Nyt kun länsimaat lahjoittavat kilvan aseita Ukrainalle, niin miksei sitten samalla ohjuksiakin. Viedään auttaminen vielä askeleen pidemmälle ja lähetetään ne Ukrainan puolesta. Ukraina voisi sanoa mihin tarvitsee "avustusmateriaalin". Siinä termospullojen ylittäessä Ukrainan rajan laitetaan viestiä että olkaapa hyvä.
Mutta harvinaisen hienosti Putin ajoi nyt miinaan. Voivat muussaa tuon Ukrainan aivan pipariksi, mutta kansa olisi silti Venäjää vastaan. Tuosta on tulossa samanlainen loputon rahareikä mitä Afganistan oli Venäjälle aikanaan. Putin on hävinnyt tämän sodan, se kuinka kauan ehtii vielä kekkuiloida tuolla on kysymysmerkki, mutta loppu häämöttää jo. Lukasenkolla voi olla jänskää sitten kun Putin on lähtenyt. Venäjän tuen tai enemmänkin miehityksen häivyttyä kestänee noin 5min, niin Lukasenko vankilassa tai leukakeinussa.
Samaa mieltä olen myös monen muun kanssa täällä siitä, että Venäjä on paska kulttuuri. Siellä on vähemmistö nuoria, jotka osaavat ajatella järkevästi ja kestävän kehityksen mukaisesti, mutta suurin osa kuitenkin ajattelee vallottajakasakkamielellä edelleen. Se että onko heidät aivopesty ei muuta asiaa, koska joka tapauksessa tarvitaan vuosia ja vuosikymmeniä että oppisivat tavoille. Tunnen harrastuksen kautta jonkun verran venäläisiä ja kyllä se käyttäytyminen monella aika karkeaa on. Samoin helposti mennään johonkin marttyyrimoodin jos ei sitten pärjätäkään niin kuin piti. Toisaalta tunnen sitten oikein herttaisia ja mukavia venäjältä muuttaneita tapauksia eli on varmasti paljon miellyttävääkin porukkaa. Se kuitenkin pitää sanoa, että noita hankalia ryssiä yhdistää joku alkukantaisuus, päteminen ja uhoaminen, joka tekee kanssakäymisen välillä todella haastavaksi. Säälin sitä syytöntä kansaa joka nyt joutuu pakotteiden vuoksi kärsimään, mutta sitten taas siellä kansassa on kuitenkin paljon porukkaa jotka ansaitsevat kaiken sen skeidan mikä nyt lentää tuulettimeen esim. poliisivoimat, kansalliskaarti, läpimätä korruptoitunut hallinto, armeija. Valitettavasti että olisi edes etäinen mahdollisuus että tuo vuosisatainen paskamaa ikinä kehittyisi eteenpäin (muuta kuin tehokkaamilla tavoilla tappaa muita ihmisiä), niin joku iso myllerrys pitää tapahtua. Riskinä tietysti on että se olisi eka myllerrys jossa on mukana tarpeeksi ydinasekalustoa tuhoamaan ison osan ihmiskunnasta. Voi olla vaikea olla painamatta sitä nappia ns. viimeisenä paskatemppuna ennen kuin tulee kuula otsaan. Itse kuitenkin jaksan uskoa että diktaattorimulkut ja heidän lähipiirinsä ovat juurikin niitä kaikkein tiukimmin elämäänsä tarttuvia iilimatoja, minkä takia tuo nappula ei ole ensimmäisenä mielessä ja jos olisikin niin iilimadot ympärillä eivät välttämättä olisi idean takana.
Ukrainan kansalle nyt kaikki tuki. He taistelevat meidänkin puolesta. Nimittäin miten päin nyt meneekin, niin ei ole tänne Suomeen venäläisillä vähään aikaan mitään hinkua kun turpaan tullut tuolla niin pahasti. Ehditään tässä rasvata piiput, ripotella miinat tuonne ja ehkä hakea NATOonkin. Veikkaan kuitenkin että seuraavat viikot tulevat näyttämään kuinka nopeasti venäjä romahtaa. Eihän tuosta nyt niin kauan aikaa kun se viimeksi nähtiin. Ehkä tämän kerran voitaisiin yrittää samalla saada jotain lisäjarruja esim. venäjän ydinaseiden määrälle ettei pääsisi enää heti uudestaan taas tapahtumaan.