Edelleenkään, ne itsepalvelukassat eivät ole pikakassoja, eli mitään kiirettä ei ole siinä. Ja kaikki eivät optimoi kaupassa käytiä tai pidä sitä urheilusuorituksena, että jollain 5 minuutilla olisi mitään merkitystä. Se ei tee ihmisestä tyhmää.
Olen samaa mieltä, että kärryn kanssa asiointi itsepalvelukassalla (ruuhka-aikaan) ei tee ihmisestä tyhmää. Kyse voi nimittäin aivan yhtä hyvin olla pelkästä itsekkyydestä tai noiden yhdistelmästä.
Otetaan esimerkiksi yksi ihmiskassa ja kaksi itsepalvelukassaa. Kaikki kolme kassaa, eli ulospääsyä, ovat täynnä. Kaupasta olisi tarkoitus saada ulos 2,6 kärryasiakasta (40 ostosta) ja 6,5 koriasiakasta (10 ostosta).
Ihmiskassan käsittelynopeus olkoon 1,5 s per tuote plus maksamisesta ym. aiheutuva kiinteä aikahukka 15 s per asiakas.
Itsepalvelukassan käsittelynopeus olkoon 4,5 s per tuote plus maksamisesta ym. aiheutuva kiinteä aikahukka 15 s per asiakas.
Voi olla, että ihmiskassa ei todellisuudessa piippaa tuotteita aivan 3x-nopeudella vs. keskimääräinen IP-asiakas, mutta tuolta se piippailun tahti kaupassa kuulostaa.
Ihmiskassa:
-saa tuotteita käsiinsä kirjaimellisesti liukuhihnalta
-viivakoodien sijainnit tulevat selkäytimestä
-kiinteitä lukijoita on eri suunnissa, eli tarvitsee pyöritellä vähemmän
-tavarat voi pyyhkäistä liukuhihnan vietäväksi
=Esimerkissä kaikki vaiheet yht. 1,5 s per tuote
IP-asiakas:
-nostelee korista tai sivulta kärrystä tuotteita
-yrittää löytää viivakoodin pyörittelemällä tuotetta
-löytämisen jälkeen joutuu pyöräyttämään tuotteen kohti ainoaa kiinteää lukijaa (puhun nyt niistä pienistä IP-kassoista ilman liukuhihnaa)
-joutuu mahdollisesti useammin kaivamaan pistoolin, kun ei meinaa lukea koodia
-asettelee tuotteen kauppakassiinsa
=Esimerkissä kaikki vaiheet yht. 4,5 s per tuote
Lasketaan ensin fiksu ja solidaarinen toimintatapa, eli ruuhka-aikaan kärrylliset ihmiskassalle.
Ainoa ihmiskassa:
2,6 kärryasiakasta * (15 s hukka + 40 tuotetta * 1,5 s) = 195 s
Kaksi IP-kassaa:
(6,5 koriasiakasta * (15 s hukka + 10 tuotetta * 4,5 s)) / 2 IP-kassaa = 195 s
Valitsin asiakasmäärät tarkoituksella niin, että fiksusti ja solidaarisesti toimimalla koko joukko pääsi kassoilta aivan tasatahtia valmiiksi. Pidetään tuo 195 s nyt mielessä, ja katsotaan minkä verran sama kassamäärä läpäisee asiakkaita tuossa ajassa yhden kärryasiakkaan ängetessä heti kärkeen IP-kassalle.
Seuraavaksi tyhmä tai itsekäs tapa, eli ruuhka-aikaan yksi kärryilijä menee ekalle IP-kassalle:
IP-kassa, jossa kärry tulppana:
1 kärryasiakas * (15 s hukka + 40 tuotetta * 4,5 s) = 195 s
Koko 195 s kului yhteen kärryasiakkaaseen, joten loput 2,6 - 1 = 1,6 kärryasiakasta ja 6,5 koriasiakasta joutuvat menemään yhden ihmiskassan ja yhden IP-kassan läpi.
Toinen IP-kassa:
3,25 koriasiakasta * (15 s hukka + 10 tuotetta * 4,5 s) = 195 s
Ainoa ihmiskassa:
1,6 kärryasiakasta * (15 s hukka + 40 tuotetta * 1,5 s) = 120 s
Aikaa siis jää vielä 195 s - 120 s = 75 s. Siinä ajassa jäljellä olevista 3,25 koriasiakkaasta ehtii läpi:
75 s / (15 s hukka + 10 tuotetta * 1,5 s) = 2,5 koriasiakasta + 1,6 kärryasiakasta ehtii 195 sekunnin puitteissa läpi.
Nyt kaikki kolme kassaa ovat toimineet täysteholla 195 s, mutta kaikki eivät ole päässeet läpi. Kaupassa on edelleen jumissa 3,25 - 2,5 = 0,75 koriasiakasta.
TLDR
Yksi ihmiskassa + 2 IP-kassaa läpäisi 195 sekunnissa:
Fiksusti ja solidaarisesti toimimalla:
2,6 kärryasiakasta + 6,5 koriasiakasta
Yksi tyhmä/itsekäs IP-kassalle:
2,6 kärryasiakasta + 5,75 koriasiakasta
Jos kaikki IP-kassat eivät ole täynnä (eivätkä tule maksamisen aikana täyteen), niin toki kärryillä voi hyvin mennä IP-kassalle säästääkseen omaa aikaansa. Ruuhka-aikaan kärryttely IP-kassalle on tyhmää tai itsekästä, ja kasvattaa kaikkien asiakkaiden yhteenlaskettua jonotusaikaa.
Kannattaa laittaa jutut sellaisista rei'istä, porteista tai kassoista läpi, mistä ne nopeimmin menevät läpi. Ei kannata alkaa ruuvailemaan pyöröporttia irti saadakseen siitä kolmimetriset tikapuut läpi, vaan mennä suosiolla toisesta nopeammasta portista läpi. Muuten toiset joutuvat odottamaan ruuvailuasi, ja kokonaisuutena porukkaa pääsee tietyssä ajassa vähemmän läpi.
Lapsena laitettiin pyöreät palikat pyöreään reikään ja neliömäiset neliöreikään, jolloin ne lumpsahtivat sukkana säiliön sisälle. Tietysti jos toinen lapsi ei olisi ollut selän takana odottamassa omaa leikkivuoroaan, niin halutessaan olisi voinut hioa neliömäisen kulmia sen verran, että se mahtuisi pyöreästä reiästä läpi. Jos takana olisi toinen lapsi (asiakas), niin hitaammasta reiästä (kassasta) änkeminen olisi tyhmyyttä tai itsekkyyttä. Ehkä tyhmä on kuitenkin liian vahva sana kärrytulpasta, joten sanotaan tulppailijan olevan ei-fiksu tai vaihtoehtoisesti fiksu ja itsekäs.
Edit. Pari sanaa puuttui välistä. Tyhmä oli ehkä liian jyrkästi sanottu, koska näin monimutkainen asia ei välttämättä ole itsestäänselvyys ihan normaalijärkisellekään.
Edit2. Pehmennetään vielä sen verran, että itsepalvelukassalle ruuhka-aikaan menevä kärrytulppailija on joku seuraavista:
-Ei fiksu
-Fiksu ja itsekäs
-Jalat eivät kestä pitkää jonottamista
-välttelee sosiaalisia ihmiskontakteja
Viimeinen sisältyy ensimmäiseen, sillä jos viimeisen vaihtoehdon tyyppi olisi fiksu, hän ei todellakaan menisi kärryn kanssa IP-kassalle. Siinä altistaa itsensä kärttyisän kanssa-asiakkaan suulliselle kritiikille ja ties kuinka monen silmäparin paheksuvalle katseelle.