Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuo helppous on kyllä täysin totta. Ongelma vain tulee siinä että normaalin ja vaikean välillä on todella iso kuilu, vaikea on oikeasti vaikea, omasta mielestäni vähän liian vaikea monelle joka pelaa peliä ensimmäistä kertaa, jotain tuolta väliltä olisi se paras vaihtoehto ensikertalaiselle.Jäi aikoinaan 2000-luvun taitteessa Silent Hillit välistä jo ihan siitä syystä, että tuntui tuon sumuverhon rakennetun vain teknisten rajoitteiden takia.
Pelasin tämän uusintaversion läpi ja täytyy sanoa, että jos peilaa aikaan, jolloin tämä on julkaistu, niin onhan tämä tarinallinesti melko rikas ja vähän toista maata kuin RE:t. Siihen se paremmuus sitten jääkin jos vertaa siis klassikko resident evileihin.
Tämähän on tosiaan siloiteltu versio alkuperäisestä. Ei tosiaan mitään RE2-remaken tasoista, käytännössä uudelleen rakennettua peliä. Silti fps droppeja pukkaa 6900xt:llä ihan helvetisti ja monta kertaa kaatoi koneenkin. Tappelin silti loppuun asti teknisistä ongelmista huolimatta.
Tappelua vaikeusasteen puolesta ei syntynyt. Suosittelen kaikkia valitsemaan jonkin muun kuin "normal"-vaikeustason. Kuvittelin koko ajan, että kohta vaikeutuu ja kohta tulee käyttöä panoksille mutta ei.
Pelissä oli tosiaan hetkensä, sitä ei käy kiistäminen mutta omalla kohdalla en pystynyt olemaan nauramatta kohdatessani vihollisia. Pyramidipäitä ja letku-ukkoja, robottimaisia hoitsuja. Ei aiheuta omalla kohdalla kovinkaan suuria väristyksiä.
Vanhojen ukkojen peli. 8-/10. Nuoremmalle sukupolvelle varauksella. Voi tosin olla, että se sukupolvi jaksaa löytää näistä jotain olevinaan elämää suurempaa tarkoitusta, minä en.
Silent Hill 1, 2, 3 ja 4 pelasin alkuperäisillä konsoleilla vuosituhannen vaihteen kieppeillä. Itseasiassa hankin kakkosen ensin, ja mahtavan pelikokemuksen myötä hankin myös ykkösosan, jonka sai 10 rahalla alekorista. Mielestäni sarja meni väärillä raiteille nelosen myötä, jonka piti yllättäen olla aivan uusi peli, mutta Konamin markkinointiosaston päätöksellä tästä väännettiin Silent Hill peli aikan kalkkiviivoilla.Satuinpa Lontooseen juuri nyt kun London Game Market järjestettiin. Kävin siellä kyselemässä mutta ei ollut kuin Silent Hill 1 Demo myynnissä. Ostin sen, ei ollut kallis, mutta kuulemma kaikki muut Silent hill 1:set ja 2:set olivat jo myyty.
Olisihan se hauska pelata ne alkuperäisillä konsoleilla, kun kotoa löytyy PS1 ja PS2 toimivina. Vähän vaan harmittaa kun niistä revitään niin kovaa hintaa jo. Olisi pitänyt 10v sitten ostella, mutten ikävä kyllä ollut silloin vielä kiinnostunut retropeleistä.
No, pitää varmaan emulaattorilla pelailla ensin ja ostella riistohintaan ne fyysisinä joskus.