SAABia tilalle tai vaikka Super Tucanoja. Eipä nuo hävittäjät näytä ukrainassakaan muuta tekevän, kuin menevän korkealle ja pistävän liitopommia / ohjusta menemään.
Melkoisen typerä kommentti.
Ensinnäkin, Ukrainassa niillä koneilla lennetään ukrainan toimesta MATALALLA, ei korkealla. Koska korkealla niillä vanhemmilla koneilla oltaisiin Venäjän pitkän matkan ilmatorjunnan maalitauluina. Matalalla taas lennetään tutkakatveessa.
Se liitopommi tuolla rintamalla käytännön pakosta laukaistaan siten, että lennetään ensin matalalla (tutkakatveessa) kohti kohdetta, sitten kiskaistaan kone 45 asteen nousuun, vapautetaan pommi, käännytään takaisin.
Syö selvästi pommin kantamaa, mutta on turvallisempi laukaisevalle koneelle.
Toisekseen, se F-35 nimenomaan olisi paljon vaikeampi havaita ja ampua alas, että sillä voisi lentää turvallisesti paljon korkeammalla, paljon nopeammin, paljon kauemmas (ja voisi pudottaa sen liitopommin korkealta, jolloin sillä olisi selvästi parempi kantomatka).
Ukrainan sota on nimenomaan osoitus siitä, että neljännen sukupolven koneet(joihin Gripen kuuluu) ei enää toimi hyökkäävään ilmatoimintaan sellaista vihollista vastaan, jolla on pätevää ilmatorjuntaa.
Sen opetukset on täysin päinvastaisia kun sinun mutuilusi.
Kolmannekseen, sillä Tucanolla ei kuskata mitään isoja eikä pitkän kantaman aseita, että sen ehdottaminen on todella typerää. Sillä kuskaa ainoastaan pieniä aseita ja jolla ammutaan/pommitetaan massa olevia joukkoja läheltä, mutta ei tuhota myöskään siltoja tai komentobunkkereita tms.