Joona Räsänen
kertoo HS:lle, että ei ole koskaan ennen ajanut työmatkalla autoa kännissä:
Vuonna 2011 Yle
kirjoitti THL:n tutkimuksesta näin:
Räsäselle on siis käynyt todella huono tuuri, kun kärähti ensimmäisellä kerralla.
No se on ihan mahdollista että esimmäisellä kerralla kärähtää, ja niitä tiettäväst/uskottavasti on.
Mutta tässä tarinassa on merkkejä että kertoja ei voi olla varma, sen uskon ettei ole kiinni jäännyt.
Ensin osu silmään , lainaus linkkisi jutusta
”Kyllä siinä on tullut illan aikana pari otettua liikaa ja tehty vakava arviointivirhe”, hän kuvasi.
Se jäi epäselväksi koska otettu, ja koska ajettu ja puhalletettu. mutta virhearvion voi tehdä, mutta tarinassa on vähän sellaista vanhan kaljan tuksua.
Edit, olikin tarkempi kuvaus
Räsäsen mukaan hän on ajanut kotiin Lohjalle 17. huhtikuuta vapaa-ajan illanvieton jälkeen, kun hänet pysäytettiin ratsiassa Kehä 1:llä.
”Tein vakavan virhearvion, kun ajattelin olevani jo valmis auton rattiin. Tilanteeseen ei liity muita rikkeitä tai vahinkoja. Auton ajaminen alkoholin nauttimisen jälkeen on väärin.
Pari liikaa, tuloksen mukaan juu.
”Tätä Lohjan ja Helsingin väliä olen pendelöinyt töiden perässä 15 vuotta ja aika monta kertaa ratsiaan pysähtynyt. Koskaan aikaisemmin vastaavaa virhettä ei ole tapahtunut.
Tämä kuullostaa siltä että usein ajeltu tietämättä onko veressä alkohola, mutta koskaan ei ole puhallusratsiassa ollut yli puuttumis kynnyksen.
Ja ei kiistä että ennen ajoa voi vähän ottaa
Varmasti on ollut niitä tilanteita, että olen yhden lasillisen jälkeen lähtenyt ravintolasta auton rattiin”, Räsänen vastasi.
Nyt sitten pariliikaa hmm...
Joihinkin luottamus tehtäviin ei enään ole käytettävissä, mutta ilmeisesti näissä edustajan tehtävissä jatkaa.
Mainitsi vielä että on hakenut apua, plussa siitä,
Räsänen sanoi pyytäneensä eduskunnan työterveyttä arvioimaan, onko hänellä alkoholin käyttämisen kanssa ”laajempaa ongelmaa”.
Mutta tämä vähän huolestuttaa.
Sellaisesta ei Räsäsen mukaan ollut viitteitä
Puhemies (Halla-Aho) kommentoinut
”Eduskunnalla ei ole instituutiona kurinpitovaltaa kansanedustajiin siltä osin, miten he toimivat talon ulkopuolella. Henkilökohtaisena mielipiteenäni totean, että edustaja Räsänen selvästi ymmärtää tehneensä arviointivirheen, vakuuttaa ottavansa siitä opikseen eikä pyri millään tavalla selittämään asiaa parhain päin.”
Vaikka tarinassa jotan huolestuttavia pirteitä, niin kohtuu hyvin omaksi makakseen otti, jatko näyttää onko taustalla ongelmaa, ja toivottavasti läheiset ja toverit tukee ja auttaa.