Tuossa ei kyllä ole mitään mainintaa, että pystyisi ohittamaan aikarajoituksia.Tätä on kovasti kehuttu. Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta vaikutti pätevältä ja netissä kehuttu:
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuossa ei kyllä ole mitään mainintaa, että pystyisi ohittamaan aikarajoituksia.Tätä on kovasti kehuttu. Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta vaikutti pätevältä ja netissä kehuttu:
![]()
Tuo ohittaa laitteen oman softan ja rajoitukset. Ajastukset ym. saa asetettua vapaasti. Ks. Foorumin puolelta löytyy lisää tietoa ja ohjeita.Tuossa ei kyllä ole mitään mainintaa, että pystyisi ohittamaan aikarajoituksia.
Tuetuissa malleissa näyttäisi olevan myös Husqvarnan mallit. Olisiko tässä ratkaisu myös @hyperstaattinen aikarajoitukseen?Tuo ohittaa laitteen oman softan ja rajoitukset. Ajastukset ym. saa asetettua vapaasti. Ks. Foorumin puolelta löytyy lisää tietoa ja ohjeita.
Tuo ohittaa laitteen oman softan ja rajoitukset. Ajastukset ym. saa asetettua vapaasti. Ks. Foorumin puolelta löytyy lisää tietoa ja ohjeita.
Jep, tuolla on just noi rajoitukset mainittu ja niiden purkaminen. Oli tarkoitus ostaa ks. Kampe, mutta uusi kone riitti ilman kikkailua omaan pihaan.Täällä ohje asetukseen
Jep, kattaa Mäk Kyllikin, Huson ja Gardenan mallit.Tuetuissa malleissa näyttäisi olevan myös Husqvarnan mallit. Olisiko tässä ratkaisu myös @hyperstaattinen aikarajoitukseen?
Ensi kertaa roboa laittamassa tulille. Talokaupan mukana tullut "kylkiäisenä" Viking (nykyinen Stihl?) iMow 632. Heti kättelyssä selvisi että telakan virtajohdon muuntaja sökö, ostin uuden. Mukana tuli myös uusi piirikortti, taikka se levy mihin laitetaan johdot kiinni ja missä on virtanappi. Virta tuli, mutta vilkuttaa punaista. Manuskan mukaan rajakaapeli katki. Myöskin sellainen ongelma että itse leikkuri ei ala lataamaan, vilkuttaa vain että akku vähissä. Entiset omistajat pitäneet muuntajan + telakan ulkona kesät talvet. Laite n. 5v vanha. Tuo latauslaatat jotka ottaa kontaktia leikkuri-telakka välillä näyttää syöpyneeltä. Onko tässä jotain millä saisi elvytettyä vai rupeanko suunnittelemaan uutta? Olettaisin että tuo sama rajakaapeli kelpaa uudellekin (jahka löytää mistä rikki ja korjaa). Pihaa olisi n. 1000m2, alle 1500€ laitoksia saa ehdotella....
Ei kun se sanoo että työt on tältä päivältä tehty, eikä jaksa enää ja nurtsi rehottaa. Valmistajat tehneet ohjelmallisia rajoituksia, ettei ostajat pihistelisi leikkurin valinnassa. Tuossa ylempänä onkin noita modipiirejä noihin eri leikkurimerkkeihin.Pihaa on tosiaan about 800m2 leikattavaa. Mites muuten jos pihaa olisi vaikka 800m2 ja leikkurin maksimi on 700m2. Joutuisiko se ajamaan 24/7 että pysyy nurtsi lyhyenä?
Riippuu vähän onko pihalla paljon esteitä vai suoraa baanaa. Jos selkeä piha niin pienempikin kerkeää mutta muuten hommaisin ennemmin isomman.No jos otetaan vaikka tämä hehkuttamani husse. Oletetaan että sulla on se 800m2 pinta-alaa. Kumman valitsisit 305 vai 310 mark 2?
305 leikkaa 600m2 ja 310 mark 2 1000m2. Hinta ero 160€ tällä hetkellä. Aika väärä paikka säästää mun mielestä. Toki en tiedä miten muilla merkeillä menee nämä neliöt mutta kuitenkin.
Miten olet ajastanut sen ja oletko katsonut mitä tuo leikkaa tunnissa noin about?Riippuu vähän onko pihalla paljon esteitä vai suoraa baanaa. Jos selkeä piha niin pienempikin kerkeää mutta muuten hommaisin ennemmin isomman.
Mulla on 1250 sileno life leikkaamassa 1080neliön nurmikkoa. Ruuhkaisimpaan aikaan jää vähän vähän tupsua kun on sen verran esteitä pihalla mitä kierrellä.
Mulla on tuo Sileno Life Lona mallia niin kartan vieressä näyttää että vaadittava aika pihan leikkaukseen n. 64tuntia. Ilmeisesti että on joka kohdan käynyt läpi. En tiedä voiko tätä laskennallisesti miettiä kun ei leikkaa järjestelmällisesti vaan sikinsokin. Olen ajastanut maksimi ajan ja se pitää parin tunnin tauon per vrk.Miten olet ajastanut sen ja oletko katsonut mitä tuo leikkaa tunnissa noin about?
Mulla 430x 2600m2 tontilla joka laskennallisesti leikkaisi 133m2/h, joten ottaisi yli 19h jotta saa alueen leikattua. Lataustauot päälle ja tontille istutetut esteet niin menee oikeasti varmaan yli vuorokausi. Siksi mulla leikkaa tuo joka päivä 7-22. Varmaan kun kesää mennään pidemmälle niin pitänee laittaa 24/7. Näinkin olen tosin pärjännyt ainakin nyt.
Mutta joo, minä sain nämä talokauppojen myötä joten muusta ei ole kokemusta. Ehkä jos itse uutena ostaisin niin saattaisin valita gardenan, jos vaan sopivat leikkurit löytyisi.
Eikö täällä kenelläkään ole kyseistä leikkuria? Seagwayta ei suositellut eräs myyjä meidän pihaan...Ambrogio twenty zr robottileikkurista kellään kokemusta? Piha on valmiiksi aidattu mutta esteitä riittää..
Eikö täällä kenelläkään ole kyseistä leikkuria? Seagwayta ei suositellut eräs myyjä meidän pihaan...
Ei sen joo kyllä tartte koko ajan pyöriä. Mutta tänään kun oli katon pesu päivä ja robotti yhen päivän pois ajamasta (ajaa joka päivä 9-15) niin huomaa miten nurmikko kasvaa eikä oo ns siistin näköinen. Toisinkuin toisella tontilla missä tuo 430x ajaa 7-22 niin on nyt monta viikkoa näyttänyt niin siistiltä.Hussen pienemmissä leikkureissa on tosiaan tuo rajoitettu leikkuuaika per vuorokausi. Ja kapasiteetti on aina X +- 20%.
Itse olen tuon kyllä järkeillyt niin, että jos ostaa nyt esim. tuon 305 leikkurin, joka on 600 neliön kone ja omasta pihasta löytyy 600 neliötä nurmikkoa. Niin onko sillä oikeasti jotain merkitystä, jos se leikkaa vain osan päivästä, jos nurmikko kaikesta huolimatta pysyy siistinä?
Nyt näyttää enää olevan noita 9kpl/2,99e paketteja jäljellä. (Oli siis 36kpl paketteja/7,49e)Clasulla on tarviketerät kovassa tarjouksessa. Olen käyttänyt Gardenan orkkisteriä, mutta nyt hain noita 72kpl testiin. Maksoivat siis 15e.
![]()
Terät robottiruohonleikkuriin | Clas Ohlson
www.clasohlson.com
kuivuus.. jahka leikkuri kerran menee kostealla nurtsilla, ni terät puhdistuu, näin ainakin omassani
Tälle kesälle hankin uuden isomman akun, entinen 3200mAh ja uusi 5200mAh. Vielä ei ole käyttökokemuksia uudella akulla mut veikkaan, että leikkausaika pidentyy sen verran, että ajelee jopa nopeammin valmiiksi.
Sopiiko udella mistä tilasit? Suomen kaupoista kysyin tuota mallia, kun tarjottelevat uusista vain i105e mallia. Kuulemma maahantuojalle ei olisi tulossa tänävuonna tuota 108:sia.Segway Navimow i108E tuon tilasin mielenkiinnolla odottelen
Ei auta robo voikukkiin. Niistä pääsee vain kitkemällä tai myrkyillä.Myös kiinnostaa kokemukset onko auttanut taistelussa voikukkaa vastaan? Meillä on pihalla todella paljon voikukkaa ja monesti ollaan pitkiä viikonloppuja toisella paikkakunnalla ja tällöin aina erityisesti näin keväällä pääsevät rehottamaan ja pistämään siemenet kiertoon.
Luulisi että vähentäisi ainakin radikaalisti siementen määrää mitä pääsevät laskemaan ympäriinsä ja näin ollen kesän-kahden viiveellä luulisi vähentyvän? Kitkemistä on tullut pari vuotta sitten harrastettua ja useampi jätesäkillinen noinkin pieneltä pihalta irtosi, joskin en tiedä huomasiko silti mitään eroaEi auta robo voikukkiin. Niistä pääsee vain kitkemällä tai myrkyillä.
No siis toki varmaan vähän vähentää kukkimista, mutta voikukka on siitä veemäinen, että se osaa kasvaa tosi matalana jos sillä ei ole mitään tarvetta kasvattaa vartta (eli kun nurmikko on koko ajan lyhyt).Luulisi että vähentäisi ainakin radikaalisti siementen määrää mitä pääsevät laskemaan ympäriinsä ja näin ollen kesän-kahden viiveellä luulisi vähentyvän? Kitkemistä on tullut pari vuotta sitten harrastettua ja useampi jätesäkillinen noinkin pieneltä pihalta irtosi, joskin en tiedä huomasiko silti mitään eroa![]()
Samaa oli täällä rannikolla. En ollut koskaan törmännyt moiseen. Robotti aloitteli työnsä toukokuun puolivälissä ja neljän päivän jälkeen terät oli kuin Kouvolan lakritsin peittämät. Keli oli kyllä perhanan kuivaa ja piha melkein pölisi. Tökötti oli niin tiukassa, että vaihdoin suoraan uudet terät. Lauantain sateiden jälkeen tarkistin tilanteen ja terät olivat aivan puhtaat.
Tasainen pienehkö paritalon piha (vajaa 200m2) jossa pari aika helposti rajattavaa estettä. Hakusessa edullinen robottileikkuri, löytyiskö suosituksia?
Myös kiinnostaa kokemukset onko auttanut taistelussa voikukkaa vastaan? Meillä on pihalla todella paljon voikukkaa ja monesti ollaan pitkiä viikonloppuja toisella paikkakunnalla ja tällöin aina erityisesti näin keväällä pääsevät rehottamaan ja pistämään siemenet kiertoon.
Tasainen pienehkö paritalon piha (vajaa 200m2) jossa pari aika helposti rajattavaa estettä. Hakusessa edullinen robottileikkuri, löytyiskö suosituksia?
Myös kiinnostaa kokemukset onko auttanut taistelussa voikukkaa vastaan? Meillä on pihalla todella paljon voikukkaa ja monesti ollaan pitkiä viikonloppuja toisella paikkakunnalla ja tällöin aina erityisesti näin keväällä pääsevät rehottamaan ja pistämään siemenet kiertoon.
Totanhan sanoin heti siihen viestiin, kuivuus ja leikatusta ruohosta tuleva pieni kosteus saa siitepölyn ja muun silpun tarrautuu tosi kovin ja kovaksi kii.. märällä nurtsilla ajelu auttaa.. omakin kone alko jo pitää meteliä ko niin epåtasapainossa.. mut ny taas hiljanen ja kiiltävillä terilläSamaa oli täällä rannikolla. En ollut koskaan törmännyt moiseen. Robotti aloitteli työnsä toukokuun puolivälissä ja neljän päivän jälkeen terät oli kuin Kouvolan lakritsin peittämät. Keli oli kyllä perhanan kuivaa ja piha melkein pölisi. Tökötti oli niin tiukassa, että vaihdoin suoraan uudet terät. Lauantain sateiden jälkeen tarkistin tilanteen ja terät olivat aivan puhtaat.
Kyllä mä väittäisin, että kyse on yksinomaan siitepölystä (ja toki myös sateettomuudesta kun sade ei huuhtele sitä pölyä pois nurmikolta). Ei tuota möhmää ole koskaan tullut esim. heinäkuussa vaikka kuinka olisi pitkiä kuivia jaksoja.Ei se yksin siitepölyajan syy oo, vaan just sen kuivuuden.. laittakaa ne leikkaan myös aamu kosteuden aikaan, ni hehelpottaa hiukan
On mulla ollu noita kausia läpi kesän ko kuivaa.. helpotti ko laitoin leilkkuun alkaa jo klo 6.. ja joskus kastellu jopa nurtsia sen eestä ko ollu pihalla.. siitepölystä kyllä toki enin koostuu ko jää siihen ruohon mehuun kii jota leikammut justKyllä mä väittäisin, että kyse on yksinomaan siitepölystä (ja toki myös sateettomuudesta kun sade ei huuhtele sitä pölyä pois nurmikolta). Ei tuota möhmää ole koskaan tullut esim. heinäkuussa vaikka kuinka olisi pitkiä kuivia jaksoja.
Veikkaan että kyse on erityisesti jonkun tietyn puun pöly joka on erityisen tahmaavaa, esim. mänty tai kuusi. Sellaista kuivunutta pihkaa tuo ainakin oman koneen terissä muistuttaa.
Tiiän siili ongelmankin, mutta ainakaan täällä ei niitä ihania piikkikasoja näy enää yhtäänMulla leikkuri ajelee 07.30-18.30.
Eräänlainen kompromissi, ettei siilet ota vaurioita.
"Toinen neuvo on käyttää ruohonleikkuria vain päiväsaikaan, jolloin siilit ovat unten mailla. Harmaajärven mukaan siilit liikkuvat noin kello 18–9 välillä."
Robottiruohonleikkurit silpovat siilejä Satakunnassa – vammat karua luettavaa
![]()
Robottiruohonleikkurit silpovat siilejä Satakunnassa – vammat karua luettavaa
Satakunnassa poikkeuksellisen suuri määrä siilejä on loukkaantunut tänä keväänä.www.is.fi
Ikävä juttu. Minulla on robotissa valot ilta ja yöaikaan, joten en tiedä mikä vaikutus tällä on yöllä liikkuviin eläimiin. Toivottavasti sellainen että havaitsevat paremmin. Siili tosin taitaa vaan mennä kerälle ja robotti painaa yli. Mullakin ajaa 7-22.Mulla leikkuri ajelee 07.30-18.30.
Eräänlainen kompromissi, ettei siilet ota vaurioita.
"Toinen neuvo on käyttää ruohonleikkuria vain päiväsaikaan, jolloin siilit ovat unten mailla. Harmaajärven mukaan siilit liikkuvat noin kello 18–9 välillä."
Robottiruohonleikkurit silpovat siilejä Satakunnassa – vammat karua luettavaa
![]()
Robottiruohonleikkurit silpovat siilejä Satakunnassa – vammat karua luettavaa
Satakunnassa poikkeuksellisen suuri määrä siilejä on loukkaantunut tänä keväänä.www.is.fi
Tuossa ei tosiaan ole AIM teknologiaa, joka mahdollistaa kartat:Sanokaas nyt viisaammat, kun ostin 315x:n ja nyt pari viikkoa sen surrattua nähtävästi se ei tee virtuaalikarttaa lainkaan? Taitaa olla vain uudemmat mallit jotka sen tekee, tämä on vuodelta 2020.
Itse tilasin Amazonista metalliset piikit renkaisiin niin samalla otin jotain titanium teriä 45kpl 14,99e. Näitä samoja näyttää olevan temut ym täynnä. Onko kellään kokemusta näistä titanium teristä?Tuli vaihdettua 430x:ään terät. Kyllähän ne vähän kuluneet jo olivat.
![]()
Grimsholm Green robottileikkurin terä Husqvarna/Gardena/McCulloch, 36 kpl | Motonet Oy
Grimsholm Green -ruostumattomasta teräksestä valmistetut robottileikkurin terät ovat optimoitu siten, että niiden lujuus, terävyys ja kulutuskestävyys ovat...www.motonet.fi
Ostin aikaisemmin näitä. Nähtävästi saa ruotsista yli puolet halvemmalla mutta ei tolla 24,90€ mee konkurssiin
Pikainen vertaus husqvarnan alkuperäisiin, kirjaimellisesti ei mitään eroa alkuperäisiin paitsi logo tietenkin eri. Eli samaa systeemiä kuin auton varaosissa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.