Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä, omalla kohdalla on menneiden sopimusten kanssa ollut juuri niin, että edullisin on useimmiten ollut se, jossa on ollut tarjouksena kk-maksu 0 € tai hyvin matala. Ilmeisesti tarkoitat bonushuorauksella juuri kyseistä tarjoussopimusten ketjuttamista?Jos kulutus on 2500 kWh/a eli hyvin pieni, on kuukausimaksulla varsin suuri merkitys. Jos tällaisessa tapauksessa hakisin aktiivisesti edullisinta ratkaisua, yrittäisin bonushuorata. Sopimuksen tyypin merkitys on vähäisempi, jos sen saa edullisesti. Tosin muuta kuin pörssiä ei ole viime aikoina ollut edullisesti tarjolla. Mielestäni kWh-hinnat ovat viime aikoina vastanneet tasoltaan useamman sentin marginaalia, pahimmassa kriisissä jopa kymmenien senttien marginaalia.
Joo. Ainakin alkutalvesta näitä näytti olevan joka oksalla. Ajankohtaista tarkastelua en ole nyt tehnyt, kun asia ei juuri koske itseäni - ison kulutuksen kohteessa ei tällaista kikkailla ja pienemmällä kulutuksella(alle puolet tuosta yllä mainitusta luokasta) kaukolämmön piirissä voi hyvin antaa eukon valita niin pysyy tyytyväisenä.Ilmeisesti tarkoitat bonushuorauksella juuri kyseistä tarjoussopimusten ketjuttamista?
Pienellä markkinan kampaamisella löysin vielä marras-joulukuun vaihteessa 24kk-sopimuksen 8,52c/kWh, tosin yli 4€/kk maksulla, ja vielä oikealta sähköyhtiöltä, jolla on omaakin tuotantoa (Koillis-Satakunnan Sähkö). En muista nähneeni koko kesän aikana alle 8c/kWh tarjouksia, joten ei loppusyksyn hinnat kovin kalliitta olleet, toki merkittävästi kalliimpia kuin ennen.Nopeasti katsoen nyt saisi noin 10 senttiä kWh 24kk sopimuksen kun kesällä sellaisen voi saada 7-8 senttiä kWh hintaan. Marraskuussa / joulukuussa hinnat olivat vielä hieman korkeammat ja silloin niitä sai noin 12 sentin hintaan. Eli ei ehkä "senttejä katsomalla" kovin suurta eroa mutta jos miettii 8 vs 12 eroa vaikka niin onhan siinä prosentuaalisesti aika suuri ero.
Pienellä markkinan kampaamisella löysin vielä marras-joulukuun vaihteessa 24kk-sopimuksen 8,52c/kWh, tosin yli 4€/kk maksulla, ja vielä oikealta sähköyhtiöltä, jolla on omaakin tuotantoa (Koillis-Satakunnan Sähkö). En muista nähneeni koko kesän aikana alle 8c/kWh tarjouksia, joten ei loppusyksyn hinnat kovin kalliitta olleet, toki merkittävästi kalliimpia kuin ennen.
Nyt sama sopimus näkyy oleven 9,65c/kWh mutta keskellä pakkaskautta on varmaan epäedullisin aika metsästää kiinteää sopimusta. Vähän vaikuttaa siltä, että kiinteiden hinnat ylireagoivat vallitsevaan säätilaan. Paras aika metsästykseen on ehkä silloin, kun ulkona on ollut oikeat koiranilmat viikkokausia eikä loppua näy.
Mahtaako OL3 huolto maaliskuun alusta raketoida tämän hinnan.On Imatran Seudun Sähkön vuodenaika joka on 12,4 senttiä helmikuun loppuun.
Jos tässä on hinnan tarkistus vasta huhtikuussa saattaisi olla hyvä vaikka vain maaliskuun ajalle. Sivuilla sanotaan vain "Hinta päivittyy neljästi vuodessa markkinahintaa seuraten" mutta olettaisin että vuoden 1. tarkistus on tammikuun alusta, seuraava huhtikuun jne.Halvin vastaantullut ilman määräaikaa on Vaasan sähkön Perussähkö 12,90c + 3,50e/kk, jota tässä pohdin pörssisähkön korvikkeeksi. Toki se ottaisi sen kaksi viikkoa vaihtaa mutta tulevat maaliskuun OL3-huollot jne jännättää.
Helenillä oli aiemmin 10,8x 6kk soppari.. en tiedä mikä nyt on hinta.En taida luottaa vihreään älyenergiaan. Onkohan muita vastaavia soppareita tunnetuimmilta yrityksiltä.
Tällä hetkellä 11,28 snt, mutta päivittynee taas huomisaamuna. Helenillä näyttää olevan tapana tehdä hintamuutokset tiistaisin ja perjantaisin.Helenillä oli aiemmin 10,8x 6kk soppari.. en tiedä mikä nyt on hinta.
Käyppä vilkaisemassa 29.12.2023Enpä löytänyt ketjusta lähihistoriasta _epe_:n mainitsemaa toistaiseksi voimassaolevaa 9,5snt kWh/4e kk -sopparia.
Halvin vastaantullut ilman määräaikaa on Vaasan sähkön Perussähkö 12,90c + 3,50e/kk, jota tässä pohdin pörssisähkön korvikkeeksi. Toki se ottaisi sen kaksi viikkoa vaihtaa mutta tulevat maaliskuun OL3-huollot jne jännättää.
Käyppä vilkaisemassa 29.12.2023
Alajärven Sähköllä toistaiseksi voimassa olevassa sopparissa sähkön hinta yöllä 7,80snt/kWh ja päivällä 9,90snt/kWh (kuukausimaksu 4€). Yleissähköö saa 9,50snt/kWh.
Jos viittaat Alajärven sähköön niin en asu alueella, mihin toimitus on rajattu.Käyppä vilkaisemassa 29.12.2023
PitääPitävätkö nämä PKS:n ja Omavoiman demo-sivuilla olevat kiinnityshinnat paikkansa? Eli onko ns. tuotantodataa?
OmaPKS - Etusivu
live.pks.fi
Kyllä sori turhasta postauksesta, itse sain otettua 1.1.2024 alkaen. Tuolloin myivät vielä ulkopuolisille.Ilmeisesti kyse on tästä viestistä?
Valitettavasti tätä ei saa enää hankittua kyseisen toimijan verkkoalueen ulkopuolelle
![]()
Alajärven Sähkö Oy keskeyttää myynnin Alajärven Sähkön verkkoalueen ulkopuolelle. - Alajärven Sähkö
Alajärven Sähkö Oy keskeyttää myynnin Alajärven Sähkön verkkoalueen ulkopuolelle perjantaina 12.1.2024 klo 15:30 alkaen. Avasimme sähkön myynnin oman verkkoalueen ulkopuolelle 1.6.2023 alkaen. Nyt yhtiömme omistamista sähkön tuotanto-osuuksista saatu lisäenergiamäärä on myyty loppuun viime...www.alajarvensahko.fi
Kiitti tästä. Miten mä missasin tän.Koillis-Satakunnan sähköllä näkyis olevan toistaiseksi voimassa oleva Kestowirta Kestosuosikki sopimus - Koillis-Satakunnan Sähkö Oy - KestoWirta
10,81c+4,46e/kk. Hinta voi toki elää mutta kuulostaa aika hyvältä?
Lisäksi myös ilman määräaikaa KvarttiWirta - Koillis-Satakunnan Sähkö Oy 12,66c+4,46e/kk, hinta lukittu 1.4. asti.
Ruotsin ja Norjan vesivoima varmasti tuossa maaliskuussa alkaa paukuttaa ihan hyviä watteja tauluun, joka voi varmasti vaikuttaa. Eiköhän PKS tiedä myös, että OL3 on poissa pelistä ja tuskin tekee hyväntekeväisyyttä hinnoissaan.PKS maaliskuun kiinnityskin näkyy olevan 11,056snt/kWh. Ei välttämättä mahdoton, kun OL3 on kuitenkin kuukauden poissa pelistä.
Ruotsin ja Norjan vesivoima varmasti tuossa maaliskuussa alkaa paukuttaa ihan hyviä watteja tauluun, joka voi varmasti vaikuttaa. Eiköhän PKS tiedä myös, että OL3 on poissa pelistä ja tuskin tekee hyväntekeväisyyttä hinnoissaan.
PKSn muutkin hinnat laskussa. Seuraan lopputalvi 24, alkutalvi 25 hintoja.PKS maaliskuun kiinnityskin näkyy olevan 11,056snt/kWh. Ei välttämättä mahdoton, kun OL3 on kuitenkin kuukauden poissa pelistä.
Oliskohan tää halvin kiinteä (ei kulutusvaikutuksellinen) "vakuutus" ol3-huoltohinnoille. Jopa selvästi ilmaistu jakso jota hinta koskee, ihan jo sen vuoksi voisi tarttua tähän.Pks:llä näyttää olevan oiva + 12,2 c 01.01.2024-31.03.2024 saakka
toistaiseksi voimassa, joten pääsee eroonkin.
![]()
Oiva plus -sähkösopimus
Oiva plus sopimuksen hinta päivittyy automaattisesti vuosineljänneksittäin markkinahintojen mukaan.www.pks.fi
Tähän voisi tarttua itsekkin, kun ei voi tätä kulutusta juuri ajoitella ja ei ole kiinnostusta sitoutua pitkäksi aikaa. Vähän alkaa pelottamaan noi OL1,2,3 huollot ja meneekö ne nyt ihan nappiin.Oliskohan tää halvin kiinteä (ei kulutusvaikutuksellinen) "vakuutus" ol3-huoltohinnoille. Jopa selvästi ilmaistu jakso jota hinta koskee, ihan jo sen vuoksi voisi tarttua tähän.![]()
No eikä oleMaaliskuussa on täysi talvi, eli vesivarastot ovat vielä minimissään.
Ei kannata mitään tekstiä laittaa, tää on näin hyvä
Ei kannata mitään tekstiä laittaa, tää on näin hyvä![]()
No eikä ole
On vaan väärässä ketjussa.
Ei nyt tarvitse olla edes koulupudokas kun tajuaa että maaliskuussa(kin) sähköyhtiöt ottavat maksimivoitot
Niin ei se muuta sitä tilannetta että nuo "olisi jotenkin minimissä" vaikka kuinka tasajalkaa pompit ja kiukuttelet.Ei luonnon kiertokulkua voi muuttaa vaikka kuinka hyppisi tasajalkaa.
Mites ne aikaisemmat viikon parin sentin hinnat? Niitäkö sun ei taas tarvii ottaa huomioon, vaan voi taas kertoa "dataa" sopivassa välissä kun hinnat taas vähän korkeammat. Mitäs kun taas keskiviikko-iltana tulee halvempia hintoja kun saadaan tuuli mukaan ja Loviisakin alustavan tiedon mukaan olisi korjattu? Tekeekö sähköyhtiöt silloinkin maksimivoitot?Tämä, kun nyt katsoo että Tammikuun alun päälle 2€/kWh hinnoista on tultu alas "maltilliseen" tämän päivän päälle 34 sentin kWh hintoihin niin onhan tuota heiluntaa melkoisesti. Kun 28 vuorokauden keskihinta on kuitenkin 13,18senttiä, viikon (7pc) 11.35senttiä kWh ja yhden päivän alimmillaan 9,62senttiä ja kalleimmillaan päälle 34 senttiä kWh.
Pörssisähkön hinta nyt - Spot-hinta tänään | Pörssisähkö.fi
Katso tämän hetken pörssisähkön hinta ja seuraa hintakehitystä reaaliajassa. Suomen paras pörssisähkön hintaseuranta.sahko.tk
34 sentin piikkiä ei enää edes meinaa huomata graafeissa, kun 2,35€ veti tuon hintaskaalan niin isoksi hintasovelluksissa.Tämä, kun nyt katsoo että Tammikuun alun päälle 2€/kWh hinnoista on tultu alas "maltilliseen" tämän päivän päälle 34 sentin kWh hintoihin niin onhan tuota heiluntaa melkoisesti. Kun 28 vuorokauden keskihinta on kuitenkin 13,18senttiä, viikon (7pc) 11.35senttiä kWh ja yhden päivän alimmillaan 9,62senttiä ja kalleimmillaan päälle 34 senttiä kWh.
Pörssisähkön hinta nyt - Spot-hinta tänään | Pörssisähkö.fi
Katso tämän hetken pörssisähkön hinta ja seuraa hintakehitystä reaaliajassa. Suomen paras pörssisähkön hintaseuranta.sahko.tk
Kyllä ne heiluu ihan jatkuvastiVielä yksi kysymys jos sallinette: päivittyykö nuo PKS:n Priiman kiinnityshinnat useasti päivässä, vai kerran päivässä johonkin tiettyyn kellonaikaan?
Väre ja Keravan energia nokittivat Duon. Vielä kun ilman kulutusvaikutusta olevat lähtisi mukaan tiputtamaan hintoja.Fortum Duo laskenut hintaansa. Toivottavasti muut seuraavat perässä.
Ja vielä tarkennuksena, että näin siis arkipäivinä. Viikonloppuna tuntuvat olevan freezeKyllä ne heiluu ihan jatkuvasti
Kuukausimaksuton sopimus jostain? Kesämökille tarviisi ja sinne mennään vasta kesällä niin ei turhaan maksaisi...
Kuukausimaksuton sopimus jostain? Kesämökille tarviisi ja sinne mennään vasta kesällä niin ei turhaan maksaisi...
Vattenfall x Lidl -sähkötarjous: Perusmaksut 6 kk 0 €
Vattenfall x Lidl -sähkötarjouksella saat perusmaksualennuksen sekä määräaikaisiin että toistaiseksi voimassaoleviin sähkösopimuksiin.www.vattenfall.fi
Alempana sivulla pörssisähkö.
Lumpeen pörssisähkö, taitaa edelleen saada ensimmäiset 6kk ilman kk-maksua.