Kyse oli siitä kumpi malli on yksinkertaisempi ja tuo ehdottamani on selkeästi yksinkertaisempi.Kyllä tuo ehdottamasi malli on verottajan kannalta aika epäedullinen. Tehdäänpä esimerkki:
Osakesäästötili:
Osta 1000e Nokiaa. Nokia nousee 100% -> osakkeiden arvo 2000e. Myy puolet pois ja tilillä on käteistä 1000e.
Nosta 1000e tililtä omaan taskuun verovapaasti? ja tilille jää 1000e arvosta Nokian osakkeita ja verottaja nuolee näppejään?
Tuosta verotuspuolesta sanoin jo aiemmin, että tuo tarve välttämättä haluta verottaa voittoja (myös teoreettisia) jo etukäteen, todennäköisesti on syynä siihen, että tuosta noston käsittelystä on tehty monimutkainen. Tuossa yksinkertaisemmassa mallissa verottaja ei jää nuolemaan näppejään vaan saa rahansa sitten myöhemmin, kun varsinaisia voittoja nostetaan tai tili suljetaan.