Ukraina rikkoi Venäläisten sukellusveneen. Sub sea baby toiminnassa ekaa kertaa ja heti meni plussalle isosti.
Linkki: https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3m7zwaqqy722p
nyt marcoa lainaten, nami nami!!!!!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ukraina rikkoi Venäläisten sukellusveneen. Sub sea baby toiminnassa ekaa kertaa ja heti meni plussalle isosti.
Linkki: https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3m7zwaqqy722p
Ukraina rikkoi Venäläisten sukellusveneen. Sub sea baby toiminnassa ekaa kertaa ja heti meni plussalle isosti.
Linkki: https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3m7zwaqqy722p
Onhan tuossa satamassa vielä laivoja jäljelläNyt olisi paikka kaikkien maiden tiedusteluilla laittaa infoa eteenpäin, jos yhdenkään venäjän ydinsukellusveneen sijainti olisi tiedossa ja avustaa logistiikan kanssa myös.
harmi vaan ko taida ryssäkään niin tyhmä olla et kohta enää onnaa, toivoisin kyl et olis, ja eikun lisää näitäOnhan tuossa satamassa vielä laivoja jäljellä![]()
Mahtava isku! Villi veikkaus miksei tullut täyskaatoa, mallia operaatio Spiderweb: Rauhanneuvottelut ovat siinä vaiheessa, että parempi viedä iskut maaliin nyt, vaikka parin kuukauden päästä voisi saada moninkertaisen saaliin. Kohta voi olla edessä jopa tulitauko, ainakin kauempana rintamasta olevien / strategisten kohteiden suhteen.Harmi kun eivät pistäneet kerralla tusinaa sukellusdroonia tuonne satamaan.

Mahtava isku! Villi veikkaus miksei tullut täyskaatoa, mallia operaatio Spiderweb: Rauhanneuvottelut ovat siinä vaiheessa, että parempi viedä iskut maaliin nyt, vaikka parin kuukauden päästä voisi saada moninkertaisen saaliin. Kohta voi olla edessä jopa tulitauko, ainakin kauempana rintamasta olevien / strategisten kohteiden suhteen.
Kieli pitkällä odottelemme mitä muita prototyyppejä Ukrainan pelle pelottomat siellä kypsyttelevät.![]()
Se on kyllä mahdollista, että Ukraina pyrkii nyt lähettämään kiireesti "viestiä" Venäjälle, vaikka iskut eivät toteutuisikaan ihan niin täysimittaisina kuin voisivat.Mahtava isku! Villi veikkaus miksei tullut täyskaatoa, mallia operaatio Spiderweb: Rauhanneuvottelut ovat siinä vaiheessa, että parempi viedä iskut maaliin nyt, vaikka parin kuukauden päästä voisi saada moninkertaisen saaliin. Kohta voi olla edessä jopa tulitauko, ainakin kauempana rintamasta olevien / strategisten kohteiden suhteen.
Kieli pitkällä odottelemme mitä muita prototyyppejä Ukrainan pelle pelottomat siellä kypsyttelevät.![]()
Olispa meillä joku taho joka oikeasti painostaisi myös venäjää. Toimilla jotka oikeasti olisivat uhka. Kovin on nyt yksipuolista nämä neuvottelut kun Venäjälle on tarjolla vain porkkanaa tai vähän isompaa porkkanaa ja Ukrainalle keppiä.Noinhan kelpaavat Venäjälle.
Löysästi määriteltyä höpöhöpöä. Ei tuossa ole mitään konkreettista tukea Ukrainalle ja Venäjä ei kuitenkaan hyväksy tuosta puoliakaan.Tällaisia turvatakuita suunnitellaan rauhanprosessissa:
"Turvatakuut ja taloudellinen tuki sodasta toipumiseksi sisältäisivät muun muassa seuraavat asiat:
- Jatkuva ja merkittävä tuki Ukrainalle sen asevoimien rakentamiseksi siten, että niiden vahvuus pysyy rauhanajan tasolla, noin 800 000 sotilaassa, jotta Ukraina kykenee ehkäisemään konfliktin ja puolustamaan alueitaan.
- Euroopan johtama ”monikansallinen Ukrainan joukko”, joka koostuu halukkaiden maiden panoksista Halukkaiden koalition puitteissa, ja jota Yhdysvallat tukee. Se avustaa Ukrainan joukkojen uudelleenrakentamisessa, Ukrainan ilmatilan turvaamisessa sekä turvallisempien merialueiden tukemisessa, mukaan lukien toiminta Ukrainan sisällä.
- Yhdysvaltojen johtama tulitauon monitorointi ja ”varmennusmekanismi” kansainvälisellä panoksella. Se tarjoaisi varhaisen varoituksen mahdollisista tulevista hyökkäyksistä sekä osoittaa ja käsittelee rikkomuksia yhdessä erillisen mekanismin kanssa, jonka tarkoituksena on edistää vastavuoroisia jännitteitä lieventäviä toimia kaikkien osapuolten hyväksi.
- Oikeudellisesti sitova sitoumus palauttaa rauha ja turvallisuus aseellisen hyökkäyksen sattuessa. Näihin toimiin voivat sisältyä asevoiman käyttö, tiedustelu- ja logistinen apu sekä taloudelliset ja diplomaattiset toimet.
- Ukrainan tulevaan vaurauteen investointi, mukaan lukien merkittävien resurssien osoittaminen elpymiseen ja jälleenrakennukseen, molempia osapuolia hyödyttävät kauppasopimukset sekä Venäjän velvollisuus korvata Ukrainalle aiheutuneet vahingot. Tässä yhteydessä Venäjän valtion varat Euroopan unionissa on jäädytetty.
- Tukea vahvasti Ukrainan liittymistä Euroopan unioniin."
![]()
USA:lta ja Euroopalta turvatakuut Ukrainalle – tällaiset ne ovat
Euroopan maiden johtajat ovat julkistaneet julkilausuman, jossa kerrotaan USA:n ja Euroopan johtajien sitoutuvan tekemään yhteistyötä tarjotakseen Ukrainalle vahvat turvatakuut ja taloudellista tukea.www.is.fi
Noinhan kelpaavat Venäjälle.
Ilmavoimien toiminta ei lopu nappia painamalla. Ja Trumpin, tässä tapauksessa, ehkä paras puoli on, että hän haluaa myydä tavaraa. Eli mikään ei indikoi, että tuolta ei saisi varaosia ostettua. Jenkit on itsekin riippuvaisia eurooppalaisista tuossa projektissa jollain tasolla, kun osa tuotantoketjusta on täällä. Ne pystyy sen pistämään pystyyn, mutta ottaa aikaa.Minkälaisilla sanktioilla F35 kaupat voitas perua ja otetaan joku muu tilalle. Vaikka sitten Ruotsin kanssa rajusti enemmän yhteistyötä.
Miten tuollaseen hävittäjän toimittajaan on mitään luottoa jos rähinät lähivuosina laajenis myös tänne ja BigOrange vallassa niin estävät napin painalluksella ilmavoimien toiminnan..
Ilmeisesti (luin internetistä, joten pakko olla totta) tuollakin on joku suojaus, mutta oli luikahtanut sisään jonkun ryssälaivan mukana, kun suojaus tilapäisesti siirretty.Mahtava juttuToisaalta olisi ollut upeampaa säästää muutamaan laitteeseen kerralla. Nyt nuo laivat ja satama suojataan verkoilla luultavasti
H I Suttonin analyysi.Ilmeisesti (luin internetistä, joten pakko olla totta) tuollakin on joku suojaus, mutta oli luikahtanut sisään jonkun ryssälaivan mukana, kun suojaus tilapäisesti siirretty.
Portti.Ilmeisesti (luin internetistä, joten pakko olla totta) tuollakin on joku suojaus, mutta oli luikahtanut sisään jonkun ryssälaivan mukana, kun suojaus tilapäisesti siirretty.
Eihän noi turvatakuut sisällä oikeita turvatakuita kuten lupausta merkittävästä aseellisesta avusta sisältäen monikansallisia joukkoja kun Venäjä taas hyökkää. ”Oikeudellisesti sitova sitoumus” ja ”asevoiman käyttö” on yhtä tyhjän kanssa. Herra Putin me käytetään ”asevoimaa” jos hyökkäät, pelottaako?
Eipä sillä nyt ole väliäkään kun Putin ei suostu kuitenkaan mihinkään ehtoihin vaan pelaa aikaa. Turha noita on edes pyöritellä.
Tuota se putin viestii, tosin sieltä rajan takaa tulevat merkit eivät sitä oikein tue.Venäjällä sotatalous pyörii täydellä teholla tuottaen aseistusta - Euroopassa johtajat vaan tapaavat, poskisuutelevat toisiaan ja poseeraavat kameroille.
Olen vähän eri mieltä. Tai vaikka olisivat ”vastanneet kysyntään” ei se näy ainakaan rintamalinjojen kehityksessä. Aika on taas Venäjän puolella ja Putin tietää sen.No tietenkin voidaan kikkailla sanoilla "täydellä teholla" se varmaan totta, mutta se on paljon vähemmän kuin maalaillut mielikuvat, samaan aikaan Ukraina ja sen kumppannit on aidosti isosti vastanneet kysyntään.
Olen vähän eri mieltä. Tai vaikka olisivat ”vastanneet kysyntään” ei se näy ainakaan rintamalinjojen kehityksessä.
Aika vienyt venäjää, putinia entistä syvemmälle, se pelasi Trumpi varaa, mutta putinin taisi yllättää se että Ukrainalla olikin paljon paremmat kortit. Ukraina selvis alkuvuodesta, Ukraina selvis kesästä, Ukraina selviää syksystä, Ukraina selviää talvesta. Putinin venäjä on vain jatkanut syöksyään.Aika on taas Venäjän puolella ja Putin tietää sen.
Kreml kommentoi tiistaina puolenpäivän aikaan, että "emme halua tulitaukoa, joka antaa Ukrainalle tauon valmistautua sodan jatkamiseen".Jos putin ei tartu tähän mitä nyt tarjolla, niin tyhmä on, mutta tyhmiä päätöksiä se on tehtillut sarjassa, joten ei odoteta liikoja.
Ajattelin ennen näin, mutta venäläisessä yhteiskunnassa näkemys voi olla vähän eri. Putin on käytännössä tuhonnut tai vahingoittanut merkittävästi 2-3 sukupolvea miehiä ja paskonut maansa talouden ja maineen sen takia että saa muutaman siivun Ukrainasta. Vaikka meistä tuo saattaa näyttää hyvältä exitiltä Putinille niin ryssien sotahaukat todennäköisesti näkevät tilanteen niin että Putin on beta cuck joka painostettiin tasapeliin koska ukko ei kyennyt valtaamaan Ukrainaa. Sen jälkeen sitten voi olla ettei valta enää jatku kauaa kun tajutaan että ruorissa on heikko johtaja. Kyllä sitä polonium-teetä riittää myös Putinillekin tarvittaessa.Putinista se kiinni, sille tarjolla todella hyvä vaihtoehto, mutta kääpiö elää harhoissaa, joten kiinni sen lähipiiristä.
Samaa olen itsekin miettinyt läpi neuvottelujen, että mitä konkretiaa se Venäjä oikein on tuomassa pöytään, muuta kuin viemässä joukkonsa pois sieltä minne ne ei kuulu. Eikä ole tekemässä sitäkään.Olispa meillä joku taho joka oikeasti painostaisi myös venäjää. Toimilla jotka oikeasti olisivat uhka. Kovin on nyt yksipuolista nämä neuvottelut kun Venäjälle on tarjolla vain porkkanaa tai vähän isompaa porkkanaa ja Ukrainalle keppiä.
No Venäjän tuntienhan se ei tasan myönnä edes varttia ennen romahdusta että sellaista olisi tulossa (en ota kantaa siihen romahtaako vaiko ei). Eikä sen sitä kannata myöntääkkään. Olisi samanlainen "nerokas" peliliike kuin trumpiltakin möläyttää ettei ukrainalla ole kortteja millä pelata.E. Ja haluan kaikki huomioiden uskoa, että venäjä on totta tosiaan tilanteessa, jossa haluaisi päättää sodan, jos ei vapaaehtoisesti niin talouden sanelemana. Bluffaafatko ne halullaan jatkaa?
Jos Putin olisi helposti poloniumsoitavissa, olisi se jo tehty (kauan sitten).Ajattelin ennen näin, mutta venäläisessä yhteiskunnassa näkemys voi olla vähän eri. Putin on käytännössä tuhonnut tai vahingoittanut merkittävästi 2-3 sukupolvea miehiä ja paskonut maansa talouden ja maineen sen takia että saa muutaman siivun Ukrainasta. Vaikka meistä tuo saattaa näyttää hyvältä exitiltä Putinille niin ryssien sotahaukat todennäköisesti näkevät tilanteen niin että Putin on beta cuck joka painostettiin tasapeliin koska ukko ei kyennyt valtaamaan Ukrainaa. Sen jälkeen sitten voi olla ettei valta enää jatku kauaa kun tajutaan että ruorissa on heikko johtaja. Kyllä sitä polonium-teetä riittää myös Putinillekin tarvittaessa.
Ongelmana on se, että USA:n presidentti on käytännössä Putinin puolella. Se on aika iso ongelma.Jotain taloudellisia bisneksiä on aikeissa jatkaa, ok. Tämähän on itse Venäjän etu, ja toissijaisesti meidän muiden.
Kieltämättä mä en täysin ymmärrä miksi Venäjä on nostettu neuvotteluissa niin korkealle jalustalle, jonka ei tarvitse myöntyä mihinkään, ja muut sitten kilpaa keksivät ”parannettuja” ehdotuksia aiempien tilalle. Venäjä itse keksi tasan yhden, eikä jousta siitä mihinkään.
E. Ja haluan kaikki huomioiden uskoa, että venäjä on totta tosiaan tilanteessa, jossa haluaisi päättää sodan, jos ei vapaaehtoisesti niin talouden sanelemana. Bluffaafatko ne halullaan jatkaa?
Putin on toki vainoharhainen, seuraa esikuvansa jalanjälkä, ja siellä "yläluokassa" on ihan kohtuu tolkullisiakin ihmisiä. Todennäköisesti paljonkin joiden mielestä erikoinen on tuhoisaa ja vie vain syvemmälle. Häviäjä nyt neuvottelee sitä kuinka huonon sopimuksen voi saada, ajan peluu on ollut tuhoisaa. Trumppi ei tuonutkaan menestystä.Ajattelin ennen näin, mutta venäläisessä yhteiskunnassa näkemys voi olla vähän eri. Putin on käytännössä tuhonnut tai vahingoittanut merkittävästi 2-3 sukupolvea miehiä ja paskonut maansa talouden ja maineen sen takia että saa muutaman siivun Ukrainasta. Vaikka meistä tuo saattaa näyttää hyvältä exitiltä Putinille niin ryssien sotahaukat todennäköisesti näkevät tilanteen niin että Putin on beta cuck joka painostettiin tasapeliin koska ukko ei kyennyt valtaamaan Ukrainaa. Sen jälkeen sitten voi olla ettei valta enää jatku kauaa kun tajutaan että ruorissa on heikko johtaja. Kyllä sitä polonium-teetä riittää myös Putinillekin tarvittaessa.
Tämäpä se ja vielä todella nopeasti palaisi business, osa toki varovaisia. Suomen talouskin myös alkaisia taas elpyä yllättävästi. Ja erityiseti Finnair hyötyy sitten, pääsee venäjän yli lentämään aasian kohteisiin.Valitettava totuus on myös se jos rauha jostain käsittämättömästä syystä tulisi niin sen jälkeen todennäköisesti pakotteet menisi äkkiä purkuun, Suomen itäraja aukeaa ja kaasu virtaa taas Eurooppaan. Uudet juhlat alkavat ja kukaan ei muista ryssien touhuja tai ei kiinnosta.
Pakotteiden purku ainakin USA:n taholta on 100% varmaa. EU sitten toimii kuten toimii, saa nähdä.Valitettava totuus on myös se jos rauha jostain käsittämättömästä syystä tulisi niin sen jälkeen todennäköisesti pakotteet menisi äkkiä purkuun, Suomen itäraja aukeaa ja kaasu virtaa taas Eurooppaan. Uudet juhlat alkavat ja kukaan ei muista ryssien touhuja tai ei kiinnosta.
Minkälaisilla sanktioilla F35 kaupat voitas perua ja otetaan joku muu tilalle. Vaikka sitten Ruotsin kanssa rajusti enemmän yhteistyötä.
Miten tuollaseen hävittäjän toimittajaan on mitään luottoa jos rähinät lähivuosina laajenis myös tänne ja BigOrange vallassa niin estävät napin painalluksella ilmavoimien toiminnan..
Venäjällä ehkä toivotaan , mutta putin on nyt kaivanut syvemmän kuopan kuin se missä oli 90 luvulla.Valitettava totuus on myös se jos rauha jostain käsittämättömästä syystä tulisi niin sen jälkeen todennäköisesti pakotteet menisi äkkiä purkuun, Suomen itäraja aukeaa ja kaasu virtaa taas Eurooppaan. Uudet juhlat alkavat ja kukaan ei muista ryssien touhuja tai ei kiinnosta.
Niin se täytyy muistaa että osa puhuu rauhan osalta isommasta rauhasta, osa puhuu lähinnä jostain tulitauosta missä putinin vähän huilaa Ukrainassa.Itärajan aukeaminen riippuu siitä, millaiselta hybridi-pakolaisvirran tilanne näyttää. Asia ei ole suoraan liittynyt sotaan, ja uskon, että Suomi on tässä asiassa jatkossakin johdonmukainen, eikä asia suoraan Ukrainan sotaan liity jatkossakaan.
Niin, Venäjä on minimissään vaatinut koko Donbasia eli lopun 10% saamista ilmaiseksi. Tähän Ukraina ja Eurooppa eivät tietenkään ole suostuneet, USA ilmeisesti kyllä.Putin on toki vainoharhainen, seuraa esikuvansa jalanjälkä, ja siellä "yläluokassa" on ihan kohtuu tolkullisiakin ihmisiä. Todennäköisesti paljonkin joiden mielestä erikoinen on tuhoisaa ja vie vain syvemmälle. Häviäjä nyt neuvottelee sitä kuinka huonon sopimuksen voi saada, ajan peluu on ollut tuhoisaa. Trumppi ei tuonutkaan menestystä.
En epäile yhtään että sellä sisäistä asemien hakua, valtamittelöä, siinä yksilöllä voi olla pelissä "kaikki", ehkä yksilöitä joilla mielessä venäjän etu ja miettii valintoja sitä kautta.
Mutta putinnin kannalta, eikö sille ole nyt erinomaista paperia tarjolla, ymmärtääkseni nyt mahku pitää alueita Ukrainasta, eli mahku hillota sotilaita, tapattaa ensin ne mitä haluaa, osaa voi hillota tuolla. Samalla vapautuu resursseja pitää sisäistä turvallisuutta. Kansalla voi sitten lässyttää mitä lässyttää. Tietenkin jos sisäpiiri ei halua putinin selviävän mutta ei uskalla siitä sopia keskenään, niin kai ajanpeluukin toimii.
Jos mietitään tilannetta että sota päättyy nykylinjoille ja tulee aselepo sekä mahdollisesti eurooppalaiset joukot Ukrainaan niin ei se välttämättä ole Venäjälle ja Putinille mitenkään parempi diili. Silloin pitäisi myös tehdä jotain niille 700K sotilaille jotka ovat Ukrainassa. Nuo saattavat jopa kääntyä Putinia vastaan jos kokevat tulleensa petetyksi kun Venäjä ei saavuttanutkaan Putinin alkuperäisiä tavoitteita.
Eli valitettavasti nykytilanne saattaa olla Venäjälle parempi kuin mikään diili jossa he eivät selkeästi voita.
Niin kauan kun jenkit ei tue Ukrainaa ns tosissaan, Venäjä on paremmassa asemassa. Se, kestäisikö ukraina seuraaviin presidentin vaaleihin ja auttaisiko ne on vähän kyseenalaista ellei mitään lisäjoukkoja mistään irtoa. Venäläiset ostaa palkkasotilaita kaikkialta. Länsimaat voisi tehdä samaaKreml kommentoi tiistaina puolenpäivän aikaan, että "emme halua tulitaukoa, joka antaa Ukrainalle tauon valmistautua sodan jatkamiseen".
En yllättynyt…ja Ukrainahan tätä sotaa haluaa jatkaa![]()
. Mitä varaa sotia? Eihän ne oo maksanu palkkoja sotilailleen kuukausiin. Romahdus vaan odottaa tulemistaanNiin kauan kun jenkit ei tue Ukrainaa ns tosissaan, Venäjä on paremmassa asemassa. Se, kestäisikö ukraina seuraaviin presidentin vaaleihin ja auttaisiko ne on vähän kyseenalaista ellei mitään lisäjoukkoja mistään irtoa. Ryssät ei valitettavasti ole vararikon partaalla. Sotaa on käyty säästöjen turvin ja jos vertaa vaikkapa suomeen, suomella on velkaa 88% suhteessa GDP Venäjällä 16.4%. Jos Kiina rahoittaa, onhan niillä varaa sotia vielä vaikka pari vuotta.
Sotilaiden palkat nyt on viimeisin asia mistä ryssän tarvii huolestua.Mitä varaa sotia? Eihän ne oo maksanu palkkoja sotilailleen kuukausiin. Romahdus vaan odottaa tulemistaan
Lähteestä riippuen romahdus on ollut kulman takana viimeiset 2 vuotta. En nyt lähtisi vieläkään maalailemaan voittoa Ukrainalle sen pohjalta. Länsimaalaiset sanktiotkin saattaa pikkuhiljaa alkaa vuotamaan, ellei vuoda jo Trumpin toimesta.Mitä varaa sotia? Eihän ne oo maksanu palkkoja sotilailleen kuukausiin. Romahdus vaan odottaa tulemistaan
Tämähän se on. "Laarin pohjia" kaivellaan ja romahdus tulee hetkenä minä hyvänsä. Vähän kuin se kuuluisa Linuxin vuosi.Lähteestä riippuen romahdus on ollut kulman takana viimeiset 2 vuotta. En nyt lähtisi vieläkään maalailemaan voittoa Ukrainalle sen pohjalta. Länsimaalaiset sanktiotkin saattaa pikkuhiljaa alkaa vuotamaan, ellei vuoda jo Trumpin toimesta.
Tää on pelkkä näytös millä Trumppi saa jonkun syyn taas syyttää Ukrainaa vastarannan kiiskiksi ja syyn vetäytyä koko hommasta ja alkaa nuolemaan puttea. Näkyyhän toi jo kilometrin päähän.Tässä viimeisimmässä rauhanneuvottelussa haisee joku, mutta en oikein tiedä mikä. Haluaisin uskoa, että positiivinen kehitys on edes jossakin määrin todellista, mutta veikkaan, ettei Venäjä ole luovuttamassa ja jenkit pelaavat aikaa yrittäen näyttäytyä armollisena ja vahvana, jotta voivat yhtäkkiä irtaantua koko paskasta ja syyttää Ukrainaa ja Eurooppaa.
Tämähän se on. "Laarin pohjia" kaivellaan ja romahdus tulee hetkenä minä hyvänsä. Vähän kuin se kuuluisa Linuxin vuosi.![]()
Samaa mieltä, ikävä kyllä. Toisaalta jos se olisi myös kulisseissa niin ilmiselvää, niin luulisi Stubbin himmailevan puheitaan. Yllättävän optimistisia kommentteja sieltä on kuulunut mm. USA:n turvatakuista. Tosin voihan sitä luvata vaikka mitä, jos Krasnov jatkaa pelaamistaan Venäjän pussiin ja tietää, ettei mitään rauhaa ole kuitenkaan tulossa.Tää on pelkkä näytös millä Trumppi saa jonkun syyn taas syyttää Ukrainaa vastarannan kiiskiksi ja syyn vetäytyä koko hommasta ja alkaa nuolemaan puttea. Näkyyhän toi jo kilometrin päähän.
Kyllä laarinpohjia kaivetaan, mutta niitä voidaan vielä täyttää. Kuinka kauan, on se kysymysmerkki. Tää on enää kilpailu, kumpi romahtaa eka. Ilman lännen tukea, se on Ukraina. Mutta jos länsi pysyy tukena, vaikka ilman jenkkejä, niin se on venäjä. Toki molemmat tulee kärsimään matkalla paljon vahinkoa.Tämähän se on. "Laarin pohjia" kaivellaan ja romahdus tulee hetkenä minä hyvänsä. Vähän kuin se kuuluisa Linuxin vuosi.![]()
Sitten taas kun venäjältä sotaväki harventuu yli 1000kpl/pv, eikä kotikyliltä sotaan lähteneet palaa sieltä, niin kohta voi käydä vielä vaikeammaksi saada porukkaa vapaaehtoisesti lähtemään enää.Kyllä laarinpohjia kaivetaan, mutta niitä voidaan vielä täyttää. Kuinka kauan, on se kysymysmerkki. Tää on enää kilpailu, kumpi romahtaa eka. Ilman lännen tukea, se on Ukraina. Mutta jos länsi pysyy tukena, vaikka ilman jenkkejä, niin se on venäjä. Toki molemmat tulee kärsimään matkalla paljon vahinkoa.
Mutta ongelma on myös täällä lännessä. Euroopan pitää ottaa vastuuta ja lopettaa se säästelty. Tää maksaa, mutta vähemmän, kuin Venäjän voitto.
"Laarinpohja" on myös aika dynaaminen käsite. 50v aikana kerättyä sotakalustoa ei ihan päivässä kuluteta loppuun vaikka "laarinpohjista" puhutaan. Ryssä kuitenkin laittaa rintamalle 60-luvun tankkeja ja saanut Pohjois-Korealta kymmeniä tuhansia kontteja ammuksia ja kiinalta kaikkea paskaa kymmeniä, ellei satoja tuhansia yksiköitä samalla kun valtion budjetista menee 40% siihen että sotarattaat pysyy pyörimässä. Ja kehtaavat väittää että laarin pohja näkyy..Kyllä laarinpohjia kaivetaan, mutta niitä voidaan vielä täyttää. Kuinka kauan, on se kysymysmerkki. Tää on enää kilpailu, kumpi romahtaa eka. Ilman lännen tukea, se on Ukraina. Mutta jos länsi pysyy tukena, vaikka ilman jenkkejä, niin se on venäjä. Toki molemmat tulee kärsimään matkalla paljon vahinkoa.
Mutta ongelma on myös täällä lännessä. Euroopan pitää ottaa vastuuta ja lopettaa se säästelty. Tää maksaa, mutta vähemmän, kuin Venäjän voitto.
Myös "vapaaehtoisuus" venäjällä on melko dynaaminen käsite.Sitten taas kun venäjältä sotaväki harventuu yli 1000kpl/pv, eikä kotikyliltä sotaan lähteneet palaa sieltä, niin kohta voi käydä vielä vaikeammaksi saada porukkaa vapaaehtoisesti lähtemään enää.
Venäjän aiempien vuosien selviytyminen ei ole tae tulevasta, päinvastoin.. Sama pätee myös Putinin vallassa pysymiseen.Lähteestä riippuen romahdus on ollut kulman takana viimeiset 2 vuotta. En nyt lähtisi vieläkään maalailemaan voittoa Ukrainalle sen pohjalta. Länsimaalaiset sanktiotkin saattaa pikkuhiljaa alkaa vuotamaan, ellei vuoda jo Trumpin toimesta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.