- Liittynyt
- 25.01.2019
- Viestejä
- 5 284
Tunnistaa matot halutessa (asetuksissa tunnistus on/offVoiko näissä nykyvehkeissä käyttää myös moppausta niin ettei tarvitse ottaa mattoja pois lattioilta (ts. tunnistaa matot eikä kastele niitä)?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tunnistaa matot halutessa (asetuksissa tunnistus on/offVoiko näissä nykyvehkeissä käyttää myös moppausta niin ettei tarvitse ottaa mattoja pois lattioilta (ts. tunnistaa matot eikä kastele niitä)?
Tunnistaa matot. Valittavissa esim Q revo S:ssä on että nostaa mopit 1cm korkeuteen kun havaitsee maton. Tehokkaimmassa moodissa imuroi ja moppaa samaan aikaan ja kun tulee matto vastaan niin mopit pysähtyy ja nousee 1cm korkeuteen. Vaihtoehtona myös imuroida ensin kaikki ja mopata kaikki muut paitsi matot. Joissakin malleissa voi imuroida kaikki jolloin mopit jäävät asemaan, imuroinnin jälkeen robo käy hakemassa mopit ja tekee moppauksen.Voiko näissä nykyvehkeissä käyttää myös moppausta niin ettei tarvitse ottaa mattoja pois lattioilta (ts. tunnistaa matot eikä kastele niitä)? Mulla on joku muutaman vuoden vanha mi robot vacuum mop 2 pro, joka kasteli. Olen sitä käytellyt nyt sitten pelkkänä imurina, jona toimii auttavasti, mutta nyt meni pölysäiliö rikki ja pohdin, että pitäisikö ostaa samantien uusi laite tuon säiliön sijaan. Tämä mainitsemasi vekotin osui jossain itselläkin silmään.
Toisaalta molemmissa omistamissani roboissa moppaus on ollut heikko yhtään pinttyneemmille tahroille. Eilen lattialle tippunut ketsuppi/jugurtti yms joka on yön yli ehtinyt kuivahtaa, ei moppauksella lähde, vaikka molemmat imurit on kehuneet kameroillaan ja tahrojen tunnistuksillaan.Verrattuna esim varsin hyvin toimivaan pelkkään imuroivaan roboon on tuo moppaus kyllä rahanarvoinen lisä.
Yllättynyt kuinka paljon paskaa tuo moppaus irroittaa lattiasta ja lattiat näyttävät silminnähden puhtaimmalta.
Mitä saa useamman litran? Tuo dreamen aine maksaa amazonissa litran purkki saman mitä pointin aine puoli litraa powerissa.Kannattaa Amazon.de tilata pesuaineet. Saa useamman litran samaan rahaan mitä Powerilta puoli litraa
Järjen käyttö on suotavaa, tietysti ostos kannattaa tehdä niin, että satku täyttyy.Postikuluja tulee sitten 25€ alle satasen ostoksista, että aika monta pulloa joutuu tilaan kerra
Kuinka BMUT pesuaineiden tuoksut vertautuu Powerin Point aineeseen? Powerin aine on omaan nenään lähes hajuton etenkin lattialla kun se haihtuu heti. Vastaako vaaleansininen tuota ja tummansininen sitten paljonkin tujumpaa?Kannattaa Amazon.de tilata pesuaineet. Saa useamman litran samaan rahaan mitä Powerilta puoli litraa
Takuu menee jos jäämiä letkuissa ymsJa edelleen, täysin toimivaa Tolua saa lähikaupasta 4€/pullo.
Mulla on kyllä 7 Tolun pH. Pieni loraus säiliölliseen, ei jää jäämiä.Takuu menee jos jäämiä letkuissa yms
Tolun ph 10,5. Suositellaan neutraalimpaa.
Totta, löytyi tosiaan esimMulla on kyllä 7 Tolun pH. Pieni loraus säiliölliseen, ei jää jäämiä.
tolu on koostumukseltaan hyvin erinlaista mitä noi robottipesuaineet. Mun laitteessa se laitetaan sellaisen säiliöön, josta telakka annostelee sen pesuveteen.Ja edelleen, täysin toimivaa Tolua saa lähikaupasta 4€/pullo.
Käytän tuota sinistä BMUttia mieluummin, minusta tuo point ei paljon tuoksunut edes. Paremman fuoksun saa kyllä tällä, on sinistä hinnakkaampaa myös mutta halvempaa kuin Point.Kuinka BMUT pesuaineiden tuoksut vertautuu Powerin Point aineeseen? Powerin aine on omaan nenään lähes hajuton etenkin lattialla kun se haihtuu heti. Vastaako vaaleansininen tuota ja tummansininen sitten paljonkin tujumpaa?
Jep, Q Revon kanssa olen käyttänyt alusta asti laminaatti-Tolua.tolu on koostumukseltaan hyvin erinlaista mitä noi robottipesuaineet. Mun laitteessa se laitetaan sellaisen säiliöön, josta telakka annostelee sen pesuveteen.
Lisäksi perus laminaatti-tolu ainakin haisee ihan järkyttävälle likavesisäiliössä. dreamen ja pointin aine ei.
Itsellä sama Xiaomin laite, mutta moppaaminenhan siinä tarkoittaa vain kostean rätin perässä raahaamista. Ei ole itseäni haitannut tuo "kastelu" (eipä tuollainen käytännössä juuri yhtään mattoa edes kastele), en ole koskaan ottanut mattoja pois lattialta sen takia. Sehän vasta vaivalloista olisi.Voiko näissä nykyvehkeissä käyttää myös moppausta niin ettei tarvitse ottaa mattoja pois lattioilta (ts. tunnistaa matot eikä kastele niitä)? Mulla on joku muutaman vuoden vanha mi robot vacuum mop 2 pro, joka kasteli.
Joo. Mä en oo käyttänyt tota moppia yhden kokeilun jälkeen kun en halunnut niitä mattoja kosteiksi ja jos joutuu tekemään sen isoimman homman kuitenkin (ottaa matot lattialta), niin sitten on sama mopata itse ne lattiat kun kyse ei nyt 10min isommasta hommasta enää ole ja tulee ainakin varmasti puhdasta. Toi imuri on palvellut sinänsä ihan ok. Katselin vain, että noissa nykyisissä on yli kaksi kertaa kovempia imutehoja (+ mahd. se älykäs moppaus).Itsellä sama Xiaomin laite, mutta moppaaminenhan siinä tarkoittaa vain kostean rätin perässä raahaamista. Ei ole itseäni haitannut tuo "kastelu" (eipä tuollainen käytännössä juuri yhtään mattoa edes kastele), en ole koskaan ottanut mattoja pois lattialta sen takia. Sehän vasta vaivalloista olisi.
Noin, tai sitten jaat itse joko huoneet pienemmiksi palasiksi tyyliin keittiö 1 ja keittiö 2. Siivouksen voi myös jakaa pienemmiksi palasiksi. Eli klo 14 vaikka huoneet 1 ja 2, 14.30 huoneet 3 ja 4 jne. Huonekohtaisesti voi säätää imutehot ja vesimäärät tai vaikka moppaamattomuuden mutta mopin pesulogiikka on tuo.Koitin tuossa kaivella sovellusta mutta en nyt ainakaan löytänyt, saakohan Roborockin (Q Revo) mopin pesua siivouksen aikana määriteltyä jotenkin tarkemmin, vai onko ainoat vaihtoehdot joko pesu jokaisen huoneen välillä tai sitten tuo aikapohjainen? Olisi fiksumpi jos tuon voisi valita niin että tiettyjen huoneiden välillä käy pesemässä.
Jep, tuo siivouksen jakaminen osiin voisi toimiakin jos laite pyörisi itsekseen, mutta lemmikkitaloudessa joka tapauksessa käynnistän siivoukset käsin joten en nyt jaksa sen takia alkaa käynnistää siivousta monta kertaa päivässä.Noin, tai sitten jaat itse joko huoneet pienemmiksi palasiksi tyyliin keittiö 1 ja keittiö 2. Siivouksen voi myös jakaa pienemmiksi palasiksi. Eli klo 14 vaikka huoneet 1 ja 2, 14.30 huoneet 3 ja 4 jne. Huonekohtaisesti voi säätää imutehot ja vesimäärät tai vaikka moppaamattomuuden mutta mopin pesulogiikka on tuo.
En toistaiseksi vielä ikinä. Kun vaihdon uudet mopit viimeksi, pesin käsin vanhat rinkulat kokeeksi pesuaineella, ihan puhtaat tuli, ei ole tullut vielä käytettyä uudestaan ja toisaalta, nuo rinkulat ovat edullisia, että uusiokäyttö ei ole mitenkään pakollista.Kuinka usein muuten olette pesseet mopit pesukoneessa?
Mites tuo vuorotteleva siivous asetettiinkaan Qrevo S:ään? Pari päivää sitten tuli otettua tuo meilläkin käyttöön, kun tarjouksesta sai halvalla hankittua. Mielestäni ensimmäisenä iltana tuo asetus pisti jossain silmään mutta nyt en löydä enää kirveelläkään. Pitääkö se laittaa rutiinien kautta käyttöön? Mitä kautta Roborockin sovelluksessa pystyi myös kehottamaan tuota ihan kiertämään matot pelkällä moppimoodilla?Tunnistaa matot. Valittavissa esim Q revo S:ssä on että nostaa mopit 1cm korkeuteen kun havaitsee maton. Tehokkaimmassa moodissa imuroi ja moppaa samaan aikaan ja kun tulee matto vastaan niin mopit pysähtyy ja nousee 1cm korkeuteen. Vaihtoehtona myös imuroida ensin kaikki ja mopata kaikki muut paitsi matot. Joissakin malleissa voi imuroida kaikki jolloin mopit jäävät asemaan, imuroinnin jälkeen robo käy hakemassa mopit ja tekee moppauksen.
Mites tuo vuorotteleva siivous asetettiinkaan Qrevo S:ään? Pari päivää sitten tuli otettua tuo meilläkin käyttöön, kun tarjouksesta sai halvalla hankittua. Mielestäni ensimmäisenä iltana tuo asetus pisti jossain silmään mutta nyt en löydä enää kirveelläkään. Pitääkö se laittaa rutiinien kautta käyttöön? Mitä kautta Roborockin sovelluksessa pystyi myös kehottamaan tuota ihan kiertämään matot pelkällä moppimoodilla?
Itse tässä kipuilen mitä tehdä. Todella tyytyväinen Q revo S malliin, mutta vielä olisi tarve:Mites tuo vuorotteleva siivous asetettiinkaan Qrevo S:ään? Pari päivää sitten tuli otettua tuo meilläkin käyttöön, kun tarjouksesta sai halvalla hankittua. Mielestäni ensimmäisenä iltana tuo asetus pisti jossain silmään mutta nyt en löydä enää kirveelläkään. Pitääkö se laittaa rutiinien kautta käyttöön? Mitä kautta Roborockin sovelluksessa pystyi myös kehottamaan tuota ihan kiertämään matot pelkällä moppimoodilla?
Melkoinen kehitys on kyllä käynyt sitten tavallisen S6:n. Vauhti on ihan eri luokkaa, melutaso paljon matalampi, kynnyksistä selviydytään nyt todella mainiosti ja nuo pyörivät mopit vaikuttavat jopa irrottavankin likaa lattiasta. Pienenä miinuksena se, että mattojen ympärille jää melko reilu pesemätön alue, kun imuri nostelee moppeja irti lattiasta ja juuri sitä yrittäisin nyt tuolla vuorottelevalla käytöksellä ratkoa (ensin imurointi, sitten moppaus mattoja kiertäen). Ehdottomasti 529€ arvoinen laite.
Gigantin palautusoikeus on 14 päivää käyttöönotetulle tuotteelle ollut jo hetken aikaa. Käyttämättömälle / Avaamattomalle 30/50 päivää.Itse tässä kipuilen mitä tehdä. Todella tyytyväinen Q revo S malliin, mutta vielä olisi tarve:
-Itsepuhdistuvalle asemalle
-moppien pesu kuumalla vedellä
-kamera tai muu kartoitus lisäksi. Tykkää kiivetä meidän pöydän U-jalkojen päälle. Laittanut ne näkymättömäksi seinäksi.
-moppityynyjen levittäminen leveämmälle.
-sivuharjan levittäminen nurkkiin yms.
Olisi pitänyt tarttua Dreamen L40 tarjoukseen. Tosin onhan tässä se 50pv aikaa miettiä mitä tehdä gigantti-klubilaisena.
Edit: Roborock Saros tulee ensi viikolla myyntiin, joka varmaan laskee hintoja.
Jahas, käytännössä nyt viikonloppuna pitää tehdä ratkaisuGigantin palautusoikeus on 14 päivää käyttöönotetulle tuotteelle ollut jo hetken aikaa. Käyttämättömälle / Avaamattomalle 30/50 päivää.
Mutta eikö tämä koske myös imurointia? Tänään pyöräytin kokeeksi tuollaisella "imuroi ensin, moppaa sitten" rutiinilla vekotinta ja moppimoodissa näkyi kiertelevän mattoja mahdollisuuksien mukaan vaikka tuolla mattoasetuksissa onkin se "Dynamic Lift" asetettuna. Tuohon tuli kyllä aamulla joku päivitys, eli olisikohan siinä sitte hukattu se erillinen asetus imuroinnin ja moppauksen vuorottelulle kerran rutiineilla sama onnistuu yhtälailla. Noh, yhtäkaikki, hyvältä vaikuttaa ja nyt pitäisi varmaan pistää ostaen jotain noista ketjussa aiemmin mainituista pesuaineista.Settings -> Floor Cleaning Settings -> Carpet Cleaning Setting.
Asun omakotitalossa jossa kaksi kerrosta, aiemmin S6 maxv hoiteli molemmat kerrokset, mutta tila oli liian iso yhdellä kertaa hoidettavaksi. Nykyään alakerran (isompi pinta-ala) hoitaa Dreame L20 ultra ja Maxv yläkerran.Nykyinen robotti-imuri on Roborock S6 MaxV vuodelta 2021, jolloin maksoi 400€. Varsinaisesti ei ole mitään vikaa, mutta mietin minkälaista kehitystä on tapahtunut. Katselin jo YouTubesta, pyörivää moppia, säiliö pölyjen tyhjennyksen ja veden täyttöön. Ensimmäinen oli jo tuolloin kun ostin mutta hintaa olisi tullut muuta sata enemmän enkä kokenut tarpeelliseksi silloin.
Onko joku vastaavassa tilanteessa miettinyt vaihtoa tai jopa vaihtanut?
Miten käytännössä toimii uusimmat ominaisuudet?
Saako lisäosia edullisesti? Temustahan saa tuohon vanhaan todella edullisesti, moppejakin voi aika tiheään tahtiin vaihtaa, vaikka muuten tuo perässä vedettävä moppi ei niin hirveän hyvä ole.
Itse tässä kipuilen mitä tehdä. Todella tyytyväinen Q revo S malliin, mutta vielä olisi tarve:
-Itsepuhdistuvalle asemalle
-moppien pesu kuumalla vedellä
-kamera tai muu kartoitus lisäksi. Tykkää kiivetä meidän pöydän U-jalkojen päälle. Laittanut ne näkymättömäksi seinäksi.
-moppityynyjen levittäminen leveämmälle.
-sivuharjan levittäminen nurkkiin yms.
Olisi pitänyt tarttua Dreamen L40 tarjoukseen. Tosin onhan tässä se 50pv aikaa miettiä mitä tehdä gigantti-klubilaisena.
Edit: Roborock Saros tulee ensi viikolla myyntiin, joka varmaan laskee hintoja.
Qrevo S:n osalta mainitaan:Itse harkitsen Q Revo S:n ostamista. Mitä tarkoittaa itsepuhdistuva asema?
On kyllä hintalaatusuhteeltaan hyvä tuote.
Ehkä Roborockin Q revo s pro päälle 600e hintaan myös puolustaa olemassaoloaan.
Pistinpä juuri itsekin Pron tilaukseen ja rekisteröidyin samalla. Alennuskoodi ilmestyi kunnes maksuvaiheessa sivusto ilmoitti, että alekoodi ei juuri nyt olekaan käytössä. Pistin kuitenkin tilaukseen ilman alekoodia.Ähh. En jaksanu miettiä asiaa enempää. Laitoin Robon sivuilta Pron tilaukseen. Sen jälkeen huomasin että jaahas rekisteröitymällä ois saanu 5 % alennuskoodin eli 620€ tilauksesta 31€ pois. No ei mahda mitään.
Pistinpä juuri itsekin Pron tilaukseen ja rekisteröidyin samalla. Alennuskoodi ilmestyi kunnes maksuvaiheessa sivusto ilmoitti, että alekoodi ei juuri nyt olekaan käytössä. Pistin kuitenkin tilaukseen ilman alekoodia.
Ilman muuta kannattaa jos vain mahtuu budjettiin.Katsoin että;
QRevo S 530 € Power
QRevo Pro 620 € Roborockin sivuilta
Pro mallissa on 60 asteisella vedellä mopin pesu ja FlexiArm reunojen moppaukseen. Kuulostaa että kannattaa tolla hintaerolla ottaa Pro.
2dl?Q Revo S on nyt kertaalleen pessyt lattiat tuolla Amazonin sinisellä pesuaineella. Täyteen vesitankkiin meni ainetta vajaa 2 dl, eli mielestäni aika paljon. Toisaalta 3 litraa tätä tuli hankittua, eli vielä riittää hyvin.
Pesutuloksesta on vaikea sanoa muuta, kuin että aika imelältä haisee nyt koko kämppä. Ainakaan rantuja ei jäänyt laminaattiin. Ehkä jatkossa ostan jotain muuta ainetta, kunhan nämä saa ensin tuhlattua.
Tuossahan spekseissä sanotaanQ Revo S on nyt kertaalleen pessyt lattiat tuolla Amazonin sinisellä pesuaineella. Täyteen vesitankkiin meni ainetta vajaa 2 dl, eli mielestäni aika paljon. Toisaalta 3 litraa tätä tuli hankittua, eli vielä riittää hyvin.
Pesutuloksesta on vaikea sanoa muuta, kuin että aika imelältä haisee nyt koko kämppä. Ainakaan rantuja ei jäänyt laminaattiin. Ehkä jatkossa ostan jotain muuta ainetta, kunhan nämä saa ensin tuhlattua.
Käytän itse huomattavasti laimeampaa seosta, 2,7 litran säiliöön tulee laitettua korkki tai kaksi (a’20ml). Tulee puhdasta ja ei raitoja.Q Revo S on nyt kertaalleen pessyt lattiat tuolla Amazonin sinisellä pesuaineella. Täyteen vesitankkiin meni ainetta vajaa 2 dl, eli mielestäni aika paljon. Toisaalta 3 litraa tätä tuli hankittua, eli vielä riittää hyvin.
Tuossahan spekseissä sanotaan
The mixing ratio is 5 ml of cleaner per 100 ml of water, with an attached dosing cup allowing accurate measurement
Ei kai siihen tankkiin nyt 40 litraa mene![]()
Käytän itse huomattavasti laimeampaa seosta, 2,7 litran säiliöön tulee laitettua korkki tai kaksi (a’20ml). Tulee puhdasta ja ei raitoja.
Telakka löytyy molemmista, mutta tekoäly teknologia kalliimmastaValaiskaapa tyhmää. Koska anti-Kiina, niin katse on kääntyny Roborockista Samsungin tai LG:n suuntaan.
Sampalla on mun silmään kaks melkein samanlaista, mutta ihan eri hintaista robottia. Ekassa on mun nähdäkseni myös telakka, vaikka se toisen otsikkotekstissä onkin korostettuna. Olenko väärässä vai vähemmän väärässä?
790€ (tarjous, normaali 1299€) setti:
![]()
70 W Jet Bot Combo All-in-one Clean Station Steam Plus ja Steam Washing Satin Greige | Samsung Suomi
70 W Jet Bot Combo All-in-One Clean Station Steam Plus höyrypuhdistuksella (VR7MD96514G/WA) – Tutustu tuotteiden kaikkiin etuihin ja toimintoihin. Lue lisää ja löydä sinulle paras pölynimuri Samsung Suomelta.www.samsung.com
Ja 1499€ setti
![]()
Jet Bot Combo VR7MD97714G/WA 5W AI Object Recognition Satin Greige | Samsung Suomi
Jet Bot Combo AI -AI Object Recognition (VR7MD97714G/WA) - Tutustu tuotteen kaikkiin etuihin ja toimintoihin. Lue lisää ja löydä sinulle paras pölynimuri Samsung Suomelta.www.samsung.com