- Liittynyt
- 22.12.2016
- Viestejä
- 21 602
Pari prosenttia ei oikeastaan kuulosta kovin paljolta...Ainakin Nordean tutkimuksen mukaan työn tuottavuus oli vime vuonna pari prosenttia korkeammalla tasolla kuin 20 vuotta sitten;
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Pari prosenttia ei oikeastaan kuulosta kovin paljolta...Ainakin Nordean tutkimuksen mukaan työn tuottavuus oli vime vuonna pari prosenttia korkeammalla tasolla kuin 20 vuotta sitten;
Ei tehokkuus ole sidottu yksityiseen sektoriin, samalla lailla julkinen sektori voi tehostaa ja lisätä kasvua. Ei kannata ylipäätään vetää liian tiukkaa rajaa yksityisen ja julkisen sektorin välille, eli jos työ on yhtä tehokasta ja järkevää, niin kansantalouden kannalta on yksi ja sama onko työntekijä yksityisellä vai julkkarilla töissä.Mites voisi tapahtua talouskasvua, jos tehokkuuden kasvu voi tapahtua ainoastaan yksityisellä sektorilla?
Lainaan omaa viestiäni. Ranskan hallitus kaatui eilen, kun julkisten menojen leikkaamista ajanut pääministeri François Bayrou äänestettiin nurin. Hän olikin vasta neljäs pääministeri Ranskassa 12 kuukauden sisällä.Suomessa kannattaisi tähyillä Ranskan suuntaan, josta luultavasti tulee seuraava "Italia". Ranskan valtion budjetin tulot ovat 308 miljardia euroa ja menot 445 miljardia euroa. Järkyttävää velkaantumista, mutta mitään ei saada tehtyä koska poliittinen päätöksenteko on ajautunut kolmeen blokkiin: vasemmistoon, keskustaoikeistoon ja "äärioikeistoon" (YLE:n termi).
Ranskan velkaantumisaste on tällä hetkellä 113,8 % / BKT, mutta sen velkabondien korko on jo nyt nousemassa Italian tasoille. Nähtävästi bondien ostajat eivät usko, että Ranska saisi taloutensa vakautettua.
![]()
Surkean talouden Ranska ajautui kaaoksen partaalle – asiantuntija varoittaa Suomen tiestä
Euroopan mahtimaa ja toiseksi suurin talous Ranska on ajautunut syviin vaikeuksiin. Kysyimme Ranskan kahdelta johtavalta ekonomistilta, mistä on kyse.yle.fi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.