Riippuu siitä miten se vipu on toteutettu, mutta yleisellä tasolla laskupäivinä joudutaan tekemään säätöä vivutetun rahaston/ETF:n sisällön ja vivun käytön osalta. Tuosta tulee suhteessa enemmän tai vähemmän isot kulut vivun koosta ja toteutustavasta riippuen, mikä katoaa sitten ETF:n pääomasta eli joka laskupäivän jälkeen lähdetään heikommilla eväillä liikkeelle. Vivuton ETF ei joudu laskupäivinä tekemään käytännössä mitään pelkästä sisällön arvonlaskusta johtuvia säätöjä.
TLDR; yleisesti ottaen vivutus kannattaa hoitaa itse jos haluaa pidempiaikaista vipua ottaa, niin pystyy kontrolloimaan itse siihen liittyvät kulut eikä sitä vipua tarvitse säätää joka laskun kohdassa. Jos ei nyt sitä vipua ole niin paljon, että vakuudet loppuu ja tulee pakko myydä kurssien romahtaessa
Edit: Vilkaisin nyt vielä tuota Nordnetin kyseisen rahaston (Maailma Indeksi 125) esitettä ja tuossa puhutaan vivun kuukausittaisesta tasauksesta eli mahdollisesti tuossa tuo vivun aiheuttama laskun negaefekti voisi tulla vain 12 kertaa vuodessa joka pörssipäivän sijaan, mutta en mene kyllä vannomaan. Ja jos on nyt 12 kertaa vuodessa, niin onko tuo sama tasausväli käytössä myös tulevina vuosina.