Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Veikkaan että pian tarvitaan yleinen venäjän sabotaasien ketju eikä pelkästään nordstreamia.
Tähän pätee se sama kuin mitä Niinistö sanoi jo Suomen NATO-hakemuksesta Venäläisille: Katsokaa peiliin. Asia jota ei idässä tajuta, heilutellaan vain russofobi-korttia.Miten länsi on ollut uhka Venäjälle ennen sotaa? Kohta länsi on oikeasti uhka venäjän tertoristivaltiolle, mutta se johtuu yksinään venäjän rajoja rikkovasta perseilystä.
Länsi on ollut aina uhka Putinille - on aina riski, että kansa herää ja alkaa vaatia oikeuksia + vallanvaihtoa.Miten länsi on ollut uhka Venäjälle ennen sotaa? Kohta länsi on oikeasti uhka venäjän tertoristivaltiolle, mutta se johtuu yksinään venäjän rajoja rikkovasta perseilystä.
En oikein jaksa uskoa, että Venäjällä kansa alkaisi vaatimaan oikeuksia + vallanvaihtoa. Ainakaan niin, että vaadittaisiin ja saavutettaisiin länsimainen demokratia.Länsi on ollut aina uhka Putinille - on aina riski, että kansa herää ja alkaa vaatia oikeuksia + vallanvaihtoa.
Putin on aktiivisesti toiminut parikymmentä vuotta sitä vastaan. Venäjällä oli suuret mielenosoitukset edellisten vaalien jälkeen. Sen jälkeen on kansalaisoikeuksia sorrettu ja ulkoisia vihollisia rakennettu ihan vastaavan heräämisen välttämiseksi.En oikein jaksa uskoa, että Venäjällä kansa alkaisi vaatimaan oikeuksia + vallanvaihtoa. Ainakaan niin, että vaadittaisiin ja saavutettaisiin länsimainen demokratia.
Aina kun siellä on vaadittu ja toteutettu vallanvaihto, on tullut hetken siirtymäajan jälkeen uusi tsaari, diktaattori tai politbyroo tai joku vastaava tilalle. Ja sitten on oltu tyytyväisiä, kun saadaan taas halpoja metro/bussilippuja, perunaa ja kaalia, mitaleita rintaan (ja ehkä banaaneja ja muita ulkomaisia herkkuja).
Mutta eihän sitä koskaan tiedä, eikä sen toivomista kannata lopettaa.
"Asiantuntijan mukaan Venäjä haluaa nyt näyttää, että se on kykeneväinen sabotoimaan lännelle tärkeää infrastruktuuria"![]()
Asiantuntijalta hyytävä arvio: Suomen varauduttava koko yhteiskuntaa lamauttaviin ”onnettomuuksiin”
Asiantuntijan mukaan Venäjä haluaa nyt näyttää, että se on kykeneväinen sabotoimaan lännelle tärkeää infrastruktuuria ja yhteyksiä.www.is.fi
Ei siinä kauaa mennytkään että alkaa ns. asiantuntijat herätä samaan todennäköisyyteen. Kohta on EUn infra vaarassa kun venäjä aloittaa terrorisoinnin. Ja samalla toki laittaa itse pystyyn "terrorismin vastaisen operaationsa". Paljon huonompaa vitsiä saa hakea. Luultavasti putte huomenna alustaa tämän puheessaan.
Edit: Selvennyksenä sulkevat mm. zaporižžjan ydinvoimalan terrorismin vastaisen operaationsa verukkeella luultavasti huomenna. Mutta takana on muutakin motiivia tietenkin.
Haluaisin teoriassa kuulla sen missä vaiheessa hallitus myöntää että meihin kohdistuu uhka? Onko se sitten jos tulee välitön uhka, räjähtää jotain, pommi tulossa vai milloin? Ainakaan se ei näytä olevan se että Suomeen lampsii aseettomia Venäjän sotilaita
No, jospa siellä ei ois pahantahtoisia, eikä ois piilotettuna jonnekin hankinnalle, eli Suomi-Datsalle mitään...
Saataisiinpa meidänkin johtoportaaseen tuommoisia Ilveksen tapaisia henkilöitä jotka uskaltaa avata suunsa ja pistää kovan kovaa vastaan. Jos naapuri perseilee niin pitää uskaltaa sanoa että lopettakaa se perseily ja tehdä tarvittavat toimenpiteet.

Ainakaan se ei näytä olevan se että Suomeen lampsii aseettomia Venäjän sotilaita![]()
Eiköhän sitä pohdita jo. Ei ole ainakaan kaukana.Ei menne kauaa niin muutkin kuin Ukraina alkavat pohtia pitäisikö venäjä luokitella terroristivaltioksi.
Uhkaa kohdistuu kyllä ja uhkataso on myös kohonnut. Tämä on kyllä myönnettykin. Supon analyysiin ne toimenpiteet varmasti aika pitkälti nojaavat, mutta valtiojohdossa on mielestäni näkyvillä myös naiiviutta, joka aiheuttaa ristiriitoja. Viimeisin Supon turvallisuuskatsaus on julkaistu juuri tänään ja siinä käydään hyvin läpi eri osa-alueet ja oletettavat vaikuttamiskeinot niiltä osin kuin ne ovat julkista tietoa. Myös rajaliikenteeseen otetaan kantaa ja kohonnutta riskiä on sielläkin.Haluaisin teoriassa kuulla sen missä vaiheessa hallitus myöntää että meihin kohdistuu uhka? Onko se sitten jos tulee välitön uhka, räjähtää jotain, pommi tulossa vai milloin? Ainakaan se ei näytä olevan se että Suomeen lampsii aseettomia Venäjän sotilaita
No, jospa siellä ei ois pahantahtoisia, eikä ois piilotettuna jonnekin hankinnalle, eli Suomi-Datsalle mitään...
www.sss.fi
Uhkaa kohdistuu kyllä ja uhkataso on myös kohonnut. Tämä on kyllä myönnettykin. Supon analyysiin ne toimenpiteet varmasti aika pitkälti nojaavat, mutta valtiojohdossa on mielestäni näkyvillä myös naiiviutta, joka aiheuttaa ristiriitoja. Viimeisin Supon turvallisuuskatsaus on julkaistu juuri tänään ja siinä käydään hyvin läpi eri osa-alueet ja oletettavat vaikuttamiskeinot. Myös rajaliikenteeseen otetaan kantaa ja kohonnutta riskiä on sielläkin.
![]()
Suojelupoliisin Pelttari: Nord Stream -vuodot ”klassinen esimerkki valtiollisen vaikuttamisen pelikirjasta” – Suomen kriittiseen infrastruktuuriin kohdistunut uhka on kohonnut
Nord Stream -kaasuputkien vuotojen taustalla on erittäin todennäköisesti tahallinen teko, arvioi suojelupoliisin (supo) päällikkö Antti Pelttari.Pelttari totesi torstaina tiedotustilaisuudessa, että Nord Stream -putkivuotojen aiheuttaminen on vaatinut kyvykkyyttä, jota on vain valtiollisella...www.sss.fi

Hallituksen toimet ovat aika vähäisiä mielestäni. Rajanko ne saa "kiinni" parin viikon miettimisen jälkeen verrattuna muihin EU:n raja-alueisiin![]()
Russian President Vladimir Putin's spokesman Dmitry Peskov claims that it is not possible to get close to the Nord Stream pipes without being detected by Swedish and Danish surveillance equipment.
Now he is calling on Sweden and Denmark to inform about the "causes of the accident", reports the regime-loyal daily newspaper Moskovskij Kosmolets.
Tämä on osittain väärää tietoa, kuten on moneen kertaan aiemminkin todettu. Eivät ne rajat ole kokonaan kiinni missään muuallakaan. Maahanpääsyn ehtoja on kyllä tiukennettu.Hallituksen toimet ovat aika vähäisiä mielestäni. Rajanko ne saa "kiinni" parin viikon miettimisen jälkeen verrattuna muihin EU:n raja-alueisiin![]()
Näin kaltevan pinnan argumentilla voi kyllä pakittaa huoletta jo satojakin vuosia. Rajat kii viimeistään vuonna 1500, koska onhan tää jo nähty.Meillä on ollut ihan vakavasti otettava turvallisuusuhka tuossa rajan takana vuodesta 2014 lähtien, ja joillakin mittareilla vuodesta 1917 lähtien.
Meillä on ollut ihan vakavasti otettava turvallisuusuhka tuossa rajan takana vuodesta 2014 lähtien, ja joillakin mittareilla vuodesta 1917 lähtien.
EU:n ulkoministerit päättivät yhteistuumin ~1kk sitten, että rajanaapureilla on vapaat kädet toimia kansallisella tasolla ja tämän päätöksen perusteella Baltian maat+Puola toimivat, Suomi jäi ihmettelemään. Syynä päätökselle oli juurikin tänään ilmoitettu kansallinen turvallisuus.Rajaa on vaikea laittaa kiinni jos ei ole turvallisuusuhkaa. Nyt hallitus on toiminut moraaliperiaatteella ja se tarvitsee luovuutta.
Venäjänkielisillä on se perustavanlaatuinen ongelma, että eivät usko mitään mediaa. Suhtautuvat usein kriittisesti oman valtion mediaan, mutta jos kaikki valehtelevat niin länsimedia valehtelee vain omasta näkökulmastaan.
Olisivat venäläiset sitten toimittaneet sitä kaasua NS1:stä pitkin, kun heillä sattui olemaan ylivoimainen kilpailuetu.Huumoripostaus:
En valitettavasti näe uutista, mutta:
Venäläismedia: Yhdysvallat räjäytti kaasuputket
Alku, jonka näkee ilman maksua:
"Venäläisten syntipukki. Venäläisväitteen mukaan Yhdysvaltojen laivasto olisi asentanut Nord Stream-putkiin räjähdyspanokset viime kesänä Itämerellä järjestetyn Baltops 22-sotaharjoituksen yhteydessä. Kuva harjoituksista.Kuva: Marcus Brandt
Median väitteen mukaan Nord Stream-putkien katkaisu antaa amerikkalaisfirmoille ylivoimaisen kilpailuedun. Syytökset Venäjän syyllisyydestä räjähdyksiin ovat Kremlin mukaan ”absurdeja”.
Venäjän presidentin tiedottaja Dmitri Peskov kommentoi keskiviikkona Nord Stream-kaasuputkissa tapahtuneita räjähdyksiä. Peskovin mukaan lännessä esitetyt syytökset, joiden mukaan Venäjä olisi itse räjähdysten takana, ovat ”absurdeja”.
..Tähän sen verran kommentoisin että kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin että USA tekee tuollaista. Lähetin myös presidentille välittömästi pyyntöä perua Nato hakemus. Lisäksi pyysin muuttuneen turvallisuustilanteen vuoksi pikaista tiedustelua
kuinka Suomen osalta onnistuisi liittyminen CSTO:hon![]()
Niin kaikkihan ollaan täällä maapallolla, niin eiköhän sama ole laittaa yksi topiikki maapallo ja floodataan sinne kaikki, kun kaikki liittyy kaikkeen.Saakeli että ottaa päähän tämä ketjujen jakaminen Nord Streamin osalta. Ihan turhaa sekoilua monen ketjun kanssa, kun asiat liittyvät yksi yhteen toisiinsa. Tämäkin voi jonkun mielestä kuulua sinne, mutta minä olen sitä mieltä, että asia kuuluu ihan samalla tasolla tänne. Peskov kertoi, että NS-putkien lähellä ei voi tuolla alueella liikkua ilman että Ruotsin ja Tanskan tiedustelu tietäisi asiasta ja että heidän pitää nyt kertoa julkisesti kuka aiheutti räjähdykset. Retoriikka haisee näiltäkin osin etäisesti Mainilan laukausten tapaiselle kusetukselle.
![]()
Peskovs ord om Sverige – uppmanar efter läckan
Den ryske presidenten Vladimir Putins talesperson Dmitrij Peskov hävdar att det inte går att komma nära Nord Stream-rören utan att upptäckas av svensk och dansk övervakningsutrustning. Nu uppmanar han Sverige och Danmark att informera om ”orsakerna till olyckan”, rapporterar regimtrogna...www.expressen.se
Tämä on osittain väärää tietoa, kuten on moneen kertaan aiemminkin todettu. Eivät ne rajat ole kokonaan kiinni missään muuallakaan. Maahanpääsyn ehtoja on kyllä tiukennettu.
Se on totta, että Suomessa ylipäätään jokaista asiaa tämä mukaan lukien vatuloidaan tarpeettoman pitkään virkamiesmäisesti ja huonolla ulosannilla/pr:llä.
Putinin huominen puhe ja todennäköinen ilmoitus niiden neljän Itä-Ukrainan alueen liittymisestä Venäjään varmaan selventää taas osaltaan jatkotoimia.
Niin että suomen hallituksen olisi pitänyt kävellä suojeluspoliisin yli ja linjata itse että jokainen venäläinen turisti on Suomelle turvallisuusuhka. Mielestäni se on hyvä asia että hallitus ei pysty tekemään aina Suomessa itsenäisiä päätöksiä, vaan heidän on kuunneltava myös virkamiehiä ja noudatettava lakia.EU:n ulkoministerit päättivät yhteistuumin ~1kk sitten, että rajanaapureilla on vapaat kädet toimia kansallisella tasolla ja tämän päätöksen perusteella Baltian maat+Puola toimivat, Suomi jäi ihmettelemään. Syynä päätökselle oli juurikin tänään ilmoitettu kansallinen turvallisuus.
edit: tämänkin olen lähteineen aiemmin linkannut, tää oli ihan puhdasta saamattomuutta, ei mitään muuta.
1½kk->1kk, muistin väärin.
Tuolla samalla logiikalla jokaiselle sanalle, tai oikeastaan kirjaimelle pitäisi olla oma ketjunsa. Tuosta jakamisesta on paljon enemmän haittaa kuin hyötyä, mutta nyt ketjun 3-4 tapavalittajaa saivat mielensä läpi ja lopputulos on tämä. Jee.Niin kaikkihan ollaan täällä maapallolla, niin eiköhän sama ole laittaa yksi topiikki maapallo ja floodataan sinne kaikki, kun kaikki liittyy kaikkeen.![]()
Valko-Venäjä valmistautuu ottamaan vastaan jopa 200000 venäläistä lkp:n alaista sotilasta.
"Belarus is getting ready to receive 20,000 mobilized Russians - Intelligence. The authorities of Belarus also instructed law enforcement officers to assist representatives of the Armed Forces in mobilizing Russian citizens who recently entered the country's territory."
Uusia uhkauksia Ukrainaa kohtaan piakkoin, luulisin.Mitähän toi niinkuin tarkoittaa?
Täällä on listattu tarkemmin eri poikkeustilanteet. Aika väljää tuntuu olevan edelleen.Hesarissa on nyt: Suomen raja sulkeutuu venäläisturisteilta ensi yönä, päätös sisältää useita poikkeuksia.
Työ, opiskelu -ja perhesyistä pääsee edelleen tulemaan.
Erikoisryhmien lista kokonaisuudessaan:
- Suomen kansalaisten ja Suomessa pysyvästi asuvien kolmansien maiden kansalaisten perheenjäsenet (puolisot, vanhemmat, isovanhemmat, lapset, lapsenlapset ja huollettavana olevat henkilöt sekä vakiintuneen parisuhteen perusteella viisumia hakevat);
- jonkin Euroopan unionin jäsenvaltion, Euroopan talousalueen jäsenvaltion tai Sveitsin valaliiton kansalaisten perheenjäsenet direktiivin EY/2004/38 tarkoittamalla tavalla;
- henkilöt, jotka ovat tulossa Suomeen lyhytaikaista, viisumilla tapahtuvaa työntekoa varten;
- kuljetus- ja logistiikka-alan henkilöstö matkustaessaan Suomeen työtehtävissään;
- liikematkustajat, joilla on välttämätön syy matkustaa liiketoiminnan vuoksi;
- opiskelijat, jotka tulevat Suomeen lyhytaikaista (alle 90vrk) opiskelua varten, mukaan lukien pääsykokeeseen osallistuminen;
- henkilöt, joiden maahantulon perusteena on vakiintunut hoitosuhde Suomessa sijaitsevassa hoitolaitoksessa;
- henkilöt, jotka ovat omistaneet asunnon tai kiinteistön Suomessa ennen 30.9.2022 siltä osin, kuin matkan tarkoituksena on välttämätön asunnon tai kiinteistön huolto- tai hoitotyö;
- Suomeen akkreditoitu tai sinne lähetetty Venäjän federaation diplomaatti- ja konsuliedustustojen henkilökunta sekä heidän perheenjäsenensä, diplomaattiset kuriirit sekä Venäjän federaation diplomaatti- ja konsuliedustustojen henkilöstö, joka käyttää Suomen aluetta kauttakulkumatkalla virallisten tehtäviensä hoitamiseksi, ja heidän perheenjäsenensä;
- muut erityisestä syystä matkustavat henkilöt yksilöllisen harkinnan perusteella.
Kremlin mukaan Putin allekirjoittaa huomenna kello 15 sopimukset Ukrainalta miehitettyjen alueiden liittämisestä Venäjään ja sen jälkeen asiasta tiedotetaan. Varmaan tuo liittyy osaltaan siihen. Tiedä vaikka olisivat avaamassa jossakin vaiheessa Valko-Venäjän kautta toista rintamaa uudestaan. Aika sumuista menoa on nyt kyllä.Uusia uhkauksia Ukrainaa kohtaan piakkoin, luulisin.
Oletko sitä mieltä että Suomessa ja muissa "länsimaissa" media on täysin totuudenmukainen ja puolueeton?
Eiköhän ne viranomaiset ole kartalla ihan niin hyvin kuin kaikkien muidenkin valtioiden viranomaiset ovat. Poliitikot sitten tekevät omia kikkailujaan ja pään pensaaseen työntämisiään. Poliisi, Supo ja puolustusvoimat ovat varoitelleet milloin mistakin, mutta hallitus sulkenut silmät ja korvat.2015 nähtiin jo kuinka hyvin viranomaiset on kartallaMistä ne voi tietää mitä sabotöörejä sieltä rajan yli tulee?
Se voi tarkoittaa vaikka sitä, että nämä työnnetään pohjoisrajan yli kohti Ukrainaa ja aiheutetaan Ukrainan armeijalle päänsärkyä, vaikka hyökkäys onkin tuhoontuomittu...Mitähän toi niinkuin tarkoittaa?
Se nyt vain on suomalainen tapa toimia. Vaikka naapuri tulisi esittelemään selkään iskettyä puukkoa, niin homma otetaan tosissaan vasta sitten, kun puukko löytyy omasta selästä. Toki siinäkin vaiheessa menee pitkä tovi ihmetellessä, että miten ihmeessä se puukko päätyi omaan selkään ja onko se edes puukko.2015 nähtiin jo kuinka hyvin viranomaiset on kartallaMistä ne voi tietää mitä sabotöörejä sieltä rajan yli tulee? Voin jo kuvitella kuinka taas ihmetellään, että miten näin kävi, kun joskus ydintalvella tulee esim. kantaverkkoon joku "yllättävä ongelma".
Kuten jo n. viikko sitten pohdiskelin venäjä liittää alueet osaksi federaatiota ja ilmoittaa samalla, että isku näille örkkilandian uusille alueille antaa heille vapauden käyttää haluamiaan puolustusmekanismeja.
Tuossahan Peskov puhuu asiaa, missä kaikki tiedustelutieto, millä muuten on lesoiltu? Nythän nämä maat + Yhdysvallat näyttää aivan avuttomilta.
Krim ei kuulu örkkilandialle vaan on osa Ukrainaa de-jure, ja Ukraina on todellakin iskenyt sinne ja tainnut myöntääkin sen. Ainut kysymysmerkki on vaan että mitä aseita on tarkalleen ottaen käytetty.Ukraina ei ole (ainakaan julkisesti) tehnyt mitään iskuja örkkilandiaan kuuluvalle Krimille. Se ammusvaraston räjähdys menee samaan sarjaan, kuin noiden kaasuputkien poksautus. Tekijä tuntematon, jatkakaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.