelet mielikuvitushahmojen kanssa joille keksit mielipiteitä joita vastaan väitellä. Suosittelen jatkossa lukemaan muiden keskustelijoiden viestit ja ehkä myös ymmärtämään ne ennen vastaamista.
Onhan täällä oikea seurakunta impeachment-uskovaisia, jotka melkein päivittäin todistavat uskonkappaleitaan hartaalla omistautumisella.

Hassua, että juuri sinä joka paljastat Putin-trolleja kaikkialla et näe sitä.
 
Siellä se on aiemmissa viesteissä avonainen nimeämispyyntö. Sehän pitää ensin täyttää, koska emme kannata kaksoisstandardeja.
Voitko yrittää olla vähän epämääräisempi jos on pakko? Kuinka monta kuukautta pitää selata ketjua tuohon pyyntöön? Puhutko siitä kuvaajan viestistä pari viikkoa sitten?
 
Lisätietoa taas venäjän trump kampanjasta, onko kukaan täällä huomannut jakaneensa eteenpäin noita venäjän tuottamia trump mainoksia, tai muuten huomannut noita jossain yhteydessä?

Hillary Clintonia kutsuttiin ”saatanaksi” ja hänen väitettiin kannattavan sharia-lakia – HS kävi läpi erikoistutkija Muellerin 37-sivuisen syytekirjelmän venäläisten vaalivaikuttamisesta USA:ssa

Yksi venäläisten Twitteriin perustama valetili, Ten_GOP, sai yli 100 000 seuraajaa. Se julkaisi tietoja muun muassa muslimien tekemistä kunniamurhista ja väitteen siitä, että Clinton olisi myynyt aseita äärijärjestö Isisille. Tilin julkaisuja jakoivat edelleen Trumpin poika Donald Trump Jr., neuvonantaja Kellyanne Conway, kampanja-avustaja Roger Stone ja turvallisuuspoliittinen neuvonantaja Michael Flynn.

Toinen venäläisten valetili, March_for_Trump, levitti esimerkiksi juttua raiskaussyytöksistä Bill Clintonia vastaan. Trump itse jakoi valetilin twiitin kymmenille miljoonille seuraajilleen.
 
En yhtään ihmettelisi jos joku näistä tämänkin foorumin Trumpetisteista olisi venäläinen propagandatrolli. Antaa kyllä vähän perspektiiviä.
 
Ettei tarvitse antaa klikkejä diginatiiveille, niin tässäpä linkki enkku versioon ja Trumpin koko lausunto:
Trump to Investigate Video Games in Relation to School Shootings

“We have to look at the internet, because a lot of bad things are happening to young kids and young minds, and their minds are being formed, and we have to do something about maybe what they’re seeing and how they’re seeing it. And also video games. I’m hearing more and more people say the level of violence on video games is really shaping young people’s thoughts. And you go one further step and that’s the movies. You see these movies, and they’re so violent, a kid is able to see the movie if sex isn’t involved, but killing is involved, and maybe we need to put a rating system for that.”

Meillähän on ikärajoitukset elokuvissa ja peleissä, vielä kun ne vanhemmat sitten oikeasti niitä noudattaisivat (mut kun meidän janipetteri niin kovasti haluaa niitä K18 pelejä). Ja keskustelisivat niistä asioista mitä esim. elokuvissa tapahtuu, ettei se lapsi jää itsekseen ihmettelemään.

Mitä tutkimuksia sitten asiasta on tehty niin niistä 99,99% sanoo, ettei ole saatu mitään viitteitä pelien tai elokuvien väkivallasta, joka aiheuttaisi väkivaltaa oikeassa elämässä. Siellä taas muutama poliitikko kaipaa 90-luvun meininkiä takaisin tästä peliväkivalta keskustelusta. Trump voisi lukea muutaman tutkimuksen ja hankkia oikeasti asiasta tietäviä keskustelemaan kanssaan tuosta. Siitä sentään oli oikeassa jossain aiemmassa tilaisuudessa, että sekopäille ei aseita kannata antaa ja pitää tiukentaa valvontaa.
 
Mitä tutkimuksia sitten asiasta on tehty niin niistä 99,99% sanoo, ettei ole saatu mitään viitteitä pelien tai elokuvien väkivallasta, joka aiheuttaisi väkivaltaa oikeassa elämässä. Siellä taas muutama poliitikko kaipaa 90-luvun meininkiä takaisin tästä peliväkivalta keskustelusta. Trump voisi lukea muutaman tutkimuksen ja hankkia oikeasti asiasta tietäviä keskustelemaan kanssaan tuosta.
Juu, eihän noita pelejä pelaa kuin pari ihmistä ja leffojakaan ei kukaan näe. :vihellys: Kaikista niistä sadoista miljoonista, jossei miljardeista pari hassua sekopäätä tekee jotain typerää, niin se syy-seuraussuhde on samaa luokkaa kuin oliivien syönnillä massamurhiin.
 
Vaikka en yleisesti usko että pelit/leffat/yms aiheuttaa kypsässä ihmisessä väkivaltaisuutta. Niin kun se 8 vuotias Jani-Ilmari Auringonpaiste Petteri laitetaan joka päivä pelaamaan uusinta GTA:ta että vanhemmat pääsevät juomaan ystäviensä kanssa rauhassa vanilia frezza moccaa lähi kahvilaan niin en yhtään ihmettele jos lapsen maailman katsomus olisi vähän vääristynyt.
 
Vaikka en yleisesti usko että pelit/leffat/yms aiheuttaa kypsässä ihmisessä väkivaltaisuutta. Niin kun se 8 vuotias Jani-Ilmari Auringonpaiste Petteri laitetaan joka päivä pelaamaan uusinta GTA:ta että vanhemmat pääsevät juomaan ystäviensä kanssa rauhassa vanilia frezza moccaa lähi kahvilaan niin en yhtään ihmettele jos lapsen maailman katsomus olisi vähän vääristynyt.

Voisihan kokeilla kieltää pelit ja antaa tilalle viihdykkeeksi automaattiaseen. :)
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 461
Viestejä
4 889 446
Jäsenet
78 810
Uusin jäsen
Sparksi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom