• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Terrorismi (virallinen ketju)

Tämä voi kuulua tänne.

Useita ihmisiä kuollut rekan ajettua grillijuhliin Hollannissa
Poliisi on ottanut rekan kuljettajan kiinni kuulusteluita varten.

Don Lehtinen HS

21:54

USEITA ihmisiä on kuollut rekan ajettua juhliin Hollannin Rotterdamin eteläpuolella sijaitsevassa Nieuw Beijerlandin kylässä lauantai-iltana kello seitsemän aikaan, kertovat muun muassa uutistoimisto Reuters ja hollantilaislehti De Telegraaf.

Hollannin poliisi ei ole vahvistanut, kuinka monta ihmistä on kuollut. De Telegraafin mukaan useita ihmisiä on myös loukkaantunut, ja useita on viety sairaalaan.


Hollantilaisen yleisradioyhtiö NOS:n mukaan kuolleita on ainakin kolme.


DE TELEGRAAFIN mukaan rekka suistui ajotieltä ojaan ja juhlayleisön joukkoon. Paikalla oli käynnissä paikallisen luistelujoukkueen juhla, jossa oli lehden tietojen mukaan paljon ihmisiä. Tapahtumapaikalla on lehden mukaan paljon vahinkoa.

De Telegraafin mukaan pelastusviranomaisten on ensin saatava rekka siirrettyä, jonka jälkeen uhrien ruumiit voidaan siirtää.


Paikalla on useita ambulansseja, ja paikalle on myös hälytetty pelastushelikoptereita. Poliisi tutkii onnettomuuden syytä.

NOS:n mukaan poliisi on ottanut kuljettajan kiinni kuulustelua varten. De Telegraaf kertoo, että rekassa oli espanjalaiset rekisterikilvet.

 
Murhapolton yritys Rautjärvellä.

Kirkko poltettu, sisällä 30 ihmistä.

Joidenkin kirkon ovien viritetty naruja joilla pyrittiin estämään ihmisten ulospääsyä rakennuksesta.

Ilmeisesti kaikki pääsivät kuitenkin elossa kirkosta ulos.



 
Olisko joku paikallinen kylähullu, joka vihannut kylänmiehiä ja naapureita. Lopullinen kilahdus tapahtunut kun pari yötä imenyt viinaa.
 
Murhapolton yritys Rautjärvellä.

Kirkko poltettu, sisällä 30 ihmistä.

Joidenkin kirkon ovien viritetty naruja joilla pyrittiin estämään ihmisten ulospääsyä rakennuksesta.

Ilmeisesti kaikki pääsivät kuitenkin elossa kirkosta ulos.



Ite olin alkuun ihan varma että sähköpalo kun laitettu joku tilapäinen sähkölämmitin ja revitty muutama kymmenen ampeeria läpi vanhoista kaapeleista, kun kirkkohan ei ole aktiivikäytössä. Ei tullut edes mieleen ensin että joku päiväsaikaan sytyttäisi kirkon jossa on ihmisiä sisällä. Noh, katsotaan mitä tutkinta sanoo. Mutta jos tosiaan on tahallaan sytytetty niin tuosta tuleekin aika paljon linnaa.
 
Yleensä jos tulipalo syttyy niin äkkiä, että paikalla on enemmän porukkaa, eikä kukaan huomaa savua, niin tilanne on hyvin erikoinen tai avustettu.
Sähköpalot tahtovat kyteä, kärytä ja syttyä ei ihan niin nopeasti, vaikka olisi kuinka puurakennus.. Nyt oli ilmeisesti kunnon lieskat, kun kerkesivät ulos ja jos ovia oli narutettu, niin selvä tuhotyö ja murhapolttojen yritys. Ottaen huomioon että oli selvää, jotta sisällä oli paljon porukkaa, kuolemantuomio olisi todella hyvä seuraus tuosta jos jää kiinni..

Itse olen törmännyt pari kertaa sähkölaitteen kanssa tilanteeseen, jossa olisi ollut erittäin mahdollista tulipalo, mikäli ketään ei olisi ollut paikalla.. Nyt kuitenkin molemmassa tapauksessa oli ja virrat pois, ennen näkyviä liekkejä.. Hajua ja käryä, sekä näkyvä savu oli molemmissa tapauksissa (Kännykän laturi ja tietokoneessa SATA liitin (joka oli vain tyhjässä telakassa kiinni)..)
-------------
Huhujen mukaan samoilla seuduilla (kymmenien kilometrien säteellä) olisi palanut joku maatalo ja rakennuksia.. Ilmeisesti tutkitaan, onko yhteyttä. Vaihtoehtoisesti liikuskelee useampi tuhopolttaja, joka on hyvin epätodennäköistä.
 
Tälle sekä muille kotimaan rikoksille voisi perustaa oman ketjunsa. Terrorismia tämä ei kuitenkaan ole.
 
Kai terrorissa on tarkoitus synnyttää pelkoa ja saada jonkun teon kautta jonkinlaista isompaa muutosta aikaiseksi.

Ei siis voi mitenkään tässä vaiheessa tietää oliko se terrorismia vai ei.
 
Kyllä tämmöisen voi oikeinhyvin niputtaa jo terrorismin alle. Yritetään murhata huomattava joukko ihmisiä, ilman mitään syytä.

Mistä toi ”ilman syytä” tuli? Mä luulisin, että lähes kaikilla terroristeillä on mielestään ollut hyvä syy tekoihinsa. Eri asia sitten ollaanko niistä syistä samaa mieltä, tai uskotaanko yleisesti että ne oikeuttavat teot.
 
Ei siis voi mitenkään tässä vaiheessa tietää oliko se terrorismia vai ei.
Juuri näin. Motiivi on hyvin ratkaiseva tekijä tällaisessa tapauksessa, kun määritetään onko kyse terroristisesta teosta. Kummallista huudella että on/ei ole terrorismista kyse tässä vaiheessa, kun tietoa on erittäin vähän.

Mutta tällä foorumillahan Elokapinan liikenteen häiriköinnitkin määritetään terrorismiksi, eli termi on aikalailla menettänyt täällä merkityksensä.
 
Mistä toi ”ilman syytä” tuli? Mä luulisin, että lähes kaikilla terroristeillä on mielestään ollut hyvä syy tekoihinsa. Eri asia sitten ollaanko niistä syistä samaa mieltä, tai uskotaanko yleisesti että ne oikeuttavat teot.
Jos joku hallunoi mielessään jonkin ideologisen syyn tai vastaavan ja suunnittelee + toteuttaa rikoksen, jossa sitten joutuu ihmisiä potentiaaliseen hengenvaaraan tai kuolee, niin edelleenkään terroristeillä ei ole hyvää syytä rikokseensa. Tietysti tietyissä piireissä terrorismiin ovat syyllisiä ihan yhtäpaljon kyseiseen toimintaan ohjaavat johtotason ihmiset, joita tulisi aina muistaa rangaista kanssa, kun joku terroriteko toteutuu..

Jos taas jotakuta esim uhataan tappaa ja tämä joku sitten käy räjäyttämässä uhkaajan kotiinsa / autoonsa jne, niin silloin on hyvä ja looginen syy. Tosin laki ei sitä edelleenkään hyväksy, vaikka itse hyväksyisin.
 
Yritys tappaa 30 ihmistä kerralla on tasan tarkkaan terrorismia.
Okei, kutsutaan tästä alkaen myös kerrostalojen tahallaan sytytettyjä ullakkopaloja terrorismiksi. Myös se tampereen pizzeria tuhopoltto joku vuosi sitten asuintalon alakerrassa oli siis terrorismia. :tup:
 
Jos kirkon palo yhdistetään saman paikkakunnan omakotitalon paloon, niin kyseessä on jo ehkä murhapoltto. Sieltä nimittäin löytyi ruumis.

Edit: ruumis löytynyt palaneen talon lähistöltä.
 
Viimeksi muokattu:
Jos kirkon palo yhdistetään saman paikkakunnan omakotitalon paloon, niin kyseessä on jo ehkä murhapoltto. Sieltä nimittäin löytyi ruumis.

Edit: ruumis löytynyt palaneen talon lähistöltä.
Toisaalta, jos on oikein hyvä tuuri, niin se ruumis on se kirkon polttaja.. No, tuskin nyt kuitenkaan.. Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamato jokatapauksessa..
 
En lähde arvailemaan motiivia tässä vaiheessa. Voi joku suomalainenkin tällaisen motiivin keksiä.
Onkohan ne motiivia saaneet vielä selvitettyä, kun tekijästäkään ei ole uutisten perusteella varmuutta. Jos motiivi on kristittyjen tappaminen, niin totta kai kyseessä olisi terrorismi.
Rikosoikeudellisesti kyse on tuhotyöstä/murhapoltosta. Terrorismihaaveet voi jättää toisaalle.
 
Just arvailit kuitenkin . Rikosoikeudellisesti kyse on tuhotyöstä/murhapoltosta. Terrorismihaaveet voi jättää toisaalle.
En nyt muute ota kantaa, mut eikait laissa erillistä rikosta terrorismille olekkaan. On vain eriasteisia terroristisessa mielessä terroristisessa tarkoituksessa tehtyjä rikoksia, joka koventaa tuomiota.

e:
Terroristisessa tarkoituksessa tehdyt rikokset ovat niin sanotusti normaaleja rikoksia eli tekoja, jotka on jo muualla laissa kriminalisoitu, mutta niiden motiivina on nimenomaan terrorismi.
Mitä ovat terroristisessa tarkoituksessa tehdyt rikokset? - Minilex
 
Viimeksi muokattu:
Rikosoikeudellisesti kyse on tuhotyöstä/murhapoltosta. Terrorismihaaveet voi jättää toisaalle.
Ei vaan, en tiedä mistä on kyse. Voi olla tuhotyö, voi olla terrorismi, voi olla mikä vaan. Hyväksyn, että terrorismi on yksi mahdollinen skenaario. Mikä tässä on niin vaikeaa? Etenkin kun tekijästä ei ole mitään varmuutta?
 
Kyllä tämmöisen voi oikeinhyvin niputtaa jo terrorismin alle. Yritetään murhata huomattava joukko ihmisiä, ilman mitään syytä.
Syytähän tässä ei tiedetä vielä. Suuren joukon murhaaminen ei ole automaattisesti terrorismia vaan se tarvitsee jonkinlaisen motiivin jolla pyritään vaikuttamaan yhteiskuntaan/päätöksentekoon pelolla: poliittinen, uskonnollinen, kultti yms. Tästä syystä aina kuulee valitusta siitä et miksi joukkosurmaajan ollessa valkoinen ei puhuta terrorismista vaan mielenterveysongelmista. Vastaus on oletettava: Hyvin yksinkertaisesti siitä syystä että kyse ei ollut terrorimista vaan mielenterveysongelmista.

Esim. tässä kirkon polttotapauksessa jos tekijä ajatteli:
1) Hähähäh viimeinkin pääsen polttamaan kirkollisen kristittyjä kalifaatin nimeen allahu akbar! = terrorismi
2) Hähähäh viimeinkin pääsen polttamaan kirkollisen ihmisiä koska olen sairas paska! = hullu

Toki nuokin voi tulla samassa paketissa, mutta ilman terroristista motiivia ei kyseessä ole terrorismi.
 

6.3.2023 14.48

Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan, jossa 21-vuotiasta Espanjan kansalaista epäillään kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemiseen. Asia siirtyy nyt syyteharkintaan.

Keskusrikospoliisi on yhdessä Helsingin poliisilaitoksen kanssa tutkinut epäiltyä kouluttautumista terrorismirikoksen tekemistä varten. Tutkinnassa on tehty tiivistä yhteistyötä Suojelupoliisin kanssa.

Rikosepäily tuli ilmi Helsingin poliisilaitoksella tutkitun toisen tapauksen yhteydessä. Epäiltynä on 21-vuotias mies, joka asuu Suomessa ja on Espanjan kansalainen. Poliisi tiedotti käynnistyneestä esitutkinnasta ja epäillyn vangitsemisesta 16.12.2022.

Epäillyn hallusta on löytynyt ääri-islamistista aineistoa. Esitutkinnan aikana on tullut ilmi, että hän on ollut jäsenenä ääri-islamistista materiaalia jakavissa ryhmissä ja saanut haltuunsa useita oppaita, joissa opetetaan muun muassa ampuma-aseiden käyttöä ja käsittelyä sekä räjähteiden valmistamista. Poliisin tietojen mukaan epäilty on myös ilmaissut kiinnostuksensa matkustaa alueille, joissa terroristijärjestöt vaikuttavat.

– Epäilemme, että mies on hankkinut ja perehtynyt materiaaliin kouluttaakseen itseään terroristista tekoa varten. Toiminta on ollut pitkäkestoista. Se on alkanut vuonna 2019 ja päättynyt kiinniottoon viime vuoden joulukuussa, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Masi Puolakka Keskusrikospoliisista.

– Epäilty on kiistänyt rikoksen. Hän on kertonut poliisille etsineensä tietoa ääri-islamistista asioista omaan tiedonjanoonsa.

Poliisin tutkinnassa ei ole tullut ilmi viitteitä siitä, että toiminnan seurauksena ulkopuolisiin olisi kohdistunut vaaraa. Esitutkinnassa ei ole esimerkiksi ilmennyt, että epäilty olisi rakentanut tai yrittänyt rakentaa räjähdettä.
 
In his private life, Philipp Fusz likes to be active and multicultural
Tarkoituksellako jätit kijroitamatta sen lopun: ", preferably in a sunny environment close to the water. "
Eli tykkää löhöillä ja surfata muiden lämpimämpien maiden biitseillä...
Ja tiesit varmaan, etteivät Jehvoat tunnista kansallisvaltioita, vaan pitävät koko maailmaa yhtenä Jumalan perheenä.
 
Nationalistipelle ja entinen Perussuomalaisten ehdokas ja jäsen epäiltynä terrorismirikoksita:

KESKUSRIKOSPOLIISIN terrorismirikoksista epäilemä 28-vuotias suomalaismies on osallistunut kansallismieliseen yhdistys- ja puoluetoimintaan. Hän johtaa erästä kansallismieliseksi itsensä luokittelevaa opiskelijayhdistystä.

TERRORISMIRIKOKSISTA epäilty on osallistunut aiemmin perussuomalaisten toimintaan ja ollut heidän ehdokkaanaan kuntavaaleissa. Sosiaalisessa mediassa hän kertoo eronneensa puolueesta muutama vuosi sitten.

Mies on opiskellut oikeustiedettä. Hänen nykyiset osoitetietonsa ovat salaiset, mutta aiemmin hän on asunut Pohjois-Suomessa.

 
Viimeksi muokattu:
Niin mikä se motiivi oli? Vai sekopää muuten vaan?
Miehestä oli kuitenkin annettu nimetön vihje poliisille psyykkisellä perusteella. Hänen oli sanottu olevan vihainen Jehovan todistajille.

Viranomaisten mukaan oikeudellisia perusteita puuttua hänen tilanteeseensa ei kuitenkaan ollut.
Entinen JT ja erotetut/eronneet katsotaan heidän toimesta luopioiksi joita pitäisi karttaa. Eli käytännössä monesti sosiaalinen eristäminen kavereista ja mahdollisesti sukulaisista.
 
Nationalistipelle ja entinen Perussuomalaisten ehdokas ja jäsen epäiltynä terrorismirikoksta:



Niin siis tarkennuksena tyyppi on osallistunut 2017 kunnallisvaaleihin jolloin puolue oli käytännössä Sinisten johtama ja ennen kuin 2020 Halla-Aho ja muut potki nämä häiriköt ulos puolueesta.

Mielenkiintoista nähdä onko kyseessä oikea terrorismi epäily vai samanlainen farssi kuin 2021 lopun keissi mistä pidettiin ihan oma tiedotustilaisuuskin. Muistaako kukaan tätä vielä? 2021 hirveä haloo ja fanfaarit, 2022 alussa koko porukka vapautettiin. Sitten syytteet piti nostaa ensin maaliskuussa, seuraavaksi elo/syyskuussa ja nyt mitään ei ole tapahtunut ja olla täydessä radio silence tilassa.
 
Nationalistipelle ja entinen Perussuomalaisten ehdokas ja jäsen epäiltynä terrorismirikoksita:



Jäsenet haluavat haastaa muun muassa yliopistomaailman hegemonian, joka heidän mielestään koostuu muun muassa woke-ideologiasta ja kulttuurimarxismista.
Eli anti-Woke terroristi. Ryhmä lienee tarkkailun alla.
Niin siis tarkennuksena tyyppi on osallistunut 2017 kunnallisvaaleihin jolloin puolue oli käytännössä Sinisten johtama ja ennen kuin 2020 Halla-Aho ja muut potki nämä häiriköt ulos puolueesta.

Mielenkiintoista nähdä onko kyseessä oikea terrorismi epäily vai samanlainen farssi kuin 2021 lopun keissi mistä pidettiin ihan oma tiedotustilaisuuskin. Muistaako kukaan tätä vielä? 2021 hirveä haloo ja fanfaarit, 2022 alussa koko porukka vapautettiin. Sitten syytteet piti nostaa ensin maaliskuussa, seuraavaksi elo/syyskuussa ja nyt mitään ei ole tapahtunut ja olla täydessä radio silence tilassa.
Eiköhän tuo ollut Halla-aholaisia.
 
Niin siis tarkennuksena tyyppi on osallistunut 2017 kunnallisvaaleihin jolloin puolue oli käytännössä Sinisten johtama ja ennen kuin 2020 Halla-Aho ja muut potki nämä häiriköt ulos puolueesta.

Mielenkiintoista nähdä onko kyseessä oikea terrorismi epäily vai samanlainen farssi kuin 2021 lopun keissi mistä pidettiin ihan oma tiedotustilaisuuskin. Muistaako kukaan tätä vielä? 2021 hirveä haloo ja fanfaarit, 2022 alussa koko porukka vapautettiin. Sitten syytteet piti nostaa ensin maaliskuussa, seuraavaksi elo/syyskuussa ja nyt mitään ei ole tapahtunut ja olla täydessä radio silence tilassa.
HS toinen uutinen asiasta
"Poliisilla ei ole tiedossa kenenkään henkeen tai terveyteen kohdistuvaa akuuttia uhkaa. "

"Päijät-Hämeen käräjäoikeus vangitsi keskiviikkona miehen epäiltynä kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemiseen sekä terroristisessa tarkoituksessa tehdystä törkeästä ampuma-aserikoksesta "

Taitaa olla ajatusrikos.
 
HS toinen uutinen asiasta
"Poliisilla ei ole tiedossa kenenkään henkeen tai terveyteen kohdistuvaa akuuttia uhkaa. "

"Päijät-Hämeen käräjäoikeus vangitsi keskiviikkona miehen epäiltynä kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemiseen sekä terroristisessa tarkoituksessa tehdystä törkeästä ampuma-aserikoksesta "

Taitaa olla ajatusrikos.
Ei tuo ole enää ajatusrikos. Vai pitäisikö sinusta terrorismin vastaisia keinoja alentaa jotta moiset rikokset hyväksyttäisiin riippumatta tekijästä? Kiltisti odotettaisiin räjäytystä/ammuskelua? Noihin pitää iskeä jo valmisteluvaiheessa.

Edit: Tämä tulisi vapauttaa?
Juuri viime viikolla apulaisvaltakunnansyyttäjä määräsi syytteeseen espanjalaismiehen, jonka epäillään kouluttautuneen omatoimisesti terrori-iskun tekemistä varten käyttämällä hyväkseen netistä hankkimaansa islamistista aineistoa. Asia tulee myöhemmin esillä Helsingin käräjäoikeudessa.
 
Viimeksi muokattu:
Ei tuo ole enää ajatusrikos. Vai pitäisikö sinusta terrorismin vastaisia keinoja alentaa jotta moiset rikokset hyväksyttäisiin riippumatta tekijästä? Kiltisti odotettaisiin räjäytystä/ammuskelua? Noihin pitää iskeä jo valmisteluvaiheessa.
Tyyppi voi hyvinkin tuon perusteella olla joku nationalisti militantti joka on hankkinut patruunoja, valmistautuu puolustamaan kotiaan tjsp. koska uskoo johonkin salalittohörhöilyyn. Eli todellisuudessa mitään terroristista rikosta ei ole ollut edes kuvitteluasteella vaan poliisi on ehkä jo toistamiseen pyöristänyt tapahtuman.

Ehkä teoriassa hyvä että näissä asioissa ollaan yliherkkiä, mutta jos 2021 keissi kaatuu valheellisena ja tämäkin niin ei tuo näytä hyvältä poliisin kannalta.
 
Ei tuo ole enää ajatusrikos. Vai pitäisikö sinusta terrorismin vastaisia keinoja alentaa jotta moiset rikokset hyväksyttäisiin riippumatta tekijästä? Kiltisti odotettaisiin räjäytystä/ammuskelua? Noihin pitää iskeä jo valmisteluvaiheessa.

Edit: Tämä tulisi vapauttaa
Jotenkin tämä kuulostaa vaan niin erikoiselta:

"Rikosnimikkeissä huomio kiinnittyy siihen, että kyse on kouluttautumisesta terrorismirikoksen tekemiseen ja terroristisessa tarkoituksessa tehdystä törkeästä ampuma-aserikoksesta.
Springaren mukaan kouluttaminen liittyy nimenomaan asepuoleen. Hän ei kuitenkaan kommentoi, millaisesta ampuma-aserikoksesta on kyse ja millaista asetta miehen kotoa mahdollisesti löytyi.
"
Jotenkin ensimmäisenä herää kysymys, että onko tässä nyt suurin rikos, että kaveri on kuulunut väärin ajattelevien ryhmiin ja järjestöihin??
Toki, jos oikeasti kotoota löytynyt räjähdysmateriaalia tai ilmakivääriä kovempaa paukutinta niin sitten oikein, mutta tässä vaiheessa vaikuttaa vähän tuhnulta nämä syytökset.
 
Nyt en kyllä ymmärrä mistä puhut.
Eli ei ollut sinisiä. Ei lienee edes yrittänyt heihin sen jälkeen kun puolue hajaantui.

Edit: Ilmeisesti Tomi Jalosen kavereita.

Edit2: Oli siis Halla-Aholaisia mutta persut ovat siivonneet moiset pois. Nykyään sinimustat ja vastaavat kerää nuo. Muutenkin Purran persut ovat sivistyneempiä kuin Halla-Aholaiset. Halla-Ahon poistuminen taustalle tehnyt hyvää muutenkin julkisuuskuvalle.
 
Viimeksi muokattu:
Tyyppi voi hyvinkin tuon perusteella olla joku nationalisti militantti joka on hankkinut patruunoja, valmistautuu puolustamaan kotiaan tjsp. koska uskoo johonkin salalittohörhöilyyn. Eli todellisuudessa mitään terroristista rikosta ei ole ollut edes kuvitteluasteella vaan poliisi on ehkä jo toistamiseen pyöristänyt tapahtuman.

Ehkä teoriassa hyvä että näissä asioissa ollaan yliherkkiä, mutta jos 2021 keissi kaatuu valheellisena ja tämäkin niin ei tuo näytä hyvältä poliisin kannalta.
Tuo toinen vasta kouluttautui terrorismi-iskua varten, lisäsin sen postaukseen. Ehkä hän vain teki kuntoharjoituksia sotilastyyliin ja mitään rikosta ei tapahtunut edes kuvitteluasteella.
 
Sällin viimeinen viesti VK:ssa tammikuulta.

"Katsot betoniseinää, eristettynä elämästä!
Mikään ei saa sua katumaan. Kovan kuoren alla voit huutaa loputonta tuskaa mut' historian kirjoissa oot murtumaton soturi!"

Se ei tietysti sinällään kerro mitään mut jollain tavalla tainnu kilahtaa oikein huolella viime aikoina ja kytät saanu tästä vihiä. En tiiä, helvetin hyvähän se on että tämmösiä pyritään ennaltaehkäiseen. Ei me tarvita mitään omia Breivikejä tänne.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
284 400
Viestejä
4 884 396
Jäsenet
78 822
Uusin jäsen
Lare1

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom