Jatketaan täällä ettei paskota tuota toista ketjua enempää...
Ihan perusasioina: jos aikoo sijoittaa osakkeisiin, niin aikahorisontin on syytä olla vuosia ja pitää olla jonkinlainen ymmärrys siitä, mitä yhtiö tekee, miten osake on arvostettu ja jonkinlainen valistunut näkemys siitä, mitä tulevaisuudessa todennäköisesti tapahtuu. Silloin on joku odotusarvo missä osakkeen arvo ja yhtiö on tulevaisuudessa, eikä se ole arpalippu silloin kun se odotusarvo on perusteltu - takeita ei luonnollisesti ole. Jokaisen täytyy itse määritellä oma riskinsietotasonsa, eikä suora osakesijoittaminen ole todellakaan kaikille. Suurimmalle osalle tylsääkin tylsempi indeksisijoittaminen tuottaa todennäköisesti paremmin - säännöllisesti ja kurinalaisesti säästämällä saa todennäköisesti jonkinlaisen tuoton ajan mittaan.
Itsehän pysyttelin kaukana Fortumista ja Nokian renkaista koska niihin liittyvä Venäjä-riski ei maistunut. Jälkimmäinen saattaisi olla kohta ihan kiinnostava lappu kun uusi tuotantolaitos saadaan toimintaan. Kaikkeen liittyy riskiä, kysymys on pitkälti sen hallinnasta. Yleinen pörssipaniikki heiluttaa kursseja lyhyellä aikavälillä ja silloin on kaikkein paras hetki tehdä paljon tuottoa - nimittäin silloin kun esim. suuret rahastot paiskivat lappuja seinille, kurssit laskevat kautta linjan myös niissä yhtiöissä, minkä liiketoiminta ja näkymät eivät sitä suoraan puoltaisi, jolloin kannattaa laittaa haavi alle. Esittämäsi asia ei ole markkinan virhe vaan ominaisuus, mikä mahdollistaa ylituottoja. Perusvirheesi on keskittyä liian paljon lappuun ja sen hetkelliseen heiluntaan markkinalla, kun ensisijaisesti pitäisi keskittyä siihen yhtiöön ja sen laatuun.
Silloin jos sijoitat indeksiin, niin saat toki sen heilunnan, mutta kurssit ovat poikkeuksetta ajan mittaan nousseet takaisin ylös ja korkeammalle missä on aiemmin oltu - koska yrityksissä tehdään jatkuvasti uutta ja parannetaan asioita, voittoja jne.
Jos puhutaan eläkesäästämisestä, niin yksittäinen tai edes muutama huono vuosi ei ole merkityksellinen. Aika tasoittaa kuopat. Mutta jos ei säästä ja sijoita mihinkään, niin voi olla varma että rahaa ei sitten vanhana ainakaan ole. En sanoisi sitä riskin hallinnaksi, vaan pikemminkin riskin realisoimiseksi jos antaa rahojensa ostovoiman vain sulaa pois eikä hae tuottoa.
Harvalla on niin hyvät tiedot (edes ammattisijoittajilla) yritysten oikeasta tilanteesta, taseisiin saa niin paljon asioita piiloon, että niiden selvittäminen vie aikaa ja kaikkea niistä ei edes näe. Eli ne arvaukset perustuvat menneeseen ja uskoo, että noin tapahtuu tulevaisuudessa. Yhtiön laatu onkin sitten jo todella vaikea asia.
Meillä oli aikoinaan yksi maailman parhaista yhtiöistä Nokia, sanotaan vaikka näin että puhelin puolella 10% "insseistä" teki sen tuloksen mahdolliseksi, eivät vaan etukäteen tienneet ketkä ne 10% olivat, siksi piti ne loputkin 90% palkata. Johto sitten vaihtui ja taistelu suunnasta johti Elopin toiminnan kanssa sitten mihin johti.
Hyvä esimerkki siitä, että vahvakin yhtiö voi lähes kaatua kohtuu nopeasti. Siinä sitten mietit ostatko lisää vai häippäätkö ja missä kohtaa.
Mutta muuten kyllä, jos tiedät hyvän menestyvän yhtiön niin sinne kun alussa sijoitat saanet sen parhaan tuoton eli se on tavallaan ketjukirje (kuten toisessa ketjussa totesin).
Meillä on vaan se tilanne nyt menossa, että osa maailma on ylivelkaantunut, sotiin käytetään valtava määrä varallisuutta. Varakkaat valtiot antavat valtavia summia toisille maille uskoen tulevien kansalaistensa sen sitten maksavan.
Edes meidän presidentti Sauli Niinistö ei tiennyt miten toi valtava velka hoidetaan. Minusta se tulee tavalla tai toisella heijastumaan myös osakkeisiin.
Yksityisenä eläkesäästäjänä on hyvä pyrkiä hajauttamaan, toiset uskoo metsään, toiset muuhun maahan, raknnuksiin jotkut osakkeisiin.
Pien osakesijoittajan hommaksi jäähelposti maksajan rooli, jos/kun se alamäki alkaa.
Lisätään tähän Paapaan iloksi, että itsellänikin on osakkeita, joista olen saanut moninkertaisesti sijoittamani summan ja silti mulla on ne alkuperäiset osakkeet edelleen jaettuna. Todella hyvä arvaus siis, toisinkin olisi voimut mennä. Siellä ketjukirjeen alussa on hyvä olla, jos ko firmalla menee hyvin.