- Liittynyt
- 22.12.2016
- Viestejä
- 21 390
Vaikka Eurooppa olisikin sotilaallisesti vähän heikko, eikä ymmärtäisi vahvistua, niin Venäjäkö on mukava vahva? Anna mun nauraa. Venäjä on tällä hetkellä niin "vahva", ettei saa edes Kurskin aluetta vapautettua ukrainalaisista, edes pohjois-korealaisten avulla...Värit toki elää maailman tapahtumien myötä. Pointti tuossa on se että jatkossa heikko Eurooppa on vähintään puoliksi Venäjän värillä, kun se valloittaa lisää alueita. Miten tämä sitten vaikuttaa suomalaisten elämään ja millä aikajänteellä onkin se kysymysmerkki, mutta minun mielestä todennäköisintä on, että se mitä suomalaisista on jäljellä on joskus (lähi)tulevaisuudessa vain yksi Venäjän alistamista vähemmistökansoista.
Okei, toki Venäjän asevoimat elpyy sodan jälkeen, mutta Venäjän kansakunnan ja talouden koko kyllä asettaa rajansa sille, miten vahva se voi jatkossa olla, eikä matematiikka kyllä Venäjää puolla suhteessa Eurooppaan.
Sitä paitsi, jatkossa sellainen "pikku tekijä" kuin UKRAINA lasketaan mukaan tähän Euroopan puolustuskuvioon.. Ainakin jos ymmärretään ottaa se Natoon. Jatkossa enemmän Ukrainalla on melkein annettavaa Natolle kuin otettavaa. Niin, "turvatakuita" voi ajatella myös kaksisuuntaisesti. Siitä on muuten aika vähän ollut puhetta edes.