- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 699
Tästä puhuttiin joskus 1-2 viikkoa sitten mediassa ulkomaisten sotilasasiantuntijoiden kanssa ja syynä ilmeisesti on tuo Venäjän sotavoimien timanttinen johtaminen ja strateginen osaaminen jossa isonatsaiset johtajat joutuvat menemään etulinjaa huutamaan ja heiluttelemaan käsiään saadakseen asiat kuntoon.Ylimmän päällystön teurastus on kyllä todella outoa ja poikkeuksellista. Tsetseenikenu Tushaevin kuoleman Venäjä kiisti muutamia päiviä uutisen jälkeen, mutta tuosta ukosta ei ole mitään jälkeäkään nähty missään ja luulisi että kaatumishuhuilta olisi aktiivisesti katkottu siivet jo monta kertaa. Joten eiköhän se tuossa kaatuneiden listassa ole ihan aiheellisesti. Everstejä tainnut mennä ainakin sama määrä ja everstiluutnantit siihen päälle.
Voin helposti kuvitella että venäläisessä mentaliteetissä isot johtajat tulevat jopa tuonne etulinjaakin koristelluina kuin joulukuuset jotta varmasti kaikki näkevät eron suurmiehen ja rivisotilaan välillä. Harmi vain että saman näkee Ukrainan tarkka-ampujatkin.

Ehdottomasti. Tällaisessa täysin provosoimattomassa ja valheeseen perustuvassa imperialistisessa sodassa kaikki oikeudet kuuluvat puolustajalle ja kaikki vastuut kuuluvat taas hyökkääjälle. Siviilejä Ukrainassa teurastetaan silmittömästi tai kaapataan Venäjälle joka tapauksessa joten olisi aika alkaa varustamaan siviilejäkin aseilla jos ylimääräisiä löytyy ja pyrkiä kaikin keinoin tuhoamaan Venäjän joukot.Minä sallisin hyökkäävän osapuolen sotilaiden tappamisen ihan millä keinolla tahansa. Eiköhän tässä maailmassa olla jo sodittu ihan riittävästi ja nyt olisi aika ratkoa erimielisyydet muutoin kuin sotimalla (ja tappamalla tuhansittain siviileitä). Hyökkääjä tietää hyökätessään, että kuolema saattaa olla edessä, olkoon se sitten pommi, miina, luoti tai myrkky. Samapa se, hyökkääjän kuolema on vain hyvä asia.
Itse jos jostain syystä olisin siviilin roolissa valloittajan tullessa, tappaisin kyllä keinoja kaihtamatta jokaisen valloittajan, jonka näen ja samaa odottaisin vastapuolen siviileiltä, jos olisin valloittamassa toista maata.
Viimeksi muokattu:

