- Liittynyt
- 14.10.2016
- Viestejä
- 24 591
Ei niissä kohdin ole julkaistu mitään Radeoniakaan.Eiköhän noikin tule pääasiassa customin tai myöhemmin julkaistavan halpismallin synnyttämään kysyntään. Tai sitten odotettu ylihypetettyä radeonia ja pettytty.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei niissä kohdin ole julkaistu mitään Radeoniakaan.Eiköhän noikin tule pääasiassa customin tai myöhemmin julkaistavan halpismallin synnyttämään kysyntään. Tai sitten odotettu ylihypetettyä radeonia ja pettytty.
Ei se lopu seinään, mutta silloin kun ollaan saamassa rahoille hyvin vastinetta, niin kannattaisi olla aikataulussa mukana tarjoamassa omaa vastinetta, muuten voi näkyä myynneissä ja markkinaosuudessa ikävästi tämä tälläinen.Miksi sitten Nvidia uusii arkkitehtuurin noin 2v välein, vaikka päivittäjät ostaa ensimmäisen kuukauden aikana kortit ja sitten se myynti loppuu - kuin seinään? Pikemminkin tekniikkafoorumeiden väki taitaa olla se 1% kokonaismarkkinasta.
Jos mallisarja 70 maksoi 2 vuotta sitten 499 ja mallisarja 70 maksaa nyt 499 niin mun mielestä se on ihan normaalia?Alat ymmärtää mistä se jytkyhinta tulee kun tarkistat paljonko 2080 Ti tällä hetkellä uutena maksaa (etkä mieti sitä hintaa mitä se sinusta pitäisi maksaa) ja sitten vertaat paljonko RTX 3070 FE uutena maksaa ja mikä on kummassakin teho
Näinhän sen pitäisi mennäkin kun viivanleveys pienenee ja tuote kehittyy?Sillä ei ole mitään väliä vaikka oliko se viime sukupolvessa enemmän ylihintaista suhteessa, jytky tulee siitä että kuluttujaluokan viime sukupolven paras malli joka nyt maksaa yli tonnin niin saatkin samaa suorituskykyä FE 3070 500e ihan pian.. Vaikea ymmärtää miten kukaan ei pitäisi tuota jytkynä.
Seikkaperäisesti kertoo miksi AMD:n markkinointiosasto on tuhonnut koko Radeon tuotteen Brändiarvon.Tapana on ollut pistää jonkinlainen tiivistelmä postaamastaan videosta. Erkkikään ei viitsi katsoa jotain videota vain otsikon ja "kansikuvan" perusteella
Uskotaan sitten kun pitkätukka kerran niin sanoo.Seikkaperäisesti kertoo miksi AMD:n markkinointiosasto on tuhonnut koko Radeon tuotteen Brändiarvon.
Uskotaan sitten kun pitkätukka kerran niin sanoo.
Kyseistä mainontaa tai oikeastaan harhaanjohtamista on käytettävä tuotteen ollessa tuhnu ja vieläpä pahasti myöhässä, muutenhan sitä voisi vain lyödä karkkimarkkeja kehiin.Ei nyt mistään RADEON brändin tuhoamisesta puhu, mutta kritisoi ihan aiheesta tota AMD:n twitter "markkinointia", kuten näitä "Jebaited" ym. lapsellisia heittoja.
Keskittyisivät tekemään kunnollista ja asiallista markkinointimatskua tommosten yksittäisten twitterheittojen sijaan, jotka kiinnostaa lähinnä reddit porukkaa.
Ei se mitään myöhässä ole, ihan siinä aikataulussa mistä AMD on puhunut jatkuvasti.Kyseistä mainontaa tai oikeastaan harhaanjohtamista on käytettävä tuotteen ollessa tuhnu ja vieläpä pahasti myöhässä, muutenhan sitä voisi vain lyödä karkkimarkkeja kehiin.
Pointtihan ei ollut siinä et ollaanko amd:n laatimassa aikataulussa, vaan yleistäen tälläistä epävirallista shaibaa pitää suoltaa, kun ei ole muutakaan mitä tuottaa.Tuhnu ja myöhässä vs tuhnu tai myöhässä on eri asia. Tai sitten on vahingossa nämä sekoittanut mutta ei ole kaksi eri skenaariota.
Onhan siellä. 5000 sarjaa kovilla alennuksillaJa kilpailijaan nähden nyt ollaan ikävästi myöhässä, mustana perjantaina kuuluisi olla jotain mitä myydä.
Amd:n pointti on olla omassa aikataulussa, ei random foorumilla postaillussa aikataulussa. Jos kuvittelee että pitää olla samaan aikaan valmis kuin Nvidia niin on itse vähän jäljessä kaikessa.Pointtihan ei ollut siinä et ollaanko amd:n laatimassa aikataulussa, vaan yleistäen tälläistä epävirallista shaibaa pitää suoltaa, kun ei ole muutakaan mitä tuottaa.
Siinä kun ei tarvitse olla vastuussa niille osakkeenomistajille.
Ihan kuin täälläkin pitää kääntää kaikki negatiivinen asian viereen.
Ja kilpailijaan nähden nyt ollaan ikävästi myöhässä, mustana perjantaina kuuluisi olla jotain mitä myydä.
Ollaan taas pahasti offtopic mutta
Tietystikään korrelaatio myyntipiikkien ja launchien välillä ole automaattisen kausaalinen. Syitä myyntipiikkeihin voi olla muitakin kuten tilastossa näkyy mm. '17-'18 vuosien mining buumit.
Silti kun esim tässä statistan tilastossa jokaisen arkkitehtuurin launchin jälkeen myynti on lähtenyt nousuun niin...
Tuota kattelin iteki että koko taulukko on 7% sisällä. Eli 3% heitto myynnissä näyttää järkyttävältä piikiltä.Tässä taas esimerkki miten käppyrästä kuin käppyrästä saa harhaanjohtavan, kun vähän viilataan asteikkoa. Jos tuo y-akseli olisi nollasta sataan prosenttiin, niin Nvidian myyntikäyrä/markkinaosuus olisi melkein tasainen viiva.
Eikös AMD:llä toimi muka VR? Muistelen jo kun Polaris julkaistiin niin mainostivat, että se on halvin kortti millä jo VR:ää pystyy pelaamaan.. joten..
Itellä 5700XT ja vr pelaa ihan ongelmitta, simuja ja Alyxia pelaillut ja muita randomeja testimielessä. Aiempi kortti 1070ti ei sitten vr:ää pyörittänytkään, mutta siinä vain ei teho yksinkertaisesti riittänyt. Ajuriongelmia alkuun oli kyllä, ekan kuukauden aikana tuli bsodeja.Ei toistaiseksi ole VR toiminut yhtä hyvin kuin nVidialla. Toki useammallakin AMD:n kortilla VR:ssä kohtuullisesti pärjää, mutta taitaa jäädä suorituskyvyltään VR:ssä tällä hetkellä merkittävästi nVidian vastaavan hintaluokan korteista (vaikka esim 5600/5700xt muuten kelpo kortteja ilmeisesti ovatkin). Ehkä suurin AMD-imago-ongelma mielestäni erilaisten ajuriongelmien kanssa, vaikka suurin osa näistä varmaan jo taaksejäänyttä ja osittain valheellista mielikuvaa.
Mielenkiintoista että 1070ti ei sinulla riittänyt, itsellä oli menestyksekkäästi VR-käytössä läppäri jossa 1070, headsetteinä ensin rift cv1 ja sitten index FK. Kummankaan kanssa ei ollut mitään ongelmia BSODien tai tehojenkaan riittävyyden kanssa. Jotain ollut pielessä siinä sun setupissa varmaan?Itellä 5700XT ja vr pelaa ihan ongelmitta, simuja ja Alyxia pelaillut ja muita randomeja testimielessä. Aiempi kortti 1070ti ei sitten vr:ää pyörittänytkään, mutta siinä vain ei teho yksinkertaisesti riittänyt. Ajuriongelmia alkuun oli kyllä, ekan kuukauden aikana tuli bsodeja.
Mielenkiintoista että 1070ti ei sinulla riittänyt, itsellä oli menestyksekkäästi VR-käytössä läppäri jossa 1070, headsetteinä ensin rift cv1 ja sitten index FK. Kummankaan kanssa ei ollut mitään ongelmia BSODien tai tehojenkaan riittävyyden kanssa. Jotain ollut pielessä siinä sun setupissa varmaan?
Mielenkiintoista että 1070ti ei sinulla riittänyt, itsellä oli menestyksekkäästi VR-käytössä läppäri jossa 1070, headsetteinä ensin rift cv1 ja sitten index FK. Kummankaan kanssa ei ollut mitään ongelmia BSODien tai tehojenkaan riittävyyden kanssa. Jotain ollut pielessä siinä sun setupissa varmaan?
Mikä silmikko? 1070 tuntui pyörittävän Rift S:ää riittävästi, mutta reverbin myötä vaihdoin 1080Ti:n. Simut ovat kyllä raskaita, x-plane 11:ssa ei voi vieläkään olla täydet asetukset. CPU (3800x) tuntuu tosin enemmän rajoitavan, mutta kyllä näyttiskin on syypää. X-Planen vulkan päivitys taisi auttaa huomattavasti ATI:n kortteihin?Itellä 5700XT ja vr pelaa ihan ongelmitta, simuja ja Alyxia pelaillut ja muita randomeja testimielessä. Aiempi kortti 1070ti ei sitten vr:ää pyörittänytkään, mutta siinä vain ei teho yksinkertaisesti riittänyt. Ajuriongelmia alkuun oli kyllä, ekan kuukauden aikana tuli bsodeja.
Ei high endillä mitään selkeää määritelmää ole, ja itse asiassa aikas vahvasti muistelen että sinä itse olet jossain ketjussa ehkä vuosi sitten vängännyt, että 5700-kortit kuuluvat näyttisten high endiin. Jos big navi yltää 2080Ti:n tehoihin niin se on suhteessa 3080-sarjaan parempi kuin mitä 5700xt on nyt, 5700xt:hän on selkeästi hitaampi kuin 1080Ti.Järki nyt käteen, meinaatko ihan tosissaan että AMD olisi moneen kertaan sanonut että palataan highendiin jos sieltä olisi tulossa max 2080 Ti -tasoinen kortti ulos? Kyllä nekin tietää ettei se ole highendiä silloin RDNA2 julkaistaan.
Kaikki riippuu kontekstista, se miten asiaa on kuvailtu (en nyt ulkoa muista kaikkia tapauksia mutta muistaakseni enthusiastit mainittiin myös samassa yhteydessä) viittaa kuitenkin nimenomaan siihen terävimpään kärkeen mikä IMO tässä sukupolvessa tarkoittaa että pitäisi olla selvästi yli 3070/2080 Ti:n ja vähintään lähellä 3080:ia vaikkei siihen riittäisikään. 3090:n ollessa uusi Titan sen kanssa kilpaisille riittäminen taas ei ole IMO edellytys.Ei high endillä mitään selkeää määritelmää ole, ja itse asiassa aikas vahvasti muistelen että sinä itse olet jossain ketjussa ehkä vuosi sitten vängännyt, että 5700-kortit kuuluvat näyttisten high endiin. Jos big navi yltää 2080Ti:n tehoihin niin se on suhteessa 3080-sarjaan parempi kuin mitä 5700xt on nyt.
(Itse uskon että loppujen lopuksi 2080Ti on hivenen edellä 3070:aa, ja että big navi kellotellaan 3070:aa ja ehkä 2080Ti:kin hivenen nopeammaksi, saa sitten nähdä tuleeko referenssijäähystä kovin äänekäs)
5700xt:hän on selkeästi hitaampi kuin 1080Ti.
Mutta nyt tuossa on selvästi fiilis, että nVidiakin on jo tehtaalla ottanut löydät pois tuosta piiristä ja lisäkellotus vaatii hirveästi mehua lisää. Tuo piiri on optimialueensa ylärajassa tai hiukan sen ylikin.Heh, taitaa olla kylmää kyytiä tiedossa AMD:lle. Perf/watt saattaa olla hieman parempi, mutta raa'assa suorituskyvyssä taidetaan jäädä KAUAS high endistä.
Mutta nyt tuossa on selvästi fiilis, että nVidiakin on jo tehtaalla ottanut löydät pois tuosta piiristä ja lisäkellotus vaatii hirveästi mehua lisää. Tuo piiri on optimialueensa ylärajassa tai hiukan sen ylikin.
En, kyllä noiden voisi sanoa olevan samaa luokkaa. Muistin eron olevan suurempi, ja itse asiassa nyt kun katsoin niin eroa oli 5700xt:n omassa arvostelussa 12% 1080Ti:n hyväksi - kaiketi 5700xt:n ajurit ovat kehittyneet paremmin, ja varmaan on myös vähän vaikutusta siinäkin, mitä pelejä vertailuissa on käytetty.![]()
Itte en tuossa kyllä mitään SELVÄÄ eroa näe, näetkö sinä?`alle 6% eroa. Mielestäni selvä ero on jossain yli 15% eroissa.
Toki, mutta teholisäys on huomattava, ja näiden testien perusteella arvioiden 3070 sijoittuu tehoissa sinne jonnekin 2080ti nurkille. Eli jos big navi on ”tuhnu” ja tuleekin tehot arvioiden alapäässä, niin siinä ei kyllä ole kahta sanaa, että kilpailtaisiin ”high endissä”. Lisäksi riskinä toki on myös se, että AMD yrittää ottaa viimeisetkin tehonrippeet irti ja AMD:ltakin tulee jotain >350W hirviöitä.Mutta nyt tuossa on selvästi fiilis, että nVidiakin on jo tehtaalla ottanut löydät pois tuosta piiristä ja lisäkellotus vaatii hirveästi mehua lisää. Tuo piiri on optimialueensa ylärajassa tai hiukan sen ylikin.
Ehkei kannata vielä pidättää hengitystä AMD:n jytkyn suhteen. Saataispa nyt ensin kunnon vuotoja edes spekseistä, eikä pelkkää huhua ja mutua. Mielestäni ainakin 3080 ihan hyvä, kun noin 30% tehokkaampi kuin 2080 ti ja jonkin verran halvempi.Onneksi tuli melkonen tuhnu nvidialta, niin voi sitten hyvällä fiiliksellä ostaa AMD:tä kohta ^_^
Kunnon vuodot spekseistä on tullut jo ajat sittenEhkei kannata vielä pidättää hengitystä AMD:n jytkyn suhteen. Saataispa nyt ensin kunnon vuotoja edes spekseistä, eikä pelkkää huhua ja mutua. Mielestäni ainakin 3080 ihan hyvä, kun noin 30% tehokkaampi kuin 2080 ti ja jonkin verran halvempi.
Heh, tehot taitaa vaan olla vielä täysi kysymysmerkkiKunnon vuodot spekseistä on tullut jo ajat sitten![]()
Tai sit sijoittuu lähelle 3090 superia.Heh, tehot taitaa vaan olla vielä täysi kysymysmerkkitaitaa sijoittua sinne 3070 ja 3080 väliin, lähemmäs 3070.
![]()
Voisitko vielä postata muistini virkistykseksi?Kunnon vuodot spekseistä on tullut jo ajat sitten![]()
Toki näissä vielä on pieni epävarmuustekijä kuten vuodoissa aina, mutta toistaiseksi tuolla lähteellä ei ole tilillään muuta kuin oikeiksi osoittautuneita vuotojaVoisitko vielä postata muistini virkistykseksi?![]()
Heh, tehot taitaa vaan olla vielä täysi kysymysmerkkitaitaa sijoittua sinne 3070 ja 3080 väliin, lähemmäs 3070.
![]()
Ainaki saakelin ruma se amd jäähy mikä on eholla ja ei varmaan hirviästi eesauta että ne tekstit on rävitty siihen siilen eteen taasen tukoksi, ei ole hyviä etiäisiä tulevasta.
Tuosta saat syyttää AMD kun ei ole saanut kuin tuhnuja ulos,nyt on vajaa vuorokausi "vuotaa" jotain jytkyä ulos jos meinaa tälle rahastuskierrokselle ehtiä.Jos ei paljastuksia kuulu niin se tarkoittaa että ei ole mitä esitellä.
Ei se tekstiloota kyllä juurikaan tuossa tukkona ole, kyllä siellä ihan riittävästi on tilaa ilmalle poistua. Toista oli Radeon VII kanssa jossa se kyltti peitti todella pahasti virtausta.
Ulkonäkö muuten on omaan silmään ihan kiva, mutta ymmärrän kyllä että monelle se punainen raita kehyksissä voi olla häiritsevä. Olisiit laittanu kuidun kiertämään siihen ja rgb ledillä kuituun valoa niin kelpaisi varmaan kaikille.
No, AMD:lla todellinen saatavuus siirtyy varmaan aprillipäiväksi.Ja eihän noita 3080 kortteja saatu myyntiin kuin kourallinen ja toimitusajat on siirtyny joululle. @demu "Useimmat päivittäjät hankkinevat nVidialta 30xx-kortin ennen kuin nämä (AMD näytönohjaimet) ehtivät markkinoille ", vai miten se nyt menikään.![]()


Ai satut kuulumaan siihen noin kymmenen hengen joukkoon ketä noi uudet kortit sai tilattua? Onnittelut F5 kisan voittamisesta!No, AMD:lla todellinen saatavuus siirtyy varmaan aprillipäiväksi.
AMD:n minäkin olisin ostanut, jos olisi ajoissa kertonut miten nVidialle pärjää. Mutta kun ei tehnyt sitä, niin pysytellään toistaiseksi nVidian leirissä.
Katsotaan sitten aprillipäivänä pitääkö vaihtaa korttia.
![]()
Huhupajathan varoittivat kehnosta saatavuudesta, koska nVidia ei uskaltanut tilata riittävästi piirejä Samsungilta. Pitääkö tämä ottaa niin, että nVidia ei itsekään uskonut tuotteeseensa vai ei uskonut Samsungin kykyyn tehdä piirejä? No, katsomme ensi kuussa minkälaiset kortit AMD:lla on ja onko siellä enemmän varastoa.Ja eihän noita 3080 kortteja saatu myyntiin kuin kourallinen ja toimitusajat on siirtyny joululle. @demu "Useimmat päivittäjät hankkinevat nVidialta 30xx-kortin ennen kuin nämä (AMD näytönohjaimet) ehtivät markkinoille ", vai miten se nyt menikään.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.