Onpa uskomattoman huonon kuuloisia viritelmiä monissa autoissa
![Confused :confused: :confused:](/styles/hymiot/confused2.png)
Siis miksi pitää niinkin yksinkertainen asia kuin auton valot tehdä noin omituisesti, kun halvoissa autoissakin se on toteutettu järkevästi?
Esim itsellä:
Auto käyntiin : lähivalot/parkit edessä + muut normaalit valot takaa lähtee automaattisesti päälle. Pitkät sitten vivusta erikseen, samoin sumuvalo.
Auto sammuksiin: kaikki valot sammuu kuten pitääkin.
Mikäli haluaa valot pois, kiertää vivun päätä joko pelkät parkit tai ei mitään.
Aika uskomattoman huonoja taitaa sitten olla nuo "kalliimmat" autot, jos ei ole edes toimivia automaattivaloja, vaan niitä pitää roplata käsin päälle ja pois
Kyllä noita näkyy vastaan tulevan, joilla palaa jotkut ihme lisävalot etupuskurin alareunassa, lisäpitkät? samalla kun lähivalot, vai jotkut ihme "sumuvalot" edessä?
Saati noita joilla ei pala perässä valot ollenkaan, jos laissa ei vielä asiaa niin tulkita, niin pitäisi tehdä muutos että vika on aina peräänajettavassa autossa, jos siinä ei pala takana valoja. Ehkä se opettaisi kuskeja pitämään niitä päällä, tai ostamaan auton jossa ei ole viallisia valoja.
Viallisethan ne on jos ne ei toimi.
Pitänee hommata dash cam jos sattuu joku ilman valoja uunoilemaan edellä, onpahan todisteet omasta syyttömyydestään ja voipahan sitten koitella oikeuden käsitystä asiasta jos on tarve, tai keskustella auton omistajan kanssa hartaasti että miksikäs niitä valoja ei pidetä päällä tarvittaessa
![Facepalm :facepalm: :facepalm:](/styles/hymiot/facepalm.png)