Suomalaisten operaattoreiden RCS-tuki

Liittynyt
20.10.2016
Viestejä
499
Uusimmassa Iphonen softassa (iOS 26.5) näyttää olevan tuki e2e-salatuille RCS-viesteille (Apple-ekosysteemin sisäiset iMessaget on olleet salattuja jo kauan samoin kuin Googlen oman viestintäsovelluksen väliset viestit). Tästä heräsi mielenkiinto, miten saisi nuo toimimaan natiivisti (ilman erillisiä sovelluksia) ekosysteemien välillä. Käytännössä tämä vaatisi sitä, että operaattorit (Telia, Elisa, DNA) lisäisivät RCS-tuen sanomakeskuksiinsa SMS- ja MMS-viestien oheen.

Maailmalla lukuisat operaattorit tukevat tätä. Miksei suomalaiset?

Tämän voisi nähdä tieksi eroon erillisistä sovelluksista. On sitten syynä puhelimen appien määrän vähentäminen tai amerikkalaisista alustoista riippuvuus.
 
Kyllä ainakin DNA:n verkossa (oletan muidenkin Elisa, Telia) RCS-viestit ovat nykyään ensisijainen kanava jolla viestit lähetetään, kun käytetään siis ns. natiivia viestisovellusta.
Jos RCS ei ole puhelimessa käytössä (Android) niin silloin viestit kääntyvät perinteisen tekstiviestin muotoon (ns. fall-back).

Näin se on ollut jo pidemmän aikaa. En tiedä mistä tietosi etteivät suomalaiset operaattorit tukisi RCS-viestejä.

Nyt kun Apple lisäsi salauksen niin sen pitäisi tulla automaattisesti käyttöön. Ei tämän salauksen siis pitäisi olla kiinni operaattorin verkosta koska viestit välitetään Googlen palvelimien kautta. Toki tuossa näyttää olevan edelleen Applella "beta" merkintä, joten en tiedä tarkemmin miten se valuu käyttöön.

Tämä yllä oleva kommentti siis koskien kuluttajien välisiä viestejä.
(Yritysten väliset RCS-viestit ei ole tuettuna Applella, hyvin harvassa maassa / operaattorilla on vielä.)
 

Statistiikka

Viestiketjuista
306 986
Viestejä
5 199 744
Jäsenet
83 001
Uusin jäsen
theveistos

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom